DEBIAN

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.07.2007 | 12:44
schyzofrenik   Návštevník
Zdravím, chcem sa opýtať na debain, že pre koho je určený ??
som začínajúci linuxák a mám x/k/ubuntu a neviem či je debian vhodný a či sa mi oplatí naň prejsť (preinštalovať a znovunastavovať všetko)
teda či nie je priveľmi náročný ako napr GENTOO či ARCH -take nechcem. alebo či nie je to iste ako ubuntu iba v modrom (podobne ako PClinuxOS)
a chcem vedieť či ho môžem odporučiť ja uplným začiatočnikom, mne sa moje ubuntu na uvod zdalo pomerne príjemné a nie velmi náročné (aj ked ziadny linux zo začiatku nie je lahky)
prípadne kedy je vhodny čas prejsť na debian (ak patrí k náročnejším)

zaujima ma debian lebo pokiľ viem tak moje x/k/ubuntu je na ňom založené

dakujem za obšírne názory
    • Re: DEBIAN 04.07.2007 | 12:50
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      dosť zaujimave aj mňa by to zaujimalo ale pokial viem tak debian patri medzi pokrocilejsie a narocnejsi distra a asi nebude vhodny pre zaciatocnikov

      a raz ked budem velky mozno aj ja prejdem na debian (mozno uz coskoro ked mojimi pokusmi znefunkcim ubuntu)

      myslim ze debian bude dost podobny ubuntu aspon v apt-get urcite :=!
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: DEBIAN 04.07.2007 | 12:50
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      je velmi podobne ubuntu, ale je to proste debian. pouzivaju ho skor skusenejsi. ja by som to odporucil cloveku, ktory konecne prestava rozoznavat rozdiely medzi distribuciami a dokaze si samostatne poradit. inac je to najelegantnejsie a najjednoduchsie distro.
      Debian. apt-get into it…
    • Re: DEBIAN 04.07.2007 | 13:08
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      no tak sa skusim vyjadrit...

      som ubuntak... ak mam povedat "ktory linux je najlepsi" tak to bude zlozite... ale tak hned za *ubuntu by som dal z mojho pohladu debian. ubuntu je vlastne zjednoduseny debian, takze ma oproti nemu vyhody, ale aj nevyhody...

      ak si dobry v ubuntu, tak debian pochopis... ak si dobry v debiane, tak pochopis ubuntu...

      farbickovanie si mozes zmenit sam a ako len chces :)

      uplnym zaciatocnikom myslim ze skor bude nieco hovorit ubuntu... uz preto, ze zaciatocnikov pre ubuntu je viac, a ze je pre nich robeny moj manual na ubuntu.kayle.sk :D

      este taky dost pre zaciatocnikov podstatny rozdiel... debian nema graficky instalator porovnanelny s ubuntu... ak si ale niekedy instaloval ubuntu v textovom rezime (cez ubuntu DVD alebo cez alternate CD), tak to je to iste ako instalacia debianu :)
    • Re: DEBIAN 04.07.2007 | 14:23
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Ja by som povedal, že pre úplných začiatočníkov je jednou z najvhodnejších distribúcií Linux Mint. *Ubuntu je na trochu vyššej úrovni. čo sa týka Debianu, raz tu zaznel niekde názor, že najnovšia verzia Debianu je vlastne dosť podobná (avšak predsa len trochu iná) a user-friendly takmer taká ako *Ubuntu Dapper Drake, akurát Debian je viac odladený...
    • Re: DEBIAN 04.07.2007 | 14:50
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      Ubuntu - je stare africké slovo a znamená - neumím nekonfigurovat debian :D

      P.S. je to myslene pre totalnych zaciatocnikov. Debian je GOOD. Odporucam prejst ak sa ti zda ze v Ubuntu uz vsetko poznas. Zivot je zmena.