MAC OS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.02.2007 | 21:26
VelkáLama   Návštevník
Prosím, napíšte mi všetko, čo o ňom viete. Ja som čítal kopu článkov, ale nie je tam to, čo chcem vedieť. Je to UNIX / LINUX / BSD alebo nie. Ak je to Linux tak prečo sa nedá inštalovať na AMD procesor ? Je to OS Darwin (tiež Linux ?)? Tak by nemal byť problém preportovať to na AMD. Ak je to upravený Linux, neexistuje jeho náhrada ? (myslím podobná funkčnosťou na 90%, nemyslím len vzhľad)

Ps. 1 Niečo som nepochopil ?
Ps. 2 Má tento OS význam ? (ak existuje Linux)
Ps. 3 Že vraj je to hrozný OS a nedá sa používať. (je to tak ?)
Ps. 4 Je Linux lepší ? (nejedná sa mi o konkrétne distro ale všeobecne)
    • Re: MAC OS 13.02.2007 | 22:08
      Avatar NasaK Arch Linux  Používateľ
      Tak všetko sa da najst na webe.. Najma na wikipedii. Je tam vela clankov o OS X..

      Mac OS X pouziva ako zaklad Darwin, co je fork BSD, ktory ako jadro vyuziva mikrokernel mach (XNU).. Darwin sa da zadarmo stiahnut, pretoze je open-source..Teda to nie je Linux ako si chcel vediet.. Darwin je portovany aj na x86, coho dokazom je aj prechod od powerpc k intel procesorom.. No pozor na to, ze vzhlad - aqua, je komerna (proprietarna), cize tu tak lahko mat nebudes..

      ad PS1: Hadam si uz pochopil..
      ad PS2: Mac OS X ma urcite vyznam.. Najpokrovejsi desktop-os na trhu..
      ad PS3: To je kazdeho vlastna skusenost.. Niektori hovoria, ze win je hrozny os a ze sa neda pouzivat..
      ad PS4: Podla toho, co potrebujes/preferujes..
      Freedom for everyone! Use Free Software...
      • Re: MAC OS 13.02.2007 | 22:39
        VelkáLama   Návštevník
        Takže je to BSD ?
        • Re: MAC OS 14.02.2007 | 14:40
          Avatar NasaK Arch Linux  Používateľ
          Nech sa paci.. Prijemne citanie..
          Freedom for everyone! Use Free Software...
      • Re: MAC OS 13.02.2007 | 22:40
        VelkáLama   Návštevník
        Nespravil niekto klon vzhľadu pre Linux ?
        • Re: MAC OS 14.02.2007 | 14:38
          Avatar NasaK Arch Linux  Používateľ
          Nie.. Neobstalo by to pravne.. Apple ma svoje gui patentovane, co bolo hlavnym sporom medzi ms a Applom v minulosti..

          Ale mozes pouzit nahrady, ktore su celkom dost podobne.. Viac ti povie guugl.. ;)
          Freedom for everyone! Use Free Software...
    • Re: MAC OS 13.02.2007 | 22:18
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      co som ho ja chvilku skusal, tak sa mi zapacil co sa tyka ovladania aj vzhladu. MAC OS je stavany LEN A IBA na applacky HW + HW ku ktoremu vyrobca doda ovladace pre MACOS (niektory vysokokvalitny HW bezi so vsetkymi funkciami iba pod mac os, napr nahravacia zvukova karta Maudio 1010 + SW protools ide na mac os s takymi funkciami, s akymi pod windwns NIKDY fungovat nebude) . Najnovsia verzia sa vola tusim Panther.

      Ono je to vlastne OS ktory je ako doplnok ku spickovemu HW apple. Tento HW sa vyuziva pri aplikaciach s velkymi HW narokmi (graficke studia, filmove studia, zvukove studia ...). Totizto zvlada ovela viac nez bezne pc (asi odtial nazov power pc). Na power pc (ppc) su portovane aj niektore linuxy a myslim ze aj windowns.

      AD ps1 - Ono je to nielen OS, musis sa na to pozerat tak, ze je to OS na specialny HW

      AD ps2 - Ma vyznam pre studia graficke, zvukove, filmove...

      AD ps3 - urcite lepsi nez windowns

      AD ps4 - pre uzivatela ano, lebo je v nom tony a tony softwaru, ktory je mnohokrat zadarmo, je maximalne nakonfigurovatelny a clovek co zvladne hoci aj zaklady sa v nom citi free. Pre profesionalnu pracu (tym myslim napriklad tvorba bilboardov, nahravanie 10+ stopovych audio suborov...) je lepsi MAC, pretoze nanho existuje mnozstvo proprietarneho SW, ktory je castokrat viac popredu nez free SW.

      snad som ti povedal nieco, co si nevedel
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • Re: MAC OS 14.02.2007 | 14:15
        Avatar NasaK Arch Linux  Používateľ
        Najnovsia verzia sa vola tusim Panther.
        Najnovsi je Tiger.. Nasledujuci je Leopard..

        MAC OS je stavany LEN A IBA na applacky HW..
        Ehmmm, ano? Nemyslim..

        Totizto zvlada ovela viac nez bezne pc (asi odtial nazov power pc). Na power pc (ppc) su portovane aj niektore linuxy a myslim ze aj windowns.
        Najnovsie macy bezia na Inteloch (uz vyse roka), takze o ppc sa da hovorit len o ako minulej architekture macov.. Jj, na ppc bezia aj niektore distra.. YellowDog je napriklad primarne vyvijany pre apple pocitace.. Windows na ppc? Nemyslis vazne..!
        Freedom for everyone! Use Free Software...
        • Re: MAC OS 14.02.2007 | 16:44
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          no vidim ze mam stare informacie, to som netusil ze MAC OS bezi aj na inteloch (dobreee, aj ked to nema podla mna podstatnejsi vyznam).

          jj, windows sa ndr...al uz aj na apple, aj ked zatial iba ako dualboot.

          BTW som strasne zvedavy na ten najnovsi MAC OS (myslim ze ma vyst koncom roka?)
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • Re: MAC OS 14.02.2007 | 17:42
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            > jj, windows sa ndr...al uz aj na apple, aj ked zatial iba ako dualboot.

            to je na x86, nie powerpc
            Debian. apt-get into it…
            • Re: MAC OS 14.02.2007 | 20:34
              WlaSaTy   Návštevník
              ozaj? a ja som bol v tom ze emulatory PC su pre Apple PowerPC uz davno plne funkcne i ked pochopitelne menej vykonne :-) takze je este jedna cesta ako pretlacit windos na Apple/PPC

              jeden emulator PC kedysi predavali v lacnych knihach aj s licenciou na W98 za cenu pod 150Sk, skoda ze som to vybartroval ...
              • Re: MAC OS 14.02.2007 | 22:02
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                emulator uz nepotrebuje ziaden "windows boot camp"
                Debian. apt-get into it…
                • Re: MAC OS 15.02.2007 | 09:01
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ano, ale zostava s PPC procesorom potrebuje emulator x86 ak sa ma na nej spustit bud ten hnusny oficialny flash co podporuje len linux x86 alebo windows.

                  ano, viem. windows bolo portovane aj na PPC, ale posledna oficialna verzia boli nejake prastare NT bez PNP a tie by sa na modernom MACintoshi ani nenakopli ... nenasli by ani radic diskov a ani klavesnicu/mys. totizto bez PNP sa tazko pristupuje hoci aj na USB i ked je aj to mozne ..
                  • Re: MAC OS 16.02.2007 | 12:17
                    Avatar NasaK Arch Linux  Používateľ
                    Windows NT boli portovane na PPC? Myslel som, ze len na mips a alphu..
                    Freedom for everyone! Use Free Software...
                    • Re: MAC OS 16.02.2007 | 19:28
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ano, aj na PPC. ale koho to dnes zaujima, skor ludi zaujima preco kedze xbox360 obsahuje tri core PPC zaviedol microsoft vyklad danej skratky trochu inac (Pocket PC).