Udrzba a cistenie systemu

Sekcia: Komunita 24.03.2007 | 21:53
rasto_s   Návštevník
s linuxom zacinam... nainstaloval som si LinuxMint... a ako clovek, ktory prichadza z prostredia windows sa chcem opytat:
1/ akym sposobom robite udrzbu systemu - cistenie pozostatkov po instalacii [ak su; su?]
2/ defragmentacia disku, resp. suboroveho systemu
3/ registre tu asi nie su, ale existuje nieco podobne, comu sa treba pravidelne venovat?
4/ existuju nejake utility na vyssie popisane prace?
dakujem kazdemu za pomoc
    • Re: Udrzba a cistenie systemu 24.03.2007 | 23:30
      hehe   Návštevník
      hehe taketo starosti v linuxe nemas....vsetko by mal vediet ustriehnut balickovaci system ktory pouzivas.
    • Re: Udrzba a cistenie systemu 24.03.2007 | 23:39
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      1. apt-get clean;
      2. ak pouzivas ext2, ext3 tam je fragmentacia minimalna, staci igonrovat
      3. zabezpecit logovanie logov, aby ti raz nezaplnili disk/particiu
      4. standardne programy ak rm napriklad
      • Re: Udrzba a cistenie systemu 24.03.2007 | 23:47
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        3. zabezpecit rotovanie logov tam ma byt :)
    • Re: Udrzba a cistenie systemu 24.03.2007 | 23:43
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1) v systemoch s APT odinstalovavaj balicky "aptitude purge balicek" a odstrani vsetky konfiguraky aj ked si ich zmenil (pokial to teda chces). o konfiguraky v $HOME sa musis postarat sam.

      2) pokial nemas preplnenu particiu, nemalo by k tomu dojst. ak to naozaj potrebujes, skopiruj vsetko inde, naformatuj a nakopiruj naspat (pozor ak to chces robit prikazom cp, pouzi parameter -a, midnight commander to robi automaticky). a samozrejme pokial ide o systemovu particiu, tak to rob napr. z live CD.

      3) pravidelne venovat? nic ti nemeni konfiguraky same od seba bez tvojho vedomia, to by bolo zle

      4) o ziadnom zazracnom programe som nepocul. musis vediet co chces urobit a ako to urobit (a teda aj preco to urobit? :))
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Udrzba a cistenie systemu 25.03.2007 | 10:11
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      a obcas si daj aj

      apt-get update && apt-get upgrade



      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))