Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150

Sekcia: Hardware a Drivery 25.06.2007 | 17:58
Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
Caute, mam server spominany vyssie a mam na to nainstalovat OpenSUSE 10.2 Linux.. O co mi teraz ide su dva SATA disky.. zaujima ma ci s tym tento Linux dokaze pracovat, ci ich "uvidi" v instalatore atd.. doteraz tam bol Win2k3 srv a tie 2 disky pracovali ako RAID1 (cize sa zrkadlili) a bolo to softwarovo spravene.. Na linuxe by som to tiez tak nejako chcel urobit, ze 1.) vytvorit na prvom disku jednu particiu kde bude system a potom zvysok dalsia particia ktora sa bude mirrorovat na druhy disk..
--alebo--
2.) nastavit priamo na BIOSe servera (ak sa bude dat) RAID1 pole z tych dvoch diskov...
Druhy sposob by bol asi lepsi ale potrebujem vediet ci s tym OpenSuSE10.2 vie robit..
    • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 18:13
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ten raid z biosu je fake-raid, treba pouzit softwarovy RAID. inac je to fajny server :).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 18:53
        Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
        Mno je mi jasne ze to neni skutocny RAID iba nejaky emulovany kedze nemam pole ale dva fyzicke a oddelene SATA disky.. zevraj keby som to zapol v BIOSe tak Linux to bude chapat ako sd0 namiesto hda.. mne ide o to aby to linux rozpoznal a vedel som to na to nainstalovat a potom s tym robit.. to dufam pojde.. kernel tam je tusim 2.6.16.13
        • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 19:32
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          opensuse 10.2 tam ide OK, skusane :). Inac musis zapojit disky od 1 do dosky inac ti ich nenajde... Potom pri instalacii nastavis v YaSTe RAID a vsetko ide ok :).
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 21:43
            Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
            Mno a keby som sa rozhodol nerobit RAID uz v BIOSe ale ze by to bral Linux normalne ako 2 disky a potom cez MDADM po instalacii nasledne nastavil, tak pocas instalacie to budu normalne 2 disky ano? Cize s tym SATA radicom nema problem?
            • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 21:45
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              ano, presne tak som to myslel, spravit raid cez mdadm. V SuSE sa to vytvara pri instalcii za pomoci klikatka (YaSTu), ale je to mdadm. V BIOSe je dobre zakazat ten "HP RAID", ci ako sa to vola (neviem uz, server som uz pol roka nemal v ruke :)).
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 22:02
                Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
                Ok dik, v sobotu idem na to :-)
                • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 25.06.2007 | 22:09
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  vela stastia, potom daj vediet, ci vsetko OK ;) drzim palce
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 26.06.2007 | 18:48
                    Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
                    Dik, potom napisem..

                    btw toto sice priamo s RAIDmi nesuvisi, ale mozno trocha..
                    spravil som si skript, ktory obsahuje nieco ako mount /dev/md0 /RAID . Ako zaistim, aby sa tento skript spustal v runleveli3? (plne inicializovany system, avsak bez GUI) mozem ho dat aj priamo do /etc/init.d/boot.local lenze ten sa spusta uplne najprv tusim este predtym ako nabehne mdadmd (demon pre mdadm). mno a mna zaujima ako mam spravit aby sa moj skript zapinal v urcitom runleveli pri starte systemu...
                    • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 27.06.2007 | 08:49
                      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                      pozri si v /etc/init.d/ ako vyzera nejaky skript (napr. microcode) - strukturou (tj. start/stop/restart casti). Take nieco skus napisat (navrhujem start - mount, stop - umount, restart - stop start). Potom si spravis symlink do /etc/init.d/rc3.d ako SXYskript a KXYskript. S - znamena start a K - stop. XY - je cislo, ktore urcuje poradie v akom sa bude spustat skript. tj. vytvor to asi ako S99skript a K99skript

                      Dufam, ze ti to pomoze
                      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                      • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 27.06.2007 | 16:37
                        Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
                        Okej, ide (nakoniec som to cez YaST2 nastavil aby sa to spustalo, akurat v init.d som si vytvoril ten skript co potrebujem..)
                        Zatial to skusam vsetko na svojom domacom PC (mam multiboot), na ten server to budem nahadzovat pravdepodobne v sobotu, ako som pisal.. potom dam vediet ako to dopadlo.
                        • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 29.06.2007 | 16:29
                          Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
                          hmm este mam otazku.. keby ten RAID nahodou zlyha, resp jeden disk z neho.. povedzme ze mam spraveny raid md0 z particii hda2 a hdb1. No a keby zlyha povedzme hdb tak mozem spravit ze mount /dev/hda2 /RAID a pristupovat k tym datam takto?
                          • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 29.06.2007 | 16:47
                            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                            nie, pristupuje sa potom stale cez /dev/md0, teda pokial ide o MIRRORING = RAID1. RAID0 - ked zlyha jeden disk, tak si v keli :).

                            Vysvetlenie: ked vytvoris RAID1=/dev/md0 nad /dev/sda1 a /dev/sdb1, tak sda1 a sdb1 su naformatovane ako LINUX SW RAID a az /dev/md0 formatujes na nejaky FS (ext3, xfs, reiserfs), preto vzdy pristupujes cez /dev/md0, i ked mas len jeden disk. Ak ti jeden zlyha, tak ho vymenis, das druhy a cez mdadm -a pridas.
                            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                            • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 29.06.2007 | 21:37
                              Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
                              Ok.. zacinam tomu chapat.. cize aj kvoty sa nastavuju priamo na md0 ano?
                              Inak ako mdadm vie, ze ktory disk je "zdrojovy"? tj ked jeden disk zlyha, vymenim ho a pridam do pola, ako si mozem byt isty ze to nezacne synchronizovat opacne, teda ze namiesto skopcenia dat z prveho na druhy nespravi to ze "skopci" ten novy praazdny na ten plny cize ho vymaze?
                              • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 29.06.2007 | 21:41
                                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                                ano :)
                                ak sa nemylim, tak mdadm si pamata, ktory disk tam uz bol a ktory je novy... (toto som fakt neskumal), mne sa to este nikdy za 2 roky nestalo... (tj. vsetko funguje OK a test zlyhania a vymeny disku prebehol uspesne).
                                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 30.06.2007 | 12:52
      Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
      Mno takze mam SCSI/SATA controller ako som uz hovoril, ibaze Linux mi pise ze utilita PartEd s tym nevie robit, resp ze nemozem zmazat existujuce particie.. skusal som aj BootCD s roznymi utilitami na particie ibaze ziadna utilita s tym nevie robit.. treba nieco najprv v BIOSe servera nastavit?
      • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 30.06.2007 | 13:52
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        SCSI alebo SATA? fdisk to nevie zrusit?

        hm skusim pogooglit. Ja som zacinal s prazdnymi diskami
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 30.06.2007 | 15:57
          Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
          Mno podla toho co pise BIOS to vyzera ze SCSI..
          Ale dik uz nemusis, uz som to vyriesil.. cez BIOS som dal na obidva disky format a teraz to uz ide v pohode..
    • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 30.06.2007 | 19:54
      Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
      Takze server uz konecne bezi tak ako ma.. este sa seriem s outlookom lebo nejak prostesuje ale s tym si uz nejako poradim :-)
      • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 30.06.2007 | 22:19
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        ok, to som rad :)
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Instalacia OpenSuSE 10.2 na HP ProLiant ML150 01.07.2007 | 11:55
      Avatar whitewash Ubuntu  Používateľ
      Dik za help, v podstate server je uz kompletne funkcny. Uz staci "len" spravit potrebne upravy na klientoch :-)