gnome 2.10

Sekcia: Ostatné 28.04.2005 | 12:16
d   Návštevník
zdravim vsetkych. mam doma suse 9.2 a chcel by som do nej nahodit gnome 2.10. z oficialnej stranky ( ftp.gnome.org/pub/GNOME/desktop/2.10/ ). Jediny problem je v tom, ze neviem, aky typ balickou je mi vyhodnejsie stiahnut (tar.bz2 alebo tar.gz ?) aky je medzi tymito balickami rozdiel?? A mozte mi niekto napisat prikazy pre root konzolu ako ich mam nainstalovat (su to source balicky). dakujem p.s: nebude vadit ak ich budem instalovat z uz existujucej gnome verzie to znamena zo spusteneho x-serveru?? nemoze mi padnut system?? p.p.s: nevie niekto nejaky link, kde by vysvetlili, ktore bylicky co robia?? mam osobne zaujem iba o zaklad grafickej nadstavby.... dakujem
    • Re: gnome 2.10 26.04.2005 | 19:13
      peter golis   Návštevník
      jedna sa o zhodne balicky. jeden je komprimovany programom bzip2 a druhy programom gzip. jedna sa o podobne programy ako zip (resp winzip) ktore vsak nedokazu (alebo nepotrebuju) pracovat s viacerymi subormi naraz. o to sa stara napriklad tar (preto .tar.gz) ale instalacia zdrojov ktore nie su spravovane distribuciou je najlepsiou cestou k rozbitiu systemu pre zaciatocnika. ale clovek sa aspon nauci. hlavne co vsetko instaloval, kde ma svoje data, kde ma konfiguracne subory ;-)
      • Re: Re: gnome 2.10 26.04.2005 | 20:02
        d   Návštevník
        takze, ktore mi odporucas?? chcem ich instalovat cez KDE 3.3.0 a skusim tie s bz2. ake "hlaskyô mam pisat v root konzole?? mozes mi ich vypisat?? viem ze nieco s vxfs..tar.bz2???!!! /configure make make install oprav ma ak sa mylim. btw program si vybera sam co kde sa instaluje, alebo je to potrebne presne rucne urcit??
        • Re: Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 10:35
          Martin   Návštevník
          1. tar -zjvf nazov_suboru.tar.bz2 ti rozbalí archív 2. presuň sa do adresára v ktorom je rozbalený archív ďalší štandardný postup pri inštalácii priamo zo zdrojákov je takýto: 3. ./configure 4. make 5. make install Vsetko robíš samozrejme ako root. Programy inštalované priamo zo zdrojákov sa spravidla inštalujú pod /usr/local. Pred inštaláciou nového GNOME si odinštaluj starú verziu ak ju máš. Veľa šťastia.
          • Re: Re: Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 16:30
            d   Návštevník
            dakujem to je presne informacia, ktoru som potreboval.
    • Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 16:35
      Tominko   Návštevník
      No dúfam že ti poradím správne. Osobne používam balíčky tar.gz, ktoré si cez mc commander rozbalím do /usr/src/ (v mc preto, lebo je to rýchlejšie) a potom otvorím konzolu v tom okne kde je source a napíšem ./configure make make install Toto je môj postup. A ak sa bojíš padnutia -čo neviem či ti padne - daj si init 3 a rob to v konzole :-)
      • Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 17:03
        d   Návštevník
        uprimne este som taketo balicky neinstaloval iba rpm, ale tie balicky mam najskor nakopirovat do usr/src, alebo ich kludne mozem spustit z terajsieho miesta?? mam ich totiz v D:\suse\??
        • Re: Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 17:44
          LinuxFTP   Návštevník
          Ja si všety zdrojáky vkladám do usr - užívatel /src - sources / takže viam kde mám zdrojáky.
          • Re: Re: Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 18:14
            d   Návštevník
            ale je to potrebne?? lebo mam v plane po nainstalovani gnomu zdrojaky jednoducho zmazat...
            • Re: Re: Re: Re: Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 18:22
              LinuxFTP   Návštevník
              Skopiruj - skompiluj vymaz :-) a mas to. Ale docasne (kym to kompilujes si to daj tam - pomoze ti to )
            • Re: gnome 2.10 28.04.2005 | 10:36
              Martin   Návštevník
              Najprv si však vyskúšaj či ti všetko bude behať ako chceš a až potom vymazal zdroj. Čítal som, že sa balíčky (ale asi nie všetky) dajú elegantne odinštalovať aj keď sú skompilované priamo zo zdrojákov. Vraj tam pri odinštalácii treba zadať v adresári z ktorého sme spustili kompiláciu nejaký príkaz aj s parametrami s ktorými sme kompilovali ale neviem presne ako - nikdy som to neskúšal - a pekne sa to odinštaluje. Ak si chceš balíček ponechať nainštalovaný tak zdroj kľudne vymaž - ja po kompilácii rozbalené zdrojáky väčšinou mažem. Zdrojáky sa dávajú do /usr/src kôli prehľadnosti, ale keď si ich dáš niekde inde je to tvoja vec.
    • Re: gnome 2.10 27.04.2005 | 18:36
      Avatar domi66 Ubuntu, Debian, FreeBSD  Používateľ
      na kompilaciu gnome "from scratch" sa vraj pouziva garnome
      • Re: Re: gnome 2.10 28.04.2005 | 00:52
        d   Návštevník
        a mozte mi este napisat prikaz ktorym sa instaluju rpm balicky z konzoli ?? dakujem
        • Re: Re: Re: gnome 2.10 28.04.2005 | 12:16
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          install rpm -ihv balicek.rpm alebo update rpm -uhv balicek.rpm myslim ze by mal fungovat aj help rpm --help. samozrejme na instalovanie balickou cez rpm musis byt superuser