nemam prava kopirovat

Sekcia: Ostatné 20.05.2007 | 18:09
task   Návštevník
mam nainstalovanu mandriva linux 2007 a aj ked sa prihlasim ako root nedovoli mi kopirovat alebo vytvorit nijake subori v adresari "/lib/firmware/" preco?
-potrebujem to preto ze sa tam snazim rozchodit modem Microcom ADSL desk porte usb modem ad2622
    • Re: nemam prava kopirovat 20.05.2007 | 19:23
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ls -l /lib a pozri ake su nastavene prava pre adresar firmware.
    • Re: nemam prava kopirovat 20.05.2007 | 21:36
      task   Návštevník
      a neda sa spravit nieco aby mal root prava pre vsetky adresare ved je predsa root :) alebo aspon ako to zmenim pre ten jeden? thx
      • Re: nemam prava kopirovat 20.05.2007 | 23:54
        Avatar david Debian Lenny  Používateľ
        si si isty ze si prihlaseny ako root ?
        zmenit pristupove prava mozes ako root napr aj takto
        chmod ou=rw /lib/firmware
        dreamwalker
    • Re: nemam prava kopirovat 21.05.2007 | 16:35
      task   Návštevník
      problem je ze ked sa chcem na tej uvodnej obrazovke prihlasit ako root tak mi to vypise ze prihlasenie ako rot nie je dovolene. ako nastavim aby som mal ja ako uzivatel prava rota? teda sa prihlasim ako task a budem mat prava rota...
      • Re: nemam prava kopirovat 21.05.2007 | 16:56
        jj   Návštevník
        prihlasovat sa ako root je blbost najvyssieho stupna, na to aby si mohol ako root robit v akomkolvek distre sluzia prikazy ,ktore ti to umoznia.

        Prihlas sa ako bezny uzivatel , otvor konzolu a napis su , zadaj heslo root-a a mozes pokracovat ako root. Chces kopirovat? Zadaj mc , teda ak chces kopirovat subory v konzole (a mas mc nainstalovany) ,alebo napis konqueror a mas spravcu suborov ako root. Alebo si spusti krusader ako root.
        Ono je to vec zvyku ,postupne si na to zvyknes ani si nespomenies ze sa chces prihlasit do systemu ako root. (ja viem je to blby zvyk z nemenovaneho oper. systemu ,ktore to standardne ponuka. Linux to naopak bezne neumoznuje-je jasne preco.)
        • Re: nemam prava kopirovat 21.05.2007 | 19:01
          task   Návštevník
          ok diki prihlasit sa cez konzolu pomocov su som vedel, a kedze este neovladam dobre prikazy hodi sa mi to cez konqueror. ale snazim sa zvikat si skor na konzolu :D
          • Re: nemam prava kopirovat 21.05.2007 | 22:23
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            konzole:
            $su
            <heslo>
            $konqueror
            • Re: nemam prava kopirovat 22.05.2007 | 05:03
              Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
              su -
              <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 00:35
          Avatar migi Ubuntu 10.04 & Win7  Používateľ
          blba otazka, ale ako zistim heslo roota?
          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:10
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            A vlastne...záleží či si ho zabudol, alebo si myslíš že ho nevieš, lebo root-a nepoznáš, ale pritom je to to isté heslo, aké používať keď zadávaš heslo k príkazu sudo.
            Close the Windows Open The Source
            • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:19
              WlaSaTy   Návštevník
              Dnes Ti to ide. Nechcem vediet ci chces mat rovnake heslo na webmail a do banky.
              • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:27
                Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                A mimochodom, chceš mi povedať, že z defaultne nainštalovaného distra máš iné heslo pre roota, a iné pre predpríkaz sudo? :-) ..Pokiaľ nieje inak ponúknutá možnosť či chce dotyčný používať zvolené heslo pre user-a ako aj pre roota, tak platí jedno...root = sudo heslo. A mám dosť velký pocit že ide len a len o toto heslo. Vzhľadom na obsah celej témy.

                Dnes si to nejde....
                Close the Windows Open The Source
                • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:48
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Uz dlhu dobu ano. A Tebou uvedena rovnica neplati v modernych distribuciach. Moderne distribucie neaktivuju konto pre roota nakolko v nich bohate staci sudo. Takze take distribucie nedisponuju s heslom pre root-a.


                  PS.: vzhladom na obsah celej temy bola otazka ohladne hesla bezpredmetna.
                  • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:58
                    Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                    áno to je pravda, v modernom K/Ubuntu a mandrive...Ja však používam OpenSUSE, kde to tak moderne neplatí, rovnako tak ani pri nemodernom slackware, či debiane. Ale je to iná káva. A platí čo si písal. No pri povolení roota pre prihlásenie do GUI, aké iné heslo použiješ, ak nie to ktoré zadávajú useri k predpríkazu sudo?

                    Inak toto je riadna blbosť, o čom sa bavíme...komu to pomôže?

                    PS: áno na obsah bola bezpredmetná...na vlákno nie.
                    Close the Windows Open The Source
                    • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 03:06
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Sudo si pyta heslo uzivatela ktory ho spustil, takze existuje len jedna moznost ked chce heslo roota. Vtedy je vsak pouzitie sudo bezpredmetne.

                      PS.: asi si naozaj unaveny, dufam ze si sa nebrodil niekolko kilometrov v dazdi a blate.
                      • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 03:25
                        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                        sudo a heslo usera ktory ho spustil? fiha. dobru noc. :-)
                        Close the Windows Open The Source
                    • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 03:39
                      l_barbarossa   Návštevník
                      - no bohuzial, aj mandriva je taka nemoderna, ze root ucet v predvolenej instalacii ma.
                      - sudo-erov a ich nadstandardne pravomoci v nej treba nadefinovat napr. pomocou visudo
                      - sudo si pyta (resp. nemusi - podla toho ako si to nakonfigurujes sam) heslo uzivatela, ktory dany prikaz spusta (btw. pred je napr. kozka, nie prikaz).
                      - moznoze problem *buntu je v tom, ze ma benevolentne nastaveny /etc/sudoers, ale neviem, *buntu nepoznam
                      - WlaSaTy sa ti snazi naznacit, ze prikazy su a sudo su dva rozdielne prikazy. sudo prepoziciava nadstandardne opravnenia beznemu userovi na vykonanie "nebezpecneho" prikazu, kym pomocu su sa prihlasujes do terminalu ako iny uzivatel. V pripade sudo je teda blbost, aby root prepoziciaval sebe rootovske pravomoci pomocou sudo, ked ich zo svojej podstaty uz davno ma (ako ktory, zda sa mi ...)



                      • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 11:49
                        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                        to je v poriadku, tvoje vysvetlenie. a zrozumitelnejsie. ja som vsak vravel, ze ak ma user nieco instalovat, ci robit editaciu sys suborov, a pouzije sudo, je to rotovske heslo. default v modernej buntu. inak ako vysvetlis userovi ktory pouziva sudo, ake heslo ma zadat.
                        Close the Windows Open The Source
                        • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 13:46
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Aha, takze ty tvrdis ze akekolvek heslo zadane na autorizaciu pre spustenie hocicoho pod root accountom je root password?

                          Obycajnemu uzivatelovi staci povedat ze sudo ho overi ci je to on.

                          Inak, podla tvojeho ranneho tvrdenia mam pokazeny system Po mne chce sudo heslo pouzivatela. Obcas to ale nechce, teda ak spustam kratko na to dalsi prikaz cez sudo na tom istom terminali. Ale co je na tom najzvlastnejsie? Pri udrzbe systemu (napriklad po telinit s) to po mne chce heslo ktore nie je uzivatelske ale je to naozaj heslo roota. Pomozes mi ho opravit tak aby bol nastaveny spravne podla Teba?
                          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 14:50
                            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                            Aha, takze ty tvrdis ze akekolvek heslo zadane na autorizaciu pre spustenie hocicoho pod root accountom je root password?
                            To nie, to si si vymislel, že také niečo tvrdím.Doslova.
                            Inak, podla tvojeho ranneho tvrdenia mam pokazeny system Po mne chce sudo heslo pouzivatela. Obcas to ale nechce,
                            Moje ranné tvrdenie nič také nevravelo. Určite som nevravel NIČ na tvoj systém, takže prosím, nedávaj mi do úst /na fórum/ slová ktoré som nevravel - napísal.

                            jedno ťa poprosím. Napíš mi tvoje presné znenie, ako podľa teba povedať userovi, že pri sudo používaní sa z neho nestáva root. Lebo takéto ja proste tvrdím, stáva sa. Sudo je to isté ako root. Heslo pre sudo, je heslo aj pre root-a. Proste keď si aktivujem root-a do GUI používam na prihlásenie root-a to isté heslo ako aj pre sudo. A toto mi nijak inak nevyvrátiš. Aktivuj si ak používaš len sudo, v gdm/kdm/inédm root-a a skús zadať heslo root-a. Prihlási ťa.

                            Príjemný deň želám. END. bo flame.

                            ps> I-barbarossa - dufam ze som nesplietol. Ja viem že pýta heslo používateľa ktorý ho spúšťa. Ale rovnako vravím že to heslo je inak heslo root-a
                            Close the Windows Open The Source
                            • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 15:18
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Mas pravdu, je to obycajny flame. Chcel som Ti vysvetlit ze sudo vyzaduje heslo uzivatela a po korektnej autorizacii umozni spustit prikaz pod administratorskymi pravami Ano, je toheslo ktore umoznuje spustit prikazy pod rootom, ale nieje to heslo roota a ani to nie je heslo na roota.

                              Schvalne si zmen heslo roota na nieco rozdielne od uzivatelskeho hesla a podhod ho prikazu sudo. Odmietne Ta. Alebo to radsej nerob, tento hackersky pokus by Ta mohol vyviest z omylu. Ak by sinevedel ako, tak na to sluzi prikaz man passwd.

                          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 15:08
                            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                            ked tak teraz kukam na tu diskusiu, vidim, ze reagujes uplne na inu vec, ako to co myslim a ja reagujem na to co odpovedas co mas pravdu, no ja to myslim inak.
                            Close the Windows Open The Source
                        • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 14:33
                          l_barbarossa   Návštevník
                          - sudo si pyta heslo POUZIVATELA, ktory ho spusta.
                          podla mna si z tych modernych distribucii riadne dopleteny.

                          - ale, tu mas pekny link o prikaze sudo, mozno sa ti vyjasni mysel. Samozrejme, pre zakladne unixove prikazy staci aj prikaz man, ale mnohi sa ho boja. Odporucam nastudovat su, sudo, setuid

                          - spravca prihlasenia do grafickeho rozhrania sa nespusta pomocou sudo, pretoze sam je setuid program (to je na margo tvojho argumentu, ze aj root musi pri prihlasovani zadavat svoje heslo).
                          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 14:36
                            l_barbarossa   Návštevník
                            sorry, tento link
                          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 15:12
                            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                            nevyvracal som co pises, lebo je to pravda. ale teraz proste vidim ze je to komplet nepochopene.
                            Close the Windows Open The Source
    • Re: nemam prava kopirovat 18.07.2009 | 23:02
      Avatar migi Ubuntu 10.04 & Win7  Používateľ
      niesi jediny co sa snazi tento prekliaty modem spojazdnit, pokusam sa o tom uz velmi dlho, tiez nemam pravo na kopirovanie a akurat som sa chcel opytat to iste co ty.. takze hned ako vypnem tuto hlupu vistu vyskusam co nam kolegovia poradili, ak mas nejake ine skusenosti s tym modemom tak napis, mozno ak sa do toho pustime viacery tak to pojde.. :)
      • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 00:49
        WlaSaTy   Návštevník
        http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/201/index.html ?
    • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 01:50
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Páni..ROOT-admin, sudo-prevzatie práv admina.

      SUDO=ADMIN. ROOT=SUDO=ADMIN.

      Ak by niekto niekedy chcel návod ako povoliť roota v gui, mandriva a ubuntu sa na nete nájde vela návodov. Alebo aj u mna vo fore. Ale hore vám to je vysvetlené hádam dobre.

      S pozdravom Tomáš Hanzel, LinuxSR Fórum
      Close the Windows Open The Source
      • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 01:59
        WlaSaTy   Návštevník
        20.05.2007 ?
        • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:07
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          :-D :-D
          Re: nemam prava kopirovat

          dnes | 22:49 | Link WlaSaTy
          http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/201/index.html ?
          -----------------------------
          Ja su tu tému neotvoril...len reagujem :-D
          Close the Windows Open The Source
          • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:16
            WlaSaTy   Návštevník
            A teraz si pozri na ktoru otazku kto reagoval.

    • Re: nemam prava kopirovat 19.07.2009 | 02:05
      Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
      obcas pomoze aj gmom commander(as root) alebo podobny commnader (krusader,...)