RAID

Sekcia: Ostatné 13.03.2007 | 14:22
klokan   Návštevník
Zdarec,
taka otazka
moja doska podporuje RAID,
tak som ho vytvoril v tej utilitke este predtym ako nabehne samotny system...

No, a co sa chcem spytat:
1) teraz ked som vytvoril RAID1 z dvoch diskov, by sa mi uz mal v systeme javit ako jeden disk?
Aspon myslim ze pod woknami by to tak bolo, ale kedze instalujem debiana-etch
ten mi tie disky stale vidi ako dva.
2) Mam si to vysvetlit tak ze debian nespoznal ten RAID a tak pracuje s diskami normalne akoby tam ani nebol?
Tak som to urobil tak ze som vytvoril software RAID priamo v linux instalatore,
samozrejme ze ten RAID som potom musel v bios-utilitke zrusit pretoze mi nesiel nabootovat system... a teraz to vsetko facha ;)

3) Ten RAID na doske je hardwarovy?
4) Da sa vytvorit softwarovy RAID v debiane(linuxe) pri instalacii aj keby doska
ziadny RAID nepodporovala? Povedzme ze by som tam mal len normalne 2xIDE radice. Slo by to rozbehnut aj tak?


Myslim ze to bude zaujimat viacero ludi...
Dakujem za odpovede...

    • Re: RAID 13.03.2007 | 14:51
      WlaSaTy   Návštevník
      1) ano aj nie, zariadenie bude s najvecsiou pravdepodobnostou /dev/md0 a funkcne bude zhodne ako s logickym diskom. to jest, rozdelenie fdiskom nebude mat vplyv pokial sa za posledne roky nic nezmenilo.

      2) ked si vytvaral raid tak musis zadat aj typ particie (raid auto detect), inac ti linux neoskenuje obsah pouzitych particii.

      3) na tu otakzu poznas odpoved jedine ty, my tu dosku nepozname ale s najvecsiou pravdepodobnostou je to win fake raid teda upraveny sw raid.

      4) urcite ano, ci cez klikatko netusim. rozne verzie debianu maju rozne vlastnosti a mierne odlisny instalator. ale cez prikazovy riadok sa da urcite vytvorit, ved si to uz robil :-)
      • Re: RAID 13.03.2007 | 16:49
        klokan   Návštevník
        este par dotazov :)

        1)cize, vytvoril som RAID v bios utilitke, a zacal som instalovat DEBIAN, ked som prisiel po rozdelenie diskov, mal som tam dva disky, tak ako som to mal urobit?
        rozdelit len jeden ako chcem alebo ako? celkom nerozumiem
        2) myslis ked som vytvaral RAID kde? v BIOS utilitke alebo linux instalatore
        3)no pocital som ze to bude nejako takto len som si nebol isty, cize je uplne jedno ci by som to rozchodil cez tu BIOS utilitku alebo to mal softwarovo v linuxe, rychlostne rozdiely sa blizia k 0?
        4) OK

        Vdaka
        • Re: RAID 13.03.2007 | 20:30
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          1. Raid v BIOSE je podobny ako SW raid v LINUXE, nie je to HW Raid ten sa pohybuje od 10 000 vyssie a mozno ani tolko nestal ten tvoj PC :)).Doporucujem nevytvarat RAid v Biose ale rovno v Linuxe ak ti linux spoznal SATA abo IDE disky mas vyhrate nemusis kompilovat jadro :)). Ale ako citam tebe disk linux spopoznal lepsie povedane radic tak si precitaj toto a ries to :)).http://www.abclinuxu.cz/blog/djjet/2006/3/19/120836 mas to tu ako na masle napisane :)).
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
          • Re: RAID 14.03.2007 | 10:29
            klokan   Návštevník
            Nie nie, mne linux pekne spoznal SATA disky, SW raid mam uz aj rozbehany, len
            som nevedel aky rozdiel je medzi tym SW a tym BIOS, ale uz si mi to objasnil takze dakujem...