odomknutie dvd rom

Sekcia: Hardware a Drivery 23.01.2007 | 21:39
Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
mozno pre niekoho lahke preto sa pytam ako keby som zabil cas hladanim ako odomknem dvdromku lebo vzdy ked dam don cd alebo dvd sa zamkne a ide potom iba vysunuť cez prikaz v linuxe ale stlačenim tlačidka na mechanike nie a nie. dakujem vopred za rychle odpovede :)
    • Re: odomknutie dvd rom 23.01.2007 | 21:43
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ak je primountovana, tak ju tlacitkom neotvoris. musis ju odmountovat (man umount). samozrejme ze dvdromku nesmie pouzivat medzitym ziadny program.
      • Re: odomknutie dvd rom 23.01.2007 | 22:16
        Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
        ale neda sa to odmountovat :) na trvalo ako ze by si mechaniku zamklo iba na ten cas ked s nim robi program a ked skonci sam sa odomkne... ako nerobi mi problem vzdy dat eject na ploche ale je to taky blby zvyk od billa gatesa ze stači stlačit tlačitko a mechanika sa vysunie kedykolvek . Sila zvyku asi
        • Re: odomknutie dvd rom 31.01.2007 | 17:44
          Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
          Ten blby zvyk od BillyBoya zapricinoval casto pad Windozof. Radsej spravit o jeden klik viac alebo v konzole napisat umount /mnt/cdrom a mozno by aj windoze bol stabilnejsi ;-)
          • Re: odomknutie dvd rom 31.01.2007 | 17:48
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            no ak myslis modru obrazovku na win9x,ked si vybral cd z cdromky ked sa pouzivala, tak to nebolo az take zle :D stacilo stlacit esc :)
            • Re: odomknutie dvd rom 31.01.2007 | 21:34
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Ale nie vždy. XP dosť často úplne zmrzne (takže iba tvrdý reset), keď sa mu vyberie CD keď ho potrebuje
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: odomknutie dvd rom 01.02.2007 | 16:01
                Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
                ok a keby som si chcel spravit odkaz na ploche ktory ked len slačim tak mi odpoji a vysunie mechaniku?
    • Re: odomknutie dvd rom 23.01.2007 | 22:02
      ---   Návštevník
      mozno to pojde aj tak ,ze ked je na ploche ikona mechaniky a kliknes na nu pravym tl. mysi vyber vysunut alebo eject...
    • Re: odomknutie dvd rom 02.02.2007 | 11:45
      Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
      Vcera som to skusal na Kubuntu a pokial niesi v adresary v ktorom mas primountovane CD/DVD tak ti to pekne to cd vysunie a nemusis ani klikat ani nic pisat ;-)
      • Re: odomknutie dvd rom 02.02.2007 | 17:13
        Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
        to je pekne pištik moj :) lenže mne ho vždy zamkne ako dam cd/dvd (a ani som na nom neni) .. nemato spoločne ze je tam nastavene niečo ako automaticke pripojenie? som to tu včul našiel
    • Re: odomknutie dvd rom 02.02.2007 | 17:15
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock