Ubuntu LTS

Sekcia: Ostatné 02.08.2007 | 12:01
Ivan   Návštevník
Zdravim,

som Ubuntu novacik a mam otazku ohladom Ubuntu Long Term Support: pozeram, ze Ubuntu 8.04 LTS je planovane na rok 2008, zatial co verzia 6.06 je z roku 2006. To znamena, ze od jedneho release k druhemu ubehnu cca 2 roky.

Takze ak tomu spravne rozumiem, verzia LTS je, co sa tyka aktualnosti softwaru, porovnatelna s Debianom, kedze v jeho pripade tiez trva riadne dlho, kym vyjde release?

Ivan
    • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 13:23
      qw11   Návštevník
      Nie som si celkom isty ale tusim uz verzia co pride na jesen 7.10 by mala mat dlhodobu podporu. Ovsem nemozem to potvrdit na 100% nedari sa mi nic vygooglit.
      • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 14:42
        Avatar srigi   Používateľ
        nie nie, dalsia LTS ma byt prave 8.04
    • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 15:50
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Aktuálnosť softvéru na inštalačnom CD/DVD je z doby, kedy bola vydaná daná verzia LTS, avšak stačí po inštalácii systém cez internet zaktualizovať a je k dispozícii aj aktuálny softvér a iné nové programy a pod. sú k dispozícii pre doinštalovanie.
      • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 16:31
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        to by potom nemalo velky zmysel vydavat LTS :D
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 17:20
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          nemal som na mysli upgrade systému, iba aktualizáciu balíkov
          • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 17:51
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            no, ked si v ubuntu pod long term support predstavuju upgrade balikov (zmena verzie JE upgrade)...
            Debian. apt-get into it…
        • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 17:21
          Avatar srigi   Používateľ
          To je tiez pravda. Napr. v Ubuntu 6.10 LTS je Gnome tusim vo verzii 2.16
          A sys-updatom sa tento neupdatuje na aktualny 2.19
          • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 17:21
            Avatar srigi   Používateľ
            Heh, teda vo verzii Ubuntu 6.06 LTS.
    • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 16:34
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      skusim tak rozumne povysvetlovat...

      kazda verzia ubuntu ma plnu podporu po 18 mesiacov, a specialne LTS verzie maju podporu predlzenu. Ak si zaciatocnik, tak tahaj vzdy tu najnovsiu verziu, a kasli na to ci je LTS alebo nie. najnovsie je Feisty, potom Gutsy...

      ked pride 8.04 LTS, tak to budem pouzivat. Ked vsak pride 8.10, tak v momente presedlavam...
      • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 17:28
        Avatar 13th. Mandriva 2008  Používateľ
        Nieje to celkom spravne. Kazde vydanie OS ma vyssie naroky na HW. Ak by som mal starsi pocitac, tak by som nan dal skor 6.06 LTS, ako 7.04. Mal by som system menej narocny na HW, a s dokonale dlhou podporou bez rizika ze sa nieco pokasle pri upgrade.
        • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 19:45
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          vyssie naroky? ani nie... skor by som povedal ze nizsie aj ked to znie zvlastne... kedze kod je stale viac a viac "vytrenovany"...

          na starsi pc hodis najnovie Xubuntu a mas to...
    • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 23:26
      Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
      V LTS nejde o to, ze sa teraz 2 roky nebudu aktualizovat balicky.
      Aktualizovat mozes ako ktorykolvek iny Ubuntu release, akurat ze repozitare pre tento release budu fungovat dlhsie (3 roky desktop, 5 rokov server edition namiesto obycajnych 18 mesiacov) a komercna podpora pre tento release takisto bude frcat dlhsie.
      Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
      • Re: Ubuntu LTS 02.08.2007 | 23:34
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ale oni sa nebudu aktualizovat, len zaplatovat. a ked nie, tak niekde robis chybu, sudruh
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 02:25
          --   Návštevník
          treba to vysvetlit:

          lts (dlhodoba podpora) znamena ze v dapperi bude stale iba gnome 2.16 (rovnako je to so vsetkymi balikmi!) a na tento sa vydavaju pocas doby 3, resp. 5 rokov bezpecnostne aktualizacie. bezpecnostne aktualizacie neznammenaju ze sa zvysi verzia gnome na gnome 2.20... ale ze sa zaplataju bezpecnostne diery ale gnome tam stale zostane vo verzii 2.16! teda pocas 3, resp. 5 rokov sa vobec nemusis starat o prechod na nove verzie programov a s tym spojene problemy. budes mat prostredie ktore sa nebude menit kazdych 6 mesiacov ale az po 3 rokoch. cenou za to je to ze tvoj softver nebude vzdy najaktualnejsi. pouzivatelia ktori chcu mat pokial mozno najaktualnejsi softver budu asi menit verziu kazdych 6 mesiacov ako stano - to je sloboda vyberu:-)
          • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 12:10
            Ivan   Návštevník
            Moje zavery su rovnake.

            Presne z tohto dovodu som porovnaval Ubuntu LTS s Debianom, teda som mal konkretne na mysli Debian Stable (cize momentalne Etch): Tak ako sa po dlhu dobu nezmeni verzia balikov v Ubuntu LTS, tak sa dlho nezmeni ani v Debian Stable, az kym nepride na rad dalsi release (cize Lenny). Takze Ubuntu LTS ma v tomto pripade s Debianom spolocneho menovatela.

            Cca 1.5 roka mam Debian a uvazujem o prechode na Ubuntu. Upgradovat kazdych 6 mesiacov sa mi velmi nechce, preto som uvazoval o verzii LTS. Ale kedze v nej tiez po cele obdobie dochadza iba k bezpecnostnym aktualizaciam a verzie balikov sa nemenia, potom je to v podstate to iste ako Debian Stable a preto sa mi prechod zrejme nevyplati.

            • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 12:17
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              kusok mimo diskusie...

              ale stiahol som debian 4.0. ake repozitare tam mozem nahodit? mozem z toho urobit debian ustable alebo testing ked to nainstalujem?
              • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 19:57
                --   Návštevník
                ak mas prave stable etcha tak mozes si v nom pokojne nastavit repozitare z debian testing (etch), resp unstable! (sid) ale pamataj ze bude musiet urobit aptitude update a aptitude dist-upgrade.
            • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 12:22
              Avatar srigi   Používateľ
              Riesenim je distro s rolling updates.

              Vzdy aktualny, ziadne preinstalacie.
              • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 13:03
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 13:12
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  debian testing
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Ubuntu LTS 03.08.2007 | 15:39
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Gentoo, Arch, Frugalware
                • Re: Ubuntu LTS 27.10.2007 | 05:50
                  Ivan   Návštevník
                  Vyborny rolling update je tiez Sourcemage(http://www.sourcemage.org/) ma vyhodu oproti gentoo, archu jednu a to ze ma stable vetvu a je teda najvhodnejsi spomedzi rolling distier i na server.

                  Aj Crux nie je na zahodenie je to taky stabilnejsi, ale s menej balickami archlinux. Vlastne z neho i archlinux vychadza.

                  Dalsi rolling je pclinuxOS, ale len na desktop.
                  • Re: Ubuntu LTS 27.10.2007 | 13:29
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :ma vyhodu oproti gentoo, archu jednu a to ze ma stable vetvu a je teda najvhodnejsi spomedzi rolling distier i na server.

                    LOL, takže napríklad hodnoty PPC a ~PPC premennej ARCH v Gentoo neurčujú či sa jedná o stable alebo testing pre PowerPC. A do vhodnosti nasadenia na server sa nezarátava napríklad enterprise verzia (debianisti odpustia ale medzi support a self support je rozdiel).

                    Inak ako si s tou distribúciou spokojný z dlhodobého hľadiska (tak dva, tri roky používania)?
                    • Re: Ubuntu LTS 27.10.2007 | 13:36
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      odpustia, odpustia... debianisti totiz vedia co to znamena -- it has been said that enterprise is a marketing buzzword which means "big, expensive, complex, and so full of bugs that you require a support contract to keep it running"
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Ubuntu LTS 27.10.2007 | 15:39
                        WlaSaTy   Návštevník
                        a nesmieme zabudnúť na to že sa k tomu predáva aj predražená podpora, ale aspoň je potom na koho zviesť výpadok. no a to je základný dôvod neexistencie podpory v redmonde, takú fúru chýb si nik nevezme na ramená.