Linux vs. Windows?

Sekcia: Ostatné 26.02.2007 | 01:46
Dybbuk   Návštevník
Zdrvím všetkých Linuxákov, mám taký menší
problém. Stiahol som si mandriva linux 2007, nainštaloval som si ho na notebook a on nejde... Surfujem po internete a všade čítam len fóra na témy problém s Linuxom na notebooku apod. Chcel by som sa opýtať niekoho skúsenejšieho či má ešte význam ďalej hľadať neaku verziu mandrivy a vyskúšať nanovo nainštalovať, alebo to možem rovno zabaliť. Podotýkam že chcem len Mandrivu 2007. Dúfal som že Linux sa už dostal aspoň trochu na úroveň Windowsu a preto som ho chcel vyskúšať, ale nech robím čo robím on približne pri 70% bootovania zastene a nič sa nedeje.
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 02:16
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      nedavaj daky blby nazov threadu, znie to akoby si chcel vyvolavat flame.

      mozes jedine skusit starsiu verziu mandrivy, pripadne si zaplatit technicku podporu od vyrobcu, alebo prezradit nam co mas za problem a dufat ze sa ti niekto ozve a poradi ak bude vediet.
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 08:22
      Elven   Návštevník
      ak chces "linux" ktory by sa podobal na "windows", tak takych je viac. osobne som na mandrive zacinal, ale tak dnes viem o par lepsich distribuciach...
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 10:09
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      Mozes definovat pojem "nejde", lebo ja poznam asi 1000 sposobov ako moze linux neist a na to 1000 rieseni ale neviem ktory je ten tvoj.
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 12:14
      Peter S.   Návštevník
      hadam by si mal najprv zistiť prečo (pri akom kroku) sa to zasekne....
      • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 12:25
        Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
        Ono moze byt pre zaciatocnika takmer neriesitelny problem najst dovod, preco mu system nenastartuje. Mozno by nezaskodilo, keby Peter S. uviedol, na aky notebook sa pokusil mandrivu nainstalovat. Mozno staci zadat vhodny parameter pri starte, moznosti riesenia je viac. Ja by som na jeho mieste pred instalaciou skusil nejake liveCD.
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 13:19
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Skus alebo si este pockaj na Mandrivu 2007.1 .. o aku chybu sa jedna ? Skus podronejsie..

      PS: potebujes na seba upozornit pomocou NADPISU ? dost blbe, potom cakaj aj take odpovede..
      • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 17:07
        Dybbuk   Návštevník
        Dobre priznavam ten nadpis bol nevhodny. takze problem vyzera takto. Linux startuje, ked si dam zobrazit vypisy tak posledne dva riadky su tieto" Spusta sa HAL demon [ok]
        spusta sa alsa, verzia 1.0.12 [ok]
        a potom to ostane stat. Ale viac ma zaujalo toto: ked stlacim alt+F3 tak vypise: *PCMCIA: probing pci bus...
        * not found
        *PCMCIA: probing for intel pcic (isa)...
        * not found
        *PCMCIA: probing for databook tcic-2 (isa)...
        * no found
        Tak to som Vam snad trochu priblizil problem a este raz sorry za ten nadpis
        • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 17:17
          WlaSaTy   Návštevník
          to je informacia o tom ze aktualna verzia systemu nemoze pracovat s PCMCIA. obsahuje ten notebook PCMCIA, CardBus alebo Express Card? ale myslim ze by bolo vhodnejsie opytat sa, je vlozena v slote nejaka karta s ktorou potrebujeme momentalne pracovat a dokaze sa system nastartovat po dlhsej odozve (ked prehlasi ze to vsetko nenajde)?
          • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 17:24
            Dybbuk   Návštevník
            Nieje v slote vlozena ziadna karta a nenastartuje sa to ani po hodine. Fakt neviem co s tym. Nemozu mu len chybat neake ovladace? Ale pri instalacii ked mu nieco chybalo a dalo sa to ukradnut z windowsu tak to urobil, takze neviem ci sa uberam spravnym smerom ked takto rozyslam:
            • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 20:42
              Avatar srigi   Používateľ
              Skus Mandrivu nastartovat v jednouzivatelskom rezime, tak ze pred startom zadas do boot-loaderu tzv. kernel parameter,
              init=S
              alebo 
              init=1
              Ak to pojde dobre, mal by si po chvili vidiet textove prihlasenie, prihlas sa ako root, chod do /etc/init.d a suboru co ma v nazve pcmcia, zober eXecute priznak (zakazes spustaniu veci okolo pcmcia).
              chmod -x subor_pcmcia
              • Re: Linux vs. Windows? 01.03.2007 | 19:55
                Dybbuk   Návštevník
                Medzicasom sa mi podarilo nastartovat Mandrivu v jednopouzivatelskom rezime, isel som do /etc/init.d a prehladal som to tam,ale nenasiel som tam ziadny subor co ma v nazve pcmcia. Je este neaka moznost ako to spojazdnit, neviete niekto?
                • Re: Linux vs. Windows? 01.03.2007 | 20:19
                  WlaSaTy   Návštevník
                  moze byt ze to nerobi skript pcmcia ale hotplug/coldplug. zial mandrivu nemam.
                • Re: Linux vs. Windows? 02.03.2007 | 01:07
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Skus ist na mandriva channel na IRC. Ja som Mandrivu tiez este v zivote nemal.
                • Re: Linux vs. Windows? 02.03.2007 | 01:07
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Skus ist na mandriva channel na IRC. Ja som Mandrivu tiez este v zivote nemal.
    • Re: Linux vs. Windows? 26.02.2007 | 19:30
      f0f0   Návštevník
      no myslim, ze najlepsie by bolo, keby si podrobne napisal aky mas notebook (presny typ + aktualnu hadrwarovu konfiguraciu)
      • Re: Linux vs. Windows? 27.02.2007 | 20:35
        Dybbuk   Návštevník
        Toto su parametre priamo zo stranky kde som ho kupil:Notebook vo výbave s 15.4" WXGA (1280x800) color shine displejom. Procesor AMD Sempron64 3400+ , pamäť 512MB DDRII 667MHz, integrovaná grafika nVidia GeForce 6100 128MB max, 80GB pevný disk (5400 rpm), optická mechanika DVD-RW SuperMulti double layer, sieťová karta GigabitLAN, modem 56k, WiFi 802.11g, Bluetooth, 4-in1 Čítačka kariet (SD/MMC/MS/MS PRO), zabudovaná video kamera 1.3M, 1x TV-out, 1x IEEE1394, 1xRJ-11, 1x RJ-45, 4x USB 2.0, 1x Express card slot, Batéria Li-Ion 6 článková. Bez OS. (Nero Express, Norton Internet Security, ASUSDVD XP), ASUS Power4 Gear+, Audio DJ, Rozmery 354 x 284 x 35.2 mm, váha 2.8 kg, dodávané s taškou a optickou myškou
        Inak toto je moj prvy kontakt s Linuxom, takze mozes mi upresnit ako zadam ten parameter do boot loaderu? Dik
        • Re: Linux vs. Windows? 27.02.2007 | 21:25
          Avatar hafik Slackware 10.2  Používateľ
          Popripade skus nejaku inu (mozno vhodnejsiu) distribuciu (suse, xubuntu).
          • Re: Linux vs. Windows? 28.02.2007 | 09:47
            karol   Návštevník
            Ja mám HPnx6310 notebook a mne tu Mandriva 2007 behá bez problémov.
            • Re: Linux vs. Windows? 02.03.2007 | 22:39
              I.Vlko   Návštevník
              Co znamena ze "nejde". Co vidis na display?
              Vidis Boot manager? Pozri sem:http://www.root.cz/diskuse/1811/

              P.S. Mandriva sa na notas fakt nehodi, je pomala aj na stolnych PC.
              • Re: Linux vs. Windows? 03.03.2007 | 16:13
                karol   Návštevník
                Je snáď niečo rýchlejšie ako Mandriva ? (okrem Gentoo) Skúšal som Suse, chodilo to neskutočne pomaly, nejaké Debianovské distribúcie, no Mandriva z toho behá nejlepšie.
                Pre porovnanie :
                Desktop Pentium II 266 MHz, 320 MB RAM, 40 GB disk, WIN XPP našartoval Openoffice 2.0 za cca 6s.
                Notebook Celeron 1460 MHz, 256 MB RAM, 60 GB Suse linux, naštartoval ten istý Openoffice za 21 s. Mandriva je trochu rýchlejšia, ale aj tak sa na nej všetko spúšťa omnoho pomalšie ako na oveľa, oveľa staršom a pomalšom počítači ale s Win XP.
                Zistil som, že Linux je extrémne náročný na operačnú pamäť, stále mi to všetko swapuje na disk. Notebookovský disk mi to potom celé brzdí.
                • Re: Linux vs. Windows? 03.03.2007 | 16:53
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Linux nie je narocny na pamat, ale tvoje desktopove prostredie ano. S XFCE je Linux pouzitelny aj na 196MB RAM. Ale isty vplyv na velkost RAM, ktore zabera system zavisi aj od distribucie. Na mojich 512MB bolo KDE v Slackware omnoho sviznejsie ako v SuSE.
                  • Re: Linux vs. Windows? 03.03.2007 | 17:03
                    skywaker   Návštevník
                    Co tak skusit Slackware s testingovym jadrom je dostupny na DVD a ma kopu softu....
                    • Re: Linux vs. Windows? 03.03.2007 | 21:48
                      Avatar srigi   Používateľ
                      jj toto je dobra distribucia, len treba nahodit swaret alebo slap-get, inak je sprava balickou utrpenie. Ale potom je skoro take dobre ako v Archu.
                      • Re: Linux vs. Windows? 04.03.2007 | 09:59
                        qw11   Návštevník
                        A len tak mimo uz ste videli toto porovnanie?
                        http://www.ubuntuvideo.com/ubuntu_beryl_vs_windows_vistas_aero
                • Re: Linux vs. Windows? 07.03.2007 | 21:23
                  Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                  Nebude to tym, ze WXP je uz trosku (5 rokov) stary a od toho sa odvijaju aj jeho (mensie) HW naroky a vsetko okolo toho? Co tak porovnavat aktualne Suse/Mandrivu s Vistou, alebo distribuciu starsieho veku* (s nizsimi HW narokmi) s WXP?

                  * alebo uz spominane 'odlahcene' distro s nenarocnym (respektive menej narocnym) graf. prostredim
                • Re: Linux vs. Windows? 08.03.2007 | 11:46
                  I.Vlko   Návštevník
                  Ano, rychlejsie je napr toto(pouzivam, teraz pisem z neho): http://kanotix.com.
                  Okrem toho je to velmi doporucovane distro pre notebooky.
                  http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/118600?varianta=print&noDiz
                  http://www.root.cz/diskuse/1811/
    • Re: Linux vs. Windows? 06.03.2007 | 06:58
      Dybbuk   Návštevník
      Cavte, mam novinku, nastala mensia zmena v tej mojej zaseknutej mandrive, nieze by sa uz spustila, ale z neznameho dovodu sa uz zasekne pri hlaske spusta sa hal demon [ok] a potom otvori cdromku. Ak ju zavrem nic sa nedeje, ale ked stlacim enter tak ju znovu otvori. Inac vsetko ostava nezmenene. Nenapada niekoho nieco na zaklade tohto noveho poznatku? Nechcem vyskusat iny Linux uz len preto ze tento nejde a mam sa s cim zabavat.
      • Re: Linux vs. Windows? 06.03.2007 | 08:26
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        cez ALT+F1 az F5 prezri obrazovky, snad najdes dovod :-)
    • Re: Linux vs. Windows? 06.03.2007 | 10:57
      Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
      skus live distribuciu vychadzajucu z Mandrivy: http://www.mcnlive.org/ Pouzivam ju na bootovanie z USB kluca, mierne upravenu (doinstalovane programy, co som potreboval) podrobnosti na spominanej stranke. Bootuje na desktope aj na NB. velkost 358MB s KDE ale aj 198MB s xfce (mcnlive-jordaan-xfce.iso) vychadzajuce z Mandriva 2006 (s kernelom 2.6.14)
    • Re: Linux vs. Windows? 07.03.2007 | 14:56
      Dybbuk   Návštevník
      Aky ja rozdiel medzi i586 a x86_64?
      • Re: Linux vs. Windows? 07.03.2007 | 16:10
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        32bit a 64bit
        • Re: Linux vs. Windows? 08.03.2007 | 00:46
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          No to je otazka za 100 bodov :D
          sudo apt-get remove windows
          • Re: Linux vs. Windows? 08.03.2007 | 16:27
            Avatar srigi   Používateľ
            nj, alr je dost ludi co nachapu vyznam spojena i586, alebo vobec nevedia povedat aky je rozdiel medzi i586 a i686. Takze no disrespect pls.
            • Re: Linux vs. Windows? 09.03.2007 | 20:20
              Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
              dufam ze sa nemylim... i686 je od PPro vyssie? alebo od PII?
              • Re: Linux vs. Windows? 09.03.2007 | 20:21
                Avatar srigi   Používateľ
                jj Pentium2 je i686 (Arch), Pentium je i586 (napr. SuSE alebo Slackware).
              • Re: Linux vs. Windows? 09.03.2007 | 20:49
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                od pro
                Debian. apt-get into it…
          • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 19:51
            Dybbuk   Návštevník
            No to je otazka za 100 bodov z toho dovodu, lebo aj jeden aj druhy rovnako nejdu. Takze pre mna su rovnake.
            • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 20:11
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              so 486/386 je to tazke...
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 20:19
                WlaSaTy   Návštevník
                pokial ma 386sx tak je to pochopitelne, ale u novsich procesorov ktore boli plne 32bitove?
                • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 20:57
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  586 binarka z gcc na nich asi tiez velmi nepofici (aj ked sanca tam je a mozno to je len -mtune=586)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 01:23
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ano a preto sa neodporuca privelmi bastrngovat s -march ale len s -mtune neznalym :) otazkou je ci sa uz berie 586 ako standard na x86 (koli roznym mutaciam typu cyrix ...) alebo este stale 386 v 32 bit rezime.
                    • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 02:06
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      tak to uz len dufat, ze su dostatocne kompatibilne s pentiom :) pretoze podla manualu je to pre: Intel Pentium CPU with no MMX support
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 11:55
                        WlaSaTy   Návštevník
                        pozi si zdrojaky gcc, v 586 je dost velky rozdiel medzi pentium a pentiumpro (a aj medzi miernymi odchylkami v podobe amd a spol). skus uhadnut ktora z nich ma MMX a co sa stane ked pouzijes na tej druhej uvedenu instrukcnu sadu.
                        • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 13:46
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          pentium pro je 686
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 14:21
                            WlaSaTy   Návštevník
                            oou, preklep. malo to byt pentium vs pentium-mmx :)
                            • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 14:42
                              Avatar uid0 Debian  Používateľ
                              a preco? ved je tam pisane, ze je to bez MMX (aj keby, tak AFAIK MMX instrukcie sa bezne nepouzivaju pre optimalizaciu)

                              ale ak by doslo ne neznamu instrukciu, procesor vyvola illegal instruction exception a kernel zpanikari.
                              Debian. apt-get into it…
                              • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 14:58
                                WlaSaTy   Návštevník
                                ano a preto sa odporuca pouzivat len -mtune.

                                mimochodom MMX sa v urcitych veciach pouzivaju aj ako nahrada za FPU.
                                • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 15:25
                                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                  konecne som sa dopracoval k zmyslu - ty este furt o tom -mtune tocis :)
                                  Debian. apt-get into it…
                                  • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 16:56
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    nie, ja som kladol doraz na -march. pokial je to pre teba to iste ako -mtune, tak ...
                                    • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 17:19
                                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                      > nie, ja som kladol doraz na -march. pokial je to pre teba to iste ako -mtune, tak ...

                                      absolutne mi zase unika zmysel toho co ches povedat. kedze som to predtym uz ale pochopil, tak moj zaujem upadol. z mojej strany tento thread konci. a este, ze ked ta to potesi, tak si mysli, ze si myslim ze to je to iste. bye
                                      Debian. apt-get into it…
                                      • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 17:40
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        ono je to rozdiel ale to pochopi len clovek ktory mal k dispozicii rozne procesory, predsa len tune zmamena ladenie a arch urcuje architekturu.

                                        to pochopi kazdy co nezatvara oci pred dokumentaciou, skoda ze si vsak priznal nieco ine. ale to ze ti to bedochadza len podporuje tvoja snaha.
                                        • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 17:59
                                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                          ja vazne nemam slov. ostavam v nemom uzase nad tvojou nechapavostou (alebo "co sa babe zachcelo to sa babe prisnilo"? lol)
                                          Debian. apt-get into it…
                                          • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 19:44
                                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                                            holky, otovorte si manual pre gcc.
                                            http://gcc.gnu.org/onlinedocs/gcc-4.1.2/gcc/
                    • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 13:25
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Neodporuca sa sice pouzivat march=, ale prave march= je to co prinasa vykon naviac pri custom-optimalizaciach. Napr. z pred roka si pamatam ako som si v SuSE-10.1 kompiloval mplayer s march=i686. Vtedy to bolo vobec po prvy krat co som videl plynule prehravanie h.264 HD materialu.
                      • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 13:49
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > h.264 HD

                        tym myslis HD rozlisenie (napis konkretne), alebo si tomu chcel len pridat na vaznosti? x264 s beznymi rozliseniami mi nikdy nerobili problem...
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Linux vs. Windows? 12.03.2007 | 19:37
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Nemam tie videa pri sebe, ale robil som vytahy z 3Dmarku06 do jedneho fora (typci kceli vediet ako by vypadalo keby to slo plynule). tak som to nechal cca 3 hodiny renderovat, malo to tusim 1015 frameov, rozlisenie 1280x1024. Frejmy som potom pospajal do cca 3GB avicka a cez VirtualDub zencodoval pomocou x264, 4,5Mb/s

                          To video teda potom malo parametre >> 1280x1024 / 30fps / 4,5Mb/s

                          Kcel som skusit aj 6Mb/s, ale to uz tazko nestacil CPU vobec prehravat. A to vraj filmy na BR budu v 40Mb/s.
    • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 21:10
      Dybbuk   Návštevník
      Cavte takze zopar noviniek ohladom mojho zatial nefunkcneho Linuxu. Uz zacal reagovat na stlacenie I pri starte takze sa spustil interaktivny rezim a potvrdzoval som krok za krokom spustanie sluzieb a odhalil som kde to mrzne a predstavte si ze ten retard mal aj napriek vsetkym tym hlaskam ohladom PCMCIA problem zo spustenim sluzby sound... Takze zatial ju nespustam a podarilo sa mi dostat o kus dalej, ibaze nastal novy problem: Spustia sa vsetky sluzby (okrem sound) a naskoci cierna obrazovka. Ked sa prepinam pomocou ctrl+alt+F1... tak na F1 az F6 je zobrazeny textovy rezim, ale ked dam ctrl+alt+F7 preblikne obrazovka (ako keby prepol rozlisenie) a ostane cierna. Tak som sa rozhodol pracovat naslepo a zadal som uzivatelske meno, enter, heslo, enter a spozoroval som diskovu aktivitu asi na 20 sekund a tak som usudil ze linux sa uz spustil, ale nic nezobrazuje na obrazovke. A tak som vlozil instalacne dvd a zmenil som typ obrazovky, rozlisenie (800x600) ale ziadna zmena. Neviete niekto co s tym? Vdaka za odpovede.
      • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 21:24
        Avatar srigi   Používateľ
        V provm rade to bootuj do textoveho modu. Mas GRUB ako boot-loader. Ak ano, super, skus pripisat kernel parameter init=3. Postni ci, si potom (pomocou I toho interaktivneho bootu) dojdes do promptu s textovym prihlasenim.

        BTW ak nezabere init=3, tak skus ine cislo, 2 alebo 1. V text mode skus ci ide mc a pracuj v nom.

        Ked budes v textaku, zedituj /etc/X11/xorg.conf, prestuduj ho a skus konfig grafickej karty, potom urob tuto zmenu => device="vesa". Rebootni.
        • Re: Linux vs. Windows? 10.03.2007 | 23:17
          Dybbuk   Návštevník
          Boot mam lilo. Skusal som uz aj init=3 aj ine do textoveho prihlasenia sa vzdy dostanem aj prihlasit sa mozem, mc funguje, viem sa dostat aj na plochu a do linux dokumentov apod (cez mc) aj vsetko ostatne mozem robit akurat ked chcem skocit do grafiky (pomocou ctrl+alt+F7) tak to preblikne a ostane tmave. Skusim sa pohrabat teda v xorg.conf a dam vediet vysledok, ale az zajtra, lebo dnes pracujem a notas je doma.
          • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 11:52
            WlaSaTy   Návštevník
            to je pochopitelne, pokial nestartujes graficky mod tak xwindows nebezia a ty ich teda nenajdes na siedmej konzole pomocou CTRL+F7 (ALT je v tomto pripade potrebny len ak sa clovek prepina z xwindow) alebo sudo chvt 7, myslim ze si pocul o prikaze startx.

            mimochodom, grafiku spustaj az po zmene konfigu pre xwindows inac budes v tom istom.
            • Re: Linux vs. Windows? 11.03.2007 | 14:56
              ----   Návštevník
              Ak som to neprehliadol, tak máš M2007
              Skús použiť M2006 napr. z 3CD
              Ver mi, zbavíš sa množstva problémov, vrátane zvuku.
              Mne sa nepodarilo dostať do M2006 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter
              Ostatné fachalo OK
    • Re: Linux vs. Windows? 12.03.2007 | 00:25
      Dybbuk   Návštevník
      Takze skusal som zmenu device=vesa v xorg.conf ale nepomohlo to akurat teraz ked dam alt+F8 tak to tam vyhodi toto: /etc/X11/gdm/XKeepCrashing: line 168: 6206 chyba segmentacie (core dumped) "$dialog" --yesno "$msg8" 10 50
      /usr/bin/dialog: symbol 'acs_map' has different size shared object, consider re-linking. Pokial ide o startx tak po zadani startx vypise okrem ineho toto: Fatal server error: Server is already active for display0.
      A na prepinanie medzi tty staci al+F1..., ale ak dam alt+F7 tak odtial sa mozem prepnut uz iba pomocou ctrl+alt+F..