Debian??

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.03.2007 | 18:20
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Chcel by som sa spytat, ci by ste mi vedeli poradit. Mam pc 1.7GhZ CPU, 256 MB RAM, 80 GB HDD ( 20 GB pre linux, ale to viem zmenit na 30 GB ak by bolo nutne ) a grafiku nVidia fx 5200 128 MB. Uz asi rok pracujem s ubuntu, predtym som mal fedoru, suse a mandrivu a chcel by som debian. Nase miestne ftp ma vytvorene na servri aj veci do sources.list pre debiana, no a chcel by som sa spytat, ci by som snim vedel robit, kedze ja pracujem s linuxom kazdy den a vela sa ucim, nemalo by to byt zase az take tazke... Chcel by som sa spytat, kolko GB zaberie stable verzia, kedze mam malo miesta na disku vyclenenych pre linux. Taktiez mam celkom slusnu rychlost internetu ( 400-800 KB/s ) takze by netinstal nevadil, hlavne nech to ma graficku instalaciu. Vedeli by ste mi napisat link, na najnovsiu stable/unstable verziu?? je to pre domaci pocitac, takze na tom nejake zakerne veci robit nebudem, hlavne nech to je iso a s grafickou instalaciou. Ako som spomenul, moze byt aj netinstal, aa este posledna vec, je ta instalacia naozaj tak tazka, ako sa vsade pise?
Takze moje otazky zneju:
  • Bude mi 20 GB stacit? ( chcem aj GNOME, som hlavne programator web aplikacii )
  • Je az take tazke s nim pracovat ako sa to vsade pise? Ved ubuntu je jeho odlahcena verzia ( a s ubuntu pracovat viem )
  • Je graficka instalacia tazka/lahka??
  • Je lepsie mat unstable alebo stable verziu?
Dakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Debian?? 18.03.2007 | 18:28
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Este poznamka: na ftpcku mame woody sarge aj sid , teda tu podporu... daju sa taktiez stiahnut aj dvd iso fajly ale nejako by som radsej stahoval z original stranky, kde by som mal zarucenu graf. instalaciu
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:05
        Cyy   Návštevník
        20 GB je az az, cez hlavu fakt,...no ak si pockas tak coskoro je vonku nova stabilna verzia. Unstable neodporucam, to uz skor Testing (neviem nazvy, nevidel som toy story). Graf instalacia nie je taka ako pod ubuntu, skor to vyzera ako DOS ale s instalaciou nie je problem, je prehladna a vsade mas na vyber a menu a aj opisane vsetko co to znamena. Je to fakt lahke nainstalovat Debian, no akurat s Gnome , to si najdi dakde na fore jak sa to instaluje, to uz neviem ale ja som tam hadzal KDE a slo to v pohode. Praca s nim nie je tazka a ked mas zvyk na ubuntu tak Debian ti akurat otvori viac moznosti.
    • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:07
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ehm, same otazky dneska davam... tak preco nie este jednu? ;) : Ako to ze debian je na 2 DVD ked zaberie po instalacii okolo 1-3 GB? :D
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:08
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        lebo nenainstalujes vsetky baliky.
      • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:09
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Takze debian neobsahuje hned pocas instalacie moznost "GNOME/KDE/XFCE/..." ? Gnome musim doinstalovat potom dodatocne?
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:15
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          daju sa nainstalovat aj pocas instalacie, vyberies si potrebne balicky

          http://www.us.debian.org/releases/stable/i386/
          • Re: Debian?? 18.03.2007 | 19:16
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            to som uz cital :)
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:27
              Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
              Vetvy Debianu sú tri. A to: Stable, Testing, Unstable.

              Unstable: najnovší a najčerstvejší softvér, pridaný do repozitárov bez testovania. Je však možné že nebudú správne nastavené závislosti, atď..

              Testing: v repozitároch sa nachádza softvér, ktorý prešiel prvotným testovaním bez chýb a bude sa ďalej testovať (a odstraňovať chybky - bugy).

              Stable: obsahuje softvér stabilný a otestovaný z vetvy testing. Ak sa neprejavia žiadne závady vo vetve testing, tak soft putuje do stabilnej. (resp. keď sú opravené všetky chybky - bugy). Stable neobsahuje zrovna najaktuálnejší softvér.

              Momentálne označenie verzií: Stable - Sarge (chystá sa Etch), Testing - Etch (z ktorej sa teraz pripravuje stable), Unstable - Sid.

              V najnovších verziách netinstall je už možnosť vybrať aj grafickú inštaláciu, ktorá je veľmi jednoduchá. Aj keď ja používam ncurses rozhranie v expert móde.

              Inštalácia obsahuje aj predvolené možnosti výberu balíkov ako napr.: Stolný počítač, Server, atď.. Inštalátor je v Slovenskom jazyku.

              Zhrnutie: so základnými znalosťami o súborových systémoch, adresárovej štruktúre a OS Linux je inštalácia Debian-u vcelku jednoduchá. Ďalej podľa mojich osobných skúseností odporúčam stiahnuť najnovšiu verziu obrazu netinstall vetvy testing - čo je skôr denné zostavenie verzie Etch (ďaľšej stable verzie).

              http://www.us.debian.org/devel/debian-installer/
              301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
              • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:36
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                nie je to celkom tak.

                testing ma rovnako ako unstable rolling updates a zmrazi sa az pred vydanim. je vychytanejsi, pretoze vsetko co prechadza do testingu musi pobudnut isty cas v unstable. zo zjavnych dovodov ale nema security updaty ako stable. vseobecne je povazovany za rovnako kvalitny ako casto vydavane distribucie (napr. fedora)

                inac etch by mal vyjst 2. aprila, ak pojde vsetko podla planu. ale nie je problem to 2. vsetko updatovat.
                Debian. apt-get into it…
    • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:11
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1) debian ma najpohodovejsi instalator aky som videl (a to nehovorim o grafickom)
      2) 20GB ti byde stacit aj na 20 instalacii. aj s GNOME
      3) pracuje sa s nim ako s kazdym linuxom
      4) graficka instalacia je podla mna menej prehladna
      5) zlata stredna cesta - testing ;) na desktop sa hodi len malokomu stable. a unstable je urceny LEN PRE VYVOJAROV
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:18
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        uid0 presne som cakal kedy sa ozves, kedze viem ze si tu na linuxose slavny debianista ;]. Zaujimalo by ma ( kedze mi kamarat, hovori, aby som ostal pri ubuntu ) ci tam ide open office, a tieto vsetky ostatne veci co idu na ubuntu a tak, kedze mi napisal ze open office uplne nesiel.A este by som sa rad dozvedel nejake vyhody/nevyhody oproti ubuntu . Je v niecom lepsi? Ved to je v podstate to iste.. :) No ja som zvedavy na tvoj comment, ako sa stavias celkovo ku porovnavaniu *ubuntu - debian :)
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:30
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          tak za prve: lol :D

          no, takze k veci. hovori sa, ze co funguje toho sa nechytaj, ale je to na tebe :)

          openoffice ide v pohode pokial viem (ale nepouzivam) a debian ma dobry openoffice team a pred nejakym pol rokom (mozno dlhsie) malo prave ubuntu tazke problemy s OO. debian ma urcite vychytanejsie upgrady.

          tazko ti budem hovorit co ide a co nejde, ja si take veci nepamatam. ked nieco nejde tak hladam riesenie a aj ho najdem. vsetko sa da. nemam pocit, ze by nieco nefungovalo tak ako inde.

          ubuntu porovnavat nebudem. ale teraz asi rychlejsie bootuje, pretoze opustili SysV init, ktory by som ja nevymenil za nic.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:32
            Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
            ubuntu porovnavat nebudem. ale teraz asi rychlejsie bootuje, pretoze opustili SysV init, ktory by som ja nevymenil za nic.

            Pripájam sa.. :)
            301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
            • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:37
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              v signature mas chybu. oprav ten bold
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:46
                Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
                Opravené. Ďakujem za upozornenie.
                301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
                • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:53
                  Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                  Ak to chces na desktop tak testing a ak na server tak stable tak ako to tu uz bolo spominame :))
                  Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                  • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:55
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    testing? to bude mat obcas viac trapenia ako uzitku
                    • Re: Debian?? 18.03.2007 | 20:55
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      boze myslel som unstable. nejak som si to zle zasocializoval
                      • Re: Debian?? 18.03.2007 | 21:01
                        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                        Nevadi, hlavne ze si rozumieme :))
                        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))