siet - sietova karta

Sekcia: Hardware a Drivery 08.02.2007 | 18:51
pokus   Návštevník
Zdravim,
Ako sa da zobrazit stav arp v Linuxe?
Pravdepodobne mi akosi zabuda OS, alebo karta gateway.
Ak sa totiz odpojim, neviem sa znova pripojit. Jedina moznost je, ze si dam nastavenia, odklikam dalej - nic nezmenim - a pripoji sa.
    • Re: siet - sietova karta 08.02.2007 | 19:12
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      arp tabulka sa zobrazi prikazom arp.

      ale ako to suvisi s gateway vazne nechapem...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: siet - sietova karta 08.02.2007 | 19:27
        pokus   Návštevník
        Pokial spravne chapem, tak v arp - medzipamäti su ulozene cesty k internetu. Po urcitej dobe sa tato pamat zmaze. Ked si pozriem IP x.x.x.x, maska podsiete prazdne - odkial sa obnovi? A na prikaz arp - odpovie: command not found
        • Re: siet - sietova karta 08.02.2007 | 20:03
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          k arp tabulke ma pristup iba root. arp tabulka uklada MAC adresy, gateway je IP.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: siet - sietova karta 08.02.2007 | 20:56
            pokus   Návštevník
            Som root. Pokial sa nemylim, protokol ARP hostitelovi umozni najst adresu ciela v rovnakej fyzickej sieti. Neviem, ale podarilo sa mi tento problem vyriesit "vymenou medzi" sietovymi kartami. Ze by sietovka?? Ked pracuje dovnutra tak OK, ked vsak von, tento problem. Zaujimave.
            Skor som hladal, ci sa s takymto problemom niekto nestretol
            Inak dik.
            • Re: siet - sietova karta 15.02.2007 | 11:51
              zemkooo   Návštevník
              Uid0 ma pravdu. V arp cache su ulozene MAC adresy. Ak pocitac vie IP adresu moze odosielat paket, lenze nato aby takato komunikacia prebehla, musi poznat aj fyzicku adresu prijimajucej siet. karty resp. interfece-u. Vtedy vysle tzv. ARP request, ktory hovori nieco taketo: "Ty, co mas IP adresu X.X.X.X, povedz mi aku mas fyzicku MAC adresu." ARP request je broadcast (tzn. osiela sa na fyzicku adresu FFFFFFFFFFFF), takze ho dostanu vsetky zariadenia na lokalnej sieti a to, ktoreho IP sa zhoduje z IP uvedenou v ARP request pakete (X.X.X.X) odpovie a zasle svoju MAC adresu. Tieto adresy si potom pocitac udrziava urcitu dobu v tzv. 'ARP cache', aby pri pripadnej komunikacii nemusel znovu posielat ARP poziadavku..

              Ak chce pocitac komunikovat s niekym mimo lokalnu siet, posiela ARP poziadavku na IP adresu svojej predvolenej Gateway (ak sa jeho MAC uz nenachadza v arp cache) - ale opat si do ARP cache uklada jej MAC adresu.