instalacia suse: rozdelenie diskov

Sekcia: Ostatné 28.04.2005 | 20:48
Nyo   Návštevník
Hi all chystam sa instalovat suse 9.3 ale nemam fakt sajnu ako rozdelit disk pretoze mam mrkvasoft okno koly... brat , pouzival som mandrake a prinom som z windowsackej particie len odrezal a on pouzil volne miesto problem bol ze si mandrake zobral len tolko kolko potreboval a nie plnych 16 giga ktore tam boli neviem ako sa bude chovat suse poradte mi prosim....ako s diskom ...? a este otazocka Mrkvasoft okno je oproti linuxu fakt rychle teda oproti mandrak-u nemal by byt predsa linux rychlejsi...? v com je chyba pouzivam KDE .
    • Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 17:24
      LinuxFTP   Návštevník
      Ja som instaloval Linux SuSE 9.0 bez toho abys om rozdelil disk, on si z neho ukrojil ako potreboval, a ak sa mi to nepáči, tak som zmenil koľko si ma zobrať. (Je to pri inštalácii)
    • Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 17:44
      Peter S.   Návštevník
      Vopred si to premysli, budeš potrebovať oddiely: na systém 3 -5 GB podľa toho koľko budeš chcieť inštalovať home - 1+ GB podľa tvojej potreby swap cca 0,5 GB (viac sa neoplatí, respektíve aj to je veľa) zvyšok si môže dať voľný nejaký fs, ktorý by bol prístupný aj z windowsov a mať tam napríklad filmy, hudbu - ak to máš Prípadne je možné mať osobitnú (mini) partíciu na grub cca 32 MB Ale záleží aj od inštalátora na suse, že aký je flexibilný, to neviem nepoznám ho Čo sa týka rýchlosti, čo keby si skúsil nejaký iný window manager? napríklad icewm je veľmi podobný windowsom, + možno by si vedel vybrať "ľahšie" aplikácie, záleži na tom, že koľko RAM máš (64, 128, 256 ?), tých možností je veľmi veľa
      • Re: Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 19:05
        Nyo   Návštevník
        No takze na zaciatok mal som 256 mega ram teraz uz mam 512.. moja zostava je presnejsie 1,4 duron 80 giga hdd.. bla bla ale aj tak som to nepochopil tie disky :) ja som ale LAMA :) ide o to ci sa da v suse jednoducho rozdelit particia alebo by som mal spravit [articiu alebo popripade odrezat ,mam este XP teda ntsf particiu a predpokladam ze suse na ntfs nevie zapisovat.. :( takze ako...?
        • Re: Re: Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 19:39
          Peter S.   Návštevník
          No neviem, či ťa veľmi nepletiem, ale dodal by som: - s windowsom by som nemanipuloval, dokiaľ na to nemáš vážny dôvod - rozdelenie na množstvo partícií je dosť zložité, ale má to svoj význam, lebo havaruje ti systém - odíde partícia (so systémom), ale ty neprídeš o užívateľské dáta ktoré máš na inej partícií. - grub/lilo (bootloader) môžeš mať na osobitnej minipartícii (32MB), výhoda je, že ak ti odíde linux (systém), počítač bude ďalej štartovať, i keď iba voľba windows bude ďalej funkčná (podotýkam, že štandartne linux inštaluje grub/lilo do vlastnej partície) - spoločná partícia pre windows aj linux sa ti môže hodiť - je to na tebe, je to len taký môj návrh Ale toto sú skôr rady pre pokročilého užívateľ a vôbec nemám šajnu aké možnosti poskytuje inštalátor SUSE, možno by si mohol vyskúšať sa pozrieť na nejaký manuál suse, alebo strčiť priamo inštalačku do PC a pozrieť sa čo ti na úvod ponúkne. A hlavne TY musíš vedieč čo chceš. Keď ti to ide pomaly aj s takou RAM tak skús použiť ľahší WM
        • Re: Re: Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 19:40
          peter golis   Návštevník
          to zavisi od aktualneho stavu. particie sa nerozdeluju, ale vytvaraju a rusia. niektore programy vedia aj zmensit particiu zo suborovym systemom a zo zvysneho volneho miesta vytvorit novu particiu (vyzera to ako rozdelenie) ale clovek musi mat pochopitelne defragmentovany disk. inac to ze sa javi linux pomalsie ako windows na takej zostave sa mi nechce verit. jedine ze by bolo vypnute z nejakeho dovodu DMA pre disky. vtedy by to bolo lenive pri starte systemu a pri spusteni kazdej aplikacie. proste vsetky diskove operacie by stali za prd.
          • Re: Re: Re: Re: instalacia suse: rozdelenie diskov 27.04.2005 | 21:36
            Nyo   Návštevník
            Na zaciatok dakujem za vsetky prispevky, to delenie som ako tak pochopil a stale viac sa priklanam ku kupe noveho hdd :))) Ale zaskocilo ma to DMA kde sa to da skontrolovat ci je to vypnute zapnute alebo kde to nastavit... Co sa tyka rychlosti uvidim ako sa bude chovat Suse s 512-tkou ale napr.: ak som zapol opern office org tak mu trvalo ovela dlhsie ako office v Mrkva-okne. A pritom nieje taky ocackany ako MS office zatial vdaka.
            • Re: Re: Re: Re: Re: instalacia suse: rozdelenie di 27.04.2005 | 21:50
              d   Návštevník
              ooffice sa aj vo verzii pre win nahadzuje dlhsie ako MS office. trochu tomu pomoze (na ukor 30 MB RAM) zapnutie qúickstartera pre ooffice. potom to je o dost lepsie.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: instalacia suse: rozdeleni 27.04.2005 | 23:04
                Nyo   Návštevník
                v msconfig mam wypnute :)
                • Re: 28.04.2005 | 09:01
                  slavomir   Návštevník
                  SuSE pouziva YAST2 - je to graficky "control panel" a umozni ti nastavit asi vsetko cez klikanie myskou na ikony a tlacitka. SuSE (ja mam 9.2 ftp) ma po instalacii vypnute DMA a zmenit to mozes prave cez YAST2 - v sekcii s hardware... PS: Inac zhanam SuSE 9.3 - mas professional? To by som bral :-)
                  • Re: Re: 28.04.2005 | 15:48
                    cobain   Návštevník
                    dajte mi vediet kto mate suse 9,3 prof chcem ho skusit no nikde ho zatial neviem zohnat
                    • Re: Re: Re: 28.04.2005 | 18:46
                      Nyo   Návštevník
                      Asi pred casum som hodil prispevok stiahnite si suse 9.3 prof ktory sa asi po jednom dni odmazal ja ho mam stiahnuty ale ci je to legalne to asi nie :((( bol by som radsej aby to bola pravda viem ako na to ,viem kde nyo@centrum.sk pl
                      • Re: Re: Re: Re: 28.04.2005 | 19:34
                        lc3   Návštevník
                        caf pls mozes napisat ten link na suse 9.3?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: 28.04.2005 | 20:48
                          Nyo   Návštevník
                          napisal som ze pis na mail nyo@centrum.sk