Prečo ste prešli na Linux?

Sekcia: Komunita 28.04.2007 | 01:35
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
Nadviažem na túto tému a chcem sa opýtať: Prečo ste prešli na Linux? Či už z Windowsu alebo iného operačného systému.

Keď tak rozmýšľam, hnacím motorom bola moja zvedavosť vyskúšať nové veci a čiastočne sa odlíšiť od Windows majority. Samozrejme že som chcel mať maximálne zabezpečený a stabilný systém. A tak postupne som skončil na single Linuxe.
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 01:49
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Lebo pretiekol pohar trpezlivosti a plne som si uvedomil ze jaky je ten ms windows smejd. Chcel som stabilny a plne deterministicky system.
      asdf
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 01:56
      Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
      no ked sa nad tym zamyslim neviem celkom dovod preco som presiel.. ale asi pred 3 rokmi jak som mal prvykrat net som sa zacal zaujimat co to vlastne ten linux je lebo som ho poznal len ako nejaky OS pre servery ktory je o dost narocnejsi od WIN.. asi aj preto som sa o neho zaujimal.. a postupne ma stale vac a viac zacal lakat as som si nainstaloval prve distro po ktorom som bol asi po tyzni maximalne znechuteny ze som sa vratil spet k win .. ale ajtak ma to stale a stale tahalo len k nemu hoci som mal nervy nanho ze nic tam nejde atd (lepsie povedane ze nic v nom neviem).. vsak kazdy ras zacinal..

      teras us tidem ties single a dajake problemy ktore by ma nutily prejst na win nemam.. obcas samozrejme do mna najde nerva ze to alebo ono nemozem spravit alebo mi to trva vecnost kym to rozchodim ale aspon sa stale nieco deje .. :-)

      Win sa mi zdal ako stereotyp.. vsetko spravim na par klikov a neriesim nic.. hrajem PC hry,pozeram filmy a hlupnem pri tom :-) (len obrazne povedane) :-)
      ..dufam ze som sa tym nedotkol nikoho na tomto webe
      < GENTOO FOREVER >
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 02:06
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      prisiel cas vymenit wintendo za workstation...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 02:12
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        To je dobré,,, No nič, idem pozerať v telke (joj) Texaský masaker motorovou pílou :-P Nepridá sa nikto?
        • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 11:56
          WlaSaTy   Návštevník
          pokial mas volny byt, tak ja mam vlastny televizor, video prehravac a dany film na legalne nadobudnutom originalnom dvd. nie, nepridam sa ...
          • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 12:01
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            mein gott, taku sracku niekto kupil?
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 12:12
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, bol k nej pribaleny taky mily rodinny filmik. manson. ozaj, nevies kedy vyjde evilenko v inom jazyku ako talianskom?
              • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 13:24
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ano, to som si myslel. kto by to kupoval, keby to nebolo so zlavou (alebo nie?) a "pridanou hodnotou"...

                neviem
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 13:59
                  WlaSaTy   Návštevník
                  presne tak,
                  a navyse to bola spravna odpoved. evilenko vysiel len v jednej jazykovej mutacii a ani vlastnik prav nevie ci sa mu oplati investovat aspon do titulkov.
          • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 16:17
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Keď už sme pri tom, aké filmy sa vám páčia? Ja mám dva žánre, dobrý horor s dejom alebo triller, na druhej strane bláznivé komédie. Dobré protipóly, nie?
            Inak mám starý dom, a mám aj telku a dvd prehrávač :-D
            • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 16:29
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Tak mňa najviac zaujímajú nejaké tie thrilery s nečakanými zvratmi, s premyslenými zápletkami a rád si pozriem aj moderné animované filmy...;)
              A horory podľa skutočných udalostí sú tiež dosť zaujímavé.
              Ale to určite nie je všetko :P.
              • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 22:08
                Avatar srigi   Používateľ
                Poznas animovany serial "Ghost in the sheel:Stand alone complex"? Super vec. Uplne najlepsi cyber-punk.
                • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 00:16
                  Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                  Hmmm...ešte som o tom nepočul, ale budem musieť sa na to mrknúť, díky za tip :).
                  Momentálne však vládne monitoru a obrazovke väčšinou Prison Break a Lost.....a Champions League a MS 2007 :P.
                  A ešte chcem pozrieť aj Gól 1, 2 môžu to byť celkom zaujímavé filmy pre tých, čo majú radi futbal, ale nielen pre nich ;).
                  • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 03:19
                    Avatar srigi   Používateľ
                    viac tu.
            • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 17:31
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              Memento, Green Mile, Minority Report, Being John Malkovich, The Shining, Seven, Ghost Dog, Pulp Fiction, Trainspotting, Full Metal Jacket, The Dark Hours, Cube (iba prvy diel), Oldboy, Requiem For A Dream, Existenz, The Others, The Truman Show, Magnolia, Bowling For Columbine, Fahrenheit 9/11, Dogville, Manderlay, Donnie Darko, ...

              kto vie ocenit vytvory H.R. Gigera, Picassovu Guernicu a Munchov Skrik urcite nebude tymito filmami sklamany

              knihy od Dicka, Douglasa Adamsa, poviedky od E.A. Poe, Orwell, Heinlein, Simak, trochu Sartre, Solzenicyn, Heller (Hlava XXII) a dalsi...

              a neznasam sfilmovaneho Blade Runnera (Do Androids Dream Of An Electric Sheep?), je to odpad...
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 12:22
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                Nooo keď prehliadnem to, že píšeš radšej po anglicky ako po slovensky (možno originál názvy filmov), poznám zhruba polovicu týchto filmov. Celkom dobrý výber.

                A ešte ma napadlo, že sa mi páči animovaná séria, ktorá má podľa mňa fakt niečo do seba a aj hĺbku. Final Fantasy.
              • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 13:08
                Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                k tym kniham by som mohol odporucit Terryho Pratchetta a jeho Disckworld. je to fakt zabava a ma to nieco spolocne s hellerovym stylom pisania, len je to fantasy rozpravka pre dospelych...
                Everything is proceeding as I have foreseen.
                • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 13:34
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  a ano, este neznasam Pratchetta :P
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 16:03
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    nuz mohol som to predvidat... aj tak je dobry ;-)
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
              • Re: Prečo ste prešli na Linux? 30.04.2007 | 10:38
                Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                Memento je super film. Medzi moje naj patri Forrest Gump, Shrek (iba jednotka), Le fabuleux destin d'Amelie Poulain, What dreams may come a podobne ako ty Cube (jednotka), Green Mile ... Neznasam dabing a titulky, najlepsie je vsetko v originale. Z knih hlavne Fahrenheit 451 od Raya Bradburyho, co ma momentalne napada. Serial X-Files - mam uz skoro vsetky serie :)
                • Re: Prečo ste prešli na Linux? 30.04.2007 | 14:03
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  Forrest Gump tiez dobry, What dreams may come mi nejak neutkvel v pamati (takze asi ani zly nebol :)), Ameliu sa mi este nepodarilo zhliadnut...

                  Fahrenheit 451 si chcem uz nejaku dobu precitat, raz sa snad dockam :)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Prečo ste prešli na Linux? 30.04.2007 | 14:38
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    z diskusie o dovodoch prechodu na linux sa stala diskusia o filmoch ... hmmm
            • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 17:45
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              horory to je jasne, a hlavne romerove zombies a odvodeniny od toho. ani bckovej horory su neni zle. a potom samozrejme scifi.
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 02:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      aby mohli vznikat taketo thready
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 05:04
        partizan   Návštevník
        ja som uzivatel ktory sa rad sprta v systeme a rad si system prisposobujem na svoju mieru. najprv som to robil na win - zacal som sprtat do registrov a skusal rozne navody a finty, no po asi roku sturania sa v nom som uz ziadne nove nastavenia nenachadzal, a prave som sa dostal cez kamosa k nejakym tym live CD linuxu. A potom to uz islo - postupne hrajkanie sa (najprv Suse 10.0) a nasledne cez kratke obdobie debianu som sa dostal k slackovy v ktoremu som skoro prisiel na chut a na jeho moznosti "ohybania". :)
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 08:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      presiel som po tom, co ma prestalo bavit hrat dookola AOE2... :) skusil som mandrake 9.1 na jednom mojom PC a zapacilo sa mi to. tak ale na moj hlavny pc sa to nedalo nainstalovat kvoli s-ata diskom. spojil som sa s Ondrishom (mozno ho na linuxos niekto poznaa :P), a ten my ukazal zaklady ze co a ako :)
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 15:09
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      konvertoval som potom co mi windows zacal vypisovat hlasku ze som sa stal nejakou obetou alebo co... skusil som linux a po case navykania som si navykol. samozrejme trochu som si rozsiril obzor a posunul hranice :-)
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 16:34
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Ja som o Linuxe raz niečo počul a odvtedy som bol veľmi zvedavý. Veľa som o ňom čítal a zaujalo ma, že je vraj stabilný, flexibilný...pozeral som veľa screenshotov a veľmi sa mi zaľúbil. Tak som ho vyskúšal a stále sa učím...
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 16:56
      andrej   Návštevník
      No preto ,lebo užívatel windowsu sa v poslednej dobe stáva otrokom.Tam je to samá kontrola pravosti ,aktivácia a iné otravné veci.Treba sa oslobodit a treba prejst na slobodný OS linux kde ťa microsoft neotravuje.
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 19:38
      m_arch   Návštevník
      nemusim preinstalovavat (to byla vzdy drina, tisice restartu a dostat tam vse od mp3, kodeky , antiviry neco na fotky..) no hruza v linuxu uz to vse je, jen nastavim IP a uz to fici , zadne starosti s aktualizaci antiviru a ruznych dalsich ...ware
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 28.04.2007 | 23:43
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Raz kamoš kúpil časopis s mandrake 8.čosi a tak som ho skúsil. Vtedy ma to nejako moc nechytilo, keďže som nič v tom nevedel ale postupne som čosi skúšal. Potom prišiel 4. ročník strednej školy kde sme sa učili správu linuxu ako servra. Tam som si rozšíril vedomosti. Neskôr som našiel Ubuntu 5.10 a veľmi sa mi páčil, len som nemohol rozbehať softwarový modem (ovládače výrobca ponúkal za cenu porovnateľnú s cenou toho modemu, ale demo ovládačov išlo v pohode na 14,4kbit/s :D ), tak som sa vrátil k windosu.Ale od kedy mám DSL a kúpil som router namiesto modemu, tak som prešiel plne na linux.
      Hlavný dôvod bola zvedavosť a stabilný systém bez vírusov a spywaru
      A vôbec to neľutujem
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 12:05
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        A stavím sa že ten modem bol Conexant chipset, driver bol licencovaný Linuxant. Tiež mi chvíľu trvalo kým som toto obmedzenie v rýchlosti na začiatku obišiel.
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 01:10
      Martin   Návštevník
      Keď som sa vlani pripojil na net, o pár mesiacov sa mi objavila na obrazovke hláška, že môj Windows nie je "genuine". Náhodou som tiež postrehol pár zmienok o tom, že existuje čo si ako Linux. Tak som si ho vyhľadal cez Google a hneď som sa dostal na stránku www.linux.sk a z nej na iné. Prečítal som si, čo sa tam píše, zapáčila sa mi myšlienka otvorených systémov a z dvoch možností - buď Linux alebo tlačiť prachy do gágora armáde Billovych právnikov - dostal prednosť Linux. Keď som sa dočítal, že Mandriva je vhodná pre začiatočníkov, bolo rozhodnuté. Od polovice novembra 2006 frčím čisto na Mandrive, bol to ostrý radikálny rez, ale som spokojný. Všetko mi síce nefunguje ako by som chcel, ale časom sa to možno naučím. A v rámci svojich skromných možností sa pokúsim podať štafetu ďalej, v záujme ozdravenia IT-trhu, deformovaného monopolom nemenovanej firmy.
      Chcieť odo mňa nejaké zložité veci okolo počítačov je ako chcieť od chromého, aby zabehol maratón, alebo od hluchého, aby spieval (skrátka na počítače mi chýba talent), ale aj keď som len také linuxácke embryo, rastiem a vyvíjam sa...
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 29.04.2007 | 17:13
      :-)   Návštevník
      lebo v linuxe mam k dispozicii kompletny operacny system zdarma - mozem ho instalovat na kolko pocitacov chcem bez nutnosti platit za licencie → absolutna sloboda pouzivania. a k debianu som sa dostal tak ze som vedel ze je to jedno z najlepsich distier, vsetok softver v nom je free a ma najviac softveru na cd (vtedy to bol woody so 7 cd) - lebo som nemal net, a aj teraz mam iba velmi pomaly net :-)
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 30.04.2007 | 10:31
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Dulaboot som pouzival dost dlho, ale na cisty linux som presiel preto, aby som sa zbavil nelegalneho cracknuteho winu a warezov, hned ako som spravil statnice. Hold v skole sme pouzivali specializovany soft (ktory som mal samozrejme cracknuty na svojom kompe :)
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 30.04.2007 | 16:26
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      S windowsom som bol viac-menej spokojny(nepadal a nemal som problemy s virusmi), ale kamos stiahol a nainstaloval si SuSE 10(paradox je ze on,clovek co ma dostal k linuxu, sa na to vy... po dvoch tyzdnoch no ja som vytrval a som rad) a dal to vyskusat aj mne. Vtedy som o Linuxe nemal ani sajnu tak som to skusil len z cistej zvedavosti. SuSE bola dobra distribucia ktoru som mal asi polrok, neskor som nahodil Kubuntu(chcel som skusit KDE lebo na SuSE som mal Gnome) no nejak sa mi nepacilo , a tak som nahodil Ubuntu 6.06 ktore som pouzival asi 4 mesiace no nateraz som zakotvil pri Debiane( podla mna velmi dobra distribucia).
      ===========> Na linux som presiel zo zvedavosti.
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 01.05.2007 | 22:31
        Avatar xysax Ubuntu 7.04  Používateľ
        Presiel som k Linuxu, preto lebo win nebol pre mna, nepacil sa mi a ustavicne ma hneval... A linuxe je to super, i ked tu vela veci nepoznam, ale ucim sa... V linuxe kazdy clovek najde sam seba.. Vyskusal som len distribucie Ubuntu , a ten sa mi hodi najlepsie... Linux je to prave , pre vas PC....
        • Re: Prečo ste prešli na Linux? 02.05.2007 | 14:40
          Avatar martin jurek xubuntu  Používateľ
          windows uz poznam a tak som chcel spoznat daco nove. a mam pravdu povedat som rad ze som prave skusil linux. skusil som uz 6 distribucii nakoniec som ukotvil v ubunte. uplny prechod na linux trval dlho asi pol roka kym som si tam rozbehal veci co potrebujem. ale ak mam pravdu povedat kopu krat som mal chut rozdrapit kompa od zlosti preto ze som napr mesiac instaloval ako novacik grafiku. ale prehrizol som sa cez to aj vdaka tomuto foru a som nesmierne rad. a ak dakto vravi ze pod linuxom daco nejde tak len preto ze ho nepozna a nevie to spravit.



          linux je peklo len pre tych co ho nepoznaju
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 08.05.2007 | 18:48
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No ja som nepresiel na linux ;)
      Linux pouzivam odkedy mam pc (rok 2004). Odzaciatku mam linux, dovod neznamy ;). Najskor to bol mandrake 9.2, potom ked t-com zaviedol rodinny internet som si konecne mohol dovolit zacat instalovat gentoo pomocou 56kbit/s. Vyzera, ze za par mesiacov to konecne doinstalujem, zatial som nestihal pretoze aktualizacie vychadzaju priliz casto na to aby to mohlo preliezt mojou linkou. Za par mesiacov vraj bude konecne DSL tak to snad doinstalujem ;)
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 08.05.2007 | 21:39
        Avatar srigi   Používateľ
        To sa na Gentoo vykasli, zober 3 DVD Debian.Etch
        • Re: Prečo ste prešli na Linux? 16.05.2007 | 18:10
          Avatar mathio debian  Používateľ
          Ja som pouzival chvilu Gentoo. Ale stale sa to kompilovalo tak som sa nastval a nahodil Debian. :D
          RTFM! Len najpr treba najst ten spravny FM...
        • Re: Prečo ste prešli na Linux? 19.05.2007 | 16:18
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Zeby som si kupil dvd-rom mechaniku? :D
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 18.05.2007 | 05:35
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      Protoze Windows nevyhovujou mym potrebam a linux lze prizpusobit tak, aby to skoro bylo super :)
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 18.05.2007 | 10:29
      Avatar srigi   Používateľ
      V diskusiach je coraz viac vidiet odpor k MS po poslednych vyhlaseniach o porusovani patentov. Mnoho diskutujucich sa chysta na prechod.
      +1    :-)
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 19.05.2007 | 20:11
        radzimko   Návštevník
        tak dam aj ja svoj nazor:-) linux pouzivam cca 3-4 tyzdne a neviem si vynachvalit...som uplna lamka ale ved clovek sa uci cely zivot:-)k MS mam aj ja odpor preto som ho co najrychlejsie odstranil z compu:-)a nelutujem.a na zaver je moj nazor "laika!" MS sa nechyta:-)
        • Re: Prečo ste prešli na Linux? 20.05.2007 | 01:33
          misolax   Návštevník
          ja som presel lebo rad skusam nove veci a linux ma zaujal uz pred paru rokmy ale nemal som net tak to nebolo ono teraz pouzivam linux casto ale nabuduci rocnik mame delfi a zase budem musiet zapnut win :-( co uz ale c je aj pre lin tak super :-)
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 23.05.2007 | 11:03
      Avatar WhiteRaven Gentoo  Používateľ
      Aby som urobil dojem na kočky... :P
      • Re: Prečo ste prešli na Linux? 23.05.2007 | 12:23
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        vsak mas frajerku, tak co trepes :D
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 25.05.2007 | 18:12
      xxxx   Návštevník
      preco na LINUX? pretoze iny UX ako TUX sa mi nepozdaval
      a nase zienky si casto vzdychnu UX (citaj 'uch') pri hrabani sena,
      tak sa mi vzhladom na narodny a mozno aj nejaky iny kontext zdalo vhodne...
      ale nie, SRANDUJEM... bola to stastna nahoda a nelutujem a snad ani neolutujem...
    • Re: Prečo ste prešli na Linux? 01.06.2007 | 23:52
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      no pred rokom boli vianoce a doma som sa taaak nudil. Nemal som ziadne NOVE hry :D to bolo vtedy jak za trest. Tak ma napadla taka myslienka, co tak hrat sa s Operacnym Systemom ? No a linux sa mi zapacil. Skvela hracka ;) hram sa doteraz