Linux v skolach

Sekcia: Ostatné 29.01.2007 | 09:35
netto   Návštevník
Cafte! Chcel by som sa spytat preco Linux (teda komunita) sa nesnazi dostat sa do zakladnych skol pripade na stredne skoly?
Pokial sa tam Linux nepresadi v buducnosti nema sancu. Podla mna je vzdy lahsie vychovat ako prevychovat.
    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 09:49
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      A ako by si si to predstavoval? To ako chodit "od domu k domu" ako jehovisti alebo ako?
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 10:16
        netto   Návštevník
        ;-) To zas nie. Ale keby niekto vypracoval ponuku pre skoly mozno by sa toho chytili. Aj ked viem ze to nie je jednoduche.
        To je tak dnes bez ponuky nie je odbyt. Alebo predlozit nejaky plan na ministerstvo skolstva. Jednoducho dat vediet o tom ze tu existuje nieco ine ako Windows, lebo oni o tom neveidia.
    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 11:13
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      akoze nie? Co tak napriklad Edubuntu
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 11:32
        netto   Návštevník
        Ano to je krasna distribucia. Ale ci by sa nenaslo zopar ludi co by zacali linux presadzovat na Slovenskych skolach. Viem ze tam telecom dodal pocitace s Win. Ale mohlo by sa napriklad zacat s OOo a Firefoxom....
        Keby tak Linuxova komunita ponukla skolam nieco zaujimave pre nich a deti zacali pracovat s linuxom to by bolo super. Viem ze by sa to vratilo az za par rokov ale vstepilo by sa to nasich korenov.
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:37
          M@trixX   Návštevník
          To akoze nie je?
          Lebo u nas na skole (cca.)90% PCs ma Firefox a 100% OOo... Takze na tejto strane to az take zle nie je (IMHO).
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:40
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            A matiku mate tiez??? :)
            sudo apt-get remove windows
            • Re: Linux v skolach 01.02.2007 | 17:31
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              ano, predstav si
              • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 00:36
                Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                nesranduj :) A percenta ste uz brali ?
                sudo apt-get remove windows
                • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:00
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  > 90% PCs ma Firefox a 100% OOo...

                  co sa ti na tom nezda?
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:20
                    Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                    Mam 100 pocitacov.Z toho na 90% cize 90 je firefox a na 100% cize na 100 pocitacoch je OOo. Kolko mam pocitacov?
                    sudo apt-get remove windows
                    • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:22
                      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                      Ok, beriem spat :)))))))))))
                      sudo apt-get remove windows
                      • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:24
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        :D
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:25
                          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                          Dalej prosim neriesit :))))))))))))))))))))))))))
                          sudo apt-get remove windows
                          • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:32
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            ved ja nic. stane sa ;))
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 01:34
                              Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                              Ale uz by sa nemalo :(
                              :D
                              sudo apt-get remove windows
                              • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 02:09
                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                mne to pripada normalne. 90 % zo vsetkych pocitacov ma firefox, 10 % ma nieco ine na surfovanie. 100 % pocitacov pouziva OpenOffice ako kancelarsky balik. nejde o scitovanie 90 + 100 %, ale podiel firefoxu a oo.org na pocitacoch.
                    • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 03:17
                      Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                      190 ?


                      // Aj keby bol OOo browser, dva browsery mozu byt naraz nainstalovane na jednom PC :)
                      • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 10:45
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        ty si teraz tiez dobre zadelil :D mozte si podat ruky
                        Debian. apt-get into it…
    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 11:27
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      To je dobra otazka pre zdruzenia akou je SKOSI. Ved preco kupovat licencie na MS Office, ked na edukativne ucely plne postacuje OpenOffice. Ja som napriklad sa ucil na strednej este Quatro a nemal som problem na vyske pouzivat skolske MS Office 97.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 11:30
        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
        Neviem, preco mi odkazy vzdycky zmrsi, ked zpouzijem klikacie tlacitko : http://www.skosi.org/?qwiki_page=skosi:activities:sk .
        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 11:55
          netto   Návštevník
          Presne nieco take. Len vo vadsom. Spravit riadnu ofenzivu.
          Rozbit Windows uz v prvych skusenostiach ludi s pocitacmi.
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 12:32
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            A kto by vyskolil nase drahe pedagogicke zbory, prevazne stredneho veku ? :)
            sudo apt-get remove windows
            • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 13:06
              netto   Návštevník
              Tam by som problem nevidel velke mnoztvo z nich je aj tak vytrete z pocitacov(Cest tym ostatny). A ci si vypise rozvrh v Exceli alebo v OOo to mu bude jedno. Ja im to zase nezazlievam ja mam zas problem z ypsilonmi ;-)
              • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 14:06
                Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                Keby len s ypsilonmi. ;)
                Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 14:41
                  netto   Návštevník
                  Som zo stvrtky Madar ja za to nemozem! ;-)
                  • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 14:47
                    Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                    A ja som si myslel, ze mas dyslexiu, co je pomerne casta vec u informatikov. Mam niekolko kamaratov, co tym trpia.
                    Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:06
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      tak to potom budem stastny clovek :) ale dost vplyv na to ma aj citanie takychto for, pretoze zacnes byt voci gramatickym chybam apaticky... ale mozno keby viac citali, tak by sa to mohlo zlepsit :)
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:17
                        netto   Návštevník
                        Ked uz vynechavame diakritiku nemozme tiez vsetko pisat s makym i?
                        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:27
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          som proti. pan hattala to dobre vymyslel, nas jazyk ma iotu aj ypsilon...
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:37
                            netto   Návštevník
                            Ale oni vymyslely aj velke pismenka. ;-)
                            • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:41
                              Avatar borg Fedora  Administrátor
                              njn, stale by sme mali pouzivat hieroglyfy a piktogramy, nie?
                              • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 15:53
                                Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                                slovencina je krasna taka aka je, neriesme gramatiku. Vsetcy sa mozeme njekedi pomilyt ;)
                                sudo apt-get remove windows
            • Re: Linux v skolach 31.01.2007 | 19:29
              Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
              Naši drahí učitelia prevažne stredného veku, vyučujúci informatiku by Linux a OSS ovládať mali. U nás na škole veď beži server s Linuxom. Problém je s PC. Máme nové PC s Win XP dodané Telecomom minulý rok. Potom však bežime na niečom takom ako PC 486 s Win 98 a Niečo ako 100 MHz PC s 16 MB RAM. - Ledva sa to spustí. Ani si nechcem predstavovať ako by to bežalo na Linuxe...
              (Hotelová Akadémia Ľudovíta Wintera v PN)
              Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 16:31
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      Linux na skolach nebude dovtedy pokial budu ucitelia zastavat nazor, ze nic ine ako window$ neexistuje. Napr. na mojej skole je to mozno aj preto, ze ludia su lenivi a nechce sa im babrat s nainstalovanim(je jeden img. ukazkovo naistalovaneho window$ a ten sa cez Norton Ghost instaluje na vsetky PC). A urcite to nebudu robit pre par nadsencov(v triede sme linuxaci dvaja a to sme trieda som zameranim na informatiku a programovanie, cize v triedach so vseobecnym zameranim by sme linuxaka nenasli). Jednoducho nie je vola.
      Na druhej strane by sa mohol presadit aspon Firefox a Open Office. Zial linux sa asi na stredne a zakladne skoly len tak jednoducho nedostane. Smutne ale je to tak. Dufam ze VS su na tom lepsie co sa tyka postoja k Open Source Softwaru.
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 16:36
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        ono by sa linux mozno aj dostal viac na skoly a do povedomia ludi, keby riadne zakrocila BSA :)
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 16:50
          netto   Návštevník
          A nenaslo by sa tu par dobrovolnikov, ktori by spravili nejaku prezentaciu alebo video a zaslalo by sa to riaditelom skol aj s listom. Boli by tam polopaticky vysvetlene vyhody Linuxu(Tych je nespocetne). Spravil by sa prieskum a uvidelo by sa. Urcite by sa nasli aj nejake drobne peniazky na takyto projekt. Osobne prispel nejakou tou tisickou...
          A hlavne aby som nezabudol v prezentacii sa nesmie zabudnut na AisleRiot Solitaire...stym zabodujeme u uciteliek!
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 16:55
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            ako bolo spomenute vyssie, uz sa tomu venuje skosi, kontretne projekt openakademia
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:51
            Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
            1.) Prezentaciu - Ale taku, aby na nu stacilo 2× kliknut a pojde! Skor by som to povedal na to video (napalit ako DVD-video a napisat, ze sa to vklada do DVD prehravaca, co maju v obyvacke/videoucebni (ak je) ).
            2.) Drobne peniazky myslim netreba, staci vela dobrovolnikov, ktori hotove video stiahnu, napalia a poslu. (cize prispevok nebude financny - ciste DVD predsa doma kazdy ma)
            3.) Vo videu by malo byt spomenutych co najviac programov, o ktorych si myslia podivne veci (internet = exploder; tabulky = excel) + nejake ich vyhody (okrem toho, ze su zadarmo). A s tymi hrami -> + ukazat im nejaky trik, ako lahko vyhrat :)
            4.) Nemal by to byt len suchy vypocet faktov
            5.) rad sa do toho projektu zapojim.
        • Re: Linux v skolach 31.01.2007 | 19:32
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          BSA ti prd pomôže keď je na školách všetko legalne. (1 PC = 1 inštalačné CD s Win XP...)
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 16:51
        Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
        Na VŠ je to celkom v poho, teda aspon na tej nasej, no takto to funguje iba na odboroch zameranych na IT!!!
        Ine odbory o linuxe ani netusia!!!!
        sudo apt-get remove windows
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 17:07
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          Kazdy z nas moze svojou troskou prispiet! S tou prezentaciou to nieje zly napad!!! Po skuskovom nieco take urobim a mailom to poslem na moju byvalu ZS a SPS spolu s linkami na stranky o linuxe a moznostami na stiahnutie linuxu.(dufam ze sa to ujme :) ). Ja napr. na mojej stranke, ktoru navstemuju moji znami mam odkaz na LinuxOS.sk!!!
          Aspon nieco ;)
          sudo apt-get remove windows
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 17:55
            netto   Návštevník
            Preco len na byvalu...treba to rozposlat kde sa len da. Od Tatier k Dunaju. Aj na vychod.
            guba mozes mi poslat Tvoj email na moj temp email brutto@post.sk? Mohli by sme to rozobrat...
            • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 18:28
              Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
              jo
              sudo apt-get remove windows
              • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 18:38
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                problem je ten, ze pred par rokmi tu bol taky ujo s okuliarmi , majitel velkej dedinky v budove so sidlom v redmonde a ten nasej krajinke, ktora je pomaly mensia ako ta jeho v tej budove predal par tisic licencii OS Widle XP po 1,- Sk/ kus pre nase chudobne skolstvo (cim dal nepriamo uplatok) a zabezpecil si tym pouzivanie tejto napodobeniny OS v celom systeme skolstva i samosprav. Treba ist na to systematicky. Zacal by som regionalnymi samospravami, kde sa nadherne da dokazat moznost setrenia penaznych prostriedkov v nie malej miere.
                • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 19:21
                  Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                  Aj 6.12 chodi ujo mikulas s darcekami, no a vzdy 24.12 cakame na tie lepsie darceky ;) :)
                  sudo apt-get remove windows
                  • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 19:31
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    to si povedal pekne, no tusim skoly su zapojene do projektu infovek a vdaka tomu vobec maju kompy. nanestastie s win xp
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
                    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 19:36
                      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                      No ale ten infovek skoly nezavazuje aby pouzivali windows, ci nie ?
                      sudo apt-get remove windows
                      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:04
                        Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
                        Poviem ti aka je situacia konkretne na jednej skole na ktorej som bol a ktoru nebudem menovat. Profesor informatiky nevie o pocitacoch nic (1/2 studentov vie viac) (zucastnil sa pozor:!!!! kurzu informatiky). Jedine co pozna je pojem Windows a Office, na spravu siete maju "profika" ktoremu platia tazke peniaze a siet neni vobec dobre nastavena, keby ste to vydeli tak sa smejete ako ja. Ked im poviete ze to viete lepsie tak neveria, ked im dokazete ze to ide lepsie(dokazal som), tak povedia ze im to nedovoluju smernice, ked prestudujete smernice a zistite ze dovoluju tak povedia ze o tom musi rozhodnut riaditel skoly. Riaditel skoly vie o pocitacoch hovno, mysli ze je to pisaci stroj z obrazovkov a je v presvedceni ze vo vyucbe informatiky je vsetko ok, sak pocitace sa po 10 minutach zapnu (nove z infoveku) a vypnut sa daju aj tak ze ich vytiahneme zo zasuvky a mame na to vyskoleneho profesora informatiky ( :-) LOL ROFL ) a navise platime tazke peniaze za spravu siete cloveku, ktory je profesional (siet funguje na principe pospajane kablami a hotovo). Ked riaditelovi povedia ze ci chce toto alebo hento vyvali na nich oci lebo nicomu nerozumie a preco si neulahcit zivot, nebudeme robit zbytocne zmeny ked vsetko funguje, zmeny mozu priniest poroblemy. A riaditel to zamietne.

                        Po dlhom usili tam hodili aspoň firefox.
                        There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
                        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:53
                          Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
                          Mas uplnu pravdu co si napisal. Kamarat uci na strednych sukromnych skolach v BA. Zacal pouzivat OOo. No rychlo stym skoncil. Ako si hore uviedol, pre nich to je pisaci stroj s obrazovkou. Takze poznaju povedcsinou len M Word. Takze aj ked spravia tabulku tak je vo Worde. On sa to potom snazil otvorit v OOo no a dalej ten problem poznate...
                          No ale netreba to vzdavat. Predsa to nevzdame pre ludsku hlupost! Smutnejsie je ked to je hlupost niektorych ucitelov, ktori maju byt nas vzor. Treba skusat a chytit sa kazdej sance co pride...
                          Postupom casu sa urcite nejaka Ta skola chyti...ako Linuxaci vieme ze budu spokojny...a potom verte tomu ze sa to rozbehne...
                          Da sa tomu trochu lesku z vysledkami.....
                          A sme za vodou...
                          Jedno je ale iste bez boja nikto nevyhral!
                          Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
                      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:26
                        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                        infovek je navrhovany s Windowsami ...
                • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:23
                  Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                  No neviem ci je regionalna samosprava a vobec samosprava dobre miesto na presadenie Linuxu. Ako priklad uvediem moju mamu. Pracuje na obecnom úrade ako účtovníčka, listy a tabulky by urobila aj v Open Office pod Linuxom no neviem ci by sa nasiel kvalitny uctovnicky software pod ktorym by mohla robit uctovnu zavierku a tak. Skor by sa bolo treba orientovat na skolstvo pretoze na ucely vyucby je Linux viac nez dostacujuci.
                  DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                  • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:27
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    preco? ked to zvlada mnichov...
                  • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:29
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    ale ma zmysel. lebo nie je potrebne hned celu samospravu prehodit na linux ale vacsinu compv kde nie je potrebny specialny system (ktory neverim, ze ide na kazdom PC) by ostali widle. Ked sa to podari v petrzalke, nemyslite, ze to skusi mozno aj ruzinov, karlova ves, dubravka, ... nakoniec cela BA a od nich ine mesta??? ked uz aj posta a zeleznice pouzivaju linux?

                    a pre odvratenie skepsy ... dnes ma pozval aj na tuto temu si pokecat v stredu osobne starosta MČ petrzalka ...
                    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:55
                      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                      Mas pravdu na vacsine pocitacov by mohol byt Linux.
                      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 20:58
                      Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
                      tu musim podotknut ze v Birminghame to zatial nevyslo. Ale stale sa na tom pracuje. No ale to su anglicania...najprv treba Firefox...OOo...Linux... Oni zacali naopak.
                      K MC Petrzalka...keby to vyslo treba to poriadne vyhlasit do sveta....
                      Ja si totiz myslim ze Linux ma slabu reklamu medzi ludmi.
                      Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
        • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 12:40
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          > Re: Linux v skolach
          >
          > 29.01.2007 15:51 | Link
          > Na VŠ je to celkom v poho, teda aspon na tej nasej, no takto to funguje iba na odboroch zameranych na IT!!!
          > Ine odbory o linuxe ani netusia!!!

          By si sa divil na stavenej fakulte stu je normalne nahodeny dualboot linux/xp
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:01
      Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
      Sledujem tuto diskusiu od rana a v podstate mame vsetci spolocnu skusenost. Cesta Linuxu na desktopy bude tazka a zdlhava. Hlavny dovod toho je, ze ludia su lenivi a z toho vyplava aj tupost a hlupost. To som adresoval na pedagogov. Moja osobna skusenost je ako rodica dvoch skolopovinnych deti. A vsade je to v nasej spolocnosti o prachoch. Ved kolko percent absolventov pedagogickych katedier ide aj ucit? A co sa tyka informatiky, tak to plati stonasobne...
      Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
      • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:15
        Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
        Na uctovnicky software by sa podla mna dala prehovorit dajaka firma, mohli by ponukat komplexne riesenie (PC+Linux+OOo+Uctovnicky software) , len za cenu PC+daco aby vizili a ak by mali dobrú reklamu, tak by to podľa mňa bola bomba roka 2007.
        Inac ani uctovnicky software dnes pod linuxom nieje problem. U nas pouzivame nemenovane komercne uctovnictvo, ktore mame rozbehane pod wine, dali sme sekretarke ikonku uctovnictvo na plochu a jej je fakt uplne jedno aky OS ma ked tam ma internet a rovnake uctovnictvo na ake ju zaskolili.
        There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:18
          Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
          Inac eMDi, tu Petrzalku podnikas na vlastnu pest, alebo ako zastupca dajakej firmy. Zaujima ma to, lebo je to dobry napad, rozmyslam ze aj ja by som pochodil tu po okoli a urobil po Mestskych uradoch osvetu.
          (A ked im este pohrozi BSA ze kolko maju na obecnom nelegalneho softu myslim ze to pojde jedna radost)
          There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:46
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            ja som to z vlastnej iniciativy (nakolko som premigroval nejake firmy na linux) navrhol vtedajsiemu kandidatovi - sucasnemu primatorovi (ktory je profak na FEI :)))) ). Idem aj v inej veci za nim, ale chcem sa s nim rozpravat aj o tomto. Idem ako uzivatel, priatel linuxu a obcasny admin. idem ako zastanca open source, idem ako zastupitel profi linuxakov. preco? mozu sa realizovat, rozumeju tomu, maju chut ... lebo zarabaju len windows admini ... a firmam neostane potom moc penazi na odmeny ci nakup inych veci (licencia na Win, licencia na office, licencia na nera, licencia na AV, firewall, instalacia a servis ... toto stoji na jedno PC v priemere 10.000 ? opravte ma niekto). ako sa ma potom rozvijat podnikanie? potom nezarobia ani webmasteri i ked firma potrebuje web, ktory by jej zvysil predaj ... a pod.
        • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:31
          Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
          Pred nedavnom som cital, ako presiel Bata v Cechach a na Slovensku na Linux na predajniach v priebehu dvoch dni. Ked sa chce a musi(super kombinacia:-)), da sa vsetko. Ked sa nechce, je to o tej pohodlnosti. Aj mne mala(12 rocna dcera:-)) doma argumentovala, aby som ju nenutil do Linuxu, ved v skole maju Windows. Ale nutim, aspon sa nieco nauci, v skole vedia zapnut a vypnut komp, brouzdat na nete, hrat hry a to je tak vsetko. Ostatne deti v mojom okoli, navstevujuce aj ine skoly, sa naucili presne to iste. Napisat dokument uz ale nevie nik. Tak potom o com to je?
          Ten navrh na predaj PC s Linuxom je dobry napad. Ale je k tomu treba zamestnat tak tisicku operatorov na hot-line. Predavame PC a notasy, nieco podobne mame v plane, ale bojime sa toho. Vychadzajuc z praxe s Winom, kde navyse je podpora Mrkvosoftu, to bude viac ko tazke. Netreba sa vsak vzdavat.
          Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
          • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:43
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            Kosicke predajne hardwareu, konkretne 2 do svojich zostav standardne instaluju UBUNTU 6.10:). Maju to napisane aj na svojich cennikoch a jedna aj na www.
            táto :)
            sudo apt-get remove windows
            • Re: Linux v skolach 29.01.2007 | 22:47
              Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
              kurnik uz to tam nieje, zklamali ma.
              sudo apt-get remove windows
              • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 08:51
                Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
                guba ten Tvoj mail mi nejak nepresiel. To je post. Mozes skusit este raz na netto@post.sk
                Dik
                Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
      • Re: Linux v skolach 19.02.2007 | 00:15
        martin   Návštevník
        >Hlavny dovod toho je, ze ludia su lenivi a z toho vyplava aj tupost a hlupost. To som adresoval na pedagogov.

        silne slova. ja teda neviem ako je tomu na zapadnom Slovensku, ale na vychode som sa s tu spominanymi problemami nestretol. Som ucitel informatiky na strednej skole a infovekovu ucebnu mam vybavenu dual bootom na vsetkych PC WinXp/SuSE10.2. Pred 2 rokmi sa stvrtaci cely polrok linuxu venovali, mali to v ucebnej osnove. Pri preberani OS s prvakmi im ukazujem jedno aj druhe (berylom su nadseni). Na kruzku vypoctovej techniky pouzivame linux (quantu) pri vyuke web designu. Cela ucebna je pripojena na net cez linuxovy server kde bezi privoxy, squid, dansguardian a lokalne aj e-mail server pre potreby vyucby. Ziaden lanSuite. Ak sa pouziva Xp tak studenti nemaju ani paru o Internet Exploreri. Maju zakazane ho pouzivat. Na net jedine s Firefoxom.
        • Re: Linux v skolach 19.02.2007 | 01:12
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          Klobuk dole!!! :)
          sudo apt-get remove windows
    • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 10:12
      Avatar chatpall   Používateľ
      Pani pekne myslienky ste to tu popisali. Som zvedavy co v tejto veci podniknete dalej. Budem vam drzat palce. Hlavne nezabudnite ze sa treba chytit a nieco spravit. NIe je to lahke. Na to aby ste dokazali premigrovat urad/skolu na Linux potrebujete vsak viacej ako iba pekne reci. Mat spraveny projekt. Mat zakladny kapital (projekt z radostou preplati EU, ak budete mat projekt na urovni). Projekt musi mat pevne stanoveny ciel! Ako jednotlivec toto nikdy nezvladnete. A tu zacina byt prekazka. Slovenska komunita(aspon co si vsimam) je hra kazdeho na vlasom piesocku. Takze este raz : Drzim palce!
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 14:09
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        a ta hra na vlastnom piesocku je ten problem, na ktory poukazujem uz ako dlho ... spytaj sa tomasa srnku a povie ti, ze ja to myslim s nasou komunitou smrtelne vazne :))
        • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 15:15
          Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
          Tomasovi som poslal asi pred dvomi tyzdnami mail s ponukou na spolupracu, nenamahal sa ani odpisat. Asi je to ozaj o tom svojom piesocku. A mozno dostava takychto ponuk stovky tyzdenne...
          Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
          • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 15:26
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            tomas ma toho viac nez dost ... shakal, linuxos.sk, skola, otravovanie od nejakeho eMDiho a pod. :)))) a bol aj away :)
            • Re: Linux v skolach 30.01.2007 | 17:37
              Avatar chatpall   Používateľ
              No vsak ved ano. Ono je to tak. Z predaja linuxu koncovemu beznemu uzivatelovi este nikdo nezbohatol :) No ale slovenska komunita nema smerovanie. Vid priklad prekladov v rossete. Co vlasne slovenska komunita chce? Kam vlasne slovensky linux kraca?
              NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Linux v skolach 31.01.2007 | 19:06
      Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
      Neda mi nereagovat na toto tu vsetko... Nas na informatike v skole ucia len hovadiny oklo Wordu a windowsovskeho kreslenia... Nedavno som si tam hodil live! Ubuntu, hned na mna kricala ze ked nieco pokazim budem platit... Takze Linux v skolach by sam o sebe nebol problem, ale ako tu u mozno bolo napisane, to ze riaditelia (pripadne vyssi ci nizsi) nedoveruju inym veciam ako su tie zabehane a oskusane. Takze cesta Linuxu do skol bude nesmierne tazka, ak nejaka vobec bude...
      Co sa tyka VS, tak tam je situacia celkom ina, na informatike je Linux vsade. Na VS sa vseobecne win na vyucbu moc nepouziva, napriklad grafici na VSVU maju Apple.
      Co sa tyka uctovnictva, moj bratjeden cas rovijal projekt uctovneho pre Linux s nazvom tucniak, no neviem ako je na tom teraz...
      • Re: Linux v skolach 31.01.2007 | 23:17
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        No pozor, s tou informatickou VS a Linuxom to nieje tak ruzove vsade. Ja chodim treti rok na takuto skolu a vsade je namontovany MS. Jedina vynimka je jeden semester predmetu operacne systemy, ktore sa vyucovali na 15 rokov starom BSD, ktore nezazilo asi ani jeden major upgrade:) Ak je EMDi (alebo hocikto tu) byvaly Feikar, vie asi o akom serveri vravim. (Sice nie som Feikar, ale mam fakultu v tej istej budove-FIIT.) To je jediny kontakt mnohych ludi studujucich na tejto fakulte s Unix-like systemami za 3 roky. Este k tomu Microsoft spravil pre nasu fakultu projekt MS Academy ci co, ktory umoznuje kazdemu studentovi stiahnut si lubovolnu verziu windowsov+officu+ms visual*+asi este nejake dalsie MS programy, o ktorych ja neviem. Takze ani moje argumenty, ze nemam peniaze na Office+Windows a teda nemozem odovzdavat dokumentaciu v .doc formate neobstali. Neviem uz ani co som chcel tymto povedat, ale to nevadi.
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Linux v skolach 31.01.2007 | 23:31
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > Takze ani moje argumenty, ze nemam peniaze na Office+Windows a teda nemozem odovzdavat dokumentaciu v .doc formate neobstali.

          no tak to brzdi. predsa ta nemozu nutit suhlasit s M$ licenciou, navyse este aj s tou akademickou!
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Linux v skolach 01.02.2007 | 16:59
          Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
          Ale ved aj v OpenOffice sa daju pisat .doc dokumenty...
          • Re: Linux v skolach 02.02.2007 | 23:20
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Ja som sa raz pokusil v skole odovzdat nieco v *.doc pisanom v OOo.
            Nedopadlo dobre :D. Wordy (vsetky verzie) to rovno zhodilo. Ale co uz .. ked nechcu pdf ...

            Fakt, prisposobovat sa formatom od MS nie je moc dobre riesenie ...
            • Re: Linux v skolach 05.02.2007 | 16:27
              Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
              Hm...zhodilo?
              Ja normalne co napisem v OOo mozem otvorit vo Worde, bezne to tak robim, napisem nieco v OOo vo Fedore a nasledne otvorim vo Worde v OSX (v nom sa OOo neda pouzivat)... aj do skoly som to tak robil.
              Ale spozoroval som jeden maly rozdiel. Ked si niekto v skole v Win otvori .doc dokument, co som ja napisal v OOo, ma takňm take nepekne sive ciarocky medzi slovami...nechapem, v OSX mi to nerobi...nema to nieco spolocne s nejakymi metadatami co vytvara OpenOffice ked uklada do .doc?
    • Re: Linux v skolach 03.02.2007 | 23:53
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Snazi sa, pozri sk.openacademy.eu A s Tvojim nazorom o vychovavanim a prevychovavanim plne suhlasim.

      A samozrejme kazda aktivita a pomoc su vitane.
      --
      m
      • Re: Linux v skolach 24.02.2007 | 23:16
        karol   Návštevník
        U nás na Ústave fyzikálnej chémie a chemickej fyziky FCHPT STU máme server pod linuxom a celý labák kvantovochemických výpočtov pracuje na Suse. Slovenská Chemická Knižnica zase používa OS Solaris. A na väčšine osobných počítačov je WIN XP :-)
        Všimnite si nenápadného tučniaka vľavo pred adresou
        http://www.chtf.stuba.sk/kfch/kfch/index.php?page=chf2