ubuntu nove

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.04.2007 | 20:41
orthoo   Návštevník
mam nainstalovane nove ubuntu 7.04 i ked pri uname pise 6.20.... a neveim heslo roota, chyba tu spravca balickou a som s toho dost lol na to heslo sa vobec nepital len som vytvoril uzivatelov ale neda sa mi cez sudo su prihlasit ako root ,ale na uzivatelov hej. a preboha ako spustim balickovy sistem
    • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 20:47
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      uname nevypisuje verziu distribucie (man uname), root je blokovany v *buntu, spravcu balickov mas, ano heslo na roota nepyta pocas instalacie, man sudo, man apt-get.
      • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 20:55
        orthoo   Návštevník
        zase v linuxe niesom as taky total kar ale nemam tu grafickeho instalatora balikov a nevim ako sa to vola a nieje ani v ponuke , a sudo su mi nejde vobec nic neurobi ani nepita heslo a to som prihlaseny ako normal uzivatel
        po instalacii som isel do zachranneho sistemu dal novych uzivatelov lebo sa ma to nespitalo automaticky.

        nevies nazov balickovaca.
        • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:00
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          apt - advanced package tool, to je ale z konzoly

          sudo prikaz
          pre root shell:
          sudo -s
          • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:03
            ortho   Návštevník
            uff to prve nemam nainstalovane a to druhe nejak neviem co je
            • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:06
              orthoo   Návštevník
              dam

              sudo su

              heslo moje alebo druheho uzivatela ked nevzme a dalej som nic nenastavoval

              ako nechapem ako sa mam prihlasit ako spravca

              keby som isiel do zachranneho tak ma prihlasi ako spravcu od zaciatku

              tak da sa nejak nastavit zmena hesla root
              mislim ze to je dako password root heslo
              ale pojde to aj ked neviem to povodne
              ???
              • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:09
                ortho   Návštevník
                tak balickovac v graficom je sinaptic pre bubuntu to som nasiel na webe to pre niekoho kto by mal problem ale s tym rootom som este nepohol
              • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:14
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                root konto mozes povolit takto:
                sudo passwd root

                potom staci zadat su, heslo roota a mas root shell.

                root shell ziskas aj pomocou sudo -s

                pre sudo zadavas heslo uzivatela, pod ktorym si. ak sudo frvle, ze nemas prava, tak cez visudo pridaj userovi prava.
              • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:16
                ---   Návštevník
                naco ti je heslo root-a? Mam ubuntu cca 2.5 roka a este mi to nebolo treba , staci len pochopit filozofiu ubuntu , naco si pamatat dve hesla a mena ,ked staci jedno.

                Do systemu sa nemas co prihlasovat ako root ,to je zlozvyk z windows ,kde sa to priam vnucuje byt prihlaseny ako admin.

                V ubuntu si vystacis s uctom uzivatela
                ked chces nieco upravovat tak pouzi konzolu a prikaz napr. sudo mc (treba mc ale nainstalovat) a mas konzoloveho spravcu a ako root.
                Alebo stlacis alt+F2 a vlozis tam prikaz
                gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

                a mozes upravovat menu.lst ako root. a tak dalej napr. gksudo nautilus a mas grafickeho spravcu suborov a mozes mysou klikat a kopirovat ,mazat ...systemove veci.

                Do ubuntu nepotrebujes NIKDY heslo root-a!

                spravca balikov sa vola synaptic
                • Re: ubuntu nove 18.04.2007 | 21:24
                  orthoo   Návštevník
                  vrrrrr ved vravim ze ja to tiez poznam ale nedalo sa tam dostat nechapem to klasicke pridelenie prav cez sudo su mi na beta verzii ubuntu 7.04 nepovolilo a windows tu nespominaj bo to neviem co to je...

                  ale ak by mal niekto problem este s tou beta verziou co je na webe tak nech da zachranny rezim a tam rootovy prideli prava na tvodo ked nefunguje sudo su

                  passwd root



                  a je to, sice otrocky ale ide

                  sorry za zalozenie novej temi ale nejak som nechapal o co tu slo, hmmm mozno ta beta verzia... neviem



                  prajem pekny den
    • Re: ubuntu nove 19.04.2007 | 00:24
      --   Návštevník
      apt-cache search apt ti najde balicky tykajuce sa apt - medzi nimi uz niekde bude aj nejaky graficky program pre pracu s balickymi

      ale mozes skusit aj nastroj aptitude ked jeho nazov zadas bez akychkolvek parametrov - nie je sice plne graficky ale pohodlne sa v nom pracuje - poskytuje moznosti vyberu balickov v rozbalovacom menu... - a funguje aj v textovom rezime - odporucam aspon vyskusat
    • Re: ubuntu nove 19.04.2007 | 19:13
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      ked chces rootovsky prikazovy riadok, zadaj
      sudo -i
      a potom svoje pouz. heslo

      (teda aspon mne to v 6.06 vzdy funguje)
      [odkaz pre adminov - nefunguje tag code ani pre , entery blbnú]