signalizacia prihlasenia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2007 | 12:29
Kardi   Návštevník
Ahojte. Mozte mi poradit, ze ako sa da urobit nieco take, ako signalizacia prihalsenia. Ak sa niekto prihlasi na moj apache a zada meno a heslo (proste sa autorizuje), tka mne ako adminovi pride daka signalizacia,ze sa te dotycny prihlasil a k tomu mi napr. vyhodi jeho prechadzajucu bash_hystory. Dik
    • Re: signalizacia prihlasenia 06.02.2007 | 12:45
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      To asi neviem, ale keď chceš v nejakom okamihu vedieť, kto je prihlásený, zistíš to príkazom who.

      Možno by si mohol dať tomu používateľovi do .bashrc nejaký príkaz, ktorý odošle mejl, mne sa zdá, že to robí aj echo.

      • Re: signalizacia prihlasenia 06.02.2007 | 12:52
        Kardi   Návštevník
        noooo presne daco take. daco pridat do bashu. hm a s tym echom nevies ako by sa to dalo?
      • Re: signalizacia prihlasenia 06.02.2007 | 13:16
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        ak sa niekto autorizuje na apache, tak je vo vypise who?

        staci ak sledovat /var/log/apache2/access.log, spravit nejaky skript ktory ho bude sledovat v pravidelnom case a posielat ti vysledky
        • Re: signalizacia prihlasenia 06.02.2007 | 13:23
          Kardi   Návštevník
          Ano. Aj ja som si to tak predstavoval, ale ja som este len LaMa a neviem dako robit skripty, tak som chcel vediet, ze ci to nejde aj dako inak.
    • Re: signalizacia prihlasenia 06.02.2007 | 16:33
      WlaSaTy   Návštevník
      apache je sluzba web serveru. ak chces informacie kto sa ti prihlasuje na stranky tak si sprav prihlasovatko napriklad cez php aj zo vsetkym co k tomu patri.

      .bash_history je subor do ktoreho sa uchovava historia prikazov pokial ma clovek login shell nastaveny ako bash ale to si moze kazdy zmenit (man 1 chsh) a tak isto si ho moze kazdy aj v klude vymazat - je to predsa jeho subor. indikacia prihlasenia sa da riesit bud cez PAM alebo cez hlasky v suboroch /var/log. ale uchovavanie historie si mozes zabezpecit iba ak zakazes zmeny v login shelli a zaroven do toho jedineho prikompilujes vlastnu funkcionalitu ktora bude zapisovat duplicitne historiu tam kde doteraz a aj tam kde chces ty.


      • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 08:40
        Kardi   Návštevník
        Len ked ako som vravel, ja neviem robit v php. Nedal by sa daky jednoduchy navod, alebo nedalo by sa to aj dako inac ?
        • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 11:28
          WlaSaTy   Návštevník
          a ktore z toho chces? pytal si sa dost neurcito.

          chces byt okamzite informovany o tom kto ti lezie na internetovy web server cez http alebo kto sa ti fyzicky vzdialene prihlasi do pocitaca a robi na nom?
          • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 11:40
            Kardi   Návštevník
            ked sa niekto prihlasi cez hhtp na web server.to ze mi to vyhodi bash_hystory to si nevsimaj,to som uviedol zly priklad
          • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 15:56
            Kardi   Návštevník
            presne toto chcem. to co, ze ked sa niekto prihlasi na moj web server
            • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 18:20
              WlaSaTy   Návštevník
              aha, takze chces vediet ci sa ti niekto prihlasil na tvoj internetovy portal cez prehliadac internetu (mozilla, netscape, firefox, opera, internet exploiter, ...). No vzhladom na to ze nepoznas php tak by ma zaujimalo ci mas vobec pouzitu autorizaciu (meno/heslo) na internetove stranky. Ak nie (co je najpravdepodobnejsie), tak to ani nepotrebujes a mozes si to pozriet raz denne v apache.log. ak by si chcel byt emailom okamzite informovany ked ti niekto zabludi na tvoje stranky, tak na to zabudni. to by si sa divil kolko posty ti dojde ak ta nejaky dobrak prida do vyhladavaca alebo ta zacnu skenovat skript kiddies.

              nechces len vystup z niecoho takehoto co ti posle statistiku za "dnesok" ked to spustis o 23:55?

              DATE=`date +"%d/%b/%Y"`
              ACCESS=/var/log/apache2/access_log
              
              accesses=`grep -c "\[${DATE}:" ${ACCESS}`
              
              echo subject accesses: ${accesses}
              grep "\[${DATE}:" ${ACCESS}
              


              ps.: log si dopln podla tvojho apache a asi budes musiet aj zmenit format datumu.
              • Re: signalizacia prihlasenia 08.02.2007 | 08:57
                Kardi   Návštevník
                Mam pouzitu autorizaciu. nakonfiguroval som si tak apacha, aby si ju vyziadal. Vzdy ked tam niekto pride, tak si to pyta od neho meno a heslo a dostane sa tam iba ten, komu som to vytvoril. No a ked sa tam prihlasi ten,komu som to povolil, tak (napr peter,fero,duro atd) a ja chcem, aby ma napr. upozornilo, ze sa tam pripojil peter a zada spravne meno a heslo, tak mne pride upozornenie, ze sa prihlasil. Ale dakujem aj za toto vsetko co si mi poslal, pokusim sa aj s tym nieco urobit. :-)
    • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 10:56
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      Pokiaľ to chceš riešiť pridaním príkazu do .bashrc, môže sa ti zísť toto:

      Poslanie mejlu z príkazového riadku:

      $ echo "Krátky text" | mail -s predmet nejaka@adresa.sk

      Ale dá sa aj poslať správa, ktorá sa vybranému používateľovi ihneď zobrazí, a to príkazom
      write meno_používateľa
      • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 11:38
        Kardi   Návštevník
        Diik. to tiez pomoze,aspon myslim,len este musim spravit to,ze aby sa to poslalo vtedy,ke d sa prihlasi ten dotycny.
    • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 12:28
      Peter S.   Návštevník
      prípadne by si do bashrc mohol nastaviť aby, ked sa prihlási daný uživateľ, zapísal jeho meno do nejakého súboru, napriklad:
      echo $whoami >> nejaky/subor
      (to ako všeobecné riešenie, individuálne môžeš dať aj konkrétne meno)
      a na desktope by si mal stále otvorenú konzolu kde by ti bežalo
      tail -f nejaky/subor
      a stále keby sa niekto prihlasil tak by sa ti jeho meno malo v reálnom čase objaviť v tej konzoli.
      Prípadne môžeš to echo doplniť o nejaký text, alebo čas prihlásenia a aj si to nechávať ako log...
      Disclaimer: nemôžem si to momentálne overiť ale mohlo by to tak nejako fungovať...
      • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 12:35
        Kardi   Návštevník
        Dakujem.Idem daco s tym skusit
        • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 13:15
          WlaSaTy   Návštevník
          radsej to daj do /etc/profile, z toho suboru to ludia nevyhodia a nenapadne ich to pozerat :-)
          • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 15:23
            Kardi   Návštevník
            A bude to tak,ako som vravel, ze sa to zobrazi od toho,ze on sa prihalsi na moju stranku? Chapem to,ze ak sa na mojom pc prihlasi napr. uzovatel fero, tak mu staci hodit do .bashrc daky prikaz, ktory mi posle mail,ze sa prihlasil,ale bude to robit aj vtedy, ak sa prihlasi na moju stranku?
            • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 15:30
              Peter S.   Návštevník
              nie
              • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 15:33
                Kardi   Návštevník
                No ved to. A neviete co robi ten zapis do var/log/apache/access.log?
                • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 16:37
                  Peter S.   Návštevník
                  sice v apache a pod. sa nevyznam ale mohol by si modifikovat môje riešenie na
                  tail -f /var/log/apache/access.log | grep nejaky_retazec
                  to by prechádzalo nové riadky v tomto súbore a vypísalo by iba tie ktoré obsahujú daný retazec, a musiš si ho zvoliť tak aby ti filtroval riadky kde sa hovorí o pripojení nového uživateľa
                  a kľudne sa pozri do vnútra access.log aby si mal predstavu čo sa v nom nachadza...
    • Re: signalizacia prihlasenia 07.02.2007 | 22:57
      stando   Návštevník
      ak chces spustit nejaku udalost ked niekto pride na tvoju stranku tak to sprav nejakym striptom.
      Napriklad:
      1) mas subor "index.html" a ty chces aby sa niekde zapisalo nieco, ale ti poslalo mail, alebo ti vyhodilo okienko(google: kdialog),...
      2) premenuj index.html na index_zal.html
      3) sprav subor index.cgi
      #!/bin/bash
      echo date > subor #udalost ktoru chces aby spustilo
      echo "Content-type: text/html"
      echo
      cat index_zal.html #vypise povodnu stranku