Ako zvetsit miesto pre linux

Sekcia: Ostatné 06.02.2007 | 11:57
juraj   Návštevník
Ahoj nainstaloval som si linux Ubuntu 6.10 k win. xp. Nechal som pre linux 10GB. No nevedel som predtym ze je linux fakt super operacny system. Nasiel som aj hry ktpre by som chcel nainstalovat kvoli detom aby sa chytili na linux. No problem nastal vtom ze mam amlo miesta, potreboval by som zvetsit particiu pre linux. Da sa to dodatocne po instalacii (nechce sa mi odintaluvavat linux a nanovo ho instalovat) tak aby som si ukrojil viac z windiwsu a neposkodil tam data (volneho miesta mam). Da sa to , Ako poradte?
    • Re: Ako zvetsit miesto pre linux 06.02.2007 | 14:14
      wolf09   Návštevník
      Zkus program parted, ten umi zvetsovat filesystemy i particie. Jeste lepe si stahni gparted http://gparted.sourceforge.net/livecd.php. Nabootujes a zvetsis si co potebujes.
      • Re: Ako zvetsit miesto pre linux 15.02.2007 | 13:14
        m4rtin.m   Návštevník
        Ja na taketo veci
        pouzivam HIREN BOOT CD 6.
        je tam skvely
        program partition
        magic .
        stiahni si ho tu: http://homepage.ntlworld.com/hiren.thanki/bootcd.html
        • Re: Ako zvetsit miesto pre linux 15.02.2007 | 15:07
          Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
          Ano, Hiren's BootCD je CD plne skveleho softu. Ano, aj Partition Magic Pro bol skvely program, pokial ho nekupil Symantec. Takze ja a dalsich 99 stomatologov odporucame Acronis Disk Director Suite.
          Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
    • Re: Ako zvetsit miesto pre linux 15.02.2007 | 16:57
      WlaSaTy   Návštevník
      zmensit defragmentovany logicky disk pre windows nie je problem rovnako ako aj zvecsit linuxovu oblast napriklad pomocou nastroja gparted ktory ma vlastne specializovane LiveCD. ale otazkou je ci by nebolo vhodnejsie vytvorit nejaky disk cisto pre hry a pripajat ho napriklad do /usr/games kam sa zvyknu instalovat hry a spravit dalsiu oblast /home pre uzivatelov aby decka nezaplnili cely disk postahovanymi srandickami :)
      • Re: Ako zvetsit miesto pre linux 16.02.2007 | 07:16
        Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
        Ok. Tiež to tak mám. Systém + home+data na troch partíciach. Len chcem podotknúť, že sa občas stáva keď sa pridávajú partície, občas mi to nenabehlo ( zmena názvov hdax,y). Zabudol so spustiť Lila. Potom som to riešil cez Knoppix editáciou etc/fstab a etc/mtab ako root.
        P.s už to bolo dávno za čias Mandrake.