Potrebujem grafika, zn.:surne!

Sekcia: Komunita 05.04.2007 | 16:12
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Potrebujem pomoct od cloveka, ktory ovlada (X)HTML , CSS a vie robit peknu ale fakt peknu grafiku webu (bodlo by aj flash logo). Potrebujem grafika ktory by pracoval vo volnom case, zadarmo, kedze je stranka neziskova. Zatial som na freehostingu, ale pomaly sa vsetko dokoncuje, a od freeweb.sk chcem ziskat sponzorovany hosting. Tak co vy na to? ( nazov projektu "Linux pre všetkých" )
ICQ: 337205142
Mail: srponv(z)atlas(b)sk
Alebo piste tu. Ja si to budem priebezne pozerat.
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 16:29
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      flash logo? no fuj
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 16:32
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        podla mna je na neziskovy projekt uplne postacujuce logo vytvorene v gimpe. klasika jpg, png alebo nieco podobne...
        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 19:02
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          a preco by nemalo postacovat logo z gimpu aj ziskovemu projektu? aj ked logo pokial mozno vektorovo... naproti tomu flash je len na efekt a urceny len uzkej skupine ludi.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 19:10
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Ja som vobec nepovedal nic proti gimpu... To s tym flashom som si premyslel, a rozhodol som sa ze tam flash nechcem. Logo z gimpu urcite staci, predsa len sa v tom daju robit nadherne veci, no ja to neviem...
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 19:15
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              v akom browseri si to tu pozeras? links? rozlisuj trochu vlakna a ich obsah
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 19:50
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Sorry, nevsimol som si ze si nereagoval na moj prispevok. Chybicka se vloudila
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 16:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mozno by som helpol :) linux4all :)
      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 18:09
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Grafika som uz teoreticky nasiel. Potreboval by som este ludi ochotnych pisat clanky.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:01
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          hm taky napad: spravit podstranku linuxos.sk kde by boli info ako a preco prejst na linux atd. ? urcite viac ludi by si to naslo (popripade aj samostatna domena, by som poskytol priestor a zaplatil by som domenu).


          Aj tak o niecom takom uvazujeme, len zatial to zostalo len v rovine napadu...
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:03
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            http://proc.linux.cz/
            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:14
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              http://proc.linuxos.sk :)
            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:18
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              hej, presne o niecom podobnom :)
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:34
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Nechcem nejako zasahovat do tvojich predstav, ale preco chces vytvarat nieco, co uz je, a je to v takej forme, ze 90% ludi z tohto fora to priviedlo k linuxu? ( a to podotikam, ze 10% su ti co zacinali skor, ako ta stranka existovala )
                Obsah bude predsa ten isty
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:39
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  skor by to malo byt pre firmy, trebalo by linux pretlacit do spolocnosti/skol/uradov. Inac sa nikdy nepresadi.
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:47
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Aha,ale tak to trebalo povedat... :)
                    Popripade by bolo este super, ak by boli aj sluzby, napriklad ze si firma moze kupit krabicovu verziu napriklad SuSe ( cisto neobjektivny priklad ). No a prisiel by im to tam clovek nainstalovat, a zamestnanci by mohli dostat nejaky manual 200 stranovy, ako obsluhovat SuSe, alebo Debian, Ubuntu, podla toho co by chceli.
                    Predstavujem si to takto: (som este dieta, niesom prilis velky realista :D)
                    vo firme prednaska, linux je zadarmo, linux je bezpecny... > zamestnanci si nainstlauju linux a zacnu sa s nim ucit > doma vyhodia windows a instalnu linux > naucia svoje deti > deti sa radi predvadzaju takze to naucia aj ine deti > ine deti doma naucia rodicov > bill gates skrachuje :D
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 20:48
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      poznamka: robit prednasky na skolach, pretlacat to, ako si uz povedal
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 05.04.2007 | 23:11
                      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                      Podľa mňa bola (možno ešte je) chvíľa pre väčšie rozšírenie Linuxu, keď vyšla Vista. Vtedy bolo treba takú dôraznejšiu kampaň a hlavne pre firmy. Napr. trebárs ten SuSE je podľa mňa pre bežné firmy vcelku vhodný, dobrá podpora, dá sa kúpiť aj krabicová verzia, je dá sa povedať stabilný a pre windowsákov aj ľahko ovládateľný. Podporu multimédií viac-menej väčšinou firmám netreba. A Linux je pre firmy jednoznačne lacnejší a bez nejakých viazaností na určité PC a pod. Kancelárskeho softu tiež existuje dostatok a bežná kompatibilita s MS Office je tiež slušná (OOo, ak neberieme do úvahy zložitejšie dokumenty vytvorené v MS Office). Ďalšou výhodou je lepšia bezpečnosť (no proste menej vírusov....nechcem teraz polemizovať, či je Linux po inštalácii bezpečnejší ako Win atď.).
                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 10:49
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        No s tym prechodom firiem z windowsu na linux prichadza velmi vela usetrenia: casu, penazi ( antivirove programy, office... a pod. veci pre ktore potrebuju licenciu, aby mohli mat ako firma na viacerych pocitacoch z jedneho cdcka ). To suse by bolo fakt vhodne, pre klikajucich uzivatelov. No trebalo by to zacat riesit.
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 10:52
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          Ludia! potreboval by som este aj php a mysql programatora, nenasiel by sa medzi vami niekto? ja to sam neutiahnem
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 12:44
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      niektore manualy na ubuntu maju 52 stran :D
                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 13:34
                      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                      Myslim, ze je to mierne nerealne pretoze:
                      1. Kto by chcel linux ked vsetci maju windows zatarmo?
                      2. Naco nastavovat nieco ked vo windowse to ide samo?
                      3. Naco instalovat nieco v com nefunguju hry?
                      4. ...
                      Toto su najcastejsie dovody ktore pocuvam a je ich omnoho viac. Tazko sa presadi system na ktorom nefunguju vsetky kusy hw a podobne. Tiez tazko niekomu vysvetlim, ze je jednoduchsie nieco nakonfigurovat formou ako naklikat. Proste z mojich skusenosti viem, ze windowsakov presvedcit aby si nainstalovali linux je takmer nemozne. A ak si to uplnou nahodou nainstaluju tak to aj tak nebudu pouzivat.
                      Takmer nikoho nezaujima bezpecnost, virusy, ved nod32 maju tiez vsetci zadarmo ... A take nasadenie linuxu do skol .. no neviem, my sme mali v skole linux a dokonca povinne sme sa to museli cely rok ucit. Samozrejme jediny linuxak som bol ja. Kym na linuxe nepojde vacsina hier (samozrejme bezplatne, kto by nieco platil za cedegu, alebo nebodaj za hry) a nebudu funkcne ovladace na graficke karty (napriklad moja sis nie je podporovana) tak sa linux nepresadi. A nic na tom nezmeni ani to, ze by sa hodil lin vsade do skol, firiem a neviem kde este.

                      Teda hlavna myslienka : Takmer vsetci chcu doma hrat hry, nic neplatit a to s linuxom moc dokopy nejde
                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 13:52
                        Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
                        S hrami mas pravdu. Spravil som mensiu ukazku Linuxu nasej nadriadenej. Velmi sa jej to pacilo ale asi moc nezaujalo. Ked som jej ukazal ake karty tam moze hrat, skoro jej oci vyskocily.
                        Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 18:32
                        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                        ja hovorim o firmach :)
                        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 18:52
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          Ale no tak, nemozme k teme?
                          Nepoznate nejakeho dobreho programatora php a mysql co by zadarmo pomahal?
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:00
                            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                            Hm, myslis, ze ti bude niekto zadarmo programovat? zadarmo ani sliepka vajce neznesie...

                            Ja mam problem zohnat PHP+MySQL programatorov, ktorych by som platil...

                            Vela stastia :-)
                            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:04
                              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                              Ako vidim budem robit sam...
                              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:18
                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                aspon sa nieco naucis...
                                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:47
                                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                  No tak to je jasne, ale predstav si ze by linuxos programoval jeden clovek... a este taky mlady ako ja
                                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                  • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:50
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    viem si to predstavit ;)
                                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 19:56
                                      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                                      ja tiez :D vlastna skusenost ;) A ked som zacal tak som mal menej ako ty :)
                                      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 20:06
                                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                        Mal si menej ako 14? :D pochybujem
                                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 20:12
                                          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                                          mal som 13...
                                          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 20:11
                                Avatar mathio debian  Používateľ
                                Hhh, chlapce ked chces robit web tak ho musis aj robit, nie len napisat ze robis web a potrebujes grafika, kodera a autorov clankov. Hosting nejaky free... Tak sa seriozne weby nerobia :D Inac ako ti uz povedali, nieco take ako robis uz je a myslim si ze pre SK-CZ je toho dost: abclinuxu.cz, root.cz, linuxos.sk <-- ja pouzivam tieto a uplne staci (urcite ich existuje viac).
                                Ak chces ten web robit kvoli pisaniu clankov a / alebo mapovaniu svojho pokroku v linuxe tak radsej pis na uz existujuce servre (niektore za to aj platia) alebo si zaloz blog - je kopu pripravenych weblogov ktore len nainstalujes (php / mysql ti stacia nejake zaklady), alebo ak to chces este jednoduchsie tak su tu sluzby typu blogger.com. Aj ja som sa kedysi snazil zalozit nieco ako webzine o PC / internete / linuxe etc, ale skoncilo to neuspesne (aspon som to mal ako php/mysql trening).

                                Este k OT (nasadenie linuxu):
                                Treba prisnejsie a castejsie zasahy proti nelegalnym userom Windowsu!! Nieze by som im zavidel, donedavna som mal aj ja dualboot nelegalny Windows XP (uz som si ho zlegalizoval) ale ak by museli zit s tym ze im kazdu chvilu moze niektozaklopat na dvere a prist skontrolovat PC tak by si to kazdy 2x rozmyslel.
                                A nasadenie do firiem - statna sprava ma ma viete kde kolko vyhodi penazi za software. Ide to zo statneho, nikoho to netrapi. A preto musi aj vela firiem co s nimi spolupracuju pouzivat Windows. Taktiez som nevidel napr uctovnicky program na linux. Ale samozrejme su firmy kde sa linuxy mozu bez problemov pouzivat - takej sekretarke moze byt jedno v com pise :)
                                Skoly? Tie dostanu od MS zadarmo PC aj s Windowsami (ak nie priamo od MS tak cez nejaky projekt, napr Infovek) tak naco by sa kto trapil s linuxom? A MS si dobre spocita ze ked sa deti naucia v skole robit s Windowsom tak ho budu pouzivat aj doma (ci uz legalne / nelegalne to je druha vec).
                                Ja studujem a nasa fakulta ma MS ako sponzora - mame k dispozicii na studijne ucely asi vsetky MS produkty, v skole sa ucime v MS produktoch... Zase dobra investicia, ti co skolu skoncia budu mat pravdepodobne vlastnu firmu alebo niekde robit - budu si musiet kupit MS produkty (asi niekto neriskuje ze by podnikal na nelegalnom software).

                                Ale tam kde je teraz MS mohol byt podla mna aj linux (uz je asi neskoro) - len by sa ho musela nejaka firma ujat, vrazit do toho tazke peniaze (hlavne do propagacie) co je pri opensource problem kedze niesu az take velke zisky ako pri proprietaronom software kde si mozu uctovat za kazdy kus predaneho OS.
                                RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 20:39
                                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                                  >by museli zit s tym ze im kazdu chvilu moze
                                  >niektozaklopat na dvere a prist skontrolovat PC tak by si to
                                  >kazdy 2x rozmyslel.

                                  pochybujem o tomto kroku, kedze (nepoviem to super pravnicky) ochrana sukromia a byvavania je nedotknutelna. na prehladanie bytu a zabavenie kompu potrebujes sudne povolenie, a uz vidim ako sa sudy trhaju o to, ze vidaju tisice povoleni. navyse, tusim tam musi byt aj podozrenie.
                                  • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 06.04.2007 | 23:55
                                    Avatar mathio debian  Používateľ
                                    Presne tak. Alebo by museli vymysliet nejaku super ochranu Windowsu :))) Aj ked to tiez asi tazko, vzdy to niekto prelomi.

                                    Ved zevraj ani do firmy nemozu prist len tak, ale musia s a dopredu ohlasit (nemam skusenosti, tolko som len pocul) takze o com to je? Kym pridu tak preinstaluju vsetky kompy ~_~
                                    RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 00:31
                                      Jaro   Návštevník
                                      No, zase o tej ochrane by som pomlcal, momentalne sa vyvija projekt, ktory za nieco bude stat.

                                      www.vatari.sk

                                      Samozrejme, hovorit o tom bude mozne, az to bude nasadene.
                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 05:01
                        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                        Linux používam ako jediný OS v domácnosti. Zvláda ho mama aj sestra - je im jedno na čom surfujú po nete.

                        Hier na linux sa v poslednej dobe tiež obiavilo dostatok (aj 3D).

                        Kameňom úrazu linuxu je pevedzme si popravde stále problém s HW. Bežný slovák pri kúpe HW nepozerá na podporované OS ale na CENU!!!!!!!!!! Otec chce synovi kúpiť na Vianoce štúdiiny notebook - vyberá podla ceny, MHz CPU a RAM a nie podla toho či to má podporovanú wifi kartu v linuxe.... - určite nebude ochotný priplatiť + xxxx SK aby tam bola Intel PRO wireles wifi.......

                        V poslednej dobe sa veci hodne zlepšily a velké distribúcie to postupne riešia ale stále to nieje ono.
                        Linux je stále reálne pozadu v zavádzaní podpori nového HW napr:

                        Už rok tu máme akcelerátor fizyky od AIGEA (aj keď jeho prínos je otázny...) - videl niekto ovládač pre linux?

                        Pred časom spravily monitor čo sa pripája na USB port - ovládač je priamo v monitore a sám sa natiahne do OS (win) pri zasunutí monitoru... - pod linuxom to asi nepojde. (toto riešenie je perspektývne ked treba viac zobrazovacých plôch - lacnejšie ako vela grafík len kvoly výstupom...)

                        Nové DVB (v podstate všetky tv karty) tv karty na tom niesu tiež najlepšie: keď sa kartu aj podarý rozbehnúť často nejde dialkové ovládanie, rádio....

                        Wifi a ACPI/APM v notebookoch je nekonečný príbeh.....

                        "Tvorcovia" linux desktop distier často zabúdajú na to čo naozaj potrebujú užívatelia:
                        Načo mi je 3D desktop? beril? XGL? načo mi je stabylita? načo mi je úžasný balíčkovací systém? - nanič. Pretože som včera do linuxu pripoil môj mp3 prehrávač a nešiel, nanič lebo mi nefunguje moja tv karta z čias keď som o linuxe ani nesníval, nanič lebo.....

                        Pojem PLUG & PLAY nieje len označenie štabdardu a funkcie HW - je to to čo dnes človek od PC očakáva - mám mp3 - pripoím a kopírujem, mám wifi v NB - stlačím tlačidlo používam, chcem NB chrániť otlačkom prstu - priložím a chránim.

                        Myslíte si že ludia používajú windows kvoli tomu že je to dobrý OS? - Už len vzhlad win je otrasný. Nie. Ludia použávajú win lebo ho dostanú k novému PC a všetko v ňom funguje a viac ich nezaujma. Keď sa niečo pokazí zanesú celú bednu do oprav nech to spravia.

                        Linux je úžasný OS plný nových myšlienok a možností. Ostane však v menšine pokial sa nezmení myslenie jeho tvorcov smerom od siete a serveru k bežnému užívatelovy...

                        tomolc

                        PS: mp3 prehrávač nemám, rozbehanie mojej už podporovanej tv karty som vzdal dávno, NB tiež nemám, beril mi na ati x300 štrajkuje, PNP využíva jedine pri USB boxe - asi by mi stačíl aj free dos :-D

                        Ale všetko chce svoj čas...

                        (škoda že vo svete win je všetko doslovne zadarmo a nikto sa nezaoberá s tým, prečo je to tak)
                        tomolc
                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 13:35
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ahoj tomolc,
                          vidím že hovoríš k veci a aj máš vlastný názor.

                          :Kameňom úrazu linuxu je pevedzme si popravde stále problém s HW.
                          Ten problém žial nemá na svedomí linux ale výrobca daného HW, ale to koncového užívateľa nezaujíma.

                          na zvyšok sa neoplatí reagovať.
                          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 16:26
                            Avatar mathio debian  Používateľ
                            > :Kameňom úrazu linuxu je pevedzme si popravde stále
                            > :problém s HW.
                            > Ten problém žial nemá na svedomí linux ale výrobca daného
                            > HW, ale to koncového užívateľa nezaujíma.
                            Presne tak. Nikto si nekupi auto na nejaky super specialny benzin (aj keby bolo ovela lepsie / krajsie) ktory nikde nebude moct kupit - aj ked na vine nieje vyrobca, ale cerpacie stanice. (To len ako priklad :)) A kym sa tie ovladace nezacnu robit tak to problem stale bude, nech ho ma na svedomi uz hocikto. (Mozno by nebolo odveci spravit podporu Windowsovych ovldacov :D)

                            Inac musim s tomolcom suhlasit. Windows nainstalujem a vsetko ide, na linuxe treba posutpovat podla vselijakych howto, manualova pod. A to od bezneho usera cakat nemozte.
                            RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 17:46
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :Windows nainstalujem a vsetko ide, na linuxe treba posutpovat podla vselijakych howto, manualova pod.

                              ja mam opacne skusenosti ktore boli potvrdene pocas tazkych rokov pouzivania. Win9x do verzie 98sr2 nemal moznost pouzit seriovy port cez seriovy port (virtualny comport na usb, teda usb modem) i ked seriovy port cez seriovy port (irda modem) fungoval v pohode. linux to v tych casoch zvladal bez problemov. NT4 nemali podporu PNP takze USB bolo mozne pouzit jedine pomocou ovladacov tretich stran (predrazene hardware a k nemu predrazene ovladace), linux to mal v tom case bez problemov. Zvukove karty vo windows maju obstojny zvuk, ked som ten zvuk porovnal s ovladacmi ktore su standardne v linuxe, tak v linuxe ho mali ovela cistejsi.

                              ano, viem ze je uz 21ve storocie v ktorom vyrobcovia pouzivaju ochudobneny HW aby znizili jeho cenu o maximum. toto sa prejavuje pri roznych TV kartach ktore nemaju v sebe ani firmware (co nie je az taky problem) ale tie karty sa nevedia ani podpisat takze system nevie co je to vobec za zariadenie a autodetekcia neexistuje. pri windows je mozne pouzit dodane CD alebo stiahnut ovladace z internetu ale clovek takisto nevie ktora verzia mu sadne lepsie. Ina kategoria su graficke karty kde sa ovladace vyrabaju primarne pre windows a kym ich vyrobca portuje na iny OS (BSD, Linux) tak sa mozno aj prestanu vyrabat.

                              o specialnych typoch hardware (FC, HW Ethernet, ..) pomlcim, tam vyhrava linux na plnej ciare ale to sa na desktope nenosi ....
                              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 18:03
                                Avatar mathio debian  Používateľ
                                Samozrejme som hovoril o Windowse XP a 2k :D Tie starsie verzie sa daju za OS povazovat len so zavretymi ocami.
                                RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 18:15
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  No vidis, a ja som hovoril o vyrobcoch ktory kaslu na podporu a radsej znizuju cenu na ukor kompatibility. Ludia si potom za tie problemy mozu sami, ignoruju funkcionalitu + podporu a potom sa divia ze to ide len horko-tazko (ak vobec). Pokial nebudu koncovy uzivatelia preferovat tovar ktory potrebuju ale ten ktory sa im zda lacnejsi, tak vyrobcovia budu preferovat to iste. A v tom je problem.

                                  no ale odklonili sme sa od temy teda statne :-)
                                  • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 20:16
                                    Avatar mathio debian  Používateľ
                                    Ale koncovym uzivatelom staci lacny tovar, pretoze pouzivaju Windows. A tak je to dookola - uzavrety kruh.
                                    RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 20:44
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      rofl, to by sme uz rovno mohli povedat ze koncovy uzivatelia potrebuju lacne riesenia pretoze predsa minuli vsetky pristriedky za produkty microsoftu.

                                      ozaj, ked si tak krasne definoval koncovych uzivatelov, patris k nim aj ty?
                                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 21:54
                                        Avatar mathio debian  Používateľ
                                        Koncovi uzivatelia potrebuju riesenie. A rozhodujucim faktorom byva casto cena. A ked im pod Windowsom ten HW funguje, tak viac neriesia.

                                        A ak myslis koncovych uzivatelov ako tych co vyuzivaju PC *len* na zabavu / browsovanie / office tak medzi nich nepatrim. BTW myslis ze nejaky 'koncovy uzivatel' by cital linuxos.sk? :D
                                        RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 21:56
                                          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                          uz ste uplne offtopic ...
                          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 21:02
                            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                            Súhlasím.
                            Ale je v záujme linuxu aby sa stým niečo spravilo... Preto by sa mali predstavitelia linuxu viac snažiť o to aby výrobcov motivovali robyť ovládače pre linux. Nejaké snahy som v poslednej dobe zaznamenal zo strany vývojárov jadra - ponúkli sa že sami spravia ovládače keď im výorbcovia na to poskytnú špecifikácie.... Toto je však podla mna len dočasné riešenie nakolko množstvo rôzneho HW je privelké (a bude pribúdať) a vývojárov schpných robiť ovládače obmedzené množstvo.

                            tomolc
                            ešte krátky komentár:
                            "na zvišok sa neoplatí reagovať" - v podstate máš pravdu. Ty to už máš za sebou a si spokojný užívatel čo si vela vie spraviť sám. Ale zober to z opačnej strany "barikády". Ako mám človeku čo žije "PNP" a počátač využíva ako domáce centrum zábavy vysvetliť že mu nepôjde dialkový ovládač. Keď má vedla v poličke za 500000 nelegálneho softu a vobec mu to nevadí. Argumentovat tím že je to protiprávne vyznieva targikomicky najme v slovenských pomeroch - keď mu učitel v škole povie kde hladať crack na office .... (z vlastnej praxe)
                            tomolc
                            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 22:00
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :Ty to už máš za sebou a si spokojný užívateľ
                              Áno, som. Keď som sa chcel niečo opýtať, tak som sa musel naučiť po anglicky aby som si vedel príručku aspoň prelistovať. A teraz? Teraz chce mať každý všetko hneď, bez toho aby sa musel niečo učiť alebo veľa krát len prečítať. Áno, počítač je stroj a ako taký musí slúžiť ľuďom, ale to je aj sústruh na obrábanie strojov. Ako by dopadol sústružník ktorý by sa nenaučil obsluhovať svoj stroj? Keby si to odniesla iba ruka, tak by bol šťastný. A takto je to aj s počítačom. Nestačí len vložiť zariadenie, zasunúť médium s ovládačmi a kliknúť na abort, retry, fail. Treba sa aj rozhodnúť čo s tým počítačom budeme robiť, ako to budeme robiť, čo od toho budeme očakávať a koľko sme ochotný investovať.

                              A to či je doba plug'n'pray je vedľajšie, výrobcovia ju ajtak ukončili pred niekoľkými rokmi.
                              • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 07.04.2007 | 23:42
                                Avatar mathio debian  Používateľ
                                A sustruh ma kazdy doma v obyvacke? A kazdy den si len tak pre zabavu nieco vysustruzi? :D

                                Pocitac uz davno nieje povazovany ze "stroj" na ktory treba mat vycvik, zbrojny pas a neviem co este :D

                                (Chcelo by to aby to nejaky moderator presunul niekam kam to patri!)
                                RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
                                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 00:13
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  mozno som mohol pouzit namiesto sustruhu napriklad auto alebo motorku. je v tom nejaky rozdiel?

                                  mimochodom, toto by malo ist skutocne tam kam patri, do kybla. tak ako nazor ze pocitace zvladnu vsetko a ich ovladanie je intuitivne.
                                • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 00:27
                                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                  > Pocitac uz davno nieje povazovany ze "stroj" na ktory treba mat vycvik, zbrojny pas a neviem co este :D

                                  a to je chyba. tym to by som vam to uzavrel. dovi :)
                                  Debian. apt-get into it…
                                  • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 01:07
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    :tym to by som vam to uzavrel.

                                    to by si musel byt op.
                                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 01:11
                                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                                      njn, a teraz sa tu zacnu rozoberat opovia
                                    • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 01:11
                                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                      pozri, ja som to uzavrel. rob si co chces. nikdy by som nic nezamkol ani keby som mal tie prava...
                                      Debian. apt-get into it…
                                      • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 02:11
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Zaujimave. Zobrat uz vyslovenu polku vety a doplnit ju frazou ze to zatvaras. Myslim ze tvoja pripomienka bola vcelku jedinecna, vystizna a hlavne neopakovatelna.
                                        • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 02:19
                                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                          tam na konci ti chyba "...presne ako nasa diskusia"
                                          Debian. apt-get into it…
                                          • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 02:29
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            :"...presne ako nasa diskusia"

                                            dakujem, som hetero. alebo sa zdoverujes o niekom inom?


                                            dobru noc.
                                            • Re: Potrebujem grafika, zn.:surne! 08.04.2007 | 02:37
                                              Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                              ach jaj, zase sa chapeme. no nevadi, mne to zily netrha, vazne...
                                              Debian. apt-get into it…