internet

Sekcia: Konfigurácia 02.08.2007 | 08:02
Robo   Návštevník
Mam Mandrila One KDE 3.5 nainstalovanu s live cd a napriek tomu, ze som nastavyl vsetko: IP adresu masku siete aj branu nejde my pripojenie na internet.Viete mi poradit co s tym? Mam ho od vcera takze nemam ani sajnu co s tym treba este urobit aby sa to rozbehlo. Som zvyknuty na Windows a tak som s toho blby.
    • Re: internet 02.08.2007 | 08:15
      Avatar partizan Arch  Používateľ
      pokial nemas IP od dhcp (sluzby ktora automaticky pridely IP a dalsie udaje) tak ti treba pridat IP adresy DNS nameserverov (pripadne ked ju nevies skus zadat IP brany - obcas je dns serverom samotna brana). V mandrive by si mal mat "klikatka" kde si to pridas, pripadne pod root-om edituj subor (spustis kdesu kwrite a nasledne otvoris subor) /etc/resolv.conf a pridaj donho nameservery v tvare:

      nameserver 123.456.78.90
      nameserver 90.87.654.321

      Arch & Metal
      • Re: internet 02.08.2007 | 15:26
        Robo   Návštevník
        Ked sa chcem prihlasit ako root vypise mi ze superuzivatel nieje dovoleny. Kde sa to povoluje?
        • Re: internet 02.08.2007 | 16:05
          ff   Návštevník
          mas k tomu nejaky vazny dvod, ze sa chces logovat ako root? Ked asi zacinas s linuxom ,tak si zvykni na to ze su aj ine moznosti ako spravovat linux ako root. Neviem ci aj mandriva ma zablokovany root ucet ,ale v ubuntu je to normalne ,ze po nainstalovani nemas ani vytvoreny root ucet, lebo je zbytocny.
          Takze prva moznost je stlacit ALT+F2 a vlozit tam napriklad prikaz kdesu kwrite /etc/resolv.conf .Toto otvori program kwrite , a subor /etc/resolv.conf ako root.
          Dalsia moznost je otvorit konzolu (prikazovy riadok) a vlozit tam prikaz su (vypyta si to heslo roota) a mas "kontrolu nad systemom ako root (samozrejme len v konzole). Takze ked si spustis napr. mc (midnight commander) , mozes menit nastavenia , zapisovat aj do systemovych suborov ,kopirovat atd.
          Moznosti teda su ,len ich vyuzit. Prihlasit sa do systemu ako root je zlozvyk z windowsu a v linuxe ma elegantnu nahradu.
          • Re: internet 02.08.2007 | 17:09
            Robo   Návštevník
            Dopisal som IP,DNS aj masku siete vsade kam sa dalo a ajtak mi siet nespusti. Pri bootovani mi vypise network connection failed. Co s tym este treba urobit?
            • Re: internet 02.08.2007 | 17:34
              ---   Návštevník
              mandriva ma nejaky ten control center , robil si to cez to?
              • Re: internet 02.08.2007 | 17:43
                Robo   Návštevník
                Ano, je to nieco ako control panel vo windowse. Tam som to nastavoval.
    • Re: internet 02.08.2007 | 23:21
      Avatar Tomáš Mandriva 2007.1 Spring  Používateľ
      máš router, alebo modem?

      inak mandriva účet root má, síce neviem ako One
      aký prehliadač máš a používaš?
      nechcem dýchací prístroj s windowsom
      • Re: internet 02.08.2007 | 23:41
        Robo   Návštevník
        Mam router.

        A nemam problem s prehliadacom ale s tym ,ze sa nechce pripojit do siete. Mam dual boot a vo windowse mi siet v pohode bezi.
    • Re: internet 02.08.2007 | 23:33
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      a co tak pouzit prikazovy riadok :))

      a roota sudo su

      su - atd.

      ifconfig eth0 x.x.x.x netmask x.x.x.x up

      route add default gw x.x.x.x

      echo "nameserver x.x.x.x" >> /etc/resolv.conf

      ale to je zaklad take veci by sa tu nemali ani riesit
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: internet 02.08.2007 | 23:48
        Robo   Návštevník
        Ako som napisal som v Linuxe novy a vobec sa v nom nevyznam. Pre teba to je mozno uplna malickost ale ja na to cumim ako pako a neviem co s tym mam robit.
        • Re: internet 03.08.2007 | 00:39
          Avatar Tomáš Mandriva 2007.1 Spring  Používateľ
          napis nastavenia, co mas
          uved poskytovatela sluzby
          pozri sa do resolv.conf a napis co tam mas
          napis ip, branu (gw), masku (netmask) co si zadal a dns poskytovatela,
          skus. pretoze bez udajov sa nebude dat nieco robit
          nechcem dýchací prístroj s windowsom
          • Re: internet 03.08.2007 | 03:50
            Robo   Návštevník
            Ked otvorim resolv.conf tak tam je upozornenie, ze tam nemam nic dopisovat lebo to ajtak prepise.
            • Re: internet 03.08.2007 | 06:47
              petertomasy   Návštevník
              Riaď sa tým , čo ti píše lime, možno trochu upresniť : su -(potom heslo roota)

              ifconfig eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 up (enter)

              route add default gw 192.168.0.1(enter)

              Tie čísla sú informatívne, dopíš svoje. Viac polopatisicky to už asi neide. Príkazový riadok je mocný nástroj linuxu, nauč sa ho používať, ušetríš čas aj nervy. So sieťou súvisia príkazy: ping a traceroute. Naštuduj ich , pomôžu ti pri prípadných problémoch otestovať sieť.
              • Re: internet 03.08.2007 | 07:52
                Robo   Návštevník
                Dakujem vsetkym za rady. Tento odkaz uz pisem z Linuxu. Ten posledny polopatisticky prispevok mi velmi pomohol.