ubuntu vs. debian

Sekcia: Ostatné 18.07.2007 | 10:30
sam12   Návštevník
Ahoj,

mam nestandardny problem. Na notebooku mam nainstalovane Ubuntu 7.10(2.6.20-16-386) a vcera som si doinstaloval Debian 4.0(2.6.18-4-686). Na debiane mam fs: reiser a Ubuntu je ext3. Da sa nejakym sposobom prepojit dva systemy, ako sa to zvykne robit s windowsom? chcem si stiahnut data z ubuntu a potom vsetky jej particie priradit k debianu. Disk s particiami ubuntu sa mi zobrazuje v pocitaci ale ked si ho chcem otvorit tak dostanem nasledovnu hlasku:
libhal-storage.c 1401: info: called libhal_free_dbus_error but dbuserror was not set. process 3081: application must not close shared connections - see dbus_connection_close() docs. this is a bug in the application. error: device /dev/hdc1 is not removable error: could not execute pmount
    • Re: ubuntu vs. debian 18.07.2007 | 10:43
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Prepojiť 2 fs? Asi myslíš pripojiť 2 fs súčasne a to je bez problémov možné. Súborové systémy sa pripájajú príkazom mount.
    • Re: ubuntu vs. debian 18.07.2007 | 11:02
      Avatar srigi   Používateľ
      Pastni sem vypis fdisk /dev/hda -l s kratkym popisom co je kde (a s akym FS typom) a uz nebude problem poradit. Samozrejme /dev/hda nahrad za device adekvatne tvojmu usporiadaniu systemu.
      • Re: ubuntu vs. debian 18.07.2007 | 13:25
        sam12   Návštevník
        oasis:/home/vass# fdisk /dev/hdc -l

        Disk /dev/hdc: 60.0 GB, 60011642880 bytes
        255 heads, 63 sectors/track, 7296 cylinders
        Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

        Device Boot Start End Blocks Id System
        /dev/hdc1 1 3647 29294496 83 Linux
        /dev/hdc2 4621 7296 21494970 5 Extended
        /dev/hdc3 * 3648 4620 7815622+ 83 Linux
        /dev/hdc5 7157 7296 1124518+ 82 Linux swap / Solaris
        /dev/hdc6 4621 4742 979902 82 Linux swap / Solaris
        /dev/hdc7 4743 7156 19390423+ 83 Linux

        Partition table entries are not in disk order


        1,2,5 su fs ubuntu, 6,7,3 su debian particie - /home su 7 a 1
        • Re: ubuntu vs. debian 20.07.2007 | 21:24
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Prečo máš na home 2 partície? Nebolo by jednoduchšie mať na home jednu partíciu? Len treba mať potom iných užívateľov v debiane a ubuntu. Ja som to tak mám. Mám Ubuntu a tam užívateľa mayo. Potom mám MintLinux a tam užívateľa mayoo. V priečinku /home/mayoo som vytvoril odkaz Documents na /home/mayo/Documents. A tým pádom mám rovnaký priečinok pre dokumenty v oboch OS. Tak isto som spravil odkaz aj pre operu a gaim. Takže nemusím nič nastavovať. Mám všetko čo mi treba v oboch OS naraz
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: ubuntu vs. debian 20.07.2007 | 21:24
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Prečo máš na home 2 partície? Nebolo by jednoduchšie mať na home jednu partíciu? Len treba mať potom iných užívateľov v debiane a ubuntu. Ja som to tak mám. Mám Ubuntu a tam užívateľa mayo. Potom mám MintLinux a tam užívateľa mayoo. V priečinku /home/mayoo som vytvoril odkaz Documents na /home/mayo/Documents. A tým pádom mám rovnaký priečinok pre dokumenty v oboch OS. Tak isto som spravil odkaz aj pre operu a gaim. Takže nemusím nič nastavovať. Mám všetko čo mi treba v oboch OS naraz
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: ubuntu vs. debian 20.07.2007 | 22:35
            WlaSaTy   Návštevník
            :Nebolo by jednoduchšie mať na home jednu partíciu?
            občas je vhodnejšie mať pre každú distribúciu-verziu zvlášť home partíciu, konfiguráky sú sviňa. ale napríklad dáta typu ~/dokumenty ktoré budú zlinkované na zdielaný disk, s tým sa nedá nesúhlasiť.
            • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 00:03
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Konfiguráky nepoužívam tie isté. To by bol riadny problém. Používam akurát rovnaký konfigurák pre operu, gaim, skype a dosť. Ostatné mám pre obe distribúcie rovnaké. Zdá sa mi zbytočné deliť priestor diku pre home medzi 2 partície (zbytočné plytvanie priestorom)
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 00:35
                WlaSaTy   Návštevník
                áno a v tom je to. konfiguráky sú v súboroch vyhovujúcich maske ~/.?* a tým pádom je pri rôznych verziách programov v rôznych distribúciách občasný problém zdieľania konfigurácie pre zjednotený home. problém vyplývajúci z rôznych verzií konfiguráku pre program sa hľadá veľmi ťažko i keď sa vyskytuje veľmi zriedka. .
                • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 00:59
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Preto mám v každej distribúcii iné meno užívateľa. To znamená, konfiguráky na dvoch miestach.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 02:05
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Je to dobry napad. mp3, filmy, dowloady spolocne, konfiguracia prostredia oddelene.

                    Ja som sa uz takto ojetrtkabatil, kde som mal spolocne Gnome v Archu a Ubuntu. Po nainstalovani Ubuntu, uz Arch nebootoval do grafiky.

                    Tvoj napad mi pomoze, mat zase 2 distrbucie vedla seba tak aby sa nehryzli.
    • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 03:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      2 distribucie... ma nieco napadlo...

      situacia: disk rozdeleny na 4 casti, a chcel by som dat dva linuxy...
      jeden ako spolocny swap - to je bez problemov
      dva disky na kazdy OS
      a jeden zvysny disk pripojit ako /home/stano/data

      takze potom by boli vsetky veci 1. distra na jednom disku, vsetky veci z druheho distra (aj home priecinok) na druhom disku... takze 2x home... a na dalsiom disku by bol priecinok /home/stano/data, kde by mohli byt veci moje osobne - hudba, filmy atd atd atd...

      je to takto mozne?
      • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 05:17
        --   Návštevník
        k niecomu takemu som dospel aj ja
        • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 15:14
          WlaSaTy   Návštevník
          no pokiaľ je to viac užívateľský stroj, tak by som to riešil mierne inak.
          dátový disk do napríklad /mnt/data, v nom pre každého jedného privilegovaného užívateľa podadresár na ktorý bude ukazovať link z ~/. no a v prípade viac členenej komunity, aj skupinové adresáre.

          takýto setup sme používali už v minulom storočí, veď rovnica jeden počítač rovná sa jeden užívateľ platí len pri zastaralých jednoužívateľských OS ktoré už vyhynuli.
          • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 15:31
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            no tak linux vychadza vlastne z unixu, a tam bola bezna vec v tych casoch riesenie vykonny pc + terminaly...
          • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 16:33
            --   Návštevník
            na svojom osobnom pocitaci mam konto iba ja takze mne to je jedno ale tvoje riesenie je asi najlepsie :-)
            • Re: ubuntu vs. debian 21.07.2007 | 17:56
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj dva mínusy,
              riešenie ktoré som opísal nie je moje a ani najlepšie ale mne vyhovovalo už v minulom tisícročí. Tvoji kamaráti triuhorky by spomenuli aj niečo o kryptovaných homedirs (nemýliť si s kryptovaným diskom /home) ktoré sa pripoja automaticky pri logine pomocou užívateľskej autorizácie ale to je už o inej časti rozdvojenia osobnosti a nesúvisí s otázkou. :-)
              • Re: ubuntu vs. debian 24.07.2007 | 12:48
                sam12   Návštevník
                chápem o čom je konverzácia ale jak to je keď FS jeden je reiser a druhy ext3
                • Re: ubuntu vs. debian 24.07.2007 | 20:32
                  --   Návštevník
                  v podstate ta vobec nemusi zaujimat ci su na obidvoch particiach rovnake alebo rozdielne suborove systemy - nie je tam ziadne obmedzenie
              • Re: ubuntu vs. debian 24.07.2007 | 20:18
                --   Návštevník
                ja som pri prvej instalacii linuxu asi si nevybral prave najidealnejsi sposob a odvtedy sa mi to nechcelo menit. ale planujem prejst na to "tvoje" (= tebou spomenute riesenie). tymto prispevkom si ma k tomu priam "dokopal", vdaka :-)

                ps. nie dva minusy ale dve pomlcky (trocha blbo sa to pise :-), pripadne jedna pomlcka v latex-u :-)