RAID 1 /boot

Sekcia: Konfigurácia 09.05.2007 | 17:03
ferdinand   Návštevník
Cafte,

co by sa stalo kebyze si nastavim softwarovy riad takto:
vytvorim si particiu 131MB a
taku istu aj na druhom disku, oznacim ich ako raid, potom ich sparujem
a priradim im pripojny bod /boot
bude to fungovat?
teda ked mi odide jeden, druhy nabehen pohode ked by som restartol pocitac?

dik
    • Re: RAID 1 /boot 09.05.2007 | 18:08
      Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
      ano bude, co sa tyka os. co sa tyka bootovania tak zalezi na tom co urobi bios ked odide jeden z tych diskov (ci bude treba zmenit boot sequence alebo si ho najde sam[pripadne tak zblbne ze pokial ten disk fyzicky nevyberies tak bude mrncat])

      okrem toho mam taky pocit ze treba nastavit aj grub(najprv nainstalovat na obidva disky v R1 ako keby boli samostatne) aby vedel tahat z obidvoch diskov (myslim ze by tam mala pomoct polozka fallback)
      • Re: RAID 1 /boot 09.05.2007 | 18:17
        ferdik   Návštevník
        aha, a je dobre davat SWAPko na RAID alebo nie?
        • Re: RAID 1 /boot 09.05.2007 | 18:23
          Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
          zalezi od uhla pohladu - ak das swap na R1, ziskas spolahlivost - v pripade odpalenia disku system pojde dalej. ak mas swap normalne, system zdochne v pripade ze odisiel disk na ktorom bolo nieco odswapnute. samozrejme, bez raidu vychadza velkost swapu na 2x oproti R1(v pripade symetrickeho rozdelenia swapu)

          v kazdom pripade, ak system vela swapuje a zalezi na jeho stabilite, tak by som swap na R1 dal. inak to je imho zbytocne
          • Re: RAID 1 /boot 09.05.2007 | 18:39
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ak system vela swapuje, treba mu pridat RAM...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: RAID 1 /boot 09.05.2007 | 20:25
              Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
              podla mna na desktope nema velky zmysel raid1 (skor raid0 pre vykon, ale to by musel byt hardverovy) a na server by som pouzil tiez len hardverovy raid (asi nejaku kombinaciu :) )
              lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: RAID 1 /boot 05.06.2007 | 18:32
            ferdik   Návštevník
            cize ked mam R1 a swap mam na prvom disku normalne aj na druhom disku normalne a odide mi prvy disk, tak z druheho mi uz system nenabootuje ked odpojim ten prvy?
            • Re: RAID 1 /boot 05.06.2007 | 19:52
              WlaSaTy   Návštevník
              ak budu splnene dve podmienky:
              1. bios najde druhy disk a aktivuje na nom zavadzac (boot manager)
              2. zavadzac systemu (boot manager) bude podporovat raid

              tak bez problemov. mozes to vyskusat, ale prezrad nam jedno, ty chces raid len na /boot (teda kernel a initrd)? pokial nebudes mat / aj s ostatnymi dolezitymi adresarmi dostupny, tak nabootujes do kelner panic, unable to find root.
              • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 12:34
                ferda   Návštevník
                nie nechcem len na /boot,
                urobil som si to takto
                Filesystem           1K-blocks      Used Available Use% Mounted on
                /dev/md0              24027516   1745768  21061220   8% /
                tmpfs                  1030560         0   1030560   0% /lib/init/rw
                udev                     10240        64     10176   1% /dev
                tmpfs                  1030560         0   1030560   0% /dev/shm
                /dev/md1             125924252   1944056 117583524   2% /home
                

                cez grub som nastavil aby mi to bootovalo aj z druheho disku,
                odskusal som to tak ze som odpojil prvy disk,
                System nabehol, potom som zapojil prvy a odpojil druhy, system tiez nabehol... akurat potom teste som musel znova pridavat disk do pola:
                mdadm /dev/md0 -a /dev/hda1 s zosynchronizovat to...

                Tak teraz neviem ci som mal dat aj ten SWAP oddiel do RAIDu alebo nie, ale ked mi to ide tak asi nie...
                Volaky som z toho zmateny :((
                • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 17:13
                  WlaSaTy   Návštevník
                  takze uspesne testy mas a sebou. daj si aj swap do raidu ked chces, ludia to zvyknu robit (ak by vypadol disk zo swapom, tak to pojde na druhom bez problemov) ale ja swap nepouzivam takze neporadim a neodporucim.
                  • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 21:05
                    ferda   Návštevník
                    aha, az teraz som si vsimol ze vlastne na SWAP oddieloch nic nemam, to znamena ze mi linux este nic nepotreboval swapovat? mam tam 2GB RAMky :)

                    takze teoreticky by som teraz tie dva swap odiely mohol hodit do riadu, moment a pojde mi to teraz ked nie su oznacene ako RAID ale ako swap? nerad by som prisiel o data co mam na disku ...
                    • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 21:37
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ak swap nepotrebujes, tak ho vytvarat nemusis. ak ho chces vytvorit, tak ho vyhod (man swapoff), prehod id particiam, vytvor raid mirror na swap z obidvoch diskov a vytvor si swap na dany disk.

                      ale pokial nebudes pristupovat cez UUID na dane disky namiesto /dev/mdX, tak si radsej vytvor dany raid tak aby si pametal cislo zariadenia tak aby /boot bol vzdy md0, / zas md1 a swap md2. inac sa ti moze stat ze sa ti poprehadzuju poradia mdX tak ako to zvykne byt ak ma clovek viacej radicov na disky a ine zariadenia. to je potom srandy kopec ak to mas davat dohromady (ano, viem. existuje hotplug cez ktory sa to da nastavit).

                      mimochodom, ja by som to vytvoril ajtak aj s tym aby si raid pametal z ktorych diskov je zlozeny a ake zariadenie ma vytvorit. dost to ulahci riesenie problemov v realnom nasadeni :)
                      • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 22:43
                        ferda   Návštevník
                        no, ja ho nepotrebujem len ci ho aj linux nebude potrebovat? :) ako to zistim?
                        • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 22:58
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ako zistis ci bude system potrebovat swap? jednoducho, spravis si komplexnu analyzu navrhu riesenia a plan upgrade v ramci od planovaneho a neplanovaneho narastu vyuzitia systemu.

                          alebo ked nevies, tak si nejaky vytvor a nainstaluj sledovac systemu ktory bude monitorovat vytazenie cpu/ram/swap,... a po nejakej dobe beznej prevadzky uvidis. vytvorenim a aktivaciou swapu nestratis, pokial ovsem nebudes planovat jeho permanentne vyuzitie.

                          PS.: ked budes monitorovat cpu, tak tam nespustaj boinc alebo john the ripper popripade nejake ine sluzby ktore dokazu permanentne vytazit stroj, to by si tam mal stale vyuzitie na 100%. obcas na to ludia zabudaju ...
                          • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 23:36
                            ferda   Návštevník
                            aha, vdaka

                            a este takto, ked by teraz linux zaswapoval nieco na prvy disk a potom by ten disk odisiel a ja by som ho vypojil a nechal nabootovat len z toho druheho tak by mi to uz nenabehlo?
                            • Re: RAID 1 /boot 06.06.2007 | 23:55
                              WlaSaTy   Návštevník
                              ak to bude v raide a najde ho system tak ano. to si uz skusal.
                              • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 00:40
                                ferda   Návštevník
                                sorry som asi daky vymateny :)), ale ked to nabehne tak naco mam potom davat SWAP do raidu ked mi to pojde aj tak???
                                • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 01:00
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  raid neni o tom ci to nabehne po reboote ale ci to vydrzi ak zdochne disk. obcas to vydrzi kym to nevypnes, obcas kym nedojdes z obchodu s novym diskom a obcas to ide veselo tyzdne a tyzdne kym sa niekomu nenapadne pozriet do logu. zavisi kto ma ake stastie.

                                  ale to "pojde ajtak" by si mi mohol vysvetlit, nejako som to nepochopil.
                                  • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 01:19
                                    ferda   Návštevník
                                    no myslel som to tak, ze aj ked to mam takto
                                    /dev/md0              24027516   1745768  21061220   8% /
                                    tmpfs                  1030560         0   1030560   0% /lib/init/rw
                                    udev                     10240        64     10176   1% /dev
                                    tmpfs                  1030560         0   1030560   0% /dev/shm
                                    /dev/md1             125924252   1944056 117583524   2% /home
                                    
                                    to znamena ze /home mam v RAID ako md1 / mam v RAID ako md0
                                    a na sda mam SWAP
                                    a na sdb mam SWAP
                                    ktory vobec nie je v RAID
                                    takze predpokladam ze ked bude linux potrebovat swapovat tak pouzije prvy disk sda, no a ak ten disk odide, tak ho len odpojim a necham bezat cely system na tom druhom, kedze koren / a /home mam v RAIDe vsetko co sa doteraz zapisovalo na sda je aj na sdb, takze som neprisiel o ziadne data a mozem spokojne odkracat do obchodu kupit novy disk, potom ho uz len znova zapojim a mdam pridam do RAIDu, zosynchronizujem a hotovo :)

                                    alebo sa mylim?
                                    • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 01:41
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      :takze predpokladam ze ked bude linux potrebovat swapovat tak pouzije prvy disk sda, no a ak ten disk odide, tak ho len odpojim a necham bezat cely system na tom druhom

                                      ak bude ten swap aktivny a pouzity, tak predpokladas zle. a ak nebude pouzity alebo aktivny, tak nebude existovat. skus si o tom nieco precitat.

                                      • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 02:29
                                        ferda   Návštevník
                                        aha, takze ked linux nieco naswapuje a prvy disk odide, tak ked ho aj odpojim tak druhy disk uz nenabehne lebo pride o to co ma naswapovane na sda...
                                        cize musim si spravit preistotu swap ako RAID, aby ak zacne swapovat bolo to aj na tom sdb...

                                        OK tak uz mi to je jasne...

                                        Dik za rady, este si o tom daco vygooglim ale teraz sa musim nejako pokusit vytvorit ten RAID, dufam ze si neodrbem data :((
                                        • Re: RAID 1 /boot 07.06.2007 | 14:35
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          takmer, az na to ze ak budes mat nieco naswapovane na disku ktory ti odide a swap nebude v raide, tak to moze vytuhnut cele pocas jazdy. to je dovod preco sa dava swap do raid (mirror).

                                          inac ked stale hovoris o tom nabehnuti, tak system nezaujima ci nieco bolo v swape pretoze logicky procesy uz nebezia. pri suspend to disk je to mierne inac, tam sa znova natiahnu procesy do ram/swap ...
                                          • Re: RAID 1 /boot 09.06.2007 | 01:59
                                            ferda   Návštevník
                                            tak ako to je vlastne ??? :)

                                            mne nevadi ze ked odide disk tak mi padne cely server, dolezite je ze ked k nemu pridem a odpojim pokazeny disk, tak z druheho disku mi to nabehne bez toho zeby som to musel nanovo instalovat a konfigurovat a obnovovat zalohy...

                                            a ked teraz vravis ze ked system nezaujima ci bolo nieco na swape alebo nie, tak usudzujem ze potom mi system musi nabehnut z druheho disku po restarte aj ked predtym mal nieco naswapovane na tom prvom... a ked bude zase potrebovat nieco swapovat tak si to swapne, particiu na swap mam vytvorenu aj na tom druhom...

                                            • Re: RAID 1 /boot 09.06.2007 | 23:21
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              :ak ako to je vlastne ??? :)
                                              RAID Howto



                                              :mne nevadi ze ked odide disk tak mi padne cely server

                                              tak to ti sucastna situacia postacuje. ale keby si mal korektne nastavene zrkadlenie (presnejsie povedane redundanciu) vsetkych potrebnych logickych diskov, tak ti system nemusi padnut koli zlyhaniu jedneho z harddiskov. teda, pokial neodpali aj dosku alebo iny kus doleziteho hardware. ale ked chces zvysit riziko downtime, tak je to len tvoja vec.
                                              • Re: RAID 1 /boot 11.06.2007 | 19:37
                                                ferda   Návštevník
                                                jo jo, mas pravdu, jasne ze si hodim aj swapko do RAIDu len som to chcel pochopit,
                                                takze, dakujem ti za vysvetlenie, aj za odkaz...