ovládač na Intel GMA 945

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.06.2007 | 14:27
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Grafika mi beží na VESA ovládači (asi, pretože pri spúšťaní systému sa objaví na chvíľu v jednom riadku VESA), no viem, že na Intel sú k dispozíciii ovládače. Mali by byť dokonca súčasťou jadra, ale asi niesú, keďže by to potom nebežalo na VESE. Napadlo mi, že možno originálny ovládač by mohol efektívnejšie pracovať s GPU a tak šetriť energiu. Ako teda nainštalovať Intel ovládač na moju grafiku ? Je to samoinštalačný súbor ako to býva vo Windows, alebo niečo komplikovanejšie ako to býva obvyklé v linuxe? Treba sa rýpať v samotnom jadre ?
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 14:30
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      sed -ibackup 's/vesa/i810/' /etc/X11/xorg.conf
      Debian. apt-get into it…
      • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 14:32
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        príkaz to zhltlo pod rootom, nevyhodilo žiadnu chybu, takže uvidíme po reboote, dik
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 22:34
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          reboot sa podaril, ešte keby som vedel nejak zistiť, pod akým ovládačom to práve ide.
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 15:48
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Section "Device"
      	Identifier	"Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller"
      	Driver		"i810"
      	BusID		"PCI:0:2:0"
              VideoRam 	131072
      EndSection
      • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 20:45
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        pekny riadok 'Identifier'
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 22:33
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Presne toto čo si sem napísal som nakopíroval do konzole pod rootom a vyhodilo to obrovské množstvo nezmyselných riadkov.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: ovládač na Intel GMA 945 30.06.2007 | 23:00
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          Identifier -> sem si napis cokolvek (musis to vsak napisat aj do sekcie screen ako Device)
          BusID -> zvacsa sa detekuje spravne sam, pokial nevies, myslim ze lspci -v ti to napise (ja mam 01:00.0 cize 1:0:0)
          VideoRam -> takisto sa zvacsa detekuje spravne, ak vies aku mas velku (v MB), ponasov 1024 (udava sa tam v kB)

          odporucam precitat /var/log/Xorg.log (hlavne si vsimnut WW a EE), potom zistis co treba riesit

          na zistenie ovladaca skus glxinfo (ja tam mam ze "client glx vendor string: ATI")
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: ovládač na Intel GMA 945 01.07.2007 | 21:11
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          To sa nezadáva do konzoly ale treba to mať vo /etc/X11/xorg.conf . Ak tam je niečo také (hlavne driver "i810"), tak je to v poriadku ale ak tam je driver "vesa", tak to ide na vesa. Prepíš to vesa na i810 a je vyriešené.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: ovládač na Intel GMA 945 02.07.2007 | 13:01
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Section "Device"
            Identifier "device1"
            VendorName "Intel Corp."
            BoardName "Intel 945"
            Driver "i810"
            Option "DPMS"
            Option "May_Need_ForceBIOS" "1"
            Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"

            asi to teda beží na driveri a nie na vese
            Ďakujem, že si mi napísal, že je to výpis z konfiguráku a nie príkaz do konzoly - ja všetko čo sem niekto napíše kopírujem do konzoly a počkám čo to spraví. Okrem toho aj keby som vedel, že je to výpis z konfiguráku, tých konfigurákov sú tam desiatky až stovky, takže systematickým výberom nájsť ten pravý by mi dalo poriadne zabrať. Niektorí si tu na fóre myslia, že každý vie čo kde hľadať. Napríklad niekedy neviem rozlíšiť príkaz od výpisu z konzoly, alebo od obsahu konfiguráku.
            ešteraz dik
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>