problem s rozlisenim

Sekcia: Hardware a Drivery 11.06.2007 | 16:16
Avatar freedom   Používateľ
Ja som novacik v LINUXe a stale mam jeden problem... Po nainstalovani grafickeho ovladaca sa mi neda menit rozlisenie pracovnej plochy. Mam ju nastavenu na 800x600 a ja by som potreboval tak 1024x768. Ked tam nemam ten ovladac, mozem rozlisenie v pohode menit, az na to, ze mi potom takmer nic nejde(ziadna 3D podpora...). Prosil by som mohli by ste mi neakym sposobom pomoct? A este jedna vec. Graficka karta NVIDIA MX 440
    • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 16:26
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Aku mas distribuciu? Kazda ma obvykle svoj vlastny klikaci nastroj, v ktorom by to malo ist jednoducho nastavit.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 16:47
        Avatar freedom   Používateľ
        UBUNTU... viem kde sa to nastavuje ale mam tam na vyber iba 800x600
    • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 16:35
      Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
      Ked mas ten ovladac, tak skus zmenit cez tento prikaz : xrandr -s 1024x768
      • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 16:48
        Avatar freedom   Používateľ
        naskoci mi ze: Size 1024x768 not found in available modes
        • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 16:56
          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
          zedituj si subor /etc/X11/xorg.conf aby si tam mal taketo riadky
          Section "Screen"
            DefaultDepth 24
          ...
            SubSection "Display"
              Depth      24
              Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
            EndSubSection
          
          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
          • Re: problem s rozlisenim 11.06.2007 | 23:44
            Avatar freedom   Používateľ
            ked som to tam napisal a dal reset tak sa to cele neak po.... teraz ma vobec nepusti do linuxu iba mi naskoci taka cierna obrazovka a tam mozem pisat prikazy..... nvm ci som to dal zle alebo co....:(
            • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 09:18
              Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
              Pravdepodobne si daco zle urobil. Napis do konzoly sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg a tam si nastavis ake rozlisenia chces.
              • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 13:12
                Avatar freedom   Používateľ
                skusim ked pridem zo skoly xD
              • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 17:59
                Avatar freedom   Používateľ
                pomaly sa mi zda ze sa na linux vykaslem.... uz ma to moc nebavi stale iba rozlisenie nastavovat.... nvm ci je chyba v mojej grafike alebo v mojom PC alebo vo mne..... linux sa mi paci super vec ale....
                • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 18:32
                  Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
                  Uvedom si ze Linux nie je klikatko. Ja som tiež zaciatocnik a presne tvoj problem som mal aj ja. Poradim ti akoto vyriesit ale nie som doma, kde som to poriesil. Problem je /etc/X11/xorg.conf ten treba editovat v sekcii Section "Screen". To co ti poradili aby si tam hodil tie riadky je OK. Ale potrebujes tam dostat velkost monitora v milimetroch a to k tym riadkom pridať:

                  DisplaySize width height
                  a popis príkazu: This optional entry gives the width and height, in millimetres, of the picture area of the monitor. If given this is used to calculate the horizontal and vertical pitch (DPI) of the screen.

                  ja to zo stránky http://ftp.x.org/pub/X11R7.0/doc/html/xorg.conf.5.html

                  Zistil som že s týmto je akosi a niekedy spojené aj to, či ťa systém pustí k niektorým rozlíšeniam. Až keď budeš mať toto zadefinované potom rob čáry-máry s príkazmi čo ti radili kamasi vyššie.
                  Veľa šťastia a mysli na to že Linux nie je pre každého..
                  • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 20:53
                    qw11   Návštevník
                    A hlavne si spravne nastav parametre pre tvoj monitor v sekcii monitor. Hlavne
                    HorizSync 30.0 - 80.0
                    VertRefresh 50.0 - 75.0
                    samozrejme podla tvojho monitora.
                    • Re: problem s rozlisenim 12.06.2007 | 20:57
                      Avatar freedom   Používateľ
                      chlapi dik za ochotu... ak to nevyriesim tak cez vikend pride kamos co chodi na vysoku hadam to vyriesi on.... on ma linux tak mozno...