Ktory Linux?

Sekcia: Ostatné 16.06.2007 | 17:09
Avatar oniiicek   Používateľ
Ja sem zatial nepatrim - pouzivam windows, ale velmi by som chcel prejst na Linux. Aky by ste mi odporucily - ja sa zaoberam strihom videa, upravou fotografii a 3D modelovania - ak teda je nejaky taky Linux. Lebo vacsinou co sa docitam, tak sa linux spaja len s internetom a sietami. Dakujem za odpoved
    • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 17:21
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ak si s linuxom nikdy nerobil, tak určite Ubuntu. Strih videa, úprava fotiek, 3D modelovanie záleží nie od OS ale od programov.

      Takže programy:
      Strih videa ti neporadím, snáď niekto iný.
      Úprava fotografií: Gimp, na prezeranie používam gThumb
      3D Modelovanie: Blender (osobne som v ňom nerobil ale kamarát si ho chváli)
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 17:27
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        no, podla toho co si napisal by ti asi najviac bodlo UbuntuStudio ..
      • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 17:28
        skywaker   Návštevník
        skus Mandrivu. je to celkom vydarena distribucia.. dlho bola povazovana za naj pre zaciatocnikov kym neprislo ubuntu. je dostupna ako free alebo aj ako PowerPack verzia ktorej kupou ziskas aj knihu ci tisknuty manual.. objednat sa da u ceskej pobocky www.mandriva.cz , tusim posielaju aj na slovensko a cena vobec nie je zla..
        • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 19:23
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          kubuntu, ubuntu, xubuntu - vyber si podla desktopoveho prostredia, ktore sa ti najviac paci - zaciatocnikovi by som odporucal asi kubuntu (je najviac klikacie).

          strih videa -> Kino
          fotky -> GIMP, F-Spot
          modelovanie -> Blender
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 20:15
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            zaciatocnikovi skor ubuntu... celkovo nepovazujem kubuntu za dobro volbu pre uplne lamky... aj vyvojari kubuntu informuju ze kubuntu nie je pre totalnych zaciatocnikov...

            xubuntu s XFCE zaciatocnika neohromi svojou nadherou...
      • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 20:06
        Avatar Marek Uhliar Ubuntu 8.04  Používateľ
        a na strih je Vivia alebo daco take


        je jedno s akou distribuciou zacnes len aby ti podporovala hardware ostatok casom pride samo
    • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 19:43
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Predtým než sa ešte definitívne rozhodneš si môžeš prečítať nejaké recenzie (na stránke Distrowatch.com nájdeš popis aj recenzie takmer každej distribúcie, avšak v drvivej väčšine v angličtine).
      Ak si vyberieš Ubuntu (alebo distribúcie od neho odvodené ako kubuntu, Ubuntu Studio,...), pomôžu Ti Poinštalačné tipy na tejto stránke.
      • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 19:49
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Pre doplnenie: Podľa môjho názoru je pre začiatočníka, ktorý sa chce na začiatku aspoň trocha viac naučiť, vhodné Ubuntu alebo jeho porty. Ak však uprednostníš menej poinštalačných nastavovaní, tak snáď by bol lepší PCLinuxOS alebo Linux Mint, ktorý je postavený na Ubuntu...

        Aktivity, ktoré chceš robiť na PC sa týkajú programov a tie jednoducho doinštaluješ už takmer do každej distribúcie.
        • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 20:18
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          suhlas... najdolezitejsi krok pri spoznavani linuxu je spustit program synaptic :) a tie maju obidva distra :)
      • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 20:17
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        distrowatch je prelozeny do slovenciny - hlavne najvecsie distra - sam som to prekladal!
        http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major
        • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 21:27
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          preistotu sa opytam: z tohoto -> "Verbatim copying and distribution of this entire article is permitted in any medium, provided this copyright notice is preserved." vyplyva ze si to mozem skopcit na stranku ze (samozrejme ked skopcimaj tuto vetu) ? (aby nedoslo k nedorozumeniam ;) ) bo je to dobre napisane, len je to dost zahrabane a tazko dostupne...
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 22:03
            uid0   Návštevník
            ano, doslovne kopie mozes robit a distribuovat ked tam tu vetu ponechas tiez
        • Re: Ktory Linux? 16.06.2007 | 21:32
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Ja som mal na mysli to, že tie recenzie, na ktoré sa nachádzajú na Distrowatch odkazy, sú v drvivej väčšine v angličtine ;).
    • Re: Ktory Linux? 17.06.2007 | 01:00
      qwertz   Návštevník
      tech programu je spousta koukni treba na http://www.linuxsoft.cz/ v levem sloupci "software"

      na video bych jeste upozornil: kino, cinelerra,jahshaka
      na fotky: gimp , prohlizeni pak gwenview , digikam
      3d: blender (je i pro windows) k3d
      .. ale jiste najdes vic, zalezi co pozadujes, distro taky snad budes hledat dele, nez narazis na to sve.. ale doporucuji s nejakym balickovacim systemem, zalozenem na debianu, gentoo, nebo archu, ale i na takovem slackware se hodne naucis..
    • Re: Ktory Linux? 17.06.2007 | 17:48
      matt   Návštevník
      nainstaluj si wubi, postaveny na ubuntu. priamo z winu, ak sa ti nebude pacit, odinstalujes priamo z windowsu. pri boote mas menu s volbou systemu. najjednuduchejia cesta, ako si nainstalovat linux bez zmeny particii disku. lnux si vytvori virtual disk.
    • Re: Ktory Linux? 17.06.2007 | 19:02
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Súhlasím s väčšinou názorov, výhodou nových user-friendly distier je, že sú takmer všetky na Live CD. Môžeš nabootovať a vyskúšať, či ti bude vyhovovať daný desktop a jeho ovládanie, prípadne aplikácie. Za výber distra si obhajujem Ubuntu.

      Programy ktoré potrebuješ nahodíš do hociakého Linux distra, spomeniem tieto aplikácie, väčšinou sa opakujú:

      Strih videa: Avidemux
      Úprava fotiek: Gimp
      3D modelovanie: Blender
      • Re: Ktory Linux? 22.06.2007 | 20:38
        matt   Návštevník
        wubi ako user friendly,je pre zaciatocnikov najepsie, lebo si ho nainstaluju ako azdy iny program vo windowse :) ziadna particia, co je pre nich najvacsi problem.
    • Re: Ktory Linux? 17.06.2007 | 19:08
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No ako distribuciu pre zaciatocnikov by som odporucal mandrivu.

      Hmm, na strih videa som pocul, ze je fayn cinelerra.

      Na 3D jednoznacne blender, jeden z najlepsich programov pod lin.