Debian & disk

Sekcia: Hardware a Drivery 14.05.2007 | 12:50
Miso   Návštevník
Prosim nevie mi niekto poradit?
Mam nainstalovany Debian GNU/Linux "Etch". Ako mam pripojit druhy disk a do ktoreho adresara? Skusal som cez menu GNOME ale ide to len pri prihlaseni root-a a pri restarte systemu treba disk znovu pripojit. Ale ked sa prihlasim ako obycajny uzivatel nemozem do jednotlivych adresarov ani nahliadnut. (Musim pod root-om oznacit adresare a subory a zaskrtnut aby ich mohol pouzivat aj bezny uzivatel.) Dakujem.
    • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 13:05
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Druhý disk? Treba zistiť aké má označenie...to môžeš zistiť príkazom v konzole, fdisk -l a zapamätaj si aký má systém súborov - fat, ntfs, extX, reiserfs...

      Potom si v zložke mnt vytvor priečinok napríklad disk2 príkazom mkdir /mnt/disk2

      Následne použieš príkaz: mount -t vfat /dev/hda2 /mnt/disk2 Čo znamená

      načítanie modulu vfat pre disk s označením ako hda2 do žložky /mnt/disk2
      Samozrejme pokial ide o systém súborov ntfs či ext2, ext3 či iný, tak tento nahradíš namiesto vfat ktorý reprezentuje systém súborov FAT. a miesto hda2 zadáš označenie disku, ktoré potrebuješ pripojiť...

      Pokial by si niečo nevedel, stačí mi výpis fdisk -l ktorý sem vložíš.

      Close the Windows Open The Source
      • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 13:11
        Miso   Návštevník
        Take nieco som urobil ale cez menu Gnome (nieco ako Disk manager) ale pri restarte to musim urobit znovu lebo sa disk nepripoji. Skusim to pomocou prikazov. Diky.
        • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 13:27
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          V prípade že zistíš označenie disku, systém súborov, a budeš mať už vytvorený priečinok na pripojenie disku,
          môžeš editovať v /etc súbor fstab tak, že na noví riadok na konci pridáš riadok

          /dev/hdaX /mnt/disk2 vfat defaults 0 0

          Pokial vieš pracovať s príkazom mount a editovať fstab či priradovaním práv pre používateľov, môžeš si samozrejme zmeniť položku, kde sa nachádza defaults inými monžosťami, ako automaticke pripájanie defaults,auto
          prípadne že nechceš pripájať automaticky tak miesto auto príde noauto, dalej pre prácu pre používateľovm skupiny pre čítanie, zápis sú daľšie možnosti..
          Close the Windows Open The Source
          • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 13:58
            Miso   Návštevník
            Mam 2 disky: 80 G (hda1, hda5 = 2 × 40 G) a 40 G (hdb + 1,7 G swap). Linux mam na dhb. Nevies mi poradit ako mam prepisat subor fstab aby s diskom mohli pracovat vsetci pouzivatelia tak ako root a tiez aby som ho po starte mal pripojeny. Este raz diky.
            (win)C=hda1=/mnt/C a (win)D=hda5=/mnt/D
            • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 14:17
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              ešte mi dopíše systém súborov...ale ak FAT, tak zápis tu je plne možný a mohlo by pomôcť default,users,auto, ešte pozriem konkrétne nastavenia, ale takto by to malo fungovať aj pre používateľa...

              Pokiaľ však ide o NTFS, a chceš naň zapisovať, je potrebné nainštalovať si ?modul? ntfs-3g ktorý ti zápis na NTFS povolí.

              /dev/hda1 /mnt/C ntfs-3g default,auto,users 0 0
              /dev/hda5 /mnt/D vfat default,auto,users 0 0


              Odskúšaná funkčnosť zápisu i čítania pod rootom, i užívateľom..
              Close the Windows Open The Source
              • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 14:24
                Miso   Návštevník
                hda1=ntfs
                hda5=ntfs
                hdb=ext3

                (o tom zapise na ntfs som nieco cital na ubuntu-wiki)
                • Re: Debian & disk 14.05.2007 | 14:29
                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                  Z osobných skúseností odporúčam pokial hda5 /D je dátový, cez partition Magic, bez stráty dát formátovať tento na FAT...inak len zmen ntfs-3g na ntfs ale pravdepodobne bude treba stiahnuť skompilovať a nahrať ntfs-3g pre lepšiu podporu zápisu dát na NTFS,,,je to otázka 5 minút...ani nie...

                  Close the Windows Open The Source