novy os?

Sekcia: Komunita 12.04.2007 | 11:11
Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
nejak sa to tu zacina rozrastat s novymi OS prichodom Visty mam pocit ze u kazdeho trosku stupla nadej na pokorenie Microsoftu. poznate toto? http://www.reactos.org/support/
    • Re: novy os? 12.04.2007 | 11:19
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      dobre ranko... The ReactOS project began in February 1998
      Debian. apt-get into it…
    • Re: novy os? 12.04.2007 | 11:37
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ako hobby OS ujde
      • Re: novy os? 12.04.2007 | 13:19
        Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
        ved som uz zistil ze som sedliak a ze to tu je uz dloho.
    • Re: novy os? 12.04.2007 | 14:51
      Avatar nardew debian  Používateľ
      podla ludi co to skusali v mojom ukoli je to uplne nedorobene a prakticky na seriozne pouzivanie nepouzitelne..
      • Re: novy os? 12.04.2007 | 20:33
        skywaker   Návštevník
        ReactOS - www.reactos.org - windows compatible under GPLv2

        Haiku Os - www.haiku-os.org - beos compatible under MIT license

        Syllable - www.syllable.org - open source graphical unix under GPLv2

        asi naj z nich je Haiku lebo je to mikrokernel tak ako Qnx ale zatial nie su dostupne iso obrazy.

        Syllable je dostupne ako live/install a len tak na zaujimavost podporuje dost zvukoviek, sata radice a citabnie ntfs
      • Re: novy os? 13.04.2007 | 00:54
        Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
        lebo som sa k tomu dostal len teraz na webe a videl som ze chlap tam predvadzal dake veci ale oktem solitare abivord a unreal tournament tam nic ine ukazalo... som chcel vel vediet nazor okolia ci sa stym oplati zapratavat komp

        ale aj tak drzim palce takymto projektom, lebo microsoft sa sprava nenormalne monopolne a to ma velmi sere vobebec neberu ohlad na uzivatela.... a valstne co to tu pisem ved kazdy kto je na tomto fore s win nebol na tolko spokojny aby neskusil daco ine.
        • Re: novy os? 13.04.2007 | 11:35
          WlaSaTy   Návštevník
          :som chcel vel vediet nazor okolia ci sa stym oplati zapratavat komp

          si rob srandu, je to malicke a k dispozicii aj ako liveCD. ked to budes chciet nahodit na disk, tak si pozri podporovane HW a aj ovladace.
          • Re: novy os? 28.04.2007 | 14:49
            skywaker   Návštevník
            co som pozeral do zdrojakov tak reactos podporuje soundblaster16 zvukovku par sietoviek a vesa framebufer takze nic moc ale na druhej strane ne kopu driverov neoficialnych co su na windows

            moj nazor je ze to ze vznikol reactos je super pretoze volnost ktora je na tejto platforme mi uz dlsie chyba. pracuje sa na podpore directx9 a taktiez na usb podpore takze vela stastia.

            rozmyslam ci nespravim vlastne stranky v slovencine o reactose

            reactos poznam uz od roku 2004...
            • Re: novy os? 28.04.2007 | 15:15
              WlaSaTy   Návštevník
              :ale na druhej strane ne kopu driverov neoficialnych co su na windows
              ano, ma to na stranke aj s navodmi.

              :pracuje sa na podpore directx9
              ReactOS has a relationship to the Wine Project.
              ReactOS has always planned to work with the WINE project to share as much programming effort as possible.

              takze ak to bude podporovat wine, tak nevidim problem.

              :rozmyslam ci nespravim vlastne stranky v slovencine o reactose
              mozes, stacilo by prrekladat stranky a pridat forum na riesenie problemov. ak to nazves reactos.sk tak :-)

              • Re: novy os? 30.04.2007 | 18:52
                Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
                tak nic je to karovina na moj komp to vobec neslo vzdy sa sekla instalacka a to som skusal viacero verzii. ale len som skusil, takze ovldace to asi nemalo na moje komponenty
                • Re: novy os? 30.04.2007 | 20:45
                  skywaker   Návštevník
                  Co tak skusit Visopys

                  http://freshmeat.net/projects/visopsys/

                  ako system na rozdelovanie disku ujde
                • Re: novy os? 08.05.2007 | 18:45
                  týpek   Návštevník
                  No ja som si to stiahol a začal inštalovať. Ani sa to nerozbehlo. Moj emulator mi povedal že: NON BOOTABLE DISK. a skončil. (QEMU)
        • Re: novy os? 12.05.2007 | 22:33
          Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
          Osobne si myslim ze by sa mali vsetci sustredit na to co uz je: Linux a MacOS X a nie vytvarat stale nieco ine...
          • Re: novy os? 13.05.2007 | 00:38
            Avatar srigi   Používateľ
            Osobne by som sa uz nesustredil ani na MAC OS. W32 a hlavne Lin platformy sa zacinaju viacej presadzovat. Necakam, ze buduci SW pobezi (bude portovany) na MAC OS. Linux naopak stale viac ziskava.
            • Re: novy os? 13.05.2007 | 04:29
              WlaSaTy   Návštevník
              medzi MAC OS a MAC OS X je rozdiel a netyka sa to slovickarenia. ten prcy (classic) je uz iba zombie a ten druhy tazi zo stability BSD s 3D grafickym rozhranim Aqua. Ale koho to zaujima, ze?
              • Re: novy os? 13.05.2007 | 16:17
                Avatar srigi   Používateľ
                Myslel som MAC OS X samozrejme, sry ze som bol nekonktretny.
                • Re: novy os? 15.05.2007 | 17:35
                  Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
                  Nuz...je velka chyba mysliet si ze Macintosh platforma upada. Naopak, vzrasta, a to ovela prudsie ako Linuxove platformy. Osobne som chcel nahodit na svoje PC Linux povodne preto, lebo som vedel ze je lepsi ako Win a myslel som si ze je rovnako dobry ako MacOS X. Ako kruto som sa mylil! OS X je skratka najlepsi operacny system na svete, to uz uznalo aj niekolko Linuxakov. Ma stabilne BSD jadro, prijemne Aqua rozhranie, a obrovsku podporu ODLADENYCH aplikacii, ci uz profi alebo pre domacich uzivatelov. A naviac, system je previazany s HW, teda nikdy sa neriesia problemy s ovladacmi atp.
                  Odporucam o OS X si nieco precitat pripadne si vyskusat. Bude sa pacit.
                  .
                  Ale toto je predsa Linuxove forum. Podme riesit Linux.
                  • Re: novy os? 15.05.2007 | 17:57
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    OS X moze byt vhodny akurat pre BFU, developer ci admin si radsej da debian :)

                    o (ne)vyhodach Aqua a "stabilnom-nech-to-znamena-cokolvek" jadre sa tu snad nebudeme bavit (proste nemam rad prazdne propagandisticke reci, ze)
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: novy os? 15.05.2007 | 18:49
                      Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
                      Tak toto je najvacsia hovadina aku som v zivote pocul :D skusal si ty ten OS X niekedy? Nie? Tak vyskusaj a uvidis ze to nieje len pre BFU.

                      Myslim ze kazdy rozumie co to znamena stabilne jadro (Linuxam by to mal vediet duplom), a myslim ze BSD ma jadro stabilne dost.

                      Ak by niekto nevedel co to je stabilne jadro, tak to je to co Windows nema :D
                      • Re: novy os? 15.05.2007 | 19:05
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        len tak zbezne na jednej vystave, trosku som mal zazitok zhorseny tym, ze mys mala len jedno tlacitko (to sa stane, ked niekto chce silou mocou vycnievat)

                        dakujem, seriozne pouzitie si u seba neviem predstavit - naco tam nejak tlacit cez pochybne neoficialne systemy aplikacie, ktore mam teraz pohodlne nainstalovane (vratane serverov a kvanta programovacich jazykov jednoducho dostupnych) a navyse mat zbytocne pusteny jeden graficky system (Aqua neni X a nezastupi ho vsade - navyse az 10.5 ci aka to verzia podporuje virtualne plochy, no to su mi veci, urcite by som bol s Aqua spokojny? ake dalsie zakladne funkcie to postrada?)

                        stabilne jadro podla tvojej definicie ma kazdy operacny system, to ze klasifikujes windows ako operacny system je tvoj problem

                        tak snad ti je teraz jasne co som mal na mysli - nepotrebujem uhladeny vzhlad na ukor funkcnosti (navyse mi ani ten vzhlad nepadol do oka, takze u mna 0 bodov. BTW, da sa vypnut to drbanie menu programu do tej hlavnej listy?)
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: novy os? 15.05.2007 | 19:37
                          Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
                          Mys mala jedno tlacitko pred par rokmi, teraz je normalna myska s tromi tlacitkami + 360° koliesko (jedina mys s takouto super praktickou vecou na trhu-divim sa ze to este nikto neodkopiroval :D )
                          .
                          Tie neoficialne systemy, celkom mi nejde do hlavy ako si to myslel. Servery a programovacie jazyky su v OS X otazkou dvoch-troch kliknuti (ak ich chces silou-mocou rozbiehat cez terminal-nikto ti nebrani, je to rovnake ako to poznas z Linuxu). Aqua ti zastupi vsetko vsade- je to normalne graficke prodtredie. Vlastne ani neviem co by malo ako zastupovat...
                          Virtualne plochy su taktiez otazkou dvoch klikov, ale su zbytocne lebo mas Expose, sam so ich chcel pouzivat ale mal som to spustene cca dvakrat, fakt je to zbytocne.
                          Z postradania zakladnych funkcii by som obvinil skor Linux.
                          .
                          Nuz, osobne windows povazujem za (samozrejme s nadsadzkou) spyware, ale zoberme ho raz za cas aj za operacny system :D
                          .
                          Je mi jasne co si mal na mysli, ale vzhlad v OS X rozhodne nieje na ukor funkcnosti, skor naopak.
                          Ale, samozrejme kazdemu podla jeho gusta.
                          .
                          Inak, si podla vsetkeho Debianista. Vo svojom okoli mam hned niekolko Debianistov (co je dost ortodoxna skupina Linuxakov), ktory presli na Mac.
                          • Re: novy os? 15.05.2007 | 20:21
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            ad mys) viem. to je specialna mac mys, za ktoru by som nedal ani korunu. take koliecko som neskusal, ale vzhladom na to, ze vertikalne scrollovanie je dominantne, som skepticky

                            ad instalacia) myslel som Fink a pod.

                            ad aqua) aqua je nepouzitelne pre programy pouzivajuce X server

                            ad expose) nie, expose je naprd. ale nikomu svoj nazor nevnucujem... a plochy su az od leopardu, trochu neskoro, nie?

                            ad ti co presli) tiez viem o debian developeroch, ktori maju radi Macy (alebo Thinkpady) :) ale pouzivaju debian samozrejme :D
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: novy os? 15.05.2007 | 20:38
                              Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
                              Vertikalne koliecko sa celkom hodi, ked napriklad upravujes velku fotky a potrebujes si priblizit, ale zase nemas 30" monitor.
                              Fink? Naco? Toto je jedna z veci ktore su celkom zbytocne.
                              Programy s X pre MacOS X sice su, ale su tu aj ich plne nahrady. Takze ti to fakt netreba. A keby aj tak ten X rozbehas.
                              Expose je naprd? Skusal si? Naopak, toto je jedna z najlepsich funkcii OS X a pekelne mi chyba v Linuxe. Dokonca aj do Win som si stiahol taku haluz co to nahradza.
                              Nuz debianisti presli okrem Mac HW na MacOS X. Asi maju dovod.
                              • Re: novy os? 15.05.2007 | 21:03
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                > Fink? Naco? Toto je jedna z veci ktore su celkom zbytocne.
                                > Programy s X pre MacOS X sice su, ale su tu aj ich plne
                                > nahrady. Takze ti to fakt netreba.

                                haha. vis komu vypravaj, sa tu nerozpravas z clovekom ktoremu staci prehravac hudby, mailovy klient a browser...

                                > Expose je naprd?

                                ano, skor si myslim, ze to je pre ludi ktori nevedia co chcu spravit alebo si nevedia organizovat okna. ja presne viem na aku plochu sa prepnut a mozem mat naraz rozrobenych kolko veci chcem a nepletu sa mi a je to rychlejsie.

                                > Nuz debianisti presli okrem Mac HW na MacOS X. Asi maju dovod.

                                ja im ho neberem a neriesim ci to je alebo nie je zbytocny prechod ;) hovorim za seba a nie som jediny kto preferuje linux...
                                Debian. apt-get into it…
                        • Re: novy os? 15.05.2007 | 22:21
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :trosku som mal zazitok zhorseny tym, ze mys mala len jedno tlacitko
                          a brani ti nieco pichnut do volneho portu mys s viacerymi tlacitkami?

                          :Aqua neni X a nezastupi ho vsade
                          sucastou standardnej instalacie Mac OS X je samozrejme aj X Server.

                          :navyse az 10.5 ci aka to verzia podporuje virtualne plochy
                          ROFL

                          chlape, bodujes. myslim ze by si si mal dat studenu sprchu a triet sa frote uterakmi.
                          • Re: novy os? 15.05.2007 | 22:26
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            > a brani ti nieco pichnut do volneho portu mys s viacerymi tlacitkami?

                            fakt, ze som ziadnu mys pri sebe nemal a tiez by sa to nemuselo pacit vystavovatelovi...

                            > sucastou standardnej instalacie Mac OS X je samozrejme aj X Server.

                            tvrdim, ze nie? ale naco mi je aqua, ked mi staci X?

                            > ROFL

                            len sa smej, podla mna je to trapne - "Only with Mac OS X Leopard". su to proste inovatori...

                            http://criptonita.com/~nacho/blog/2006/12/21/discover-rename-and-launch/
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: novy os? 15.05.2007 | 23:54
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :..a tiez by sa to nemuselo pacit vystavovatelovi...
                              este som nevidel vystavovatela ktory odmietne predvadzacku, samozrejme pokial nevyzera potencionalny klient ako skolopovinne decko bez prostriedkov na vykonanie prslusnej transakcie.

                              :tvrdim, ze nie? ale naco mi je aqua, ked mi staci X?
                              tvrdis ze aqua nezastupi xserver a to moze navodzovat dojem ze je aqua menejcenna. o vladtnostiach jedneho a druheho sa to rozpisovat nemienim, kto chce nech to vyskusa. kto nechce nech sucha nohami a vymysla si.

                              :en sa smej, podla mna je to trapne - "Only with Mac OS X Leopard".
                              mimochodom, co rozumies pod pojmom virtualny desktop? ja poznam viacero technologii ktore sa daju pod tym rozumiet.

                              :su to proste inovatori...
                              kto mal prvy pouzitelny 3d desktop, ty inovator?
                              • Re: novy os? 16.05.2007 | 00:11
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                > este som nevidel vystavovatela ktory odmietne predvadzacku, samozrejme pokial nevyzera potencionalny klient ako skolopovinne decko bez prostriedkov na vykonanie prslusnej transakcie.

                                haha. no neviem, ci by sa tam niekto isiel pretrhnut a zhanal normalnu mys aj keby som bol stary updeny dedo, ze... vlastne to bolo prvy a poslednykrat co som tam apple videl, asi zaznamenali uspech...

                                > tvrdis ze aqua nezastupi xserver a to moze navodzovat dojem ze je aqua menejcenna.

                                pretoze pre nu neexistuje tolko aplikacii co pre X? to je fakt, rovnako ako linux versus drahe komercne win32 aplikacie. nazvi si to menejcenna, mne je jedno.

                                > o vladtnostiach jedneho a druheho sa to rozpisovat nemienim, kto chce nech to vyskusa. kto nechce nech sucha nohami a vymysla si.

                                ano, vymyslam si, ze nepotrebujem ziadne aqua programy a X prgramy potrebujem.

                                > mimochodom, co rozumies pod pojmom virtualny desktop? ja poznam viacero technologii ktore sa daju pod tym rozumiet.

                                no nemam slov. proste virtual desktop, pokial sa to da rozumne prepinat a organizovat, je mi to jedno...

                                > kto mal prvy pouzitelny 3d desktop, ty inovator?

                                v zivote som nevidel pouzitelny "3d" desktop a som presvedceny, ze nieco take nie je mozne (rovnako ako nemozes zamenit ziarovky za nieco ine - ak chces polemizovat aj v tomto, tak ber do uvahy to, ze ziarovky a ziarivky vrhaju ine svetlo).
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: novy os? 16.05.2007 | 00:33
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :no neviem, ci by sa tam niekto isiel pretrhnut a zhanal normalnu mys
                                  pokial ma klient zaujem vyskusat zostavu, tak ju vyskusa. pokial ma klient zaujem modifikovat zostavu, tak si overi funkcionalitu komponentov.

                                  :pretoze pre nu neexistuje tolko aplikacii co pre X?
                                  mnozstvo aplikacii nehovori o ich pouzitelnosti.

                                  :no nemam slov. proste virtual desktop
                                  proste nieco co schova okienko cez BOOL ShowWindow(HWND, int) alebo nieco co umoznuje poskytnut vzdialene graficke sedenie tak aby sa uzivatelia neblokovali v pristupe na grafiku? teraz nemam slov ja.

                                  :v zivote som nevidel pouzitelny "3d" desktop a som presvedceny, ze nieco take nie je mozne
                                  no, asi nevies ze sa aj v obycajnom 2d desktope pouzivaju prvky ktore su sucastou 3d desktopu.

                                  mas pravdu, nepripadas mi ako stary dedo, skor naopak: skusenosti nulove a markantna snaha o vyjadrenie nazoru ziskaneho danymi skusenostami.
                                  • Re: novy os? 16.05.2007 | 00:43
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    > pokial ma klient zaujem

                                    aha, takze tym to bude.

                                    > mnozstvo aplikacii nehovori o ich pouzitelnosti.

                                    nizsie spominam, ze aqua aplikacie nepotrebujem a X potrebujem - hovori toto o pouzitelnosti?

                                    > proste nieco co schova okienko cez BOOL ShowWindow(HWND, int) alebo nieco co umoznuje poskytnut vzdialene graficke sedenie tak aby sa uzivatelia neblokovali v pristupe na grafiku? teraz nemam slov ja.

                                    ked sa chces robit hlupym, tak ja ti branit nebudem

                                    > no, asi nevies ze sa aj v obycajnom 2d desktope pouzivaju prvky ktore su sucastou 3d desktopu.

                                    tak ma osviet, zatial som si nic spojene s hlbkou nevsimol (nepocitam ani prekryvanie, je to stale len 1 rovina alebo efekty stlacania buttonov)

                                    > mas pravdu, nepripadas mi ako stary dedo, skor naopak: skusenosti nulove a markantna snaha o vyjadrenie nazoru ziskaneho danymi skusenostami.

                                    ani nechci vediet ako vypadas ty s tymto pseudointelektualnym postojom zreleho muza :D
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: novy os? 16.05.2007 | 00:55
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      :ked sa chces robit hlupym, tak ja ti branit nebudem
                                      nemusis, virtualny vzdialeny desktop nie je sucastou xwindows a spomenuta funkcia umoznila vytvorit virtualny desktop aj na systeme ktory to nepodporuje. to ze cerpas svoj nazor z nahodneho blogu poukazuje len na isty nedostatok.

                                      :tak ma osviet, zatial som si nic spojene s hlbkou nevsimol
                                      okno zobrazovane pomocou textury, nemyslel som transparenciu a ine efektiky ktore tak miluju male deti.

                                      :ani nechci vediet ako vypadas ty s tymto ...
                                      vecsinou si to vsimnem rano v zrkadle pri holeni.
                                      • Re: novy os? 16.05.2007 | 01:02
                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                        > nemusis, virtualny vzdialeny desktop nie je sucastou xwindows a spomenuta funkcia umoznila vytvorit virtualny desktop aj na systeme ktory to nepodporuje. to ze cerpas svoj nazor z nahodneho blogu poukazuje len na isty nedostatok.

                                        ano, musis si tocit o svojom, to som si uz davno vsimol. zaujimalo by mna, kedy zacnes reagovat na to o com sa hovori, nie na to o com ty zrovna chces...

                                        > okno zobrazovane pomocou textury

                                        a co je na tomto akoze 3d? teda "3d"? a potom mna obvinuj z nedostatku informacii...

                                        > vecsinou si to vsimnem rano v zrkadle pri holeni.

                                        to je krute. pan je masochista? (aj ked len taky psychicky)
                                        Debian. apt-get into it…
                                        • Re: novy os? 16.05.2007 | 01:19
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          :ano, musis si tocit o svojom, to som si uz davno vsimol.
                                          ano, to je pravda. keby som tocil o tvojom, tak by som nedokazal prezentovat vlastny nazor a musel by som ho preberat z blogu niekoho ineho.

                                          :a co je na tomto akoze 3d? teda "3d"?
                                          hlbka (z buffer) nie je transparentnost a ani deformacia objektu ale prepis objektov z 3d.

                                          :to je krute. pan je masochista?
                                          nie, pan ma vlastne zrkadlo vo vlastnej kupelni vo vlastnom byte. akt holenia je masochistickym prejavom len na verejnom priestranstve (vratane umyvarky na intrakoch).

                                          • Re: novy os? 16.05.2007 | 01:25
                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                            > ano, to je pravda. keby som tocil o tvojom, tak by som nedokazal prezentovat vlastny nazor a musel by som ho preberat z blogu niekoho ineho.

                                            nemas nejaku poruchu vnimania?

                                            > hlbka (z buffer) nie je transparentnost a ani deformacia objektu ale prepis objektov z 3d.

                                            hlbka, treti rozmer, spolu s vyskou a sirkou tvoria 3D. zase o com tocis? vsetko je to rovina, ziadne 3D sa nekona.

                                            > nie, pan ma vlastne zrkadlo vo vlastnej kupelni vo vlastnom byte. akt holenia je masochistickym prejavom len na verejnom priestranstve (vratane umyvarky na intrakoch).

                                            musis mi kazdou vetou davat za pravdu? uz si tu kazdy musel vsimnut ze si tocis od temy ako sa ti zachce a uplne ignorujes toho s kym sa bavis. toto ma fakt nebavi. bye.
                                            Debian. apt-get into it…
                                            • Re: novy os? 16.05.2007 | 02:05
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              :nemas nejaku poruchu vnimania?
                                              tebou poskytnuty link http://criptonita.com/~nacho/blog/2006/12/21/discover-rename-and-launch/ prirovnava apple spaces k virtualnym plocham rovnako ako ja som poskytol referenciu na funkciou schopnu emulovat rovnaku funkcionalitu, alebo som spomenul na nieco co je technologicky dalej ako lokalne virtualne plochy. uz je vela hodin takze unavu maskovat nemusis ak nevidis suvislosti.

                                              :zase o com tocis?
                                              skoda ze si sa nepokusal zaoberat vykreslovanim grafiky pomocou videoadapteru, pochopil by si aky je rozdiel medzi pojmami a technologiami 2d, 2.5d a 3d.

                                              :musis mi kazdou vetou davat za pravdu?
                                              viem ze ti nenahravam do karat ale to nie je tocenim od temy.

                                              ozaj, uz si niekedy skusil pracu na masox-e ked sa o nom vyjadrujes? myslim pracu a nie par kliknuti kym dozor neodlozil noviny.
                                              • Re: novy os? 16.05.2007 | 13:57
                                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                > apple spaces

                                                a ja som zas videl propagandisticke video priamo od applu kde ukazovali obycajne plochy, a tiez sa mozes pozriet co o tom pisu na wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Spaces_(software)

                                                the concept has been around in the form of CDE-style workspaces for quite some time. In fact, previous versions of OS X have supported virtual desktops, though the functionality has been available only through the use of third party utilities
                                                proste nevidani "INOVATORI"

                                                > skoda ze si sa nepokusal zaoberat vykreslovanim grafiky pomocou videoadapteru, pochopil by si aky je rozdiel medzi pojmami a technologiami 2d, 2.5d a 3d.

                                                vratme sa k tym 3d texturam :D

                                                > ozaj, uz si niekedy skusil pracu na masox-e ked sa o nom vyjadrujes?

                                                nieco bez virtualnych ploch postrada urcite aj ine zakladne veci. aby som zistil, ze pouzivam lepsie vyrieseny desktop mi staci ukazat tie esa v rukave ako expose (o to je ta vec co vsetci tak miluju a mne sa nepaci, predstav si) a krasnu grafiku a super apple aplikacie pre ktore nemam vyuzitie (vratane mac "exploreru", pouzivam totiz MC).

                                                mna nepresvedcis, ale ked ta to bavi, pokracuj
                                                Debian. apt-get into it…
                                                • Re: novy os? 16.05.2007 | 19:24
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  :though the functionality has been available only through the use of third party utilities
                                                  virtualne obrazovky niesu v xwindows bez window managera ktory ich podporuje pouzitelne, takze xwindows je na tom rovnako. A o tom ze pozadovanu funkcionalitu nemusi zabezpecovat zakladna instalacia alebo prvotny dodavatel je skoda hovorit. Napriklad taky linux je len jadro a zopar nastrojov medzi ktore jednoznacne nepatri xwindows alebo midnight commander.

                                                  :vratme sa k tym 3d texturam :D
                                                  som rad ze tomu zacinas trochu chapat.

                                                  :nieco bez virtualnych ploch postrada urcite aj ine zakladne veci.
                                                  zaujimavy a nestranny nazor odbornika ktory mal dany desktop (alebo server) k dispozicii na dobu pocas ktorej ho dokazal zodpovedne vyskusat.

                                                  :mna nepresvedcis, ale ked ta to bavi, pokracuj
                                                  myslim ze si zabudol este tvoju oblubenu, ze si skusal aj opendarwin a ten ti bol bez grafiky na to iste ako BSD z ktoreho vychadza.
                                                  • Re: novy os? 16.05.2007 | 19:29
                                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                    bla, skoda reci.

                                                    BTW navstiv odbornika, ten ti mozno vysvetli, ze moje skusanie opendarwina su len tvoje vyplody fantazie...
                                                    Debian. apt-get into it…
                                                    • Re: novy os? 16.05.2007 | 21:18
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      presne tak, skoda reci s odbornikom ktoreho nebavi nadavat na windows tak si vybral za terc iny operacny system. Tych par minut pred styrmi rokmi je naozajstna skusenost podla ktorej sa da posudit kvalita operacneho systemu a aj uzivatelskeho rozhrania ktore tu ospevujes.
                                                      • Re: novy os? 16.05.2007 | 21:29
                                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                        si ako male decko.

                                                        ja hlavne nepovazujem GUI za hlavnu cast operacneho systemu. ze nevies prijat fakt, ze pre niekoho je OS X podradnejsi nez GNU/Linux je mi vazne luto.

                                                        BTW preco pouzivas GNU/Linux, ked je Mac OS X tak "superior" a uplne nahradi cely linux, X server a vsetky aplikacie?
                                                        Debian. apt-get into it…
                                                        • Re: novy os? 16.05.2007 | 22:02
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          Hm, pouzivas zaujimave formulacie, uz si sa zamyslel nad celistvostou tvojho vyjadrovania? Ja osobne dokazem prijat nazor druheho pokial si ho vie obhajit a netoci sa stale na mieste bez udania pouzitia logiky.

                                                          A pouzivam obidva operacne systemy, kazdy mi vyhovuje koli niecomu inemu. Cas mojho radikalizmu ustupil poziadavkam na optimalizaciu pozadovaneho vykonu potrebneho na zvladnutie urcitych ukonov. A ak to mam nadobudnute legalne, tak nevidim problem.
                                                          • Re: novy os? 16.05.2007 | 22:14
                                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                            ano, moje nazory su dostatocne konzistentne. chyba bude v tvojom prijimaci.

                                                            pokial nechapes, tak sa skus este raz zamysliet nad svojim obvinenim, ze nadavam na Mac OS X (ze je to naky moj terc ci co...). uz sa s tebou nemam o com bavit na tuto temu.
                                                            Debian. apt-get into it…
                                                            • Re: novy os? 16.05.2007 | 23:03
                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                              ano, zamyslel som sa nad tym. ako si pisal pred cca pol rokom, tak su tvoje skusenosti cca 5 min pred (viac ako) styrmi rokmi. ale paradoxom su tvoje tvrdenia ktore si oponuju - v jednom tvrdis ze graficke prostredie aqua je nedokonale lebo nema (v standardnej instalacii od vyrobcu) na rozdiel od xwindows virtualne plochy a tym padom mu chybaju aj ine veci - v druhom tvrdis ze ta graficke prostredie nezaujima.

                                                              neviem ako ty, ale ja beriem za obvinenie ked tvrdis o softe ze nieco nema a porovnavas ho zo softom ktoremu ti tiez chyba. a aby si to zdabloval, tak tvrdis ze na zaklade tej neexistujucej absencii tam chyba viacej veci. to su skutocne silne slova od cloveka ktory s tym systemom nemal sancu ni sancu a ani snahu robit. co bude dalej, do coho sa pustis, do java desktopu od sun?

                                                              no ale rob si co chces, vidim ze svoje tvrdenia nedokazes podlozit a stale sa to snazis otocit na "moju nechapavost". si frajer a ako taky, zasluzil by si si pozornost. ved ty si bol jeden z prvych ktory skusali dany os na tomto portali, skoda ze ti to neslo spojazdnit. zavidim ti, mne to islo na prvy pokus, takze som nezazil sklamanie tak ako ty.
                                                              • Re: novy os? 16.05.2007 | 23:27
                                                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                no konecne sme sa pohli, nie daleko ale mozem ti ujasnit niekto veci, ktore si celkom dobre nepobral

                                                                > - v jednom tvrdis ze graficke prostredie aqua je nedokonale lebo nema (v standardnej instalacii od vyrobcu) na rozdiel od xwindows virtualne plochy a tym padom mu chybaju aj ine veci

                                                                nikdy som netvrdil, ze X server ich ma. to nie je ulohou X serveru, ale seriozneho window managera.

                                                                > - v druhom tvrdis ze ta graficke prostredie nezaujima.

                                                                nie, obvinil si ma, ze kritizujem Mac OS X ako operacny system, pricom jedine na co tu kydam je Aqua (mozno som jediny na svete, ale zvacsujuce sa ikonky a ine "dolezite" ficury ma velmi neberu).

                                                                > neviem ako ty, ale ja beriem za obvinenie ked tvrdis o softe ze nieco nema a porovnavas ho zo softom ktoremu ti tiez chyba

                                                                neviem ako u teba, ale moj window manager virtualne plochy MA

                                                                > tvrdis ze na zaklade tej neexistujucej absencii tam chyba viacej veci.

                                                                nemam ziaden dovod si to nemysliet. divis sa mi?

                                                                > do coho sa pustis, do java desktopu od sun?

                                                                ja som s touto temou nezacal, nezacinam vyjadrovat svoj nazor len tak pre nic-za nic.

                                                                > vidim ze svoje tvrdenia nedokazes podlozit a stale sa to snazis otocit na "moju nechapavost".

                                                                neviem o tom, ze by si ty tu nieco niecim podkladal, navyse nevidim tvoju snahu pochopit co pisem. je mi luto, je to tak. navyse sa to tu cele, zda sa, snazis zahrat do off-topicu a bez nejakych konkretnych vyjadreni. vnimam to ako dost jednostrannu diskusiu - dakujem, v monologu so stenou mam vacsiu sancu dopracovat sa k nejakemu zaveru.

                                                                > si frajer a ako taky, zasluzil by si si pozornost. ved ty si bol jeden z prvych ktory skusali dany os na tomto portali,

                                                                nemyslim si

                                                                > skoda ze ti to neslo spojazdnit. zavidim ti, mne to islo na prvy pokus, takze som nezazil sklamanie tak ako ty.

                                                                o, nie, tak to si ma vobec nepochopil - mne to totiz fungovalo a nadseny aj tak nie som - jedina dobra vec tam bol...ehm... shell
                                                                Debian. apt-get into it…
                                                                • Re: novy os? 16.05.2007 | 23:47
                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                  mas pravdu. pokial nevyskusas, neprestanes byt zaujaty. a hranie sa na nepochopeneho ktory sa chce hrajkat zo slovickami ta ukazuje takeho ako si.

                                                                  mimochodom, minule ked si spominal tvoje pokusy s uwarezenym masoxom tak ti chybali sse3 a ani qemu ti ich nedodalo. radsej som ti tie pokusy spomenul ako opendarwin, nerad hovorim o wareze druhych ludi, najme nie tych ktory si neuvedomuju pojem dusevne vlastnictvo a nepoznaju naklady na jeho vytvorenie.

                                                                  no nic, maj sa ako chces.
                                                                  • Re: novy os? 17.05.2007 | 00:02
                                                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                    1 vyskusal som
                                                                    2 na nic sa tu nehrajkam
                                                                    3 "neuwarezil" som, normalne som stiahol z FTP a de facto (a de jure?) som ho ani nepouzil
                                                                    4 pojem dusevne vlastnictvo je velmi vagny
                                                                    5 navyse tu budes klamat o celkom jasnom vyjadreni o darwine bez GUI
                                                                    6 mas dalsie nekonkretne a off-topic kecy

                                                                    ergo dochadzam k zaveru, ze si obycajny chudak. budem sa mat dobre, ak ti to neprekaza (rovnako ako moj nazor). bye
                                                                    Debian. apt-get into it…
                                                                    • Re: novy os? 17.05.2007 | 00:47
                                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                                      1) na nejakej prezentacii bez viactlacitkovej mysi, a to ti na tom vadilo.
                                                                      2) tvrdis nieco co si nedolozil.
                                                                      3) tak si potom o tej verzii 10.4.3 asi na toto forum nepisal ty ale niekto iny pod tvojim nickom pocas dlhsej doby, a ze si to nepouzil si potvrdil absenciou instrukcnej sady sse3.
                                                                      4) dusevne vlastnictvo je pojem, slovo vagny mozeme vynechat.
                                                                      5) nie, ja som radsej spomenul darwina ako by som ti mal pripominat ze si nadobudol masox nelegalnym sposobom.
                                                                      6) ak to nechapes, mozem ti dat linky na tvoje predchadzajuce vyjadrenia z inych threadov. mozno svoje prispevky z odstupom casu zhodnotis inac. ale kazdopadne si ich asi najdes aj sam.


                                                                      ps.: vies co je na tomto flame najkrajsie? ze keby bola pravda ze ti to zily netrha, tak sa nad tym ani nezamyslas. nieto este reagovat a pisat romany.
                                                                      • Re: novy os? 17.05.2007 | 01:04
                                                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                        1) tu mys som spomenul len ako "pikosku", mozes na tento fakt uplne zabudnut.
                                                                        2) ja tu tvrdim viacero veci a myslim si, ze celkom jasne. ty tu moj nazor nevies prijat.
                                                                        3) pokial som ti predoslym postom neobjasnil dostatocne situaciu, je mi luto.
                                                                        4) nesuhlasim.
                                                                        5) klames, o opaku ma nepresvedcis.
                                                                        6) ja sa snazim vzdy drzat temy a ked ma druha strana neupozorni na nedorozumenie, tak s tym mozem tazko nieco robit. nepopieram, ze som v zivote niekedy odbocil od temy.

                                                                        ad p.s. zily mi to naozaj netrha, zamyslam sa rad (som taky typ cloveka), reagovat na hluposti musim, aby si niekto nepomyslel, ze sa snazim schovat. romany tu pises skor ty, mozes si vsimnut, ze vacsina su citacie, mensia cast su moje strucne reakcie.
                                                                        Debian. apt-get into it…
                                                                        • Re: novy os? 17.05.2007 | 01:16
                                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                                          1) hm, na zaklade pikosky s jednotlacitkovou mysou si prehlasil ze ti to zhorsilo zazitok, smola ze mysi od apple funguju ako viactlacitkove. toto je jeden z ukazovatelov toho ci si to vyskusal.

                                                                          2) tvrdis viacero veci ale vyjadrujes sa o nich ako keby si tie produkty fyzicky neporovnaval. tvrdit sa da aj to ze kacer donald urobil snehulienke osmeho trpazlika.

                                                                          3) dovolim si zacitovat:
                                                                          mam MacOS X pre x86. ale uz ani neviem co to je za verziu (10.4.3?), nehovoriac o tom, ze som ten patch nikde nenasiel... a nie len mozno funguje, ale ze to ludom aj slape. aj tym co nemaju SSE3.

                                                                          4) kazdy mame pravo na svoj nazor.

                                                                          5) neklamal som, myslel som to vazne.

                                                                          holt, masox sa predava len s viazanim na hardware, upgrade je viazane na predchadzajucu instalaciu takze z pohladu nedostatocneho hw si ho nemohol mat legalne. ci si ho skutocne mal alebo nie, je len tvoja vec.
                                                                          • Re: novy os? 17.05.2007 | 01:33
                                                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                            1) nedostal som k tej mysi ani kurz ani manual. snad mi nechces vycitat, ze ma neosvietilo?

                                                                            2) mili citatelia, v predoslom prispevku ste prave videli velmi nevydareny (ci dokonca uplne nepochopeny princip) reductio ad absurdum. bodka. alebo som to nejak zle pobral?

                                                                            3) ano, je celkom dobre mozne, ze som to pisal ja. nejaky problem? namiesto hlupych citacii skus venovat cas tomu co som napisal (ostatne som ti to uz aspon jedenkrat naznacil)

                                                                            4) a aj tomu veris? lebo ma tu dva dni presviedcas o tom, ze len ty mas spravny nazor na Mac OS X

                                                                            5) kazdy nech si spravi vlastny nazor.
                                                                            Debian. apt-get into it…
                                                                            • Re: novy os? 17.05.2007 | 12:09
                                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                                              1) tu mys stacilo vyskusat.

                                                                              2) presne tak ale kazdy mame na to vlastny nazor.

                                                                              3) ja len ze si navzajom odporujes a snazis sa zamlcat vlastne vyroky. ano, venoval som tomu cas a pochopil som to, skoda ze to bol cas vyplytvany.

                                                                              4) ano, verim tomu ze kazdy mame pravo na svoj nazor. ci to pravo ludia aj vyuziju je len na nich. ja mam nazor na masox ziskany praxou a nikdy som netvrdil ze je jediny spravny. akurat ma zaujimalo cim dokazes podlozit ten tvoj, zatial si ho nepodlozil a argumenty, skoda reci, ziaden sme nevideli. inac ked si frajer, tak si skus pozriet kde ta presviedcam o tom ze moj je jediny spravny, ja tvrdim ze moj je nazor.

                                                                              5) v suvislosti s bodom 4 si kazdy moze vytvorit vlastny nazor, ma na to pravo i ked nie povinnost.
                                                                              • Re: novy os? 17.05.2007 | 12:22
                                                                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                                1) o, uznavam ta, si boh, pretoze ja som na to neprisiel...

                                                                                2) beriem to ako tvoje neobhajenie svojho stanoviska (ktore si v celej svojej "argumentacii" redukoval akurat na postoj - uid0 je totalny loser, ktory nevie co hovori, lebo ja mam pravdu).

                                                                                3) neodporujem si a nic nezamlcujem.

                                                                                4) ja to vidim tak, ze stale nedokazes prijat to, ze niekto ma proste radsej nieco ine nez aqua (a to podstatne radsej). sorry, ja ta nepovazujem za vynimocneho, za to, ze mas mac a teba zjavne uraza, ze by som na macu pouzival linux. s tym sa ale musis vyrovnat sam (alebo vyhladaj odbornu pomoc).

                                                                                5) tento bod nie je v ziadnej suvislosti s bodom 4. klames.
                                                                                Debian. apt-get into it…
                                                                                • Re: novy os? 17.05.2007 | 14:35
                                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                                  1) podla tvojho vyjadrenia ze ma apple jednotlacitkovu mys s tebou momentalne suhlasim, i ked nerad.

                                                                                  2) zacina sa prejavovat tvoja skutocna povaha, ja som cakal ze spomenies nejake logicke argumenty ale ako vidim tak mas radsej hrube slova.

                                                                                  3) v tomto threade si spominal ze ti isiel masox a v predchadzajucich zas ze na to nemas hardware (chybajuce instrukcie) a ze si mal k dispozicii na par minut nejaky mac. holt, bud si si kupil novy procesor, alebo si zohnal ten patch na warez alebo si predsa len skocil niekam kde ti to predvedu. keby si to spomenul, tak by si mal aspon aku taku prax odlisnu od toho co si narychlo ziskal pred viacej ako 4mi rokmi.

                                                                                  4) ja to dokazem prijat, pokial clovek nepouziva nezmyselne argumenty. ale vzhladom na tvoju povahu mi nic ine neostava, ty nemas rad graficky system len zo zasady a nie preto ze by ti nevyhovovala. zial, letme skusenosti s pred viac ako 4och rokov sa nedaju povazovat za prakticke skusenosti.

                                                                                  5) skutocnost skutocnost ze ma kazdy pravo na nazor je v suvislosti s tym ze si ho moze aj vytvorit. ak je to pre teba klamstvom, tak ta lutujem.
                                                                                  • Re: novy os? 17.05.2007 | 15:01
                                                                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                                    2) to som cakal skor ja, pretoze tvoj vyrok so snehulienkou nie je ziadna argumentacia, navyse som dolozil preco a rad je na tebe. tak co s tebou?

                                                                                    3) moje skusanie bolo pre mna dostacujuce. pokial si ty svojou dlhou praxou nestihol prekuknut kvalitu (alebo ti proste to prostredie vyhovuje) nehovori nic o mojom subjektivnom (v zmysle mojich potrieb) zazitku. uz ma prestan presviedcat o tom, co je pre mna (a pre vsetkych ostatnych) dobre (a teda prestan povazovat moj nazor za chybny a prijmi ho).

                                                                                    4) mozes uviest nezmyselne argumenty? vidim, ze 3 dni tu o nejakych bluznis... a graficky system mam rad (preco by som ho asi pouzival, ze?), prestan tu predkladat svoje pochybne a zjavne nespravne domnienky

                                                                                    5) klames o opendarwine. a teraz sa tu uz po n-ty krat (kde n > 3) hras na hlupeho.
                                                                                    Debian. apt-get into it…
                                                                                    • Re: novy os? 17.05.2007 | 15:05
                                                                                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                                      skratme to.

                                                                                      stci ked povies k bodu 5, ze sa nehras na hlupeho po mojej predoslej reakcii a ja ta budem brat za hlupeho a teda sa s tebou nemam o com dalej bavit.
                                                                                      Debian. apt-get into it…
                                                                                      • Re: novy os? 17.05.2007 | 20:51
                                                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                                                        nie, nehram sa na hlupeho a ocakaval som ze sa na to hrat nebudes tiez. a ja ta nebudem za neho povazovat pokial svoje tvrdenie akokolvek dolozis, pocity mozeme vynechat.
                                                                      • Re: novy os? 17.05.2007 | 01:07
                                                                        Martin   Návštevník
                                                                        Chlopi, prestaňte po sebe vrieskať, kto vás má počúvať? :)
                                                                        • Re: novy os? 17.05.2007 | 21:02
                                                                          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                                                                          :) Nechcem sa síce do nikoho miešať, ale mne táto diskusia pripadá ako diskusia o tom, ktorá farba je krajšia, pričom jednému sa páči jedna, druhému iná...prečo sa mu však páči práve tá farba sa však vysvetľuje ťažko.

                                                                          Nie je to však reakcia na celé toto "rozprávanie sa", ale len na časť (nechcelo sa mi všetko čítať :P ).

                                                                          btw: k môjmu príspevku sa nemusíte vyjadrovať, mne len pripadá táto hádka smiešna a asi ani k ničomu nevedie, keďže takýchto "prestreliek" som si už všimol viacero a nikto neustúpil (vyzerá to ako nejaké doberanie si jeden druhého)

                                                                          ;)
                                                                          • Re: novy os? 17.05.2007 | 21:46
                                                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                                                            mas dobry postreh. len si to nie celkom dobre opisal - on neustupi kym neuznam jeho pravdu, ja neustupim, kym nenecha moj nazor na pokoji.

                                                                            ale uz je koniec. splnim co som slubil v poslednom poste.
                                                                            Debian. apt-get into it…
                  • Re: novy os? 15.05.2007 | 17:59
                    skywaker   Návštevník
                    mas pravdu tiez rozmyslam skusit MAcOSa aj ked neslobodne teda na neoriginalnom Inteli ale pravda je taka ze napriklad Kubuntu vyzera pomaly rovnako ako MAcOS a pri tom je slobodne. len tolko. inac zaujimal som sa o GNU Darwin ale potom co Apple zastavila open source darwina tak ma to dost sklamalo, len skoda...
                    • Re: novy os? 15.05.2007 | 19:21
                      Avatar Samuel Kolesár Mac OS X  Používateľ
                      MacOS X na neorigos HW nespustaj, ak mas stary procesor nepojde ti SSE3, bez coho je to dost nanic, nemas odladeny HW a vselico ine. Radsej chod do nejakeho obchodu (neviem kde byvas ale je ich tu dost, v BA styri, dalsie v Piestanoch, BB, Kosiciach) a oskusaj tam.
                      .
                      To ze je Kubuntu podobne ako OS X som si myslel aj ja...dokym som si ho nenainstaloval. Jedine co je tam podobne je modre pozadie a menu nastaveni (to v KDE je uplna kopia toho v OS X :)
                      .
                      Co sa tyka Darwina, tak Apple openDarwin nezastavil, ale ho sponzoruje ;) a ten co je pouzity v OS X je volne siritelny myslim (u tohto si niesom celkom isty).
                      • Re: novy os? 15.05.2007 | 21:01
                        skywaker   Návštevník
                        mam celeron d 2.6ghz a mam aj sse3, skusal som opendarwin teda textovy mac os a ten siel. teda vlastne len jadro
    • Re: novy os? 16.05.2007 | 02:20
      Bill Branovy   Návštevník
      Vista? Nikdy!!! Ale taky XP, tak to uz hej...!
      • Re: novy os? 16.05.2007 | 19:10
        skywaker   Návštevník
        Volne siritelna Amiga like OS

        www.aros.org

        http://aros.sourceforge.net/