podozrivo veľké e-maily

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2007 | 10:03
Martin   Návštevník
Chcem sa opýtať na zmenu veľkosti súboru. Napríklad keď posielam nezmenšenú fotku, ktorá má 623,8 KB a priložím ju ako prílohu k e-mailu, tak v priečinku e-mailového klienta KMail zrazu nabehne hodnota 824,7 KB. Keď posielam prezentáciu, ktorá má normálne 3,5 MB, pri posielaní zrazu nabehne jej veľkosť na 5,1 MB. Sú takéto zmeny normálne, alebo čo sa to tam vlastne môže nabaliť? Môže to byť nejaký vírus? Zatiaľ antivírus nemám a spoliehal som sa na to, čo sa tvrdí o Linuxe - že je bezpečný, na ..... stránky nechodím, počítač funguje normálne, ale nerád by som slúžil ako zdroj nákazy pre počítače mojich známych, aj keď zatiaľ sa žiadny z nich nesťažoval. Ďakujem...
    • Re: podozrivo veľké e-maily 17.01.2007 | 10:20
      Avatar titanik mint  Používateľ
      v mailoch sa neukladaju binarne subory binarne a prekoduju sa len na niektore znaky ASCII kodu co spousoby ich zvecsenie.
      result: je to normalne
    • Re: podozrivo veľké e-maily 17.01.2007 | 10:28
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      Pošli nejaký 10kb binárny súbor ako prílohu sám sebe (dd if=/dev/urandom of=priloha.bin count=10 bs=1k) a keď ti dôjde mail, pozri si zdrojový kód správy (niekde v menu by si to mal mať). Uvidíš že je použité nejaké ASCII kódovanie (base64). To je preto aby znaky z binárneho súboru nekolidovali so špeciálnymi znakmi ktoré sa používajú v maily. To ASCII kódovanie vyzerá nejak takto:


      --=_mixed 0039B89BC1257221_=
      Content-Type: application/octet-stream;
      name = "subor.pdf"
      Content-Disposition: attachment; filename = "subor.pdf"
      Content-Transfer-Encoding: base64

      JVBERi0xLjIKJcDIzNINCjEgMCBvYmoKPDwKL1RpdGxlIChTZW5pb3IgU1cgZGV2ZWxvcGVyLmRv
      YykKL0F1dGhvciAobXZhc2tvKQovQ3JlYXRvciAocGRmRmFjdG9yeSBQcm8gd3d3LnBkZmZhY3Rv
    • Re: podozrivo veľké e-maily 17.01.2007 | 10:31
      Martin   Návštevník
      Ďakujem, upokojili ste ma :)