externy hardisk

Sekcia: Ostatné 03.05.2005 | 16:23
Avatar Radim Ubuntu  Používateľ
caute, neviete mi niekto poradit co mam robit aby som sa dostal na externy HDD? Neviem ho nikde najst, i ked v polozke hardware sa mi ukaze. Akym sposobom ho mam doinstalovat. Pouzivam Mandrake 10.1, Hdd - je Maxtor 160 GB Diky
    • Re: externy hardisk 02.05.2005 | 01:20
      otrek   Návštevník
      caf, neviem, ci pouzivas graficke ¨udelatka¨, ja pracujem iba v prikazovom riadku. Tento postup je nasledovny (u mna osvedceny): cat /proc/partitions --zistim, ci sa mi disk nacital, ak nie treba zistit ci su natiahnute moduly pre usb a to prikazom lsmod. Mali by byt nacitane ohci alebo ehci. Ak su nacitane, co je asi tvoj pripad, ked ti oh ukaze v polozke HW, potom si ho mozes najst v subore partitions asi nasledovne: sda sda1 pripadne vyssie cislo ak mas disk rozdeleny na viac particii. Potom ho pripojis nasledovne: ako root das: mount /dev/sda1 /mnt/removable alebo tam, kam ho chces pripojit. Mandrake pripaja do /mnt/removable. Tu by si ho mal najst, otazka je s pravami, ci si to pripajas ako root alebo ako bezny uzivatel. Ak ako root, potom donho ako bezny uzivatel nemozes zapisovat. Pozri si ci mas v /etc/fstab napisane nasledovne, ak nie, dopln: /dev/sda1 /mnt/removable auto pamconsole,exec,noauto,managed 0 0 Toto je moj vypis a funguje mi to. otrek
      • Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 01:41
        Avatar Radim Ubuntu  Používateľ
        Diky za radu. Som uplny zaciatocnik, takze nemam tak z dvox tretin ani sajny o com pises, ale snad sa mi to nejako podari, hned sa na to idem pozriet.
      • Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 01:58
        Avatar Radim Ubuntu  Používateľ
        tak som spravil vsetko ako si napisal, ale pri napisani prikazu: mount /dev/sda1 /mnt/removable mi napisalo: mount point /mnt/removable does not exist nevies preco? kde moze byt xyba?
        • Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 02:14
          domi66   Návštevník
          chyba ti priecinok /mnt/removable mkdir /mnt/removable
          • Re: Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 14:07
            peter golis   Návštevník
            predpokladam ze sa jedna o usb hdd, takze doplnim len jednu vec. disk vytiahnut az po odpojeni prikazom mount. a po jeho odpojeni nespustat lilo ;-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 14:32
              peter golis   Návštevník
              pardon, preklep. pripojenie prikazom mount a odpojenie prikazom umount.
            • Re: Re: Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 16:03
              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
              preco po odpojeni nespustat lilo?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 16:26
                otrek   Návštevník
                spustat mozes ale bude ti to nanic, jedine ak si chces davat vzdy nove lilo :D
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: externy hardisk 02.05.2005 | 16:49
                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                  nejak tomu nechapem ale nevadi. lilo a grub su predsa pri reboote tabulky v ktorych si vyberas system do ktoreho chces ist. skor by som prijal to keby ste mi dako vysvetlili co robit ked ti ho linux nenajde ako novy HDD a nemas /dev/sda1. mam totiz firewire HDD a niekedy mi ho najde a niekedy nie. diki moc
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: externy hardisk 03.05.2005 | 16:23
                  peter golis   Návštevník
                  aale nie. lilo sa pozrie na vsetky harddisky ktore pozna linux. a ked je ten na usb uz vytiahnuty tak sa to spadne s krasnou chybou. malo distribucii ma korektny hotplug pre harddisky. teda nevedia ich odpojit a potom to robi problemy. ochranou je prikaz na jeden riadok ktory povie jadru ze disk je odpojeny.