ako funguju balickovace?

Sekcia: Ostatné 19.06.2007 | 07:52
barbarik   Návštevník
viackrat som musel preinstalovat system (rozne distribucie), pretoze som instaloval/odinstalovaval programy, co mi v konecnom dosledku urobilo system nefunkcnym. chcem sa teda spytat:
pomocou balickovacie programu (povedzme apt-get) nainstaujem program AA, ktory potrebuje kniznicu (alebo cokolvek ine) XX a neskor program BB, ktory tiez vyuziva XX.
1) co sa stane ked odinstalujem AA? ponecha mi to XX? (ma linux nieco take ako pocitadlo pre kniznice ako win?)
2) ked odinstalujem AA aj BB, odinstaluje mi to to aj XX?
vdaka
    • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 10:00
      Avatar misacek69 Gentoo  Používateľ
      1) spravny balickovaci system odinstaluje len AA. XX ponecha v systeme, pretoze je na nom zavysli BB.

      2) v Archu je taka volba, ze ti to odinstaluje aj vsetko na com to bolo zavysle, ale sucasne si to nenainstaloval rucne (ale ako zavislost niecoho) a sucasne to nevyuziva uz ziadny iny balik.
      Učenie ešte nikoho nezabilo, ale prečo riskovať ?
      • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 11:04
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        do mechu pridam moznost emerge --depclean(a utilitku revdep-rebuild) pre gentoo, vyhlada a odinstaluje nevyuzite dependencie (dost zalezi od toho, ci sa priebezne menili use flagy, viac detailov samozrejme na rtfm portage)
    • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 11:06
      Avatar srigi   Používateľ
      To o com pises su tzv. reverse dependecies - spatne zavislosti. Zopar balickovacich systemov (emerge, pacman a asi aj apt) maju volbu, ked odstranujes balicek, aby tieto zavislosti prezkumal a odinstaloval vsetky nepotrebne balicky.
    • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 11:24
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Odinstaluje ti to iba ten balik, ktory das odinstalovat. Po case sa ti moze nahromadit plno kniznic, ktore nie su potrebne. Precistis to prikazom:
      apt-get autoremove
      Dufam, ze som sa v tom prikaze nepomylil. Mrkni pre istotu apt-get --help. Nie som teraz na linuxe.
    • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 14:16
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Keď inštaluješ v Debiane/Ubuntu nejaký balík, ktorý vyžaduje závislosti a chceš mať poriadok, použi príkaz Aptitude. Ak s ním pridávaš takýto softvér, automaticky loguje závislosti a potom vie, ktoré balíky odinštalovať.
      • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 15:07
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        A keď potom pomocou tohto príkazu balík odinštaluješ, tak sa odinštalujú aj balíky, na ktorých závisel, avšak iba tie, ktoré nie sú využívané žiadnym ďalším balíkom, ktorý si neodinštaloval. Tak je?
        • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 17:25
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Tak,,,
      • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 17:34
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Neexistuje ešte alebo nepripravuje sa nejaká grafická nadstavba Aptitude (teraz nemyslím na Synaptic, keďže ten ani nie je priamou nadstavbou Aptitude)?
        • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 18:06
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Však použiť príkaz nie je problém. Alebo si pozrieš soft v Synapticu a nahodíš cez konzolu.
          • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 18:14
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Použiť príkaz pre mňa nie je problém (veď zdá sa mi, že sa dokonca dá aj otvoriť tento program, akurát to nie je taká pastva pre oči ako Synaptic :) ).
            Ja som sa iba tak pýtal, lebo predsa len to je fajn takto inštalovať softvér a keby bola aj nejaká podarená grafická nadstavba, tak by to bolo schodnejšie aj pre úplných nováčikov.
    • Re: ako funguju balickovace? 19.06.2007 | 19:00
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      A ako sú na tom programy pre Slackware (slapt-get a Swaret)? Odinštalujú nielen program ale aj zbytočné závislosti?
      • Re: ako funguju balickovace? 20.06.2007 | 23:40
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        nic na slackware ale jeho balickovaci system neriesi zavyslosti. myslim ze ich riesi gslapt (ktore pozna);
        zenwalk podporuje slack tgz ale primarne ma vlastne balicky co maju v sebe supis zavyslosti (v sucasnosti nie je tych balickov vela, ale pribudaju :) )
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk