reinstall a mbr

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.02.2007 | 21:36
ripo   Návštevník
Dobry den!
Pouzivam 2 operacne systemy - windows XP a Ubuntu linux. Chcem vsak prejst z Ubuntu na mandrivu (na dovode nezalezi). Mam najprv sformatovat disk alebo len nainstalovat mandrivu na najdene oddiely linuxu (pri instalacii mi bola ponuknuta taka moznost). A co urobit s mbr sektorom? Tiez sformatovat alebo sa automaticky prepise novym zavadzacom pre mandrivu?

(kolega mal problem, neviem co urobil, ale po reinstalle (tiez chcel prejst na iny linux: (zo suse na ubuntu) sa chcel prihlasit do linuxu... spustilo sa mu LILO kde mal na vyber linux & windows a po kliknuti na linux sa mu spustil dalsi zavadzac LILO s vyberom: povodny linux suse a s tym co prave nainstaloval - ubuntu, pricom suse nesiel spustit (nemal ako ist spustit kedze na jeho oddieloch na disku bol ubuntu) tomuto chcem predist, preto sa pytam)

dakujem za odpoved
    • Re: reinstall a mbr 03.02.2007 | 21:40
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      staci nainstalovat mandrivu na existuje oddiely (/ sa sforamtuje, ak mas /home odddelny nemusis ho formatovat). ak nastavis aby sa grub/lilo zapisal do mbr, tak sa mbr prepise novym zavadzacom.
      • Re: reinstall a mbr 04.02.2007 | 18:19
        Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
        Popripade pred instalaciou spustit s fdisk /mbr a potom instalovat linux.
      • Re: reinstall a mbr 04.02.2007 | 20:21
        ripo   Návštevník
        takze zapisat do mbr a je to vybavene. Dakujem
    • Re: reinstall a mbr 05.02.2007 | 00:04
      myself   Návštevník
      niekedy sa moze zist napr. toto: v debian sarge mi staci nainstalovat balik mbr a sputit potom install-mbr; ak sa ti znefunkcni zavadzac v mbr tak pomoct moze este aj balik sbm (Samrt Boot Manager). a nasiel som aj balik ms-sys (robi to presne to co microsoftovske fdisk /mbr ten som este neskusal)