frekvencia obnovovania

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.07.2007 | 01:10
adam   Návštevník
POtreboval by som zvacsit frekvenciu obnovovania. Pri rozliseni 1280 X 1024 mam na vyber maximalne 55 Hz. Potrebujem viac. Skusil som ist do xorg.conf ale tam v sekcii monitor mam iba toto.

Section "Monitor"
Identifier "Philips 170S"
Option "DPMS"
EndSection
    • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 01:23
      ---   Návštevník
      frekvenciu ma na starosti grafika , aku mas?
      • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 01:24
        adam   Návštevník
        nvidia, aj som povolil drivery
        • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 01:27
          ---   Návštevník
          povolil znamena nainstaloval?
          • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 01:28
            ADAM   Návštevník
            hej hej :)
    • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 01:40
      WlaSaTy   Návštevník
      Pokiaľ máš ten LCD monitor napojený cez DVI, tak si zober stopky + pravítko a skús zmerať za koľko prebehne elektrónový lúč po celom monitore pri danom rozlíšení. Potom sa ozvi.
      • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 02:07
        adam   Návštevník
        dik za radu, fakt si to vazim
        • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 03:03
          WlaSaTy   Návštevník
          Nemáš začo,
          LCD monitor dokáže prijímať VGA signál aj cez DVI ale on ho spracuje na zobrazenie ktoré je odlišné a tým pádom nezobrazuje ani riadkovú a ani snímkovú frekvenciu. Teda pokiaľ nenastal prielom v kvantovej fyzike. Skús si prepočítať ako rýchlo by sa museli zapínať a vypínať jednotlivé body (zľava doprava a po riadkoch zhora dole) a zistíš že takú latenciu na LCD nedosiahneš. Nehovoriac o tom že keby si ju dosiahol, tak takýmto zastaralým spôsobom obraz len znehodnotíš.

          pre bližšie info odporúčam modeline howto a špeciálne text na danej stránke ohľadne LCD.

          ale ak už chceš prijímať vyššiu frekvenciu do monitora (bez ohladu na to čo ten monitor zobrazí), tak si skontroluj ovládač pre grafiku, ddc kanál (hoci aj z logu z xwindows) a konfigurák pre xwindows či tam máš všetky zbytočnosti.
          • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 12:23
            adam   Návštevník
            Ufff, no oki. A nemohol by mi este niekto letmo popisat ako to porobim vsetko? Fakt akoze, ubuntu mam dva dni. Studoval som co sa dalo, ale aj tak proste nemam sajn ako to spravit :(
            • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 13:49
              WlaSaTy   Návštevník
              nijak, to na čo si sa pýtal je zbytočné.

              zlepšenie obrazu na LCD sa deje pomocou kalibrácie nejakým tlačítkom, najlepšie ak máš k dispozícii testovací obraz (podobne ako monoskop v telke) pomocou ktorého sa dokáže nakalibrovať elektronika v monitore. Týmto spôsobom sa však nakalibruje len ostrosť zobrazovania ktorá sa dá doladiť v nastaveniach zobrazenia písma (niekde v menu, nastavenia, zobrazenie písiem) ale ohľadne kalibrácie farieb je potrebných viac krokov (nájsť program napríklad monica) a dobré oči alebo kúpiť či požičať krabičku ktorá vráti histogram na rekalibráciu farebného systému.

              • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 20:12
                xxxx   Návštevník
                ...najlepšie ak máš k dispozícii testovací obraz...

                je nejaky preferovany/specificky? vedel by si odporucit? alebo sa da pouzit cokolvek s primeranou strukturou?
                (nie je to akutne, len ak sa Ti chce...) :o) dik...

                k monice - nema nove kde default v kontrol centre nejaky podobny kalibrovaci nastroj (na otestoavnie/nastavenie gammy, ...)?
                • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 20:18
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :je nejaky preferovany/specificky?

                  niečo o tom vyšlo na internete, myslím že som kdesi videl nejaké PNG ktoré zobrazovalo presnú matricu bodov tak ako ju mal zobraziť daný monitor.

                  :k monice - nema nove kde default v kontrol centre nejaky podobny kalibrovaci nastroj

                  neviem, akosi nemám prečo inštalovať KDE a samozrejme som ten program uviedol ako príklad.
                  • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 20:23
                    xxxx   Návštevník
                    ok, vdaka...
                  • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 20:38
                    xxxx   Návštevník
                    poznamka k monice bola recnicka otazka... aby niekto netahal z webu, co ma doma... :o)
      • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 12:30
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Hmm, mne po LCD monitore nebeha elektrónovy lúč ;)

        Čo sa týka LCD zlý obraz môže byť spôsobený zlým nastavením, nie frekvenciou. Ak je monitor pripojený cez VGA odporúčam stlačiť magické tlačítko Auto
        • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 12:32
          adam   Návštevník
          No to som uz robil, ale nepomohlo. Proste to mam stale nejake neostre. A pamatam sa ze vo Windowse, som to vyriesil tym, ze som nastavil vsetko podla odporucani vyrobcu, to jest 1280 X 1024 pri 60 Hz.
          • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 12:36
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            No mne to frčí nádherne pri 50Hz v gentoo na X, 60Hz na konzole, 72Hz v mandrive na X a 55Hz v konzole. Pripájam cez VGA. Všetko na rozlíšení 1280x1024 (aj konzola).

            Nie je náhodou v X iné rozlíšenie než 1280x1024 (silne pochybujem, ale pre istotu pýtam).
          • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 12:38
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Jaj ešte ma napadol taký prigramík xvidtune, odporúčam vyskúšať ...

            Prípadne lcdtest, zapnúť dots, biele, tlačítkom - zmenšiť na minimum a potom stlačiť auto (niektorým monitorom to pomôže ... )
            • Re: frekvencia obnovovania 13.07.2007 | 19:22
              qw11   Návštevník
              Uprav svoj xorg.conf takto

              Section "Monitor"
              Identifier "Philips 170S"
              Option "DPMS"
              HorizSync 30 - 83 kHz
              VertRefresh 56 - 76 Hz
              EndSection