Pretaktovanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.06.2007 | 17:54
Grawp   Návštevník
Akymi nastrojmi sa dá v linuxe pretaktovať CPU (FSB, Multiplier), RAMky, GPU?
potreboval by som nástroje na taktovanie AMD compov s nVIDIA chipsetmi (drivre su tusim opensource) s DDR2 RAMkami, ale napiste aj nastroje pre ATi a pripadne Intel ak viete.
a ak existuje nejaka nahrada alebo vylepsenie lm-sensors tak napiste tiez pls. bo klasicke lm-sensors treba takmer na kazdej doske prekonfigurovat aby boly spravne labely a critical values.
Dakujem.
    • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 18:25
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Cpufreqd dokáže podtaktovať procesoru ati aj intel, stačí mať podporovaný CPU a nahraný modul v jadre. Vynikajúca vec na zníženie hluku.
      • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 19:46
        Grawp   Návštevník
        tipujem ze to je bez GUI.
        ja by som chcel neco s GUI, kde by to malo aj monitor teploty atd
        na nete som kdesi videl krasny program na taktovanie nvidia grafik a mal aj GUI, je nieco take aj pre zakladne dosky?
    • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 18:58
      Avatar srigi   Používateľ
      No IMO spravnejsie je CPU taktovat v BIOSe, v operacnom systeme sa taktuju iba graficke.
      • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 19:42
        Grawp   Návštevník
        ergghh.. JA VIEM. netreba mi to hovoriť, ale ja potrebujem len obcas zvysit vykon CPU, napr ked davam encodovat video, baliť súbory alebo idem nieco hrat.
      • Re: Pretaktovanie 21.06.2007 | 13:27
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Ej veru závidím ti taký BIOS , kde si môžeš nastaviť násobič a základnú frekvenciu ! V tom mojom sa nedá nastaviť takmer nič. Iba ak vypnúť nejaké čipy. Ani na desktope sa mi nedá nastaviť násobič, keď ho zmaním na doske, procesor nechce vyšiu frekvenciu prijať :-(
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: Pretaktovanie 21.06.2007 | 13:33
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          ha! Tak to ja som sa pokusal (este na wirdouse) zvysit pretaktovat grafiku...podarilo sa mi ju pretaktovat z Core :: 250 Memory :: 250 na Core :: 350 Memory :: 320 a zvysenie vykonu? No stuplo to iba o 4-5 FPS :D ... mx 440 ... teraz mam ATI 9000, tu ked som pretaktoval o 50 MHz tak nenabehol comp :D no aaa ostatne komponenty? BIOS mi to neumoznuje a myslim ze na tak SHIT-nom hw sa to ani neoplati. Pretaktovanie je dobre ak mas kvalitne veci.
    • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 19:54
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Existuju nastroje na pretaktovanie ATi a nVidia kariet.
      Alebo pouzi strycka Gugla.

      Inak procesor a RAM sa najlepsie taktuju v BIOSe, ale to musis mat rozumnu dosku a aj spravny oc BIOS.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
    • Re: Pretaktovanie 20.06.2007 | 20:40
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Niektoré MB majú funkciu automatické pretaktovanie (niektoré ponúkajú ozaj fajn OC). Ale to zrejme nie je tvoj prípad. Skús pohľadať, či neexistujú pre Linux porty programov ako nVHardPage, nTune, ATiTool či ATi Tray Tools.
      V OpenSuSE je v YaSt Control Centre aj PowerTweak (na oficiálnej stránke PowerTweaku pre Linux je vidieť, že samostatne sa už zrejme nevyvíja), avšak neviem, čo všetko sa v ňom dá nastaviť.
      • Re: Pretaktovanie 21.06.2007 | 12:50
        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
        Powertweak sa uz nejaky cas nevyvija, takze novy hw uz v nom nijak neporiesis. Nahrady za AtiTool a nTool existuju, viz moj komentar vyssie.
        Only man who sells empty boxes is the undertaker.