Linux a strihanie videa

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.02.2007 | 17:13
turbot   Návštevník
Zdravim...kto to uz niekedy skusal..aspon na takej urovni ako je adobe premiere na winoch ?? Popripade mi sem hodte link na stiahnutie toho softu ak viete...
dalej aky je rozdiel medzi balickami s priponou .tar .rpm a dalsie?
A napr. ked uz si najdem nejaky program tak mi pojde aj na mandrive aj na gentoo a pod ??
thnx
    • Re: Linux a strihanie videa 14.02.2007 | 17:34
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      Pre bezneho uzivatela je postup instalacie softveru iny ako vo Windows. Tu sa instaluje z repozitarov tvojej distribucie. Ak si bezny uzivatel a nejaky softver sa v repozitaroch nenachadza, zvolil si si pre teba nevhodnu distribuciu. Ak je v repozitaroch, instalacia potom prebieha tak ze spustis instalacny nastroj tvojej distribucie kde zadas meno programu alebo sa cez nejake prehladne stromove menu preklikas az k tvojmu programu. Cize nejak takto: aplikacie -> multimedia -> Video -> Strianie vydea -> (vyberies konkretny program), nazvy kategorii su vsade mierne ine ale pointa je ta ista.

      RPM su len pre RedHat, Fedoru, Mandrivu, Suse, a niekolko dalsich distribucii ktore su zalozene na rpm balikoch. "rpm" je cosi ako "msi" vo windows. msi ale na win95 nespustis pretoze je to iny system, preto rpm v gentoo nespustis ale to nieje tak ze zatial to v gentoo nespustis, proste gentoo vyuziva iny balickovaci system, debian iny balickovaci system. Dolezite je ale toto:

      1. bezny uzivatel nepotrebuje o balickovacom systeme nic vediet
      2. bezny uzivatel by nemal instalovat mimo balickovaci system.

      Ak mas Mandrivu instaluj z repozitarov mandrivy. Ak mas suse, instaluj z repozitarov suse.

      Napr debian ma 16000 balickov v repozitari, myslim ze je tam skoro vsetko. Ak predsa len existuje softver ktory nieje v repozitari tvojej distribucie, program sa musi skompilovat zo zdrojovych kodov.

      Zdrojove kody byvaju obvykle zbalene v .tgz, .tar.gz, .tar.bz2 a podobne. Program ako obycajny user skompilujes a nainstalujes do tvojho domovskeho adresara (typicky ./configure --prefix=~/; make; make install). Z tvojho domovskeho adresara mozes program spustat alebo (ak to vies) mozes spravit balicek pre tvoju distribuciu a dat ho do repozitarov alebo o to niekoho mozes poziadat. Potom ked uz je balicek v repozitari tvojej distribucie ho mozes normalne nainstalovat horeuvedenym sposobom pre bezneho uzivatela.

      Zhanas teda nejaky konretny softver resp. soft z nejakej kategorie pre tvoju distribuciu. Preformuloval by som tvoju otazku takto:

      Predmet: Strihanie videa v mandrive

      Neviete niekto ako sa vola program na strihanie videa (nieco v style adobe premier), mam mandrivu. Ako potom tento program nainstalujem? Som zaciatocnik. Chystam sa vyskusat aj gentoo takze by som bol rad keby ten program neskor fungoval aj v gentoo. Vdaka
      • Re: Linux a strihanie videa 14.02.2007 | 18:20
        turbot   Návštevník
        takze vlastne kazdy soft je aj v takom aj v takom balickovacom subore, staci ho najst na nete, nie ?
        .
        .
        no a takze povodna otazka....Neviete niekto ako sa vola program na strihanie videa (nieco v style adobe premier), mam mandrivu. Ako potom tento program nainstalujem? Som zaciatocnik. Chystam sa vyskusat aj gentoo takze by som bol rad keby ten program neskor fungoval aj v gentoo.
        Viem o Cinelerra, kde je odkaz z tejto stranky...no tam sa mi vsak zacne stahovat nejaky 30MB subor, nepredpokladam, ze sa vyrovna k premiere..okrem toho je to s priponou tar.bz2...
        takze sem sa s odkazmi a s intuiciami ktore ma dovedu k cielu, diky :)
        • Re: Linux a strihanie videa 14.02.2007 | 20:10
          Avatar chatpall   Používateľ
          Je tazke odpovedat na dva zadane dotazy: instalacia -ja nemam mandrivu, neviem ako prebieha instalacia v jej balickovom spravcovi. Druha vec: program sa vola Kino. Robil som v nom upravu maleho klipu a adobe som v zivote nepouzil. Neviem co som mal od neho cakat. Urcite mi vsak stacil na to co som potreboval.
          NERUSTE TENTO UCET!!!
        • Re: Linux a strihanie videa 14.02.2007 | 22:35
          Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
          Nie nie nie.

          Balicek nikde na internete hladat nemusis. Prave to je cela pointa repozitarov v distribuciach a balickovacieho systemu. Spusti si nastroj na instalaciu balickov v mandrive (yum alebo tak nejak sa to vola) a nainstaluj to v tom. Skus niekde v menu najst "pridat program" alebo take nieco a tam zadaj "cinelerra" alebo "kino" atd... ak mas internet tak ti ten nastroj balicek vyhlada sam
    • Re: Linux a strihanie videa 14.02.2007 | 21:59
      Matej   Návštevník
      Na strih videa je celkom dobra Cinelerra
      http://cvs.cinelerra.org/

      S instalaciou moze byt obcas problem, ma to mnoho zavislosti a treba sa s tym naucit pracovat. Vyskusaj pohladat binarne baliky pre tvoju distribuciu. Asi nema tolko efektov a moznosti ako Premiera, ale blizi sa jej to.