Odstranenie win particie

Sekcia: Hardware a Drivery 07.06.2007 | 11:42
Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
Dobry den ludkovia,

momentalne mam takto rozdeleny disk:

/dev/hde1 ntfs /media/sda1
/dev/hde2 extended
/dev/hde5 ext3 /mnt/hde5
/dev/hde6 ext3 /mnt/hde6
/dev/hde7 ext3 /mnt/hde7
/dev/hde3 ext3 /
/dev/hde4 linux-swap

Zda sa mi to dost blbe rozdelenie, pretoze chcem odstranit cely Windows a ponechat si len Linux. Ako mam postupovat? Okrem toho na root adresar linuxu mam momentalne pridelenych len okolo 15 GB. Mozem to zmenit? Ak ano, ako? Bude potrebne upravit Grub? Ak ano, ako?
    • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 12:01
      ddd   Návštevník
      Ja mam 40GB disk takto:

      sda1 10GB slackware
      sda2 10GB ubuntu
      sda3 20GB /home zdielany oboma

      swap nepouzivam, 768 MB RAM staci
    • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 12:04
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Jednoducho ju preformatujes a ides. 15 GB ti na root nestaci? Su programy, ktore dokazu particie fyzicky, presuvat zvacsovat zmensovat. Ja osobne pouzivam BootIt NG, ktory sa mi osvedcil (mam bootovaciu disketu) a experimentovat s inymi sa mi nechce :)
      • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 12:11
        Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
        Skusim ho, som zvedavy :)
        • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 14:37
          WlaSaTy   Návštevník
          preformatovanie je sice riesenie, ale odporucam zmenit aj id particie z ntfs na nieco ine (podla pouziteho FS) aby sa z toho nezblazdnili tie automaticke a inteligentne automountery a detektory hardware.
          • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 16:43
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            gparted
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
            • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 17:15
              Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
              no mam s tym problem, vymazal som particie
              /dev/hde5 ext3 /mnt/hde5
              /dev/hde6 ext3 /mnt/hde6
              /dev/hde7 ext3 /mnt/hde7

              Novu ext3 mi nechce vytvorit. hde1 som zmazal, ale dost dlho to trvalo. tie automountery a detekcie HW co spominal WlaSaTy robia problemy... . particie upravujem cez ten gparted...
              • Re: Odstranenie win particie 07.06.2007 | 17:53
                Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                gparted som este nikdy neskusal, tak ti moc neporadim, ako sa v tom robi. Teraz mas ten disk nejako takto?

                -prazdne miesto
                -extended
                --prazdne miesto
                -ext3 /
                -linux swap

                Ak ti nejde vytvorit particie, co ti hlasi gparted. Inak vyskusaj ten BootIt NG. Je to jednoduche a prehladne. Da sa stiahnut ako shareware, i ked neviem ake obmedzenia su tam teraz (mam uz pomerne staru verziu), predtym boli iba na boot manager, nie na pracu s particiami.

                A co ti hlasi pri bootovani. Tipujem, ze to, ze tie particie nenasiel.
                • Re: Odstranenie win particie 08.06.2007 | 08:35
                  Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
                  particie mi naslo bez problemov..., gparted mi len vypise ze nemoze disk formatovat, nic viac.

                  prvu particiu mam uz sformatovanu na ext3. problem mi robi ten extended.
                  • Re: Odstranenie win particie 08.06.2007 | 08:44
                    Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
                    mam pocit, ze tie disky mi pripoji skor ako sa dokonci formatovanie..
                    • Re: Odstranenie win particie 08.06.2007 | 10:16
                      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                      Vyskusaj ten BootIt NG, ked to nejde cez gparted. Sprav si tam spustaciu disketu, nabootujes do nej. Porobis s particiami to, co potrebujes a potom mozes pokracovat. Neviem ako je to v gparted, nikdy som to neskusal, ale tie particie musis vytvorit pod tou extended. Ked je gparted na bootovacom CD, tak by ti nemal pripajat ziadne particie.