Je Linux (OS) naozaj roztriesteny?

Sekcia: Komunita 13.04.2007 | 00:13
Avatar srigi   Používateľ
K uvahe som dosiel pri citani tejto spravicky. Ak sa Vam nekce klikat, citajte maly vytah >>

"Největším problémem rozšíření Linuxu na mobilních telefonech je fragmentace (rozumej roztriestenost / nie fragmentaciu FS alebo RAM). Linux je jen jádro a i přes vznik různých sdružení se používá více linuxových mobilních platforem"

Aj ked sa sprava dotyka priamo mobilnych zariadeni, casto pocut hlasy windowsakov a SW developerov, ze toto je jednym z hlavnych problemov Linuxu na desktope. Minimalne viem napr. o vyhlaseniach firmy Adobe a spravach o portovani Photoshopu a FlashPlayer pluginu.

V tejto suvislosti ma trkla dalsia spravicka, konkretne tieto vyznacene casti. Trocha som zapatral a zistil ze pocet distribucii, ktore su v sulade (alebo budu) s LSB je podstatny.

Su teda tieto hlasy opravnene?
prosim uid0 aby ospravedlnil preklepy a hriechy proti gramatike a zbytocne sa nenamahal s linkovanim slovnikov a pod. stuff. :-)
    • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 00:26
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      radsej roztriestenost nez keby za mna vybral co je pre mna dobre (napr. KDE, ze). ale toho sa netreba bat. viva la roztriestenost :)

      kvalita sa udrzi, nie ako win32, ktory je umelo vydrzovany ako helenka vondrackova...

      FHS je nutnost, LSB je len vec komercneho software AFAIK...

      btw nepostrehol som ziadnu chybu. to ja len ked mi to vrazi do oci napisem :)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 00:30
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ale k tej gramatike, "vam" s velkym V nie je nutnost. to sa len tak zvykne pouzivat v oficialnej korespodencii
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 19:25
          martiN   Návštevník
          hlavne velke V sa pouziva iba pri vykani a kedze on myslel asi vam (viacerym osobam) malo by tam byt male v.
          • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 20:00
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            a ako to odlisujes od neznameho adresata, jednotlivca? v kazdom pripade "vam" moze byt s malym V.. (AFAIK)
            Debian. apt-get into it…
    • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 00:54
      Peter S.   Návštevník
      No linux je síce roztrieštený, ale to je predsa normálne. A nemyslím si že by bol viac roztrieštený ako iné produkty, keby sme zobrali 5 najväčších distribúcií, tak majú podiel nejakých 60 -70 %. Čo keby sme to porovnávali s trhom osobných automobilov, fotoaparátov alebo napríklad jogurtov, myslím, že oproti tomu je linux ešte dosť málo roztrieštený. I ked pri linuxoch je tu jedna špecialita - "náklady na vstup do odvetvia" su minimálne, teda existuje milion minidistribúcií.
    • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 18:36
      Martin   Návštevník
      Podľa mňa by mohlo byť jedno, či je Linux roztrieštený, ale základom by mala byť vzájomná kompatibilita, takže keď napíšem niekomu na druhú stranu zemegule email s diakritikou, tak sa mu zobrazí v takej podobe, v akej som ho poslal, a keď on mne pošle email vyšperkovaný čínskymi znakmi, aby sa mme tie znaky správne zobrazili.
      A tiež aby boli OS kompatibilné pri práci s fotkami, videom, zvukom, grafikou a všetkým ostatným.
      Nenapísal som to síce príliš odborne, ale ako laik to vnímam takto.
      • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 18:48
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        mas pravdu. ale maily s diakritikou by kazdopadne mohli vymriet...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 20:42
          Martin   Návštevník
          Tak ja si zasa na diakritiku dosť potrpím :)
          • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 21:22
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            v oficialnych listoch? to aj ja
            Debian. apt-get into it…
          • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 23:01
            ascii   Návštevník
            dokial nebudu VSETKY klienty pouzivat jednotne kodovanie tak maily s diakritikou budu problem. na posielanie textu obsahujuceho diakritiku sluzia prilohy mailov. v nich mozes pripojit subor v lubovolnom formate a obsahujuci lubovolne znaky. ak sa ti neoplati robit pre tvoju spravu prilohu tak to znamena ze vyznam diakritiky v tvojom mail je pochybny.
            http://asciiribbon.org/
            • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 23:08
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              v maile sa da nastavit charset, takze to nie je pravda, problemy robia klienti... alebo textove terminaly. a preto sa v mailoch naozaj nepatri, ked nechces sposobit problemy.
              Debian. apt-get into it…
    • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 18:46
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      a to si este nespomenul, ze aj linuxove jadro je roztriestene, napriklad jadro Andrewa Mortona (mm), Alana Coxa (ac).
      • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 21:36
        Avatar srigi   Používateľ
        Hmm, takze je nejaka sanca, ze sa jedneho dna rozhodnu velky SW vyrobcovia tvorit pre Linux, s tym ze nebudu papulovat, ze pre Linux je zlozite (zlozitejsie) vyvijat? Aj ked samotne jadro problemu velkych vyvojarov je skor v penetracii Linuxu. Ale mna zaujima, ci je az taky problem vyrabat VELKE app pre cele siroke spektrum linuxovych distr. aj bez zlozitych "workaround-ov" (ak nahodou nejake su).
        • Re: Je Linux (OS) naozaj roztriesteny? 13.04.2007 | 21:44
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ale ked vytvaras nejaku aplikaciu, tak sa nestaras o jadro. ked budu vyvojari dodrziavat urcite standardy a nie nejake nove ficurky tej, ktorej distribucie, tak neni problem danu aplikaciu pouzivat na lubovolnej distribucii