Grub sa nenainštaluje na disketu...

Sekcia: Konfigurácia 02.04.2007 | 14:26
Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
Zdravím!
Mám problém s inštaláciou GRUBu v SAM Linuxe (ale aj v kubuntu). Keď sa inštalátor opýta, kam má nainštalovať GRUB, zvolím /dev/fd0. Niečo tam asi zapíše. Pri následnom reštarte normálne nabehne Linux. Keď zmením linuxový disk na slave (mám doma totiž aj Winy), tak už pri boote z diskety napíše len Grub a nebootuje...Keď však disketu vyberiem Linux nabootuje (zrejme sa ten Grub "šupne" na HDD). Neviete mi s tým poradiť? To isté sa mi stalo aj keď som inštaloval kubuntu 6.06.1 cez textový inštalátor.
    • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 14:46
      ---   Návštevník
      a co vlastne chces,nie je to totiz jasne ? Preco menis tie disky? Preco to neinstalujes ked je linux. disk ako slave a grub do mbr win. disku (alebo na disketu ,ked to uz tak chces)?
      • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 14:52
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Chcem si nainštalovať Linux na slave disk (on tak je nastavený aj počas inštalácie, ale primary disk s winom odpájam, lebo do MBR Grub dať nemôžem/nechcem....nepýtajte sa prečo). No a keď nainštalujem Linux, chcem aby bol primárny Win....
        • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 17:24
          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
          "on tak je nastavený aj počas inštalácie, ale primary disk s winom odpájam"
          IMHO mas v grub konfiguraku nespravne hodnoty, ked tam pridas ten primary disk. Grub hlada /boot s konfigurakom na inom disku a ked ho nenajde, tak skonci. Grub cisluje disky poporadi. Aj ked sa mozno mylim a podla mna musis instalovat grub na disketu aj s primary diskom.
          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 14:56
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Chcem to mať vyriešené tak, že keď budem chcieť zapnúť Linux, zasuniem disketu....

        Keď nainštalujem Linux a potom naspäť pripojím Win disk, tak sa hneď ten Win disk nastaví ako slave....preto to potom mením.... ;)
        • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 16:50
          WlaSaTy   Návštevník
          skus si nastavit do konfigu pre zavadzac tri hodnoty aby si to zamaskoval pred BSE.:

          prompt na prazdny retazec alebo dvojbodku
          default = dos (ci windows)
          timeout na nejaku malu ale akceptovatelnu hodnotu

          • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 17:35
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Chcem sa spýtať, že čo by sa tým spravilo...keď tam dám tie hodnoty.
            • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 20:36
              WlaSaTy   Návštevník
              stalo by sa to ze by si nikto nevsimol ze tam mas aj linux. teda ak to nastavis korektne a niekoho nenapadne pozriet sa do managment console a preformatovat ti tvoj harddisk.

              inac boot by prebiehal asi takto:
              naskocil by prazdny prompt (textovy podla moznosti), pockal by cca 3 sekundy a nahodil by windows. ak by si do tych troch sekunt napisal boot managerovi "linux" tak by ti naskocil linux.

              podobny trik som kedysi pouzival v praci, ked som mal NT4 a usb fotak + usb mp3 player (NT4 nemalo USB a ani ine PNP). Pouzit som ho mohol jedine pod linuxom a nikto si to nevsimol, teda okrem kolegu co mi cumel na monitor :)


              • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 21:37
                Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                Ja som tiež rozmýšľal, že by som bootoval aj Winy z linuxového disku, ale neviem, či by to nejako neskôr nedobabralo Winy (že sú nainštalované na primárnom hdd a teraz bude ich disk slave).
                • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 22:31
                  WlaSaTy   Návštevník
                  bootovat winy z linuxoveho disku? to by ma zaujimalo ci sa to da inak ako v nejakom virtualnom pocitaci. bootovat mozes z zavadzaca systemu (boot manager) nainstalovaneho ako sucast linuxovej distribucie. ale ak odpojis disk s linuxom, tak to moze zblbnut, do toho prveho sektoru sa zmesti len first stage loader ktory najde second stage, no a ten moze v tom pripade chybat.

                  ale ako uz bolo povedane, mozes to nahrat aj na disketu i ked bootovacie CDRW by bolo vhodnejsie a v konecnom rade aj lacnejsie :-)
                  • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 00:21
                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                    Myslel som vlastne bootovanie z Grubu, ktorý by bol na tej linuxovej partícii/disku...a asi nakoniec len potom skúsim nahrať nejaký (trebárs ten Super Grub Disk) na CD, príp. DVD (keď nebudem mať nič iné poruke).
              • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 22:30
                --   Návštevník
                ja pouzivam nieco taketo: nainstalujem zavadzac (grub alebo lilo) do particvie s linuxom a do mbr nainstalujem toto: mbr - po instalacii do systemu sa instaluje do mbr prikazom install-mbr /dev/hda (namiesto toho by myslim mohlo byt aj zadanie prikazu /sbin/lilo -M /dev/hda - vyskusaj - toto som zatial neskusil)

                nabooruje sa mi defaultne napr. do windowsu a ked pri bootovani stlacim shift tak si mozem vybratz z ktorej particie bootovat (pripadne stlacim potom este a pre vyber zo vsetkych particii)

                viac info si najdi v dokumentacii toho balicka mbr
                • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 00:23
                  Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                  Lenže to nie je moje PC a príliš sa mi nechce prepisovať ten MBR (to by som už asi mohol tam dať ten Grub...).
                  • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 01:06
                    ---   Návštevník
                    kludne to daj do MBR , obnovit sa to da za par chvil ,nastartujes z cd-cka winXP zvolis konzolu pre obnovenie ,to ta hodi do prikazoveho riadku a tam das FIXMBR a kludne daj aj FIXBOOT. Po restarte , po grube ani zmienka.
                    Podobne obnova grubu ,ked ho nahodou prepises pri instalacii windowsu , takze mas iba ten windowsacky boot manager.
                    Riesenie je nastartovat SAM-a ,otvorit konzolu
                    su
                    (heslo root)
                    grub
                    find /boot/grub/stage1
                    (vypise to nieco napr. (hd1,0))
                    root (hd1,0)
                    setup (hd0)
                    je (hd0) je MBR-takze nainstalovane do MBR
                    restart a je tam povodny grub.
                    Ja to takto robim pravidelne a stale a este ziaden problem nenastal (ani so SAM-om)

                    ak treba aby sa startoval WINDOWS bez zasahu uzivatela ,tak edituj /boot/grub/menu.lst
                    najdi riadok default 0 ,zmen tu nulu na nejake cislo ,ktore zodpoveda riadku pri starte grubu. Ak je napr. windows na 4-om riadku od hora ,tak tam bude default 3.
                    Dalej je tam polozka
                    timeout 10
                    tym cislom sa nastavuje cakanie na vyber operacneho systemu pri starte ,nastav co najnizsiu hodnotu a bude to ostatnych co najmenej "otravovat" ,len akurat musis byt v pozore pri vybere tvojho linuxu ,aby si to za tak kratky cas stihol vybrat.
                  • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 08:29
                    --   Návštevník
                    utilita mbr na ktoru som tu dal odkaz je vhodna presne na taketo pouzitie - v mbr ju prakticky nikto neobjavi pokial o nej nevie - ak si neskusil tak neuveris :-) este ti pridam vylepsenie prikazu na jej nainstalovanie do mbr aby sa ti windows nabootoval stale aj ked nie je nastaveny ako boot partition: install-mbr /dev/hda -p 1 (kde cislo 1 je cislo particie na ktorej je windows: na 99,99% to bude 1 ale mozes tam zadat 1, 2. 3 alebo 4 podla potreby)
                    • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 08:33
                      --   Návštevník
                      a ked zmazes/preinstalujes linux tak sa jeho (ne)pritomnost v mbr nijako neprejavi :-)
                    • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 08:39
                      --   Návštevník
                      len na doplnenie: utilitu install-mbr obsahoval aj knpppix 3.6 - 3.8 (to viem naisto - z neho som to robil) a predpokladam ze ho obsahuje aj teraz
                  • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 12:46
                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                    Ja aj preto mám trocha obavy, lebo sa bojím, že keď dačo pobabrem, tak sa potom môžu stratiť dáta na tom win disku (predsa len, ak by som stratil 250GB, tak by ma doma zabili ...).

                    btw: Len teraz nedávno som si všimol, že ten MBR sa dá sformátovať aj bez toho, aby sa niečo stalo s ostatnými partíciami na tom disku......takže zrejme ak niečo pokazím, tak sa to bude dať opraviť "bezbolestne".

                    Ale stále ma škrie tá disketa, lebo viem, že to má fungovať (pár ľudí to tak má a sú spokojní). Raz som sa pokúšal spraviť spúšťaciu disketu z Linuxu, ale pri boote vždy vypísalo nejaký error. Najprv, že nepozná filesytem, keď som to vyriešil, tak vypísalo file not found a z toho som sa už nedostal...
                    • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 13:08
                      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                      Ak si neprepises aj Partition table, tak sa ti s datami nic nestane.
                      Inak doporucujem Lilo namiesto Grubu, pretoze grub potrebuje este mat na disku na nejakej particii konfigurak, co ma bootovat.
                      Poucte ma , ak sa to da ja bez toho.
                      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                      • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 14:24
                        ---   Návštevník
                        lilo potrebuje po akejkolvek zmene pouzit prikaz lilo aby sa vobec zmeny prejavili ,co pri grube odpada ,staci upravit menu.lst a je vybavene ,mne sa vidi grub ako komfortnejsi. Samozrejme nazor ti neberiem.
                        • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 17:08
                          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                          Ak kazdu chvilu vytahuje linuxovy disk, tak mu IMHO prestane fungovat grub. Aj ked chainloader mu zvladne nabootovat windoze, ale aj tak je lilo istejsi.
                          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                          • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 18:25
                            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                            Kto povedal, že vyťahujem linuxový disk???
                            Ja len pri inštalácii Linuxu odpojím na chvíľu win disk.
                            • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 21:19
                              Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                              Tak ho neodpajaj a usetris si tie problemy.
                              Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                          • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 18:33
                            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                            To nie je môj PC....prvý musí byť vždy Win a keď chcem zapnúť Linux, tak musím zmeniť to, z ktorého má bootovať. Nemôžem nijako zasahovať do nie mojich vecí...A preto som chcel mať disketu, aby som nemusel vždy chodiť do Biosu a keďže namáme novšiu MB, tak sa nedá spraviť tá finta, ktorá poruší pravidlo, odkiaľ sa má bootovať.
    • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 20:36
      --   Návštevník
      niekedy moze pomoct super grub disk
      • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 21:40
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Tento som už pozeral, ale nezmestí sa na disketu (na ich stránke síce je floppy image, ale ten má 1.44 či 1.4MB....nepamätám sa presne.....a disketa sa dá naformátovať len na 1.3MB) :P .
        • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 22:05
          --   Návštevník
          lepsie je raz skusit ako 50 krat o tom debatovat: ten image sa zapisuje tak ze na formatovanie diskety sa kasle a udaje o kapacite diskety su velmi podhodnotene :-) takze sa neboj na disketu sa ti vojde! zapises ho prikazom dd if=image_diskety.img of=/dev/fd0 (mimochodom na 1.44 MB disketu sa ti vojde za istych podmienok aj 1,6MB dat :-)
          • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 02.04.2007 | 22:07
            --   Návštevník
            ten prikaz spusti najradsej ako root
            • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 12:47
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              ok....ešte to skúsim, keď dostanem chuť ;)
              • Re: Grub sa nenainštaluje na disketu... 03.04.2007 | 13:45
                Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                No už som to na tú disketu nahodil, lenže sa s tým budem ešte musieť pohrať, lebo Grub má ináč označené disky a keď dám jednoducho bootovať Gnu/Linux, tak mi vypíše patition filesystem unknown.