Boot systému z loopback súboru

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2007 | 17:18
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím

Potreboval by som nainštalovať Knoppix (Debian) do loopback súboru (povedzme 3,5GB) na fat32 a spúšťať ho odtialto.

Ako to mám spraviť?

sda1 je fat32
Povedzme že cesta k loopback súboru je /mnt/sda1/loop/knoppix
Pripoil som ho do /mnt/sda1/knoppix

Hlavne ma zaujma ako spraviť GRUB aby dokázal spúšťať toho knopixa v loopback súbore

Ďakujem

tomolc
tomolc
    • Re: Boot systému z loopback súboru 17.01.2007 | 19:10
      WlaSaTy   Návštevník
      ono sa to da, zavadzac nacita a aktivuje jadro s initrd, v initrd sa najde disk s tym suborom a pripoji pomocou loopback, podobne sa riesi ak chce clovek kryptovany suborovy system. ale otazkou je ako chces zaviest dany system, z cdcka, diskety cez syslinux alebo cez loadlin.exe?

      • Re: Boot systému z loopback súboru 17.01.2007 | 19:47
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        o žiadnom cd nieje reč všetko sa týka 40GB usb boxu

        Plán je takýto:

        1: inštalácia knopixu do pripojeného loopback suboru (dúfajme že knoppix-installer si nič nevšimne)

        2: nakopírovanie knoppix jadra, initrd a grub konfigu na fat32 napr do /mnt/sda1/boot

        3: editácia konfigu grubu tak aby dokázal načítať jadro a initrd z usb boxu

        4: zápis grubu na usb box (/dev/sda)

        potialto to zatial zvládam sám
        ale teraz kamen úrazu:
        grub zavedie jadro a rozbalí initrd - čo mám spraviť aby sa potom loopback súbor mountol ako / ???

        tomolc
        tomolc
        • Re: Boot systému z loopback súboru 17.01.2007 | 22:09
          WlaSaTy   Návštevník
          zaujimave:
          1. wiki knoppix pise ze si to knoppix installer vsimne ale tak isto pise ako sa to da okaslat
          2. popisane v diskusii na domovskej stranke naptiklad : http://www.knoppix.net/forum/viewtopic.php?p=93758#93758
          3. tiez
          4. tiez
          sice mi nie je jasne aky typ loopback suboru to ma byt, ale najjednoduchsie by bolo nainstalovat to v qemu, nahodit ten grob.exe aj s nastavenim a v initrd povedat ze offset pre loopback je o 512B dalej. teda nebudes mat subor pouzity ako logicky disk, ale fyzicky (aj s partition table - rozdeleny na jeden logicky disk) pricom ho budes pripajat ako logicky disk (preskocis nulty sektor).

          a co sa tyka initrd, tak ten je jednodychy. ak zoberies nejaky co najdes hocikde, tak ho staci rozbalit (vacsinou gzip) a pripojit cez loopback. ten skript co zabezpecuje nahranie potrebnych ovladacov vratane usb, scsi, scsi disk je velmi lahko najditelny.
          • Re: Boot systému z loopback súboru 17.01.2007 | 23:18
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            uf
            trochu sa nerozumieme - skúsim byť konkrétnejší:

            1:mám IBA linux takže žiaden grub.exe sa nekoná

            1,5:loopback súbor bude proste súbor s extFS (žiadne šifrovanie ani iné špecialitky - teraz bežne využívam ako uschovna linuxových vecí na fat32)

            2:na fatku to chcem nahodiť preto lebo na boxe chcem mať iba jednu univerzálne dostupnú (win-lin) partíciu. V prípade potreby celej kapacity boxu jednoducho zmažem loopback súbor (doma bude záloha)....

            3:Inštalácia: asi ho nainštalujem do nejakej dočasnej partýcie a odtial ho jednoducho skopírujem do pripojeného loopback suboru. Nakoniec knoppixu to je jedno lebo stále sa bude chovať ako live čiže si všetko zdetekuje

            4: jadro, initrd grub config budú mimo na fat32 aby som nemusel riešiť ako ich zaviesť z loop suboru

            5: zapíšem gruba do mbr a tento začne boot z jadrom a initrd na fat32 (grubu je preca jedno na akom FS je jadro)

            6:jediný problém čo neviem ako mám poriešiť je ako namountovať loopback súbor ako / počas štartu?

            -treba niečo nastaviť v grube? v initrd? v nejakom inom konfigu - fstab?

            tomolc
            tomolc