Naformatovanie ext

Sekcia: Hardware a Drivery 02.02.2007 | 23:58
Avatar ppt Ubuntu 6.10  Používateľ
Disk mam rozdeleny na 2 ntfs particie (pre windows) a 2 ext particie (pre ubuntu+swap). Zavadzac mam grub. Neviem preco, (vlastne viem.. som lama kus :D ) ale nejde mi pri starte nabootovat ubuntu. Len windows. Nejde to tusim odvtedy, co som nainstaloval nejaky soft vo win. Hlasi mi nejaku chybu..

No a chcel by som sa spytat, ze ak by som sformatoval komplet celu ext, ci by sa mi tym nezrusil zavadzaci system. Teda nechcel by som prist o moje data, ktore mam na ntfs, kedze win je zatial mojim dominantnejsim OS.
    • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 00:05
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      formatovanie particie nema vplyv na mbr. samozrejme ze sa odstrani potrebny konfiguracny subor pre grub, tym padom bude tazsie pre teba zaviest win. da sa to fixnut s fixmbr.exe z winxp rescue mode.
      • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 12:37
        Avatar ppt Ubuntu 6.10  Používateľ
        No a ak by som sformatoval ext a nasledne na to nainstaloval na tuto particiu Ubuntu naspat a do grubu by som opat zapisal aj bootovanie Win, tak by mi to malo ist, nie?

        No ale ako tak rozmyslam, tak by pre mna bolo asi lepsie, aby ste mi pomohli vyriesit terajsi problem s bootovanim ubuntu. Pokusal som sa najst nieco aj tu na fore, no nenasiel som nic :-(.. Ako som uz popisal vyssie.. Ked pri vybere nacitania OS vyberiem Windows, tak mi v pohode nabehne. Ked vsak vyberiem Ubuntu tak mi vypise chybu: Error17: Cannot mount selected partition.

        Pokusal som sa mountnut tuto particiu (pravdepodobne to je hd6 (no nie je to celkom iste)) aj zo spustacieho cd ubuntu, no nepodarilo sa mi to. Prosim, poradte.
        • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 12:41
          jofko   Návštevník
          nemusi nic formatovat staci ti preinstalit GRUB
          • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 13:13
            Avatar ppt Ubuntu 6.10  Používateľ
            Skusal som to podla toho: http://www.linuxos.sk/?show=forum&id=6590

            No ked zadam do konzoly: find /boot/grub/stage1
            tak mi nahlasi chybu, ze dany subor nebol najdeny.
            • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 15:58
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              A spravil si to takto? :

              # grub
              grub> find /boot/grub/stage1

              # znamená, že spúšťaš ako root.
              grub> znamená, že zadávaš v terminále grubu
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Naformatovanie ext 03.02.2007 | 16:50
                Avatar ppt Ubuntu 6.10  Používateľ
                Ja debil som nedaval sudo grub :-(
                Uz to ide. Dakujem. :-)