Pád mandrivy a diskový priestor

Sekcia: Hardware a Drivery 23.04.2007 | 13:53
----   Návštevník
Zdravím,

Mám 1 fyzický disk s 2 log jednotkami ntfs/ext2.
wxp/78GB/ a zbytok Mandriva.
Včera mi spadol linux - sledujem pri vypínaní jednotlivé služby a všetko OK.
Náhodou som ešte zapol stroj a samé 99 na obrazovke - neprekvapujú ma 99, pretože mám taký zavádzač, ale prečo spadol? pri kontrole /manuálnej/ som zistil, že som rozbalil obrovský súbor viackrát, čím som prekročil kapacitu a poriadne.
Nekontroluje stav disku?
Rozbehol som ho potom z DVD a vyčistil disk. Teraz mi zatial nechodí NetAplett
    • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 18:48
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      prepac, ale nepochopil som tvoju otazku, konkretne tu cast o 99 na obrazovke...
      • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 21:33
        ----   Návštevník
        Pri reštarte systému zostala obrazovka / po info bios-u / čierna so samými "99" - ako hexa výpis a systém sa sekol. Zrejme zavádzač.

        Uvoľnil som priestor

        Vložil DVD vykonal aktualizáciu a ono to potom nabehlo. Len pri štarte - voľbe OS je tam toho akosi moc.

        Spadol "LILO", alebo čo to vlastne bolo.
        Mimochodom som na (85GB-OS+soft) strčil - omylom - v pohode 110GB.
        Toto ma zaujíma, pretože neviem, či robím ja nejakú diametrálnu chybu s nastavením, alebo by toto nemalo byť
        • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 21:57
          WlaSaTy   Návštevník
          google hovori ze chyba 99 pri boot manageri lilo je "invalid second stage index sector", takze to znamena nastartovat z LiveCD/instalacneho cd a znovu nahodit boot manager.

          otazka je ci sa to oplati kedze sa na 85Gb disk podarilo zapisat 110Gb, toto poukazuje na HW chybu, alebo na mierne nespravne precitanie kapacity z vystupu df -h .
          • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 22:46
            ----   Návštevník
            zhrozil som sa z tej odpovede.

            Linux totiž vidí iba 896MB pamäte reálne je 1GB

            Pozrel som na výstup
            Linux vidí W správne
            Sám seba nie: 85GB použitých 30GB atď /df -h/
            Na ploche Linuxu je zložka, ktorej vlastnosti udávajú 57,6GB(správna hodnota - fyzicky sčítané)

            Je toto ono?

            Vdaka
            • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 23:37
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              mylis si pojmy. linux priamo mapuje prvych 896 MB operacnej pamate. s miestom na disku to nema nic spolocne.
              • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 23:54
                ----   Návštevník
                Ano, neviem prečo som plietol sem to, čo v tej otázke nemá byť.

                Pri takýchto chybách sa človek dopúšťa ďalších....
                Toto som chcel povedať inak - hneď po uvedení stroja do chodu (zhruba týždeň) mi zlyhala pamäť Apacer čo nie je zvykom. Vymenila sa a odvtedy to šlape - šlapalo dobre.

                Ako by sa táto chyba s priestorom na disku dala diagnostikovať v Linuxe? Niečo také som ešte nepotreboval.
                Nechcem hneď meniť dosku, alebo disk. Všetko je prakticky nové.
                • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:22
                  WlaSaTy   Návštevník
                  pokiaľ došlo k zlyhaniu HW, tak bolo potrebné skontrolovať zostavu záťažovými testami (memtest, cpuburn, alebo priamo LiveCD stress linux). V tomto prípade je totižto pravdepodobnosť že si poruchu HW odnieslo aj niečo iné. Keby nedošlo k poškodeniu ďalšieho HW, tak mohlo prísť aj k zlyhaniu SW napríklad ako aj nekonzistencii Súborového Systému. Takže by som odporučil LiveCD a skontrolovať disky príkazom fsck.
            • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 23.04.2007 | 23:39
              WlaSaTy   Návštevník
              >Linux totiž vidí iba 896MB pamäte reálne je 1GB
              toto je pravdepodobne chovanie RAM a integrovanej grafickej karty ktorá má alokovaných 128Mb (1024-896=128) a s týmto problémom takéto štandardné chovanie nesúvisí. Teda ak je v stroji skutočne integrovaná grafická karta ktorá si odkrojí tých 128Mb RAM.

              >Sám seba nie: 85GB použitých 30GB atď /df -h/
              buď je súborový systém nekonzistentný alebo je tá položka zle odčítaná. Tomu zodpovedá aj zložka s 57.6Gb i keď tá zložka môže teoreticky obsahovať hardlinky.

              >Je toto ono?
              netuším, málo informácií.
              • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:05
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                >toto je pravdepodobne chovanie RAM a integrovanej >grafickej karty ktorá má alokovaných 128Mb >(1024-896=128) a s týmto problémom takéto štandardné >chovanie nesúvisí. Teda ak je v stroji skutočne integrovaná >grafická karta ktorá si odkrojí tých 128Mb RAM.

                blbost, zalezitost memory managmentu. zvysnych 128 MB je pouzivanych pre mapovanie high memory. preto ma kernel len 896 MB zo svojho 1GB adresneho priestoru.
                • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:36
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :zvysnych 128 MB je pouzivanych pre mapovanie high memory.

                  ty koki, to takto funguje na inteloch?
                  • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 01:02
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    ano
              • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:10
                ----   Návštevník
                Grafika je 7900GT, nie je integrovaná.

                Niečo ma napadlo - mal som v systéme kmldonkey - včera som ho ráno vypol priamo v "po spustení", aby sa nespúšťal so systémom.
                (zostal ale nainštalovaný)
                Môže toto byť problém ?- naviedla ma totiž poznámka
                "....teoreticky obsahovať hardlinky."

                Vdaka
                • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:28
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To či je nakonfigurovaná externá grafická karta nesúvisí s tým či sme zabudli zakázať integrovanú grafiku na doske. Predpokladám že bios bol skontrolovaný a túto vec môžeme vylúčiť. Tak isto predpokladám že má ten počítač dostatočne výkonný zdroj a napájací kábel je dostatočne chránený (cez UPS, Prepeťovú ochranu alebo dostatočný odrušovací filter).

                  • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 00:41
                    ----   Návštevník
                    Na doske integrovaná vôbec nie je
                    BIOS sa dá vylúčiť, nastavenia som skontroloval hneď po páde
                    Zdroj má 650W reálne
                    Záložný zdroj OK
                    • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 01:29
                      WlaSaTy   Návštevník
                      1. fsck
                        [OK] [NOT OK]
                      2. stress linux http://www.stresslinux.org
                        • memtest
                        • cpuburn
                        • S.M.A.R.T
                        • a ostatné
                        [OK] [NOT OK]

                      PS.: k tomu fsck, na zaciatok radsej len read only
                      • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 15:08
                        ----   Návštevník
                        Kontrola súborového syst OK

                        Teraz musím počkať na stresslinux - je to pre mňa novinka takže ešte trochu štúdia, aby som nenapáchal škody, ktoré tam zatiaľ môžu byť, ale tak isto aj nemusia.


                        Spomínam si na začiatok 90-tych rokov - vírus sa nasťahoval do partície MS DOS a nešlo nič urobiť, len postupne vybrať všetko na diskety (ktoré sa nedali potom vôbec použiť) a spustiť fdisk...
                        • Re: Pád mandrivy a diskový priestor 24.04.2007 | 22:09
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Kontrola integrity súborového systému neznamená kontrolu integrity dát (súborov), odporúčal by som tie súbory ešte skontrolovať v príslušných aplikáciách.

                          Mimochodom, pamätám sa keď mal kamarát obrovský harddisk, veľkosť 40Mb takže sa nezmestil na balík diskiet, pokiaľ ovšem človek nepoužil floppy o veľkosti cca 20Mb. Myslím že ich predával Agem a mali na jednom médiu celú BBS.