chmod

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.05.2007 | 23:55
Avatar marian34 mandriva   Používateľ
Dobrý večer,neviete niekto,kde sa zapíše nastavenie práv pomocou príkazu <chmod>
    • Re: chmod 23.05.2007 | 23:56
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      do inody suboru.
      • Re: chmod 24.05.2007 | 00:12
        Avatar marian34 mandriva   Používateľ
        inody?-to počujem prvý krát,konkrétne som mal na mysli slax...
    • Re: chmod 24.05.2007 | 00:22
      --   Návštevník
      zadas to do konzoly/terminalu (Konsole)
    • Re: chmod 24.05.2007 | 05:13
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Atributy suboru alebo adresara (nastavene cez chmod) patria medzi vlastnosti daneho suboru/adresara, takze patria do rovnakej kategorie ako velkost, datum vytvorenia, nazov atd. a preto ich aj treba hladat na tom istom mieste. V GNU/Linuxe sa da pouzit viacero filesystemov. Niektore maju inody alebo nejaku inu strukturu, do ktorej si ukladaju tieto vlastnosti, inak tiez obcas nazyvane metadata. Sice sa tiez nachadzaju na disku, neda sa k nim pristupovat ako k obycajnym datam (ktore tvoria obsah danych suborov). Na pristup k nim sluzia ine systemove volania, ktore su predavane ovladacom daneho filesystemu. Vyhodou je, ze programator alebo uzivatel nemusi poznat strukturu daneho filesystemu a stale vola rovnake volania systemu.

      Nenapisal si vsak, naco to vlastne potrebujes, takze mozno pisem tieto halusky zbytocne :)
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: chmod 24.05.2007 | 09:59
        Avatar marian34 mandriva   Používateľ
        Fajn,takže "tudy cesta nevede".Robím si live cd(slax) a potrebujem aby sa skriptu(stdsl.sh) automaticky pridával atr. spustitelnosti.Myslel som to takto:1.nastavim to ručne 2.nastavenie prenesiem cez modul do noveho slaxu.Ale na inody som krátky.Ostáva druhá možnosť-zapísať ten príkaz do nejakych spúšťacich skriptoch,alebo do boot parametroch a tieto preniesť do nového slaxu.Mám hmlistu predstavu,že sa to dá,ale bol by som rád,keby ste mi s tým pomohli.
        • Re: chmod 24.05.2007 | 10:12
          Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
          Co znamena modul do slaxu? Ak je to zbalene tarom tak tar uchovava priznal spustitelnosti.
          asdf
          • Re: chmod 24.05.2007 | 10:54
            Avatar marian34 mandriva   Používateľ
            Ak pomocou dir2mo a mySLAX prenesiem tento skript do noveho slaxu,musim mu tento atribut zakaždým prideliť.
            • Re: chmod 24.05.2007 | 13:06
              WlaSaTy   Návštevník
              Aha, takže ty nechceš vedieť kde sa zapíše nastavenie práv, ty chceš vedieť kde sa má dať nastavenie práv.

              Neverím že moduly pre slack odoberajú spúšťateľný príznak programom, to by ten balíčkovací systém stratil význam. Ale ak sa ti to nechce hladať, tak spúšťaj daný skript takto:
              sh /cesta/k/stdsl.sh
              • Re: chmod 24.05.2007 | 13:39
                Avatar marian34 mandriva   Používateľ
                Ten stdsl.sh je shell skript a pravdu povediac,keď som z neho vytvaral modul,neviem či mal nastaveny atr. spust.V každom prípade to ešte raz prejdem a dám vedieť.Inak to mám už vyriešené-v mySLAXcreator je niečo ako <custom bootoptions>-tam som zadal tento príkaz a frčí to.
                • Re: chmod 24.05.2007 | 15:29
                  Avatar marian34 mandriva   Používateľ
                  Takže je to tak ako tu bolo povedané-ten modul som vytvoril zo skriptu,ktorý nemal atr. spúšť.Keď som to prerobil,tak je to ok.
                  Ešte potrebujem pomôcť s týmto-všetky nastavenia,ktore urobím potrebujem zapísať do nejakého modulu a ten nahodiť na cd-má s tým niekto skúsenosť.Niečo je na <a href="http://www.slax.org/doc_customize.php#addfiles"</a>,ale z toho som zatiaľ jeleň...
                  • Re: chmod 24.05.2007 | 15:31
                    Avatar marian34 mandriva   Používateľ
                    Tak to tam nabehlo aj s tým "hrefom"-tak z toho som tiež jeleň...
                    • Re: chmod 24.05.2007 | 23:37
                      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                      http://vdl.halicky.sk/
                      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))