Ake distro?

Sekcia: Ostatné 09.05.2005 | 12:28
Tomas   Návštevník
Zdravim vsetkych Viete mi poradit nejaku distribuciu Linuxu, ktora je na jednom CD a je mozne je instalovat aj na disk. Mala by to byt instalacia pre desktop a obsahovat Internetovy prehliadac, firewall ... Najlepsie riesenie by bolo cez porty nieco ako *BSD alebo Gentoo Linux. Gentoo je fajn ale treba kompilovat zdrojaky a to je na desktop podla mna zbytocne. Myslim, ze obsahuje zakladnu binarnu instalaciu, ale system portov je iba pre zdrojaky :-( Existuje nieco co hladam... Poradte Dakujem za kazdu reakciu Tomas
    • Re: Ake distro? 06.05.2005 | 22:43
      Peter S.   Návštevník
      No to vyzerá na live CD ktoré by si nainštaloval na disk.... Pokiaľ to ma byť na jednom CD a podmienka je iba prehliadač a firewall (to hádam splňajú všetky distribúcie, okrem superšpecializovaných), tak skutočne ti to live bude stačiť. Teda skús Danix. Inak s tými portami mi to nie je jasné? To akože nejaký balíčkovací systém ti nevyhovuje? Vzhľadom na tvoje nízke nároky sa toho nemusíš obávať, si myslím.
      • Re: Re: Ake distro? 06.05.2005 | 22:54
        Tomas   Návštevník
        Ide o to, ze z toho CD chcem instalovat iba zaklad + desktop + firewall + nejake potrebne nastroje a zvysok ak bude potrebne by som stiahol z Internetu. U live-CD je problem, pri odkladani udajov na disk,preto uprednostnim klasicku instalaciu. Porty maju velku vyhodu napriklad pri upgrade, nemusis saskovat s balickami a riesit zavislosti :-)
        • Re: Re: Re: Ake distro? 07.05.2005 | 00:53
          d   Návštevník
          no ak ti vadia balicky, tak skus radsej to PCBSD, ma graficku instalaciu a je snad najviac user friendly BSD system.
        • Re: Re: Re: Ake distro? 07.05.2005 | 02:18
          Avatar juice Arch Linux  Používateľ
          tak potom archlinux (archlinux.org) je to, co podla mna hladas :) system balickov sa v mnohom sa podoba bsd portom, samozrejme ide o binarne balicky (lahka instalacia zo siete aj so zavislostami), ale aj sa lahko vytvaraju/kompiluju nove balicky, je tam strom build skriptov (ako v ports) taktiez instalacia bude splnat tvoje poziadavky, stiahnes si male iso len s base balickami a neskor zo siete pohodlne doinstalujes len to co potrebujes a najlepsia vec je to, ze archlinux sa snazi dodrziavat princip co najvacsej jednoduchosti (KISS - keep it stupid simple), teda ziadne graficke instalatory ci konfiguratory a ine zbytocnosti, ziaden bordel v /etc, ci vo filesysteme, jednoduchy init system atd., proste nic zbytocne co by mohlo byt naviac alebo spomalovalo system archlinux je aj pekne vykonna a svizna distribucia, je optimalizovana na i686 (co je, priznavam, obcas aj nevyhoda ked to chces dat na starsi komp, ale existuje aj i585 port), nemusis sa bat ani malej podpory, existuje uz velmi vela balickov a aj komunita je slusna myslim ze vdaka svojim vlastnostiam, ako su prepracovany balickovaci system a dodrziavanie principu jednoduchosti to moze byt velmi dobra volba pre teba, najma ak si uz skusenejsi pouzivatel, ktory sa neboji prikazoveho riadku. ja som s archom spokojny uz niekolko rokov
        • Re: Re: Re: Ake distro? 07.05.2005 | 13:47
          Peter S.   Návštevník
          no ja nevidim velky rozdiel medzi gentoo a balickovymi distribuciami, technicky je to to isté (takmer), das si nainstalovat jeden program a system automaticky nainstaluje x ďalších programov (balickov), ktoré sú potrebné kvôli závislostiam. V obidvoch prípadoch je dôležité ako kvalitne su v danej distribúcii naprogramované závislosti. V gentoo je to skutočne urobené veľmi dobre, zatiaľ som nenarazil na žiaden problém. I keď z principu je gentoo blbuvzdornejšie v tomto smere. To liveCD som myslel nainštalovať na disk, pre laika (nemierim tým konkrétne na teba) je to dobré riešenie, za predpokladu, že si systém nechce ďalej rozširovať. Ja mám takto nainštalovaný DANIX - ako záchranný/rezervný systém. Inak som niekde čital, že je možné si takto nainštalovať SUSE 9,3 (?), teda stiahneš si nejaký minimálny systém (pravdepodobne bez X-iek) a zvyšok inštaluješ cez sieť. A tento týždeň bola dosť pozitívna recenzia na toto SUSE na zive.cz, odhliadnúc od niektorých názorov autora.
    • Re: Ake distro? 06.05.2005 | 20:10
      d   Návštevník
      existuje distrowatch.com pozri sa tam, momentalne vyzera celkom fajn PCBSD/ubuntu skus pozri a uvidis sam
    • Re: Ake distro? 06.05.2005 | 20:52
      Toudy   Návštevník
      Tak tak.. Ja bezim na Gentoo, ale chcel by som uz Ubuntu vyskusat.. To by sa ti asi pacilo lebo instalujes binarne balicky a nemusis kompilovat.. Ale ak by si chcel Gentoo tak najskor skus VidaLinux.. Drzim palce..
      • Re: Re: Ake distro? 06.05.2005 | 22:45
        Tomas   Návštevník
        Vdaka za radu :-) Ubuntu vyzera super
    • Re: Ake distro? 09.05.2005 | 12:28
      skunkfreak   Návštevník
      skus xandros , je to sice komercny linux ale vo verzii open circulation ktora je na jedno cd je toho viac nez dost a je to postavene na debian-sarge , maju to dost prepracovane , zatial som vcelku spokojny , uz iba zohnat plnu verziu crossoveroffice , kedze tam je iba 30denny trial