Problém s nastavením klávesnice v KDE

Sekcia: Konfigurácia 01.04.2007 | 21:49
nx9020   Návštevník
Ahojte linuxáci. Na notebooku HP compaq nx9020 mám distro openSUSE 10.1 s KDE. V aplikácii SaX som chcel nastaviť anglickú klávesnicu. V rozbaľovacom menu som zvolil US English, ďalej v ponuke, kde sú zaškrtávacie políčka, som zaškrtol US English. Bolo potrebné nastaviť ešte typ klávesnice. Problém je, že nehľadiac na to, ktorý jazyk nastavím v rozbaľovacom menu a v ponuke so zaškrtávacími políčkami, stále mi ide slovenská klávesnica a deje sa ešte zvláštna vec: kontrolka pre CapsLock sa nerozsvecuje po stlačení CapsLocku, ale iba po stlačení Shiftu, Ctrl a pravého Altu. Kde je problém? Je to v tom, že nie je vybratý správny typ klávesnice z rozbaľovacieho menu (toho, kde sa vyberá nie jazyk, ale typ) alebo je to v niečom inom?
    • Re: Problém s nastavením klávesnice v KDE 05.04.2007 | 15:31
      Peter S.   Návštevník
      neviem čo presne nastavuje SaX, ale typujem, že je to klávesnica v xorg.conf, ALE KDE používa vlastné nastavenie klávesnice v kontrolnom centre, teda musíš to prestaviť priamo v KDE
      • Re: Problém s nastavením klávesnice v KDE 05.04.2007 | 21:59
        Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
        Je a aj nie je tak. Nastavenie rozloženia klávesnice sa dá síce meniť aj cez KDE, (CTRL+ALT+K, alebo CTRL+SHIFT+K - nepamätám) ale nie je to tak že by zatienilo X server a inak sa rozloženie meniť nedalo..

        Toto je príslušná časť môjho xorg.conf týkajúca sa problematiky.
        Section "InputDevice"
                Identifier      "Keyboard[0]"
                Driver          "kbd"
                Option          "CoreKeyboard"
                Option          "XkbRules"      "xorg"
                Option          "XkbModel"      "pc104"
                Option          "XkbLayout"     "us,sk"
                Option          "XkbVariant"    ",qwerty"
                Option          "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle"
        EndSection
        

        Samozrejme treba upraviť podľa svojho, ale podstatná je časť XkbLayout, XkbVariant a XkbOptions.. (čo sa týka rozloženia).

        Potom už len stačí doinštalovať KKBSWITCH (z repo.. tento balík nie je dôležitý pre funkčnosť) pre indikáciu aktuálneho rozloženia v KDE.
        301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...