kernel header

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.02.2007 | 18:14
Avatar sani   Používateľ
ahojte, ucim sa s linuxom a mam 3 otazky na ktore mi dufam niekto odpovie:
co su to tie kernel headers? kde to mam najst pre to jadro co mam (linux 2007/2.6.17-5)?ako to instalovat?
dik:)
    • Re: kernel header 13.02.2007 | 18:15
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ok, najprv odpovedz ty na dolezitu otazku: Aku mas distribuciu?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: kernel header 13.02.2007 | 18:32
        --   Návštevník
        predpokladame samozrejme ze jadro si nekompiloval sam :-)))
        • Re: kernel header 13.02.2007 | 18:50
          skywaker   Návštevník
          Jadro Linuxu, ´kernel´ je zvačša napisane v programovacom jazyku C, ... v jazyku C sa zdrojove kody ulozuju ako program.c a zvycajne aj pomocne hlavickove subory program.h .... po skompilovani vznikne spustitelny subor ktory nepotrebuje ani *.c a ani *.h ovsem ak v tvojom pripade prepokladam ze potrebujes hlavickove subory k jadru teda subory (*.h) tak asi ich vyzaduje nejaky program ktory potrebuje zdrojaky jadra a a knim patria aj kernel headers.


          http://en.wikipedia.org/wiki/Header_file
          • Re: kernel header 13.02.2007 | 18:54
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            Hej hej, lenze na to, aby sme mu poradili kokretne treba vediet jeho distribuciu ;).
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: kernel header 16.02.2007 | 23:15
              Avatar srigi   Používateľ
              To je IMHO nespravne. kernel-headers musia sediet s glibc.
              • Re: kernel header 16.02.2007 | 23:30
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                to si pis, ze musia! ale akosi vzhladom na nemennost cisiel systemovych volani je to dost jedno :)
                Debian. apt-get into it…
                • Re: kernel header 16.02.2007 | 23:39
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Ved ja len tolko, ze aby zadavatel nebol "confused", ze kernel moze byt jednej verzie a kernel-headers zase inej verzie.
          • Re: kernel header 17.02.2007 | 12:06
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Ja by som sa chcel spýtať načo sú tie hlavičkové súbory kernelu (potrebujú ich nejaké aplikácie?). A prečo nie sú súčasťou všetkých distribúcií? Sú potrebné napr. aj na nejaké programovanie a pod.?
            • Re: kernel header 17.02.2007 | 13:13
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              bez nich si neskompilujes drivre
      • Re: kernel header 16.02.2007 | 21:13
        Avatar sani   Používateľ
        mam mandriva 2007 (official) a jadro 2.6.17-5. dufam ze to staci:)
        • Re: kernel header 16.02.2007 | 22:56
          skywaker   Návštevník
          Hej fakt neviem ale mandriva by mala mat kernel headers.... ovsem jadro nie... to nie je ani na powerpack dvd.....
          • Re: kernel header 16.02.2007 | 23:01
            Avatar sani   Používateľ
            ked tie headre najdem niekde, kde ich mam teda nainstalovat? ci kde to nakopirovat?
            • Re: kernel header 16.02.2007 | 23:16
              Avatar srigi   Používateľ
              hej stop, stop, nijake kopirovanie PLS. Pouzi svojho spravcu SW.
    • Re: kernel header 17.02.2007 | 13:34
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Mozno to bude trochu OT, ale mozno tento komentar pomoze. Nemam velmi velku doveru ku grafickym klikatkam v Mandrive (asi je to otazka zvyku). Mandrivu instalujem naozaj velmi velmi casto a pouzivam ju asi na vsetkych serveroch, ktore spravujem + na hromade stanic. Vzdy, ked nainstalujem cistu instalaciu (minimal with urpmi) na nejaky stroj, tak moja postupnost prikazov po rozbehani siete je (ako root):
      curl http://www.ideaz.sk/~bwpow/mdk.tar > mdk.tar
      tar -xf mdk.tar
      cd mdk
      ./kopiruj.sh
      cd txt
      urpmi.removemedia -a
      sh urpmi32.txt
      sh plf32.txt
      Toto nahodi zdroje z sunsite.mff.cuni.cz pre mandrivu 2007 (stable, updaty a stable-contrib) a zaroven aj PLF. Pozor, toto je pre 32-bit verziu systemu. Pre 64bit treba pouzit urpmi64.txt a plf64.txt. Do ~ to este nakopci dva skripty (updatuj a mdkupdatuj). Myslim ze z ich obsahu je jasne co robia. V tom balicku je niekolko dalsich skriptov, ktore mozu byt obcas uzitocne. Snad to niekomu pomoze :)

      Tak, a teraz ku kernel headers. V mandrive sa to myslim vola kernel-source-stripped, takze po zadani
      urpmi kernel-source-stripped
      by mal vybehnut zoznam roznych zdrojakov pre rozne jadra. Staci vybrat jedno cislo a uz je hotovo.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: kernel header 18.02.2007 | 00:10
        sani   Návštevník
        dakujem. a mam este jednu otazku: stale pri spusteni do grafickeho rezimu musim dve minuty cakat kym sa spusti spravca okien v gnome.to co je? :)
        • Re: kernel header 18.02.2007 | 14:41
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          S tym velmi pomoct neviem. Na vsetkych strojoch pouzivam IceWM a defaultneho login managera (ten skaredy), ale zatial som sa s takymto problemom nestretol.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: kernel header 18.02.2007 | 14:57
        Avatar srigi   Používateľ
        Konecne spravna rada. Ja bohuzial Mandrivu nemam, tak som nevedel poradit ako kernel-headers nainstalovat ako balik. Dikes, ze si to sem postol. Ide mi o to, aby sa novacikom radilo hlavne pouzivat balickovaci system, ziadne kopirovanie a kompilovanie.

        <OT>
        Preco davas Mandrivu aj na servery? Na takuto app sa hodia kompaktnejsie distra. Ja napr. uvazujem o pouziti Slackware Arch na svoj domaci server (snad o tom bude clanok). Slackware hlavne koli tomu, ze ma velmi jednoduchy (skoro ziadny) balickovac.
        Podla mna je dobre skusat aj ine distra, viac sa o Linuxe naucim.
        </OT>
        • Re: kernel header 18.02.2007 | 15:52
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > Slackware hlavne koli tomu, ze ma velmi jednoduchy (skoro ziadny) balickovac.

          a ja blazon to pokladam za nevyhodu :)
          Debian. apt-get into it…