do tretice - ubu a firewall

Sekcia: Konfigurácia 24.05.2007 | 17:01
xxxx   Návštevník
moze sa k tomu niekto vyjadrit, prosim (v kontexte beznej pracovnej stanice bez aditivnych server. sluzieb)? fw sice mam, no len pre zujimavost... dik...
A firewall protects a computer system from unauthorized access. It is not normally necessary to install a firewall on an Ubuntu system, because access to the system is closed by default. However, if you run any services...
    • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 18:18
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ak sa nemýlim (a ka hej, ma opravte) pakety filtruje samotné jadro. Takže vlastne v ubuntu firewall (iptables) určite je a je štandardne nastavený aby blokoval všetko (okrem služieb, ktoré si spustíš, napr. samba)
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 18:49
        xxxx   Návštevník
        to je jasne... tu islo o to, ci je nutne pre beznu solo pracovnu stanicu vytvarat nove pravidla (ine, ako default) pre filtrovanie paketov (napr. pomocou doinstalovatelnych nastrojov)... ale ubu doc a tvoja odpoved to osvetluju... a individualne poziadavky doladia... dik...
        ...tym, ze mam fw som samozrejme myslel konfiguracny nastroj...
        • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 18:51
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          No ja som firewall zatiaľ nenastavoval. Stále ho mám defaultne. Je síce pravda, že dom mám firewall na routri (DraytekVigor 2700VGST) a ten je nastavený aby blokoval všetko
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 18:58
            xxxx   Návštevník
            OK, dikes a pekny den...
      • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 21:05
        luzr   Návštevník
        TAK TO SA V DRUHEJ POLKE PRISPEVKU STRASNE MYLIS
        Netfilter je sice v linuxovom jadre, ale v ubuntu nema po instalacii nastavene ziadne pravidla. Defaultne chainy su na politike ACCEPT. Figel je v tom, ze defaultna instalacia ubuntu neobsahuje spustene ziadne sietove sluzby, a preto NEPOTREBUJE nastavovat pravidla firewallu. Ako nahle nainstalujes akukolvek sietovu sluzbu, ku ktorej chces obmedzit pristup, MAL BY SI nastavit pravidla pre netfilter napr. pomocou iptables alebo nejakej klikacky typu firestarter.
        • Re: do tretice - ubu a firewall 24.05.2007 | 21:12
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          V poriadku. Som napísal, ak sa mýlim, opravte ma. V podstate áno, načo firewall, keď nie sú spustené služby. Ale ak nejakú službu spustím, zväčša ju spúšťam preto aby som ostatným k nej dovolil prístup.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk