problem s HW hodinami

Sekcia: Hardware a Drivery 31.03.2007 | 16:59
Avatar mmatko   Používateľ
Dobry, budem vdacny za radu - pri prechode na letny cas som si nalezite upravil system. cas (sudo date mmddhhmm), no stalo sa nieco, co som vobec necakal - po vypnuti compu a nastartovani systemu na druhy den som zistil, ze sa mi cas za cca 24 hod predbehol o viac nez 24 hodin - napr. 29.3. o 19:00 som mal system. cas cca 30.3. 21:30 hod. Tak som cas korigoval cez YAST-a a teraz mi cas bezi len pocas spusteneho systemu, po zhodeni systemu sa 'zhybernuje' a pokracuje po dalsom starte systemu (ked stroj vypnem 30.3. 23:30 a nastartujem na druhy den, cas mi pokracuje od 30.3. 23:30 (cas kontrolujem aj pred startom systemu v BIOS-e). Poradi, prosim, niekto, co s tym, pripadne ci je dostupna a mozna aj korekcia system. casu cez DCF (nechcem to robit cez web). V dokumentacii k motherboardu som nic na tuto temu nenasiel (ohladne hw casu). Dik...
    • Re: problem s HW hodinami 31.03.2007 | 17:33
      WlaSaTy   Návštevník
      :pri prechode na letny cas som si nalezite upravil systemovy cas
      synchronizoval si tie hodiny aj v hardware (man hwclock)?

      :pripadne ci je dostupna a mozna aj korekcia system. casu cez DCF
      ano, otazkou je kam pripojis tie hodinky a kolko hodlas do toho investovat. DCF hodinky sa daju zohnat v roznych diskontoch uz v cene zodpovedajucej cca 10EUR (ak si ich clovek nechce vyrobit na kolene) ale v tom pripade potrebujes interface, neviem o tom ze by sa predavali hotove komponenty pre PC ktore by sluzili na nieco taketo, holt na radiokarte (alebo tv s radiom) si to nenaladis koli inej frekvencii. dalsia moznost je pouzit GPS kde je vysielany velmi presny cas ale koli jednorazovej zmene ti je to doslovne naprd.

      :nechcem to robit cez web
      pouzi protokol NNTP, myslim ze som to niekomu uz radil. web nie je internet, web je sluzba a internet je siet zalozena na TCP/IP s pouzitim aj inych technologii.

      :V dokumentacii k motherboardu som nic na tuto temu nenasiel (ohladne hw casu).
      stavim sa o frcku do nosa ze to tam bolo popisane, teda ako nastavit v biose hodinky. ale to ako nastavis tie datumy kedy sa bude menit cas v slovenskej republike tam nenajdes, slovensko upravovalo uvedeny zakon tento rok a vyrobca akosi nemal k dispozicii uvedene informacie. stroj casu zatial nepouzivame.
    • Re: problem s HW hodinami 31.03.2007 | 18:30
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      jaj ludia, keby ste si radsej nastavili systemovy cas na UTC a locale nastavenie by vam automaticky davalo spravny cas...
      Debian. apt-get into it…
    • Re: problem s HW hodinami 01.04.2007 | 17:36
      Avatar mmatko   Používateľ
      vdaka wlasatemu za fajn rady :o)

      problem vsak nebol v nastaveni hw casu (asi som zle formuloval otazku), ale v tom, ze hodiny (aj HW) sa chovali tak, ako som opisal... uvedomil som si vcera, ze som robil chybu, ked som pocitac spinacom prepetovej ochrany kazdy den odpajal z el. siete (po korektnom vypnuti stroja), takze nebol pripojeny permamnentne (prehnana opatrnost - v dobe mojej nepritomnosti som nechcel nechat doma pod napatim vsetky zdroje - monitor, pocitac, modem... hlupost, viem). Domnievam sa (sorry, ak trepem) ze zalozne napajanie hw hodin (predpokladam, ze musi existovat) sa jednoducho vycerpalo - nechal som teraz stroj pripojeny k sieti trvalo a hodiny sa pomaly rozhybavaju (rozumej v dobe vypnuteho stroja).
      • Re: problem s HW hodinami 01.04.2007 | 18:40
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        vymen baterku na doske, ale neviem kolko vydrzi ked to bude stale odpojene...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: problem s HW hodinami 02.04.2007 | 10:54
          Avatar mmatko   Používateľ
          ok, dik, uz sa chystam...