Scientific Linux

Sekcia: Ostatné 02.06.2007 | 03:09
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Našiel som distribúciu s príťažlivým názvom Scientific linux - je to nejaká odnož Fedory, alebo RedHatu, vyvíjaná v Cerne. Má s tým niekto nejaké skúsenosti ? Vyzerá celkom dobre ovládacie centrum inštalácie programov - mohlo by to mať i zaujímavé repozitáre. Ako je to so softwarom, keď to pochádza z Fedory, fungujú na to zdroje SW pre Fedoru ? Má taká malá distribúcia nejakú podporu ?
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Scientific Linux 02.06.2007 | 11:12
      Avatar chatpall   Používateľ
      Je to distro zalozene na RH Enterprise Linux, balickovaci spravca je yum, repozitare su tie iste. Zaujimavy projekt je aj Quantian Linux, zalozeny na Knoopixe, Live DVD s mnozstvom vedeckych nastrojov.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 19:00
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Stiahol som Live mini CD so Scientific linuxom a som prekvapený, je to vykopávka, má to jadro 2.6.9, Openoffice 1.1.4. !!! Keby som stiahol plnú verziu DVD 3,8 GB musel by som najprv prekompilovať jadro. Bohužiaľ na to teraz nemám čas, takže zatiaľ ostávam u Mandrivy.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 19:16
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          a nebolo by lepsie nainstalovat programy, co su v scientific linexe priamo do mandrivy?
          • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 20:27
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Určite by bolo lepšie zachovať funkčný a ako tak rozbehaný systém Mandrivy a doinštalovať programy zo Science linuxu. Neviem však, ako by si tie programy rozumeli s Mandrivovým jadrom. Okrem toho, Scientific linux zrejme obsahuje aj niektoré špecifické knižnice, ktoré sú pravdepodobne potrebné pre jeho programy. Neviem či by bolo možné ako zdroj software pre Mandrivu pridať repozitáre Scientific linuxu. Či by to vôbec fungovalo. Ak áno, nie je o čom, keď sa môžem vyhnúť preinštalovaniu, tak sa s radosťou vyhnem. Ak to bude možné. Aj tak ma čaká niekedy teraz úprava môjho Mandrivového jadra kvoli nástroju powertop. A zase kompilácia :-(
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 20:52
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              co maju programy spolocne s jadrom? linux sa lisi od inych unix systemov tym, ze userland a kernel su od seba nezavisle (aspon vo velkej vacsine pripadov)
              • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 22:56
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                Netuším, čo majú spoločné programy s jadrom. Keďže ja sa rozumiem programovaniu ako bezdomovec kvantovej mechanike, a zdrojový kód mi nič iné nehovorí ako len nejaké mne neznáme slová a príkazy pod sebou písané podľa mne neznámeho syntaxu. Preto vychádzam iba z logických úvah - keď sú balíčky označované verziou jadra a distribúcie - asi niečo budú mať s tou konkrétnou distribúciou a s konkrétnym jadrom. To je celé, na čom bola moja úvaha založená.
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: Scientific Linux 07.06.2007 | 14:15
                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                  zrejme si skusal live Scientific Linux 4.4; uz je vonku aj novsi live Scientific Linux 5.0 s jadrom 2.6.18, pricom tvoja Mandriva moze mat jadro 2.6.17 takze s SL budes o jadro v predu :-).

                  Pokial mas taketo kriteria tak odporucam trosku prestudovat distrowatch.com tam mas ku kazdej ditribucii napisanu verziu jadra. Napr. spominany Quantian ma jadro 2.6.12 co je zase nizsie ako najnovsia verzia Scientific Linux.

                  Ako alternativu mozes este vyskusat CentOS.

                  Co sa tyka pouzitia repozitarov Fedory v Mandrive to moze byt diskutabilne, ale v CentOS a Scientific Linux by nemal byt vacsi problem
        • Re: Scientific Linux 06.06.2007 | 21:52
          Avatar chatpall   Používateľ
          No viac menej suhlasim s borgcube-om, je vhodnejsie zobrat programi so scientific linuxu a skompilovat ich, popripade vela z nich sa nachadza aj v oficialnych repozitaroch roznych distribucii. je pravda ze na to mnozstvo balickov treba mat cas.
          NERUSTE TENTO UCET!!!
          • Re: Scientific Linux 21.06.2007 | 14:49
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Skúsil som Live CD Scientific linuxu - tú najmenšiu a je to niečo strašné - spúšťa sa to 11 minút !!!!
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: Scientific Linux 21.06.2007 | 15:05
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              to vies...vedci maju cas. Pokym im nabehne taka vykopafka, tak si medzi tym daju kavu a znova prepocitaju nejake priklady ci su ozaj spravne a az potom ich nahadzu do compu :D

              btw. a rychlost vypinania? Ak tiez pomala, tak sa to bude asi vypinat ističom na zdroji :D
              • Re: Scientific Linux 21.06.2007 | 15:33
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                Samozrejme ze vsetky Live distribucie ak pustim, vypinam "natvrdo", kto by cakal na normalne vypnutie - teda neviem kolko by sa to normalne vypinalo.
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: Scientific Linux 21.06.2007 | 22:37
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Robis velku chybu tym tvrdym vypinanim. Mozno si mal doteraz stastie, mozno sa ti nikdy nic neprihodi, ale napisem ti tu jeden pribeh zo zivota.

                  HW:
                  AMD Athlon cosi
                  nVidia 400 Ultra
                  ATI Rad X800
                  Maxtor HDD

                  SW:
                  WinshitdoozeXP pro

                  Chlapikovi som kcel ukazat Linux, toz som na tom stroji nabootoval SLAX, trocha sme sa v tom pohrali. Nasledne potreboval rychlo prebootovat do Windooze, ale reboot sa akosi zdrzal. Tak to typek tvrdo resetol, bootol WinXP, ale ani ho prakticky nenabootoval, BSOD a rozne podobne symptomy. SAFE-MODE fungoval LTT.

                  Po opatovnom nabootovani SLAX a korektnom ukonceni, problemy zmizli - nastastie, bo by ma zabil. A koniec pribehu - typek ostal na Win ?-(
                  • Re: Scientific Linux 22.06.2007 | 12:20
                    Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                    To ja som mal presne opačný problém, keď som na mojom notebooku korektne vypol systém, nedalo sa mi dostať pri novom štarte do BIOSu, od stlačenia tlačidla po začiatok štartu OS MDV 2007 oplynulo celých 27 sekúnd, len vtedy začal štartovať. Keď som však natvrdo vypol či už nainštalovanú Mandrivu, alebo nejaké Live CD (KNOPPIX) išlo dostať aj do BIOSu a systém nabehol o pol minúty rýchlejšie. Potom mi tu na fóre niekto poradil, že túto chybu spôsobuje závadný modul psmouse, ktorý je štandardne zakompilovaný v jadre a musí sa pred vypínaním systému odobrať z pamäte. Vyriešila to kompilácia jadra. Teda teraz už aspoň na notebooku vypínam systém korektne.

                    Ale tvoj prípad je zaujímavý, znamená to asi, že tá Live distribúcia predsalen robí nejaké zásahy na disk. Keby bol celkom indiferentná voči počítaču, a zapísala by sa iba do RAM, nemohlo by sa to stať, fyzika nepustí a pri vypnutí sa RAM vymaže.
                    "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                    • Re: Scientific Linux 22.06.2007 | 17:31
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Nemyslim si ze tvoj/moj problem sposoboval nejaky zapis na HDD. Tvoj pripad ma zaujal uz davnejsie, aspon budem vediet ze hladat chybu treba obcas aj takto.

                      Vsetky tieto problemy IMHO pramenia z toho, ze kernel a moduly nastavuju rozne registre v chipsete/CPU, rozne bitove masky, flagy a spol., proste cisty HW low-level. No a proces vypinania ma urcite svoj predpis co kde zapisat. Ked to tvrdo vypnes, proces prerusis v strede zapisu do registra (alebo sa tam nestihne zapisat spravna hodnota) a HW sa resetne v "nekonzistentnom" stave.

                      Len clovek s kompletnou HW specifikaciou moze posudit preco psmouse zakaze BIOS. No a to je ten problem, nVidia chipset sa tusim musi vzdy reversnut, nie je ziadna dokumentacia (na rozdiel od Intelu, ktory ma na webe podrobne PDFka).
                  • Re: Scientific Linux 23.06.2007 | 11:07
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                    To iste sa mi so slaxom stalo tiez, akurat nenabootoval linux, nieco s lilo ..
                    Po dalsom nastartovani a korektnom ukonceni slaxu to bezalo OK.