Spojenie dvoch PC s Linuxom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2007 | 13:38
Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
Prosím o jednoduchý návod na spojenie dvoch PC pomocou Linuxu Kubuntu. Na počítačoch je nainštalovaný Linux, spojené sú cez 4-portový router. Na každom z nich je funkčný internet. Otázka je asi jednoduchá ale pre začiatočníkov veľmi podstatná. Ďakujem.
    • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 14:15
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      podla toho co pises, uz by mali byt navzajom dostupne. co este chces?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 14:30
        Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
        Dostupné asi sú ale KDE a AKO uvidím dáta z toho druhého? Motám sa v tom už dlhšie ale nikde ten druhý počítač nevidím. Prečítal som toho už dosť ale asi nechápem základný princíp. Robil som siete Novell, Windows ale z tohoto sa nemôžem vysomáriť.
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 14:35
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          no, pokym tam nebudes mat nieco ako nfs alebo samba (alebo aj ftp), tak tam samozrejme nic neuvidis :) vlastne este mozes pouzit ssh (scp, sshfs, ale ten sa asi pre tvoje pouzitie zbytocne sifruje)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 14:46
            Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
            Ďakujem. Princíp je jasný. Samba je asi pre klienta Win. Taká jednoduchá vec pod Win a tu to bude asi riadna fuška. Bude to chcieť asi viac hodín čítať návody a skúšať...do nevidím...no nič moc. Aj tak ďakujem.
            • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 15:06
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              neviem ake pouzitie od toho chces, ale pravdepodobne by ti mohol stacit aj FTP, ktory sa konfiguruje jednoducho a pravdepodobne ti pojde aj bez zasahu...

              a sambu mozes pouzivat aj medzi linuxami, ale naozaj si myslim, ze FTP by mohlo stacit. ani NFS nie je extra zlozite.
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 15:14
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              pripadne aj sambu mozes pouzit, v ubuntu na zdielanie adresarov je uz aj klikatko ;) 2-3 kliky a mas zdielane data
              • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 16:09
                Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                Ani mi tak nejde o klikatko. Ja sa pohram aj s konzolou. Dufam ze to bude OK: Dakujem.
    • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 16:49
      WlaSaTy   Návštevník
      predpokladam ze internet je pichnuty do routera na ktorom nemas nastavene DNS tak aby prekladal tych dvoch pocitacov na IP a opacne, takze tam budes musiet pisat IPcky, to nie je problem.

      problem je aky sposob prepojenia preferujes, ping na IPku druheho stroja asi nestaci kedze chces zdielat data. na zdielanie sa da pouzit akakolvek sluzba ktora ma v popise prace exportovat adresare (disky alebo pripojne body), odporucam SMB/CIFS alebo NFS, FTP je z principu nie moc vhodne pretoze pri uploade nema ako zmenit datum a to sa clovek bude potom divit ze mu nieco nesedi.

      SMB/CIFS (Samba) je do kolecka omielana vec ktora sa da v pohode naklikat
      NFS je pre OS z rodiny unix-ov vhodnejsie riesenie a jeho konfiguracia je tiez jednoducha.

      ak budes mat predstavu co chces zdielat (tlaciarne, disky s multimediami, stiahnute baliky programov ktore sa daju vyuzit aj pre ten druhy stroj ak je identicky, pouzit jeden z tych dvoch strojov ako proxy server pre web aby si setril pasmom internetu, ...) tak sa ozvi :)
      • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 17:11
        Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
        Za toto tiez diky moc!! Zatial mam zlu skusenost. Linuxova komunita je pomerne uzatvorena a so zaciatocnikmi ktorych je zda sa cim dalej viac (to je OK nie?) komunikuje zlozitym slangom. Novacik (ako ja) konzolu pozna ale nepozna logiku prace systemu. A bez toho je tam strateny.
        Skusim Sambu. Ak vie niekto o linuxákovi zo západného slovenska....som ochotný za nastavenie siete a zaskolenie aj zaplatit. Díky vsetkým.
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 19:18
          Avatar marallo Ubuntu  Používateľ
          Neviem ako je to v Kubuntu, ale v Ubuntu bolo rozbehnutie samby velmi jednoduche, povedal by som az primitivne. Stacilo dat v menu System > Sprava > Zdielane priecinky, tam vybrat priecinok ktory xces zdielat, a uz to islo. (Niesom si isty ci nebolo pred tym nutne zapnut sambu cez System > Sprava >Sluzby.) Urcite tak nejako to bude aj v Kubuntu. Pohladaj v menu...
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 19:36
          myself   Návštevník
          nejake clanky su na abclinuxu.cz. pozri si napr. serialy: domaci sit, soukroma sit
    • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:02
      Peter S.   Návštevník
      no ja odporucam ssh, jednuduché na konfiguráciu, fakt je že sa to relativne zbytočne kryptuje ale to za hádam taký problém nie je - ako bonus to dokáže prenášať aj grafické aplikácie
      • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:07
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        > akt je že sa to relativne zbytočne kryptuje

        coze?? vies co je to aspon ssh? aka je jeho uloha? secure shell, uz v nazve mas secure. je to nahrada za telnet, ktory ma trafic praveze nesifrovany.
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:29
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          ja som takto prave pred necelym tyzdnom spajal pc z win xp home a linux kubuntu 6,06 (jednoduchá vec, keby to windows cele nedoku...l). Islo vlastne iba o to vypisat si spravne IPcky, masku a branu (ostatne sa nahodilo same) v kubuntu, potom to slahnut do windows. A dal som si v konzole spustit smbd. Spustil som si Smb4K (co sa da doinstalovat z adeptu, vlastne som si doinstaloval vsetko co sa tykalo samby - prosim nebite ma:) a po refershnuti sa mi zobrazil druhy comp. V konqerorovi som si dal "system:/remote" a v polozke stav samby boli zdielane subory. Myslim ze by to mohlo ist na tento sposob aj medzi dvomi linuxami, a tiez by to malo obdobne fungovat (asi) pre iny typ spojenia.
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:57
          Peter S.   Návštevník
          teda aby som to upresnil, na jednej strane bude bežať ssh server a na druhej použiješ napriklad gftp - a je to celkom komfotný spôsob....
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 22:23
          WlaSaTy   Návštevník
          > vies co je to aspon ssh?

          Ja to napriklad viem a nevidim dovod pouzivat SSL vrstvu aj na prenasanie grafiky alebo suborov v intranete. Co sa vsak tyka internetu, tak je jeho pouzitie pochopitelne uz len koli tomu ze vie robit aj tuneling a dokonca aj VPN, samozrejme ze kryptovane.

          Ale nejedna sa o nahradu za telnet, jedna sa o jeho nastupcu :-) drobny, ale rozdiel zvany slovickarenie ...
      • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:29
        myself   Návštevník
        este by si tu mohol napr. vysvetlit konkretny postup ako cez ssh prenasat graficke aplikacie lebo inac tvoja rada nestoji za vela
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 21:56
          Peter S.   Návštevník
          man ssh a hľadaj -X,
          ale myslím, že treba okrem toho upraviť nejaké konfiguráky aby bolo možno forwardovať x protokol....
          inak robím to bežne... :)
        • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 22:06
          Avatar uid0 Debian  Používateľ

          $ ssh -X localhost
          Password:
          $ DISPLAY=:0.0 xeyes
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 06.02.2007 | 23:18
      myself   Návštevník
      este ma napada graficke prihlasovanie na druhy pocitac:
      myslim ze v /etc/gdm/gdm.conf treba v sekcii [xdmcp] zadat Enable=true (pre kdm by to malo byt v subore /etc/kde3/kdmrc v sekcii [Xdmcp]) a vo firewalle povolit port 177 a mozeme sa prihlasovat priamo do X. po spusteni gdm/kdm treba potom dat cez nejake menu hladat pocitace v sieti a ked nam ich najde tak sa mozeme prihlasit.

      VNC:
      apt-get install vnc4server xvnc4viewer
      session (pouzite ) si nastavime v subore ~/.vnc/xstartup napr. takto:

      #!/bin/sh
      [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources
      xsetroot -solid grey
      vncconfig -iconic &
      x-terminal-emulator -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
      fluxbox &


      pomocou vncpasswd si vytvorime heslo, spustime vncserver - to nam vytvori desktop na ktory pristupujeme pomocou vncviewer mojserver:1 (namiesto 1 moze byt aj ine cislo desktopu - podla toho ake nam vytvori) - menu si po spusteni zobrazime pomocou F8. vo firewalle treba mat povoleny port 590X kde X je cislo vytvoreneho desktopu (teda napr. port 5901). dany desktop mozeme zabit pomocou vncserver -kill :cislodesktopu. na takyto desktop sa da pristupovat aj z win pomocou tightvnc a pracovat s linuxom v grafickom prostredi pod win (len su trocha problemy s nastavenim klavesnice) :-)

      este jedna vec: pre zabezpeceny prenos suborov mozno pouzit napr. aj scp
    • Re: Spojenie dvoch PC s Linuxom 07.02.2007 | 00:47
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      na jednom spusti nejaku serverovu sluzbu (sshd, vsftpd, apache, ...) a z druheho mozes kopirovat data, napr. programami scp,ftp,wget