Archie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.03.2007 | 00:12
Avatar Tommy Angelo   Používateľ
taaak a dneska som sa stal Archie-stom. :) fajn pocit objavovat nieco nove nepoznane. Ale este sa zdaleka neviem vsetko. Preto mam par otazok ohladne Archieho ::
  1. co je to AUR

  2. co je to PKGBUILD a ako sa to da pouzivat

  3. ak nenajdem prislusny balicek, tak ako ho nainstalujem?

P.S. chcel by som si nainstalovat niekolko softow ktore som nenasiel cez pacman, ale cez google ma to hodilo na AUR... a s tym ja este neviem pohnut :(
    • Re: Archie 25.03.2007 | 00:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      vsetko mas popisane tu:
      http://wiki.archlinux.org/index.php/Main_Page

      aur, pkgbuild, ako vytvorit vlastny balicek je aj v cestine v danej wiki.

      v pacman.conf si odkomentuj community repozitar kde je dost vela programov, zadaj pacman -Su a hladaj co potrebejs (pacman -Ss).
      • Re: Archie 25.03.2007 | 10:56
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        aha, cize v Archovi su balicky rozdelene podobne ako v Ubuntu/Debiane....dobre diki. A este sa chcem spytat, ze preco ked si otvorim domovsky priecinok (alebo hociaky) a presuniem sa z neho do ineho priecinku, ten sa mi otvoriv novom okne...presne ako vo Win 95. Uz ma to sere, lebo potom musim krizikovat spustu oken...a v oknach sa mi nezobrazuje lave menu, podobne ak ov Ubuntu (miesta, velkost atd)
        • Re: Archie 25.03.2007 | 14:00
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          vsak si nastav aby sa ti neotvaralo nove okno pri zmene adresara.
          • Re: Archie 25.03.2007 | 20:33
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            GNOME

            a kde sa to da nastavit? (sorry ze sa tak blbo pytam, ale takyto druh problemu som este nemal...)
            • Re: Archie 25.03.2007 | 20:35
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              v nautiluse?
              • Re: Archie 25.03.2007 | 23:22
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                jo diky, uz som to nasiel.
      • Re: Archie 25.03.2007 | 23:59
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        no pozeral som ten PKGBUILD, ale stale neviem ako sa to pouziva...nejake normalnejsie vysvetlenie by sa nenaslo? :(
        Viem ze na AUR si mozem najst balicky ktore potrebujem, alebo ktore by som chcel mat, no ale neviem ako sa pouziva vyssie menovane
        • Re: Archie 26.03.2007 | 00:05
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          PKGBUILD je obycajny textovy file, kde nadefinujes ako sa ma balicek spravat (ake zavislosti vyzdaduje, ake ma konflikty s inymi, nejake popisy, co poskytuje, opis, funkciu na skompilovanie a instalaciu balicku). vo wiki je tusim aj priklad ako ho vytvorit.
        • Re: Archie 26.03.2007 | 00:28
          Avatar srigi   Používateľ
          nj, tak sa na to skusim podujat, aj ked Arch momentalne nemam. Dajme tomu, ze kcem naistalovar BOINC, ktory nie je ako oficialny balicek v ziadnom repozitary (current, extra ani community).

          Prve co treba spravit, je nainstalovat si ABS [arch build system].
          pacman -Sy cvsup wget abs
          Potom treba prvy krat spustit abs, tak dojde k synchronizacii stromu ABS. Ten je ulozeny v /var/abs. Na to aby si mohol tvorit balicky, musis v strome ABS vytvorit adresar /var/abs/local. Vzdy IBA DO TOHOTO addr ukladas PKGBUILD-y a to tak, ze si spravis dalsi pracovny addr, napr. v nasom pripade /var/abs/local/boinc. Dalej si pomocou weboveho vyhladavaca, najdes PKGBUILD pre app, ktoru zamyslas (mozes ju hladat aj v strome ABS, PKGBUILD si potom skopirujes zo stromu do /var/abs/local). Vo webovom vyhladavaci si najdes ziadany PKGBUILD a stiahnes TARBALL fajl a rozbalis do /var/abs/local/xxxxx.

          Nasledne si skontroluj nastavenia v /etc/makepkg.conf, optimalizacie kompilatora a pod. stuff. No a potom uz ostava iba vytvorit (zkompilovat) balicek, presun sa do /var/abs/local/boinc a zadaj makepkg. Palicek potom nainstaluj pomocou pacmana >> pacman -A boinc-*.pkg.tar.gz.

          Snad je to spravne.
          • Re: Archie 07.04.2007 | 23:38
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            no tak hned ako prve testovacie skusam nainstalovat wine s directom 9....

            stiahol som PKBUILD do /var/abs/local/, potom Tarball na plochu, kde som ho rozbalil a obsah som skopiroval do /var/abs/local/ čiže teraz tam mam ::
            1 PKBUILD
            1 priecinok dx9wine-cvs

            cd-nul som do toho priecinku a pustil makepkg na moje prekvapenie sa to spustilo pekne, ale skoncilo to na tomto ::

            (samozrejme ze predtym mi to nieco stiahlo z netu..nejake balicky...ale balik nevytvorilo)

            ==> Validating source files with MD5sums
            d3d9patch.2005-06-13.diff.bz2 ... Passed
            ==> Extracting Sources...
            ==> bunzip2 d3d9patch.2005-06-13.diff.bz2
            ==> Starting build()...
            ./PKGBUILD: line 18: cvs: command not found
            ./PKGBUILD: line 19: cvs: command not found
            can't find file to patch at input line 4
            Perhaps you used the wrong -p or --strip option?
            The text leading up to this was:
            --------------------------
            |diff -X ignore -Nru clean/wine/dlls/d3d8/basetexture.c patch/wine/dlls/d3d8/basetexture.c
            |--- clean/wine/dlls/d3d8/basetexture.c 2005-06-03 19:08:48.000000000 +0100
            |+++ patch/wine/dlls/d3d8/basetexture.c 2005-06-14 13:41:56.000000000 +0100
            --------------------------
            File to patch:


            (AKO NA TO? =) neviem, prosim o radu. Robim to prvykrat a je to celkom sranda, ale rad by som sa pohol z miesta. Dakujem =) )
          • Re: Archie 07.04.2007 | 23:38
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            no tak hned ako prve testovacie skusam nainstalovat wine s directom 9....

            stiahol som PKBUILD do /var/abs/local/, potom Tarball na plochu, kde som ho rozbalil a obsah som skopiroval do /var/abs/local/ čiže teraz tam mam ::
            1 PKBUILD
            1 priecinok dx9wine-cvs

            cd-nul som do toho priecinku a pustil makepkg na moje prekvapenie sa to spustilo pekne, ale skoncilo to na tomto ::

            (samozrejme ze predtym mi to nieco stiahlo z netu..nejake balicky...ale balik nevytvorilo)

            ==> Validating source files with MD5sums
            d3d9patch.2005-06-13.diff.bz2 ... Passed
            ==> Extracting Sources...
            ==> bunzip2 d3d9patch.2005-06-13.diff.bz2
            ==> Starting build()...
            ./PKGBUILD: line 18: cvs: command not found
            ./PKGBUILD: line 19: cvs: command not found
            can't find file to patch at input line 4
            Perhaps you used the wrong -p or --strip option?
            The text leading up to this was:
            --------------------------
            |diff -X ignore -Nru clean/wine/dlls/d3d8/basetexture.c patch/wine/dlls/d3d8/basetexture.c
            |--- clean/wine/dlls/d3d8/basetexture.c 2005-06-03 19:08:48.000000000 +0100
            |+++ patch/wine/dlls/d3d8/basetexture.c 2005-06-14 13:41:56.000000000 +0100
            --------------------------
            File to patch:


            (AKO NA TO? =) neviem, prosim o radu. Robim to prvykrat a je to celkom sranda, ale rad by som sa pohol z miesta. Dakujem =) )
            • Re: Archie 07.04.2007 | 23:52
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              no nainstaluj si cvs klienta
              • Re: Archie 08.04.2007 | 00:08
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                hmm napr. cez pacmana? Vyhladam si pacman -Ss cvs a mrknem tam nejakeho klienta? Ak ano tak ktory je najlepsi?

                (sorry ze sa tak blbo pytam, ale prechod ubutnu -> arch je pre mna na niektorych veciach/castiach troska zlozitejsi)
                • Re: Archie 08.04.2007 | 00:15
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  pacman -S cvs
                  • Re: Archie 08.04.2007 | 22:33
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    snazim sa vytvorit si/nainstalovat balicek wine s podporou dx9...wine balicek je tu a nejako mi to nechce ist...neviem co robim zle...taky mensi navod som nasiel tu, je po cesky.

                    /etc/makepkg.conf som upravil podla ich stranky...a skoncim negde tu...predtym mi to nieco potiahne z netu, nieco troska kompiluje a skonci ::

                    ointer-arith -march=i686 -O2 -pipe -o lex.yy.o lex.yy.c
                    lex.yy.c:9173: error: expected ';', ',' or ')' before numeric constant
                    make[2]: *** [lex.yy.o] Error 1
                    make[2]: *** Waiting for unfinished jobs....
                    make[2]: Leaving directory `/var/abs/local/moje-wine/src/wine/tools/wrc'
                    make[1]: *** [wrc] Error 2
                    make[1]: Leaving directory `/var/abs/local/moje-wine/src/wine/tools'
                    make: *** [tools] Error 2
                    ==> ERROR: Build Failed. Aborting...


                    :: mojim hlavnym zelanim je cez WINE spojazdnit DREAMWEAVER...no ale wine z repozitarov je nejaky neporiadny...nechce to ist, tak sa pokusam nahodit tento wine v domneni ze sa to nainstaluje tak ako na Ubuntu s wine 9.30.
                    • Re: Archie 08.04.2007 | 23:40
                      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                      aha, no zistil som pri kompilovani niecoho ineho ze mam stejnu chybu...

                      In file included from ../../include/objbase.h:291,
                      from dmstyle_private.h:39,
                      from auditiontrack.c:20:
                      ../../include/objidl.h:2040: internal compiler error: Chyba segmentácie
                      Please submit a full bug report,
                      with preprocessed source if appropriate.
                      See <URL:http://gcc.gnu.org/bugs.html> for instructions.
                      make[2]: *** [auditiontrack.o] Error 1
                      make[2]: Leaving directory `/home/tommy/Desktop/wine-0.9.30/dlls/dmstyle'
                      make[1]: *** [dmstyle] Error 2
                      make[1]: Leaving directory `/home/tommy/Desktop/wine-0.9.30/dlls'
                      make: *** [dlls] Error 2

                      idem skusit preinstalovat gcc?
                      • Re: Archie 09.04.2007 | 22:23
                        WlaSaTy   Návštevník
                        to co mas za verziu gcc?
                        • Re: Archie 10.04.2007 | 00:15
                          Avatar srigi   Používateľ
                          V Archu to bude minimalne 4.1.2
                          • Re: Archie 10.04.2007 | 01:00
                            WlaSaTy   Návštevník
                            ja len tak ze sa tento typ chyby vyskytuje pri zlyhavajucom hw (pretaktovanie, podpetie, slaby zdroj, vadne ram, zle chladenie, ....) alebo pri nestabilnom sw. nie je tam pouzity gcc 4.2 alebo 4.3? 4.1.2 by mal byt stabilny branch.
                            • Re: Archie 10.04.2007 | 01:09
                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                              Tu je moj gcc
                              [tommy@localhost ~]$ pacman -Q gcc
                              gcc 4.1.2-3
                              [tommy@localhost ~]$ 
                              

                              gcc3 - nemam nainstalovany
                            • Re: Archie 10.04.2007 | 01:16
                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                              ale raz sa mi podarilo tak trocha skompilvoat jeden binarny subor...murrine gtk...tema na gnome. Murrine nema cez 5 mega...a co sa snazim teraz skompilovat wine 9.30 (schvalne starsiu verziu) tak ta ma zbalena cca 11 Mb a zatim som sa dostal takto ::
                              1. ./configure
                              2. make depend
                              ked som uz dal make, tak mi to po dlhsej dobe vypisalo vyssie uvedeny pre mna nezmysel...a k make install som sa nedostal...

                              ---------------------------------------------------------------------
                              z tohto isteho dovodu, sa mi neda nainstalovat ani balicek PKBUILD z ABS/AUR...pocas instalacie alebo kompilacie sa mu nieco nepaci a zblbne...aspon ze nezamrzne :D

                              Ale dost ma sere, ze mi to nejde...potreboval bych to spojazdnit, lebo bez toho to neni ôno
                              • Re: Archie 10.04.2007 | 13:29
                                WlaSaTy   Návštevník
                                to je fajn ze mas najnovsiu relativne stabilnu verziu GCC ale nemas nahodou k dispozicii binarny balik pre tvohu distribuciu? mozno by to bola cesta mensieho odporu.

                                je ta zostava stabilna? toto moze byt aj problem pretaktovania a nepises ci to mas pretaktovane alebo otestovane na stabilitu (cpuburn, memtest,...).
                                • Re: Archie 10.04.2007 | 14:40
                                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                  presiel som z Ubuntu na Arch...a na ubuntu je wine.deb balicek, ale nieco take na Arch som nenasiel. Tak som sa rozhodol skompilovat to zo zdrojakov. Mozno mam zle moj makepkg...tu je vypis z /etc/makepkg.conf
                                  #
                                  # /etc/makepkg.conf
                                  #
                                  
                                  #########################################################################
                                  # SOURCE ACQUISITION
                                  #########################################################################
                                  #
                                  #-- FTP/HTTP download utilita ktoru makepkg pouzije k ziskaniu zdrojakov
                                  export FTPAGENT="/usr/bin/wget --continue --passive-ftp --tries=3 --waitretry=3 --no-check-certificate"
                                  #export FTPAGENT="/usr/bin/snarf"
                                  #export FTPAGENT="/usr/bin/lftpget -c"
                                  
                                  #########################################################################
                                  # ARCHITECTURE, COMPILE FLAGS
                                  #########################################################################
                                  #
                                  # Informacie pre gcc, aky typ pocitaca pouzivam
                                  export CARCH="i686"
                                  export CHOST="i686-pc-linux-gnu"
                                  #-- Exclusive: will only run on i686 or higher (P6, Athlon)
                                  #-- Flags pre gcc ked balicek zkompilujeme
                                  export CFLAGS="-march=i686 -O2 -pipe"
                                  export CXXFLAGS="-march=i686 -O2 -pipe"
                                  #-- Optimized: will run on any x86, but optimized for i686
                                  #export CFLAGS="-mcpu=i686 -O2 -pipe"
                                  #export CXXFLAGS="-mcpu=i686 -O2 -pipe"
                                  #-- Make Flags: change this for DistCC/SMP systems
                                  #-- Flags pre make ked balicek kompilujeme
                                  export MAKEFLAGS="-j2"
                                  
                                  #########################################################################
                                  # BUILD ENVIRONMENT
                                  #########################################################################
                                  #
                                  #-- Fakeroot: povolenie pre stavanie balickov bez nutnosti byt root
                                  export USE_FAKEROOT="y"
                                  #-- DistCC: a distributed C/C++/ObjC compiler (modify MAKEFLAGS too)
                                  export DISTCC="n"
                                  #-- A space-delimited list of hosts running in the DistCC cluster
                                  export DISTCC_HOSTS=""
                                  #-- Povolit farebny vystup, vypis textu v konzoli
                                  export USE_COLOR="y"
                                  
                                  #########################################################################
                                  # GLOBAL PACKAGE OPTIONS
                                  #########################################################################
                                  #
                                  #-- Don't strip symbols from binaries/libraries
                                  #export NOSTRIP="1"
                                  #-- Keep doc and info directories
                                  #export KEEPDOCS="1"
                                  
                                  #########################################################################
                                  # PACKAGE OUTPUT
                                  #########################################################################
                                  #
                                  #-- Adresar kde su umiestnene vsetky balicky (defaultne je ./)
                                  #export PKGDEST=/home/packages
                                  #-- Packager: name/email of the person or organization building packages
                                  #export PACKAGER="John Doe <john@doe.com>"
                                  
                                  

                                  PC nebolo pretaktovane ani ziadne tuningove upravy sa nekonali. Doteraz na nom velmi spolahlivo bezalo Ubuntu 6.10 Momentalne mam na pc 3 systemy ::
                                  • windows
                                  • mint linux
                                  • arch linux
                                  Parametre mojho pc ak treba pre info ::
                                  Intel Celeron 2.0 GHz
                                  ATI Radeon 9000 PRO 64 Mb AGP 4x
                                  80 Gb Maxtor HDD
                                  -> 3 operacne systemy (NTFS,EXT3,RaiserFS)
                                  800 Mb HDD -> fat32 data, premostenie medzi OS
                                  256 Mb 333 Mhz RAM + 512 Mb 400 Mhz RAM

                                  PC ide spolahlivo, nezamrza, dokonca mi ide aj Beryl ;) aj NTFS-3G, len PKBUILD a kompilovanie mi blbne...
                                  • Re: Archie 10.04.2007 | 14:49
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    • Re: Archie 10.04.2007 | 16:48
                                      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                      [root@localhost wine-9.34]# makepkg 
                                      ==> Making package: bin32-wine 0.9.34-1 (Tue Apr 10 14:44:25 CEST 2007)
                                      ==> Checking Runtime Dependencies...
                                      ==> Missing Dependencies:
                                      ==> 
                                      requires: lib32-libx11 
                                      requires: lib32-libjpeg 
                                      requires: lib32-alsa-lib 
                                      requires: lib32-libxxf86vm 
                                      requires: lib32-mesa 
                                      requires: linux32 
                                      ==> 
                                      [root@localhost wine-9.34]# 
                                      
                                      nejde...
                                      • Re: Archie 10.04.2007 | 16:53
                                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                                        doinstaluje tieto zavislosti, ak ich nemas nainstalovane:
                                        requires: lib32-libx11
                                        requires: lib32-libjpeg
                                        requires: lib32-alsa-lib
                                        requires: lib32-libxxf86vm
                                        requires: lib32-mesa
                                        requires: linux32
                                        • Re: Archie 10.04.2007 | 17:12
                                          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                          a prosim ta nahodou starsiu verziu nevies ako mozem ziskat? Lebo toto je 9.34 a ja potrebujem 9.30 alebo <30...skusal som instalovat z binarnych starsie ale vyhadzuje mi to nejaku somarinu. Vzdy pri make! ./configure, make depend prebehnu ale na make to zblbne...zaujiamve je zvyraznene na cierno..
                                                           from theme_listbox.c:30:
                                          ../../include/commctrl.h:3660: internal compiler error: Chyba segmentácie
                                          Please submit a full bug report,
                                          with preprocessed source if appropriate.
                                          See <URL:http://gcc.gnu.org/bugs.html> for instructions.
                                          make[2]: *** [theme_listbox.o] Error 1 make[2]: Leaving directory `/home/tommy/Desktop/wine-9.29/dlls/comctl32' make[1]: *** [comctl32] Error 2 make[1]: Leaving directory `/home/tommy/Desktop/wine-9.29/dlls' make: *** [dlls] Error 2 [root@localhost wine-9.29]# cd ..

                                          nutne potrebujem starsiu verziu. 9.34 nie
    • Re: Archie 10.04.2007 | 15:04
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      pozeral som ho, ale neskusal...skor som pozeral tento zo zvedavosti, ci mi to pojde, ale PKBUILD mi tiez nejde...vzdy vypise, ze konci a vyjde z priecinku. Schvalne potrebujem starsiu verziu wine kvoli viacerym softom, ale v pacmanovi sa mi starsiu verziu nepodarilo najst. S novym wine mi tie programy nejdu.

      P.S. prosim pozrite sa na moj /etc/makepkg.conf ci je spravny? Mozno tam bude chyba? Ak nie tak skusim preinstalovat kompilatory (ak ano, tak ktore) ?
      • Re: Archie 10.04.2007 | 15:36
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        takze PKBUILD a kompilacia pravdepodobne ide. Akurat som cez PKBUILD nainstaloval MURRINE GTK ENGINE...len co to wine 9.30?