Linux LiveCD + mount ftp

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.04.2007 | 12:08
kvalitka   Návštevník
zdravim. potreboval by som poradit. odchadza mi disk, ktory som kupil pred asi 2 mesiacmi a medzi tym som stary uz predal, cize budem prakticky bez kompu (bez HDD). mam vsak doma server na ktorom je ftp , tak som rozmyslal ci by sa nenasla nejaka linuxova LiveCD distribucia, v ktorej by sa dalo ftp mountnut ako disk a tym padom plnohodnotne pracovat s kompom.. hmmm?!
    • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 12:14
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      FTP sa asi mountnut neda .. teda som o tom este nepocul, ale SAMBA to urcite zvladne .. Co sa tyka Live distribucie, asi to ma kazda .. idealne DVD verzia

      a este jedna vec , FTP server ta na 99% po urcitom case odpoji ...
      • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 13:02
        kvalitka   Návštevník
        no neviem, praveze ja som to niekde uz cital ze nieco take existuje, len teraz uz neviem kde.. no SAMBA by to zvladla lenze musel by som ju sprevadzkovat aj na tom servry a s tym by bolo asi vela roboty..

        no a to ftp je moje a mam tam nastavene aby to neodpajalo
        • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 13:17
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          tak potom smelo ... krusader je frajer ;-)
    • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 12:15
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      na tom servery rozbehaj ssh server a filesystem mountuj pomocou fuse
      • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 13:06
        kvalitka   Návštevník
        noo neviem,, myslim ze dokedy by som rozbehal to ssh tak asi by mi aj ten disk odisiel :D a nechcel by som velmi zasahovat do filesystemu toho serveru ,aby sa mi tam nic nedokafralo, lebo tam mam web server, ftpcko, a je to aj domaci router
        • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 13:51
          WlaSaTy   Návštevník
          ahoj kvalitka,
          ak mas ten server s webom, ftpckom a dalsimi vecami, tak tam mas z najvecsiou pravdepodobnostou aj ssh (kryptovane vzdialene prihlasenie dotextoveho modu).

          ftp a ssl transport sa da pouzit velmi jednoducho. pri FTPcku staci nahodit do toho riadku s adresou celu URL (ftp://uzivatel@router/adresar) a alebo to mozes pripajat cez fuse ako aj ssl (scp) transport, je to jednoduche. ale ty chces asi ikonku. ze?
          • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 14:01
            kvalitka   Návštevník
            ahoj,
            na ten server sa nepripajam cez ssh, ale cez telnet, lebo sa nanho pripajam len z vnutornej siete takze mi to netreba sifrovat.

            no hej, tak ako pises ftp://uzivatel@router/adresar sa to da to mi je jasne, lenze tak to musis proste stiahnut na disk a tak s tym pracovat, lenze kedze nebudem mat disk chcel by som aby k tomu suboru priamo pristupovalo na ftp, cize maximalne ulozilo do nejakej vyrovnavacej pamate na RAMku. a ikonka nemusi byt, ked to pochopim :D
            • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 17:53
              WlaSaTy   Návštevník
              nejako mi nejde do hlavy co chces. ak chces len pomocou live odpametat nejake akekolvek data niekam na server, tak to skopiruj cez scp/rsync alebo hociaky suborovy manager schopny pracovat z FTP (krusander, nautilus alebo mc (midnight commander).

              ale nezabudni, ak chces pouzit ftp, tak prijdes o datumy. to by sa ti v pripade scp alebo rsync nestalo. najlepsie je pouzit rsync over ssl, keby ti to padlo tak to dokaze garantovane pokracovat, kdezto ftp vie pokracovat bez garancie.
              • Re: Linux LiveCD + mount ftp 30.04.2007 | 23:01
                Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                chce NFS...
                <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 00:55
                  WlaSaTy   Návštevník
                  to by musel najprv nahodit nfds a vytvorit /etc/export.conf, no a to asi nespapa tak isto ako cifs alebo rsync i ked sa jedna o veci plne funkcne aj v default konfiguracii ...
                  • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 01:06
                    kvalitka   Návštevník
                    co je to NFS? jak to funguje?
                    • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 10:59
                      WlaSaTy   Návštevník
                      NFS je Network FileSystem ktory sa ti tam nebude chciet sprevadzkovat rovnako ako si pisal o jeho sestrticke Sambe (cifs). Myslim ze sa takto da naozaj spoznat kvalitka.
                      • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 14:47
                        kvalitka   Návštevník
                        prosim ta, prestan uz picovat na setko co napisem. preco by sa mi nemalo chciet sprevadzkovat? linux poznam mozno tak mesiac aj nieco a sam som si sprevadzkoval firewall, router, apache aj ftp server. nakonfiguroval som si to presne podla mojich poziadaviek. myslim si ze za taky kratky cas to nie je zle. jedine co sa mi zatial nepodarilo je VPN, ale snad sa podari aj to. vobec nie som typ uzivatela, ktory musi vsetko jednoducho naklikat.
                        keby ste boli taky dobry napiste mi ako to NFS funguje a ako by som ho mohol sprevadzkovat, pripadne nejake linky na navody, dakujem
                        • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 16:51
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Pokiaľ považuješ za pi... to že beriem do úvahy tvoju poznámku zo včera "no SAMBA by to zvladla lenze musel by som ju sprevadzkovat aj na tom servry a s tym by bolo asi vela roboty.. ", tak si na tom už vážne zle a mal by si daný SW zásah zveriť špecializovanej firme alebo si dať miernu pauzu. Stress je skutočne zlý pán.

                          NFS funguje jednoducho, veľmi podobne ako zdielanie "priečinkov" vo windows akurát že to má v sebe unixové atribúty keďže sa jedná o sieťový súborový systém pre unix like OS. Nainštalovať na servri to zvládne každý a editácia daného konfigu je triviálna (ten konfig je dokonca plný príkladov). Následný štart danej služby a pripojenie vyexportovaného (zdielaného v jazyku windows) priečinku je už skutočne to najjednoduchšie.
                          NFS Howto on The Linux Documentation Project. Ak by si vyžadoval návod v slovenčine alebo češtine, tak sú aj také.
                          • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 16:56
                            kvalitka   Návštevník
                            s tou sambou som to myslel inac, zle som sa vyjadril. nechcel som tam na tom servery instalovat zbytocne sluzby ktore nevyuzijem, pretoze je to pomaly komp. tuto vec mi treba len docasne.. ale skusim to s tym NFS. zverovat to firme urcite nebudem lebo jednak na to nie su peniaze a jednak sa chcem nieco naucit, pretoze s IT pracujem a chcel by som rozsirit svoj obzor aj o linux.
                            • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:04
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Aha, takže dôvod je zbytočne neinštalovať služby ktoré sa ťažko zabezpečujú alebo tie ktoré sa nebudú používať dlhodobo. S tým tu súhlasíme všetci takže OK :-)


                              Aieš čo bude najjednoduchšie? Ajtak potrebuješ ssh na tom servri, to stačí v štandardnej konfigurácii (po jednoduchom nainštalovaní cez balíčkovací systém) iba naštartovať. Na tom stroji ktorý chceš zazálohovať si nakopni LiveCD s podporou ntfs3g a naštartuj midnight commander (podobný s norton commanderom, volcov commanderom a podobne), vyber v menu Pravý - a tam sa dá nájsť niečo ako vzdialené pripojenie. buď vyberieš FTP a stratíš dátumy alebo vyberieš ssh/ssl a budeš mať všetko. zbytok už zvládneš.
                              • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:14
                                kvalitka   Návštevník
                                no tak to ssh neodmietam, pokusim sa to spustit, ale neviem ci to riesi moj problem. nemam totiz problem so zalohovanim, vsetko som si uz z PROBLEMOVEHO pocitaca zalohoval na ftp (datumy niesu problemom) avsak chcel by som poriesit takuto vec , ze kedze bude moj komp mozno aj mesiac bez HDD (reklamacia) tak som hladal riesenie v nejakom linuxovom LiveCD, ktorore by som spustal na tom kompe bez disku a veci by som mal poukladane na servery a pripajal ich ako nejaku diskovu jednotku.. ssh by toto poriesilo?
                                • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:28
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  ano, aj ssh by to poriesilo ale vhodnejsie je pouzit nieco na baze sietoveho suboroveho systemu. ci uz nfs alebo samba, coda, afs, ...

                                  ps.: oproti livecd je lepsie diskless root on nfs, teda bezdiskova sietova stanica. ak by si to spojazdnil, tak zistis ze harddisk v tom kompe ani nepotrebujes.
                                  • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:35
                                    kvalitka   Návštevník
                                    no skusim tu sambu.
                                    ta bezdiskova stanica ma zaujala. ako by sa to dalo zrealizovat? nejaky link na navod? ako to vlasne funguje? nebude to velmi zatazovat ten server, a tak isto by som bol rad aby to riesenie vobec nezasahovalo do filesystemu toho serveru, cize by som tam vytvoril nejaky folder napriklad /home/priklad a mimo tohto priecinku by sa to nedostalo
                                • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:36
                                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                                  ako som pisal vyssie, sshd na jednom stroji, a na druhom stroji pripajat pomocou fuse home adresar na druhom stroji, jednoduche a elegatne, bez zbytocneho spamovania
                                  • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 17:44
                                    kvalitka   Návštevník
                                    sshd == ssh ?! aspon nejaky link na navod a instalaciu by sa nenasiel?! :D
                                    • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 18:13
                                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                                      ano, demon ktory poskytuje sluzbu ssh sa vola sshd.

                                      napr. toto
                                    • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 19:03
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      jedno je klient, druhe server. pricom pod pojmom klienta sa rozumie aj balík a celé to používa technológiu ssl.

                                      návod na čo? návod na inštaláciu balíkov máš na tom cd z ktorého bol ten systém inštalovaný a tak isto aj na jeho domovskej stránke.
                                      • Re: Linux LiveCD + mount ftp 03.05.2007 | 19:03
                                        kvalitka   Návštevník
                                        tento problem som uz vyriesil. dakujem vam setkym velmi pekne za pomoc :) inac WlaSaTy, urcite pamatas na moj problem s openVPN, potrebujem to nastavit, lebo potrebujeme napojit notebook s T-mobil kartou do nasej siete, prechadzal som uz nespocetne mnozstvo navodov, a vzdy mi to hadze rovnaku chybu. nemohol by si mi dat icq, skype alebo mail na teba a poradit mi ak sa rozumies do problematiky alebo ktokolvek iny kto je v tom zbehli.. dakujem velmi pekne
                                        • Re: Linux LiveCD + mount ftp 03.05.2007 | 19:25
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Ahoj Kvalitka,
                                          ten problém si pametám veľmi dobre pretože som si z teba vystrelil niekde pred (aktuálnym) koncom daného threadu. Škoda že si už zabudol číslo 8428.

                                          icq, skype alebo email si na mňa môžeš nájsť hoci aj v zlatých stránkach. Web fórum je predsa web fórum a ak to vyriešime v rámci komunity, tak to pomôže aj iným.
                                          • Re: Linux LiveCD + mount ftp 04.05.2007 | 00:19
                                            kvalitka   Návštevník
                                            heej, nasiel som si ta v zlatych strankach, aj na TCom asistent mi ta hned celeho precitali, ale ta nebudem otravovat... no dobre, rad by som to poriesil v ramci komunity, ale mas nejaky navrh co by som s tym mohol robit?!
                                            • Re: Linux LiveCD + mount ftp 06.05.2007 | 17:18
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Ahoj kvalitka,
                                              som rad ze mas na mna kontakt a budem rad ak ho rozumne vyuzijes. Ale ak chces vediet co mas spravit s tym tvojim druhym problemom, tak skus pokracovat v danom starom vlakne. Jeho ciselko si mozno zabudol, ale ja som ti ho znovu napisal, skus sa pozriet do URL (http://...) tohoto vlakna a uhadnut ako by si mohol vyuzit tu moju napovedu.
                      • Re: Linux LiveCD + mount ftp 01.05.2007 | 23:44
                        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                        neviem co je tazke na konfiguracii nfs

                        server
                        cat /etc/exports
                        /home/pesnicky   192.168.0.0/255.255.255.0(rw)

                        client
                        cat /etc/fstab
                        ...
                        //192.168.0.1/home/pesnicky /home/piesne nfs rsize=8192,wsize=8192 0 0
                        ...

                        myslim, ze je to ovela lahsie/rychlejsie ako samba...
                        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>